Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,667 εγγεγραμμένα μέλη και 2,845,392 μηνύματα σε 81,648 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 269 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια στη διδασκαλία/προετοιμασία μαθημάτων για Ιδιαίτερα

elpida1988

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elpida1988
H elpida1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H elpida1988 έγραψε στις 18:29, 15-09-13:

Η μαθητρια εχει σκοπο να παρει καποιο πτυχιο σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα η απλα θελει να γνωριζει καποια βασικα?? Γιατι αλλιως πρεπει να το χειριστεις εαν θελει να δωσει σε 3 χρονια πχ και αλλιως αν θελει να κανει χαλαρα 2ωριτσες την εβδομαδα. Επισης το ειναι ιδιαιτερο δεν σημαινει πως δεν θα αγορασει βιβλια! Πρεπει να εξηγησεις στους γονεις ποσο σημαντικο ειναι να υπαρχει υποαστηρικτικο υλικο! Σε περιπτωση σοβαρου οικονομικου προβληματος των γονεων θα σε συμβουλευα να ψαξεις στο ιντερνετ και να κατεβασεις ολοκληρα βιβλια αγγλικων σε ψηφιακη μορφη και να τους ζητησεις να τα εκτυπωσουν. Οτι αλλο θες στειλε μου ενα μηνυμα να σε βοηθησω!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elena_95 (έλενα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη elena_95
H έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 258 μηνύματα.

H elena_95 http://ischool.e-steki.gr/member.php?u=3 έγραψε στις 18:47, 15-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από elpida1988
Η μαθητρια εχει σκοπο να παρει καποιο πτυχιο σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα η απλα θελει να γνωριζει καποια βασικα?? Γιατι αλλιως πρεπει να το χειριστεις εαν θελει να δωσει σε 3 χρονια πχ και αλλιως αν θελει να κανει χαλαρα 2ωριτσες την εβδομαδα. Επισης το ειναι ιδιαιτερο δεν σημαινει πως δεν θα αγορασει βιβλια! Πρεπει να εξηγησεις στους γονεις ποσο σημαντικο ειναι να υπαρχει υποαστηρικτικο υλικο! Σε περιπτωση σοβαρου οικονομικου προβληματος των γονεων θα σε συμβουλευα να ψαξεις στο ιντερνετ και να κατεβασεις ολοκληρα βιβλια αγγλικων σε ψηφιακη μορφη και να τους ζητησεις να τα εκτυπωσουν. Οτι αλλο θες στειλε μου ενα μηνυμα να σε βοηθησω!
σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
η κοπελα ανηκει στην δευτερη κατηγορια (αυτη της χαλαρης προετοιμασιας) μιας και ενδιαφερεται να ασχοληθει με πτυχια και υψηλα επιπεδα μετα το σχολειο! το θεμα ειναι οτι απο την στιγμη που δεν θα της κανω την α προκαταρκτικη μονο στον 1ο χρονο θα πρεπει καπου στα μεσα να ξανααγοραζει βιβλια:Σ μηπως μπορείτε να μου προτείνετε καποια σειρα που να συνδυάζει την α και την β προκαταρκτικη μαζι? επισης υπαρχει καπου στο διαδίκτυο αναλυτικα η ''υλη'' που περιλαμβανεται σε καθε επιπεδο αγγλικων?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_Νηρηίς_

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη _Νηρηίς_
H _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 850 μηνύματα.

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 18:58, 15-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από elena_95
σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
η κοπελα ανηκει στην δευτερη κατηγορια (αυτη της χαλαρης προετοιμασιας) μιας και ενδιαφερεται να ασχοληθει με πτυχια και υψηλα επιπεδα μετα το σχολειο!
Λίγο δύσκολο να τα πάρει όλα μετά το σχολείο, γιατί ίσως της γεννηθεί η επιθυμία για την απόκτηση γνώσεων κι άλλης ξένης γλώσσας και εκ των υστέρων να δεί αυτές τις σκέψεις(που μας ανέφερες να ανατρέπονται, ή ακόμα και να την πιέζουν).
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elpida1988

Νεοφερμένος

H elpida1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H elpida1988 έγραψε στις 19:01, 15-09-13:

Λοιπον σε καμια περιπτωση μην χρησιμοποιησεις βιβλια α,β προκαταρκτικης για παιδακια εφοσον η κοπελα ειναι στο γυμνασιο. Η γνωμη μου ειναι να παρει ενα βιβλιο για αρχαριους ενηλικες..ξεκιναει απο την αρχη τα παντα,ειναι ομως πιο εντατικο και στην ουσια καλυπτει τις πρωτες τζουνιορ ταξεις και τα βασικα. Ριξε μια ματια....
http://www.grivas.gr/el/main/catalog...lts-1-2-3.html

Μπορει να αγορασει το coursebook μονο. Σε καθε μαθημα θα κανετε reading θα γραφει αγνωστες λεξεις, θα της εξηγεις το γραμματικο φαινομενο του μαθηματος να το γραφει στο τετραδιο και καλο θα ηταν να την πηγαινεις καποιες εξτρα γραμματικες ασκησεις για να εξασκειται καθε φορα (να εχεις ενα δικο σου βιβλιο γραμματικης απο το οποιο να βγαζεις φωτοτυπιες!) Οποτε δεν θα χρειαστει να αλλαξει βιβλιο! θα κρατησεις αυτο μεχρι να τελειωσετε και στη συνεχεια θα παρει το νουμερο 2!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elena_95 (έλενα)

Φοιτητής

H έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 258 μηνύματα.

H elena_95 http://ischool.e-steki.gr/member.php?u=3 έγραψε στις 19:15, 15-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από _Νηρηίς_
Λίγο δύσκολο να τα πάρει όλα μετά το σχολείο, γιατί ίσως της γεννηθεί η επιθυμία για την απόκτηση γνώσεων κι άλλης ξένης γλώσσας και εκ των υστέρων να δεί αυτές τις σκέψεις(που μας ανέφερες να ανατρέπονται, ή ακόμα και να την πιέζουν).
εγω απλα μεταφερω αυτα που μου λεει η ιδια (αυριο βεβαια θα μιλησω και με την μητερα της και θα καταλαβω ακριβως τι παιζει).
το κοριτσι αυτο ενδιαφερεται να φτασει σε καποιο επιπεδο αρκετα κοντα στο λοουερ αλλα να μην αγχωθει με εξετασεις και πτυχια πριν τελειωσει το σχολειο. η αληθεια ειναι οτι ενα 14χρονο παιδι που ξεκιναει πρωτη φορα σε αυτη την ηλικια τα αγγλικα και σκεφτεται να παρει το λοουερ ας πουμε θα πρεπει να καταφερει συνδυασει το λυκειο με τα αγγλικα με πολυ μεγαλη επιτυχια κατι το οποιο εγω στη θεση της δεν θα το επελεγα (ειδικα αν ειχα υψηλους στοχους για τις πανελληνιες). και μιλαμε και για ενα παιδι που θα ανηκει στο νεο εκπαιδευτικο συστημα και δεν θα εχει την επιλογη να "παραμελήσει" το σχολειο για κανενα χρονικο διαστημα.

Λοιπον σε καμια περιπτωση μην χρησιμοποιησεις βιβλια α,β προκαταρκτικης για παιδακια εφοσον η κοπελα ειναι στο γυμνασιο. Η γνωμη μου ειναι να παρει ενα βιβλιο για αρχαριους ενηλικες..ξεκιναει απο την αρχη τα παντα,ειναι ομως πιο εντατικο και στην ουσια καλυπτει τις πρωτες τζουνιορ ταξεις και τα βασικα. Ριξε μια ματια....
http://www.grivas.gr/el/main/catalog...lts-1-2-3.html

Μπορει να αγορασει το coursebook μονο. Σε καθε μαθημα θα κανετε reading θα γραφει αγνωστες λεξεις, θα της εξηγεις το γραμματικο φαινομενο του μαθηματος να το γραφει στο τετραδιο και καλο θα ηταν να την πηγαινεις καποιες εξτρα γραμματικες ασκησεις για να εξασκειται καθε φορα (να εχεις ενα δικο σου βιβλιο γραμματικης απο το οποιο να βγαζεις φωτοτυπιες!) Οποτε δεν θα χρειαστει να αλλαξει βιβλιο! θα κρατησεις αυτο μεχρι να τελειωσετε και στη συνεχεια θα παρει το νουμερο 2!
σε ευχαριστω παρα πολυ!
αλλα εχω καποιες αποριες ακομα:Σ το βιβλιο το 1ο καλυπτει τις τζουνιορ ταξεις μονο? μεχρι δηλαδη ποιο επιπεδο φτανει? και σε ποσο καιρο θα πρεπει να εχω προχωρησει στο 2ο βιβλιο της σειρας? σε ενα χρονο ειναι λογικο?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elena_95 : 15-09-13 στις 19:15. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

elpida1988

Νεοφερμένος

H elpida1988 έγραψε στις 19:26, 15-09-13:

Αυτο θα το κρινεις εσυ. Αυτο που εχω καταλαβει στα 5 χρονια που διδασκω ειναι πως δεν υπαρχει συγκεκριμενη 'συνταγη'. Να σου δωσω ενα παραδειγμα..το συγκεκριμενο βιβλιο το εχω χρησιμοποιησει σε παιδι λυκειου που καναμε 3ωρες την εβδομαδα,διαβαζε πολυ και τα κατανοουσε ολα αμεσως και το βγαλαμε σε 6μηνες περιπου..μου χει τυχει να το κανω και με ενηλικα που εκανε 1μιση ωρα την εβδομαδα,μαθαινε με πιο αργους ρυθμους και το ειχαμε σχεδον 2 χρονια. Φαντασου το σαν να ειναι α και β τζουνιορ αλλα πολυ πιο εντατικο απο ενα παιδικο βιβλιο. Μην αγχωνεσαι δεν υπαρχει συγκεκριμενο διαστημα που πρεπει να βγαλεις ενα βιβλιο αυτο θα φανει στην πορεια! Θα το εχεις σαν 'πυξιδα' και θα σκεφτεσαι πως ειναι απαραιτητο η μαθητρια στο τελος καθε ενοτητας να ξερει το λεξιλογιο που εχετε κανει και τα γραμματικα φαινομενα της ενοτητας! Το να τελειωσεις πχ το βιβλιο σε 9μηνες και να μην εχει μαθει τιποτα δεν εχει νοημα! Καλυτερα να αργησετε αλλα να ειναι ουσιαστικη η μαθηση! Και φυσικα τεστακι στο τελος καθε κεφαλαιου ωστε να βλεπεις που εχει κενα! Παντως θα σου προτεινα να βρεις στο ιντερνετ ενα placement test αγγλικων,δηλαδη τεστακι που θα κανει και αναλογα με τ αποτελεσμα να δεις σε τι επιπεδο ειναι για μπορει πχ να εχει τη δυνατοτητα να παει στ βιβλιο 2 κατευθειαν ποτε δεν ξερεις!
Παράθεση

elena_95 (έλενα)

Φοιτητής

H elena_95 http://ischool.e-steki.gr/member.php?u=3 έγραψε στις 19:39, 15-09-13:

Αυτο θα το κρινεις εσυ. Αυτο που εχω καταλαβει στα 5 χρονια που διδασκω ειναι πως δεν υπαρχει συγκεκριμενη 'συνταγη'. Να σου δωσω ενα παραδειγμα..το συγκεκριμενο βιβλιο το εχω χρησιμοποιησει σε παιδι λυκειου που καναμε 3ωρες την εβδομαδα,διαβαζε πολυ και τα κατανοουσε ολα αμεσως και το βγαλαμε σε 6μηνες περιπου..μου χει τυχει να το κανω και με ενηλικα που εκανε 1μιση ωρα την εβδομαδα,μαθαινε με πιο αργους ρυθμους και το ειχαμε σχεδον 2 χρονια. Φαντασου το σαν να ειναι α και β τζουνιορ αλλα πολυ πιο εντατικο απο ενα παιδικο βιβλιο. Μην αγχωνεσαι δεν υπαρχει συγκεκριμενο διαστημα που πρεπει να βγαλεις ενα βιβλιο αυτο θα φανει στην πορεια! Θα το εχεις σαν 'πυξιδα' και θα σκεφτεσαι πως ειναι απαραιτητο η μαθητρια στο τελος καθε ενοτητας να ξερει το λεξιλογιο που εχετε κανει και τα γραμματικα φαινομενα της ενοτητας! Το να τελειωσεις πχ το βιβλιο σε 9μηνες και να μην εχει μαθει τιποτα δεν εχει νοημα! Καλυτερα να αργησετε αλλα να ειναι ουσιαστικη η μαθηση! Και φυσικα τεστακι στο τελος καθε κεφαλαιου ωστε να βλεπεις που εχει κενα! Παντως θα σου προτεινα να βρεις στο ιντερνετ ενα placement test αγγλικων,δηλαδη τεστακι που θα κανει και αναλογα με τ αποτελεσμα να δεις σε τι επιπεδο ειναι για μπορει πχ να εχει τη δυνατοτητα να παει στ βιβλιο 2 κατευθειαν ποτε δεν ξερεις!
σε ευχαριστω και παλι παρα πολυ! πιστευεις απο την εμπειρια σου οτι με το βιβλιο γραμματικης που ειπα πριν απο raymond murphy και το βασικο βιβλιο με τα κειμενα απο την σειρα που μου προτινες οτι θα πανε καλα τα πραγματα? ανησυχώ κυριως για το listening αλλα και το λεξιλογιο:ΣΣ
Παράθεση

elpida1988

Νεοφερμένος

H elpida1988 έγραψε στις 19:45, 15-09-13:

H συγκεκριμενη γραμματικη ειναι παρα πολυ καλη! Σχετικα με το λεξιλογιο συζητησε και μαζι της να δεις πως το μαθαινει καλυτερα! Μπορει απλα να το μαθαινει απ εξω, μπορει να χρησιμοποιει τις νεες λεξεις σε νεες προτασουλες,η να φτιαχνεις ασκησεις με κενα και να βαζει την καταλληλη λεξη(για μενα ειναι το καλυτερο!!) Να την βαζεις να διαβαζει μικρες προτασεις για να της διορθωνεις την προφορα,να κανετε μικρους διαλογους (τα βασικα για αρχη).Αν θες μια ιδεα για το listening βρες αγγλικα τραγουδια με ευκολο στιχο και πηγαινε της τους στιχους με καποια κενα ωστε να προσπαθει ν ακουσει και να βρει τη λεξη! Εφοσον δεν καιγεται να δωσει πτυχιο κρατα το μαθημα χαλαρο..δες και τα ενδιαφεροντα της και βρες υλικο σχεετικα με αυτα..αρθρο,τραγουδι οτιδηποτε!
Παράθεση

_Νηρηίς_

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη _Νηρηίς_
H _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 850 μηνύματα.

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 19:56, 15-09-13:

εγω απλα μεταφερω αυτα που μου λεει η ιδια (αυριο βεβαια θα μιλησω και με την μητερα της και θα καταλαβω ακριβως τι παιζει).
το κοριτσι αυτο ενδιαφερεται να φτασει σε καποιο επιπεδο αρκετα κοντα στο λοουερ αλλα να μην αγχωθει με εξετασεις και πτυχια πριν τελειωσει το σχολειο. η αληθεια ειναι οτι ενα 14χρονο παιδι που ξεκιναει πρωτη φορα σε αυτη την ηλικια τα αγγλικα και σκεφτεται να παρει το λοουερ ας πουμε θα πρεπει να καταφερει συνδυασει το λυκειο με τα αγγλικα με πολυ μεγαλη επιτυχια κατι το οποιο εγω στη θεση της δεν θα το επελεγα (ειδικα αν ειχα υψηλους στοχους για τις πανελληνιες). και μιλαμε και για ενα παιδι που θα ανηκει στο νεο εκπαιδευτικο συστημα και δεν θα εχει την επιλογη να "παραμελήσει" το σχολειο για κανενα χρονικο διαστημα.
Το μετά είναι ακόμα πιο δύσκολο σε διαβεβαιώ, εξάλλου υπάρχουν και τα εντατικά για ενήλικες που από ένα σημείο μπορούν να σε φτάσουν σε ένα άλλο με ταχύρρυθμα μαθήματα.
Παράθεση

elena_95 (έλενα)

Φοιτητής

H elena_95 http://ischool.e-steki.gr/member.php?u=3 έγραψε στις 19:56, 15-09-13:

H συγκεκριμενη γραμματικη ειναι παρα πολυ καλη! Σχετικα με το λεξιλογιο συζητησε και μαζι της να δεις πως το μαθαινει καλυτερα! Μπορει απλα να το μαθαινει απ εξω, μπορει να χρησιμοποιει τις νεες λεξεις σε νεες προτασουλες,η να φτιαχνεις ασκησεις με κενα και να βαζει την καταλληλη λεξη(για μενα ειναι το καλυτερο!!) Να την βαζεις να διαβαζει μικρες προτασεις για να της διορθωνεις την προφορα,να κανετε μικρους διαλογους (τα βασικα για αρχη).Αν θες μια ιδεα για το listening βρες αγγλικα τραγουδια με ευκολο στιχο και πηγαινε της τους στιχους με καποια κενα ωστε να προσπαθει ν ακουσει και να βρει τη λεξη! Εφοσον δεν καιγεται να δωσει πτυχιο κρατα το μαθημα χαλαρο..δες και τα ενδιαφεροντα της και βρες υλικο σχεετικα με αυτα..αρθρο,τραγουδι οτιδηποτε!
νταξει πραγματικα δεν εχω λογια! και παλι σε ευχαριστω για την βοηθεια! ειχα αγχωθει πολυ με ολο αυτο αλλα με αυτα που ειπες με ξεμπερδεψες και με ηρεμησες παρα πολυ!
Παράθεση

elpida1988

Νεοφερμένος

H elpida1988 έγραψε στις 20:08, 15-09-13:

Oti αλλο χρειαστεις με ενημερωνεις! Το οτι νοιαζεσαι τοσο πολυ για τη μαθητρια σου ειναι πολυ καλο και αυτο το ενδιαφερον θα σε βοηθησει πολυ! Πραγματικα κανε ο,τι μπορεις ωστε να αγαπησει τη γλωσσα κι εγω αυτο κανω γιατι θυμαμαι ποσο βαρετο ηταν το μαθημα που μου εκαναν και για αρκετα χρονια σκεψου μισουσα τα αγγλικα! Απο τοτε εχω πει πως δεν θ αφησω κανεναν αλλον να τα μισησει ! Βλεποντας και κανοντας λοιπον! Τσεκαρεις τι της αρεσει,τι οχι, που δυσκολευεται και πως αποδιδει καλυτερα!
Παράθεση

Raiseonce

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Raiseonce
Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 649 μηνύματα.

O Raiseonce έγραψε στις 20:12, 15-09-13:

Καλησπέρα!
Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με ένα ιδιαίτερο μάθημα αγγλικών που προέκυψε!
Η μαθήτρια θα πάει στη δευτέρα γυμνασίου και η σχέση της με την αγγλική γλώσσα δεν είναι ιδιαιτέρως καλή! Για την ακρίβεια η ίδια θέλει να ξεκινήσει τελείως από το μηδέν με την γλώσσα.
Το θέμα είναι ότι λόγω ηλικίας δεν μπορώ ένα χρόνο να της κάνω μαθήματα α προκαταρκτικής, γιαυτό το λόγω χρειάζομαι και την βοήθεια σας!
Αρχικά σε τι επίπεδο θα πρέπει να την έχω φτάσει στο τέλος της σχολικής χρονιάς και με πόσες ώρες την εβδομάδα?
Επιπλέον επειδή το μάθημα είναι ιδιαίτερο δεν μπορώ να την επιβαρύνω με την αγορά σειράς βιβλίων. Τι μπορώ να κάνω στο θέμα αυτό? Το μόνο βιβλίο που διαθέτω και θα μπορούσε να απευθυνθεί στο επίπεδο της είναι το English Grammar In Use by Raymond Murphy. Συμφέρουν γενικά οι φωτοτυπίες ή θα πρέπει να ακολουθήσω κάποια άλλη τακτική?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Τελικά τα κατάφερες και βρήκες παιδί να κάνεις μάθημα.Μπράβο και καλή αρχή!
Παράθεση

elena_95 (έλενα)

Φοιτητής

H elena_95 http://ischool.e-steki.gr/member.php?u=3 έγραψε στις 01:14, 16-09-13:

Oti αλλο χρειαστεις με ενημερωνεις! Το οτι νοιαζεσαι τοσο πολυ για τη μαθητρια σου ειναι πολυ καλο και αυτο το ενδιαφερον θα σε βοηθησει πολυ! Πραγματικα κανε ο,τι μπορεις ωστε να αγαπησει τη γλωσσα κι εγω αυτο κανω γιατι θυμαμαι ποσο βαρετο ηταν το μαθημα που μου εκαναν και για αρκετα χρονια σκεψου μισουσα τα αγγλικα! Απο τοτε εχω πει πως δεν θ αφησω κανεναν αλλον να τα μισησει ! Βλεποντας και κανοντας λοιπον! Τσεκαρεις τι της αρεσει,τι οχι, που δυσκολευεται και πως αποδιδει καλυτερα!
η αληθεια ειναι οτι επειδη εγω ημουν τυχερη και οι καθηγητριες μου με εκαναν να αγαπησω κυριολεκτικα τα αγγλικα, θα ηθελα να προσπαθησω κι εγω αντιστοιχα να κανω το ιδιο! οι συμβουλες σου ηταν φοβερες και αν τελικα οριστικοποιηθει οτι θα γινει κανονικα το μαθημα ειμαι σιγουρη πως θα τις εφαρμόσω ολες! και παλι σε ευχαριστω πολυ για ολα!

Αρχική Δημοσίευση από Raiseonce
Τελικά τα κατάφερες και βρήκες παιδί να κάνεις μάθημα.Μπράβο και καλή αρχή!
ναι τελικα χαρη στην βοηθεια της vasia nik κατι εκανα αν και ακομα δεν ειναι 100% σιγουρο!
μακαρι να πανε ολα καλα
σε ευχαριστω πολυ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elena_95 : 16-09-13 στις 01:14. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

elena_95 (έλενα)

Φοιτητής

H elena_95 http://ischool.e-steki.gr/member.php?u=3 έγραψε στις 14:02, 19-10-13:

ας ανοιξω αυτο το θεμα για αλλη μια φορα

ενας θειος μου (που ξερει οτι κανω ιδιαιτερα αγγλικα) προκειται να δουλεψει σαν οδηγος σε ιδιωτικη εταιρια και στα προσοντα που πρεπει να εχει ειναι μια σχετικη επαφη με την αγγλικη γλωσσα (να καταλαβαινει βασικα πραγματα π.χ. οδηγιες για τοποθεσιες και να μπορει να συζητησει για θεματα οπως ο καιρος ή να δωσει πληροφοριες σχετικα με την πολη της αθηνας κλπ).
ο ιδιος εχει να ασχοληθει με την γλωσσα για πανω απο 15 χρονια (τοτε ειχε κανει μαθηματα για περιπου 4 χρονια).
το θεμα ειναι οτι ο χρονος πιεζει γιατι η δουλεια θα ξεκινησει πολυ συντομα και γω προσπαθω να βρω τον πιο αμεσο τροπο για να του μεταδωσω τις γνωσεις που χρειαζεται!
με τι υλικο θα μου προτεινατε να δουλεψω και η 1 μιση ωρα την εβδομαδα που ο ιδιος επιθυμει να γινεται το μαθημα πιστευετε πως θα επαρκει?

σας ευχαριστω προκαταβολικα!
Παράθεση

elena_95 (έλενα)

Φοιτητής

H elena_95 http://ischool.e-steki.gr/member.php?u=3 έγραψε στις 20:47, 19-10-13:

ας ανοιξω αυτο το θεμα για αλλη μια φορα

ενας θειος μου (που ξερει οτι κανω ιδιαιτερα αγγλικα) προκειται να δουλεψει σαν οδηγος σε ιδιωτικη εταιρια και στα προσοντα που πρεπει να εχει ειναι μια σχετικη επαφη με την αγγλικη γλωσσα (να καταλαβαινει βασικα πραγματα π.χ. οδηγιες για τοποθεσιες και να μπορει να συζητησει για θεματα οπως ο καιρος ή να δωσει πληροφοριες σχετικα με την πολη της αθηνας κλπ).
ο ιδιος εχει να ασχοληθει με την γλωσσα για πανω απο 15 χρονια (τοτε ειχε κανει μαθηματα για περιπου 4 χρονια).
το θεμα ειναι οτι ο χρονος πιεζει γιατι η δουλεια θα ξεκινησει πολυ συντομα και γω προσπαθω να βρω τον πιο αμεσο τροπο για να του μεταδωσω τις γνωσεις που χρειαζεται!
με τι υλικο θα μου προτεινατε να δουλεψω και η 1 μιση ωρα την εβδομαδα που ο ιδιος επιθυμει να γινεται το μαθημα πιστευετε πως θα επαρκει?

σας ευχαριστω προκαταβολικα!
κανείς?
Παράθεση

Nina-nana

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 808 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 23:03, 19-10-13:

Υπάρχουν εξειδικευμένες σειρές για ενηλίκους που ενδιαφέρονται κυρίως για προφορική επικοινωνία, π.χ. οι σειρές Real English Listening & Speaking και Let's Talk (εκδόσεις CUP).

Επίσης η Express Publishing έχει την σειρά Career Paths που έχει βιβλία αγγλικών για διάφορα επαγγέλματα.

Το ποιο βιβλίο θα επιλέξεις και πόσα μαθήματα θα κάνετε θα εξαρτηθεί από το τωρινό επίπεδο των αγγλικών του θείου σου. Γενικά θα έλεγα ότι 1.5 ώρα την εβδομάδα δεν φτάνει, εκτός αν κάνετε 45 + 45 λεπτά και ο θείος δεσμεύεται να κάνει μόνος του αρκετό διάβασμα στο ενδιάμεσο.
Παράθεση

elena_95 (έλενα)

Φοιτητής

H elena_95 http://ischool.e-steki.gr/member.php?u=3 έγραψε στις 16:38, 20-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nina-nana
Υπάρχουν εξειδικευμένες σειρές για ενηλίκους που ενδιαφέρονται κυρίως για προφορική επικοινωνία, π.χ. οι σειρές Real English Listening & Speaking και Let's Talk (εκδόσεις CUP).

Επίσης η Express Publishing έχει την σειρά Career Paths που έχει βιβλία αγγλικών για διάφορα επαγγέλματα.

Το ποιο βιβλίο θα επιλέξεις και πόσα μαθήματα θα κάνετε θα εξαρτηθεί από το τωρινό επίπεδο των αγγλικών του θείου σου. Γενικά θα έλεγα ότι 1.5 ώρα την εβδομάδα δεν φτάνει, εκτός αν κάνετε 45 + 45 λεπτά και ο θείος δεσμεύεται να κάνει μόνος του αρκετό διάβασμα στο ενδιάμεσο.
σε ευχαριστω παρα πολυ

βεβαια εχω πεσει στην περιπτωση και ο θειος μου δεν ειναι και πολυ υπερ της αγορας βιβλιων και λοιπα (ειδικα οταν υπαρχει περιπτωση να μην κατσει και ολο αυτο με την δουλεια)

μηπως γνωριζει κανεις αν μπορω να κανω κατι διαδικτυακά?
για παραδειγμα σε μια αλλη μαθητρια μου κατεβαζω απο το internet και κανω τα τεστακια του κπγ για το επιπεδο α1/α2, αλλα για τον θειο μου μου φαινεται λιγο υψηλο το επιπεδο των τεστ αυτων, ενω σκοπος ειναι να εστιασουμε κυριως σε listening και speaking
Παράθεση

elena_95 (έλενα)

Φοιτητής

H elena_95 http://ischool.e-steki.gr/member.php?u=3 έγραψε στις 14:04, 21-10-13:

σε ευχαριστω παρα πολυ

βεβαια εχω πεσει στην περιπτωση και ο θειος μου δεν ειναι και πολυ υπερ της αγορας βιβλιων και λοιπα (ειδικα οταν υπαρχει περιπτωση να μην κατσει και ολο αυτο με την δουλεια)

μηπως γνωριζει κανεις αν μπορω να κανω κατι διαδικτυακά?
για παραδειγμα σε μια αλλη μαθητρια μου κατεβαζω απο το internet και κανω τα τεστακια του κπγ για το επιπεδο α1/α2, αλλα για τον θειο μου μου φαινεται λιγο υψηλο το επιπεδο των τεστ αυτων, ενω σκοπος ειναι να εστιασουμε κυριως σε listening και speaking
κανεις?
Παράθεση

RiverNile

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη RiverNile
Ο RiverNile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O RiverNile έγραψε στις 14:43, 21-10-13:

Εισαι σιγουρη οτι μπορεις να αναλαβεις κατι τετοιο;
Παράθεση

elena_95 (έλενα)

Φοιτητής

H elena_95 http://ischool.e-steki.gr/member.php?u=3 έγραψε στις 14:53, 21-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από RiverNile
Εισαι σιγουρη οτι μπορεις να αναλαβεις κατι τετοιο;
εχω αναλαβει και πιο δυσκολα, απλα οταν ο αλλος σου λεει οτι δεν ειναι διατεθειμενος να δωσει αλλα χρηματα (περα απο την αμοιβη του καθηγητη) και ετσι δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις μια σειρα βιβλιων σαν μπουσουλα για ολη τη διαδικασια του μαθηματος, αναγκαστικα αναζητεις διαφορους τροπους με τους οποιους θα μπορουσες να διαχειριστεις την κατασταση.
προφανως κι εχω ηδη καποια πραγματα στο μυαλο μου για το τι ακριβως μπορω να κανω αλλα θα με ενδιεφερε να μαθω κι αλλες ιδεες και επιμενω πολυ προς αυτες

φιλικα
Παράθεση

Nina-nana

Καθηγητής

H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 808 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 00:31, 22-10-13:

Διαδικτυακά σίγουρα υπάρχει πολύ υλικό που μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλλά δεν θα είναι 100% κατάλληλο, θα πρέπει να κόψεις και να ράψεις. Θα πρότεινα να τσεκάρεις τα γνωστά σάιτ όπως British Council Learn English, USA Learns κλπ. Eγώ πάντως θα ξεκινούσα με γραμματικούλα και κειμενάκια (για το λεξιλόγιο) και μετά θα προχωρούσα σε συζητήσεις και role plays δικής μου έμπνευσης.
Παράθεση

elena_95 (έλενα)

Φοιτητής

H elena_95 http://ischool.e-steki.gr/member.php?u=3 έγραψε στις 01:14, 22-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nina-nana
Διαδικτυακά σίγουρα υπάρχει πολύ υλικό που μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλλά δεν θα είναι 100% κατάλληλο, θα πρέπει να κόψεις και να ράψεις. Θα πρότεινα να τσεκάρεις τα γνωστά σάιτ όπως British Council Learn English, USA Learns κλπ. Eγώ πάντως θα ξεκινούσα με γραμματικούλα και κειμενάκια (για το λεξιλόγιο) και μετά θα προχωρούσα σε συζητήσεις και role plays δικής μου έμπνευσης.
σε ευχαριστω παρα πολυ για τις ιδεες σου!
οπως ειπες στο νετ υπαρχουν παρα πολλα απλα θελουν μπολικη επεξεργασια για να ειναι ιδανικα για ενα μαθητη!
Παράθεση

asteraki29

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asteraki29
H asteraki29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H asteraki29 :) έγραψε στις 14:00, 13-01-14:

παιδιά έχω και εγώ να κάνω την εξής ερώτηση
προτείνετε ξεχωριστό Grammar Book ή σε όσα βιβλία περιέχεται γραμματική στο main book αρκεί από εκεί; θεωρώ καλύτερο το ξεχωριστό βιβλίο αλλά θέλω και άλλες γνώμες φυσικά...μιλάμε για τάξεις junior A, B και senior Α, Β ...επίσης, το βιβλίο της γραμματικής να είναι ολόκληρο στα αγγλικά ή για τις πολύ μικρές τάξεις θα ήταν καλύτερη η ελληνική έκδοση;
ευχαριστώώώ!
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,415 μηνύματα.

O Τάσος97 #Monsters of the Cosmos έγραψε στις 17:00, 13-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από asteraki29
προτείνετε ξεχωριστό Grammar Book ή σε όσα βιβλία περιέχεται γραμματική στο main book αρκεί από εκεί; θεωρώ καλύτερο το ξεχωριστό βιβλίο αλλά θέλω και άλλες γνώμες φυσικά...μιλάμε για τάξεις junior A, B και senior Α, Β ...επίσης, το βιβλίο της γραμματικής να είναι ολόκληρο στα αγγλικά ή για τις πολύ μικρές τάξεις θα ήταν καλύτερη η ελληνική έκδοση;
ευχαριστώώώ!
μια σειρα καλης γραμματικης που μου αρεσε οσο ημουν σε αυτη την ταξη ηταν αυτη Learn & Practise English Grammar Greek Edition Student's Book ειναι της New Editions Sophia Zaphiropoulos. Ψαξε και ελπιζω να κυκλοφορει ακομα!
Παράθεση

asteraki29

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asteraki29
H asteraki29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H asteraki29 :) έγραψε στις 18:22, 14-01-14:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Σχετικά με το ερώτημα αν για τάξεις A,B Junior είναι καλύτερη εξ ολοκλήρου αγγλική γραμματική ή ελληνική έκδοση;
Παράθεση

Nina-nana

Καθηγητής

H Nina-nana έγραψε στις 02:05, 15-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από asteraki29
ευχαριστώώώ!
Εξαρτάται από τη σειρά βιβλίων που θα κάνεις. Στις περισσότερες περιπτώσεις το χωριστό βιβλίο γραμματικής είναι περιττό, ειδικά όταν μιλάμε για τάξεις Junior. Αν πάρεις βιβλίο γραμματικής καλό είναι η θεωρία να είναι στα ελληνικά, εκτός αν σκοπεύεις να διδάξεις ορολογία...
Παράθεση

elpida1988

Νεοφερμένος

H elpida1988 έγραψε στις 00:24, 31-01-14:

asteraki29 προσωπικα στις ταξεις τζουνιορ δεν χρησιμοποιω καποιο βιβλιο αλλα εχω καποια δικα μου δτον υπολογιστη και εκτυπωνω καποιες ασκησουλες ..εαν πχ στο μαθημα προκυψει το ρημα can τους πηγαινω το αντιστοιχο μαθημα απο μια γραμματικη για να καταλαβουν τι ειναι..
Παράθεση

Phoebe1_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Phoebe1_
H Phoebe1_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Phoebe1_ έγραψε στις 14:15, 15-09-14:

Καλησπέρα!

Θα αρχίσω να κάνω ιδιαίτερα μαθήματα σε ένα παιδί για ECCE. Λέω να κάνουμε τα βιβλία Connect B2... Εκτός από αυτά, θέλω να πάρουμε το Mastering Use of English, αλλά υπάρχουν 2 βιβλία, ένα B2 exams και το άλλο FCE/ECCE... Ποια είναι η διαφορά τους και ποιο από τα δύο με συμβουλεύετε να πάρω; Για ολοκληρωμένα Practice Tests, θα χρειαστεί άλλο βιβλίο και πότε θα πρέπει να τα ξεκινήσουμε;

Ελπίζω να λάβω απάντηση όσο το δυνατόν συντομότερα!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους