Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,297 εγγεγραμμένα μέλη και 2,824,769 μηνύματα σε 80,411 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 314 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια στη διδασκαλία/προετοιμασία μαθημάτων για Ιδιαίτερα

Mrs Robinson

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mrs Robinson
H Mrs Robinson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Mrs Robinson έγραψε στις 14:25, 27-10-11:

Καλησπέρα παιδιά,

θα ήθελα μια βοήθεια παρακαλώ...
Πώς βγάζετε τα πλάνα μαθημάτων,πώς χωρίζετε την ύλη κλπ?και πώς υπολογίζετε τί θα διδάξετε την ώρα του ιδιαίτερου?-χρονικά εννοώ....
Ευχαριστώ πολύ!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

K_EVANGELIA

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη K_EVANGELIA
H K_EVANGELIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H K_EVANGELIA έγραψε στις 14:30, 27-10-11:

Να σας ρωτησω....που μπορω να βρω preparation tests για το lower michigan?????δινω 10 δεκεμβριου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mrs Robinson

Νεοφερμένος

H Mrs Robinson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Mrs Robinson έγραψε στις 15:21, 27-10-11:

Μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ γκουγκλάρωντας τη λέξη αυτή και θα βρείς..κυρίως on-line .....καλή επιτυχία!

Παράθεση

exelmi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη exelmi
Ο exelmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O exelmi έγραψε στις 17:29, 27-10-11:

Eπισης practice tests θα βρεις εδω www.kxghellas.gr

Παράθεση

SuperTink

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SuperTink
H SuperTink αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H SuperTink έγραψε στις 20:13, 28-10-11:

Δεν μπορω να απαντησω σ αυτην την ερωτηση μ μεγαλη σιγουρια παντως μπορω να πω ποσες ωρες εκανα εγω στις αντοιστιχες ταξεις (αν θυμαμαι καλα....) Ajunior 1 ωρα την εβδομαδα Bjunior 1-2 ωρες την εβδομαδα Aclass 2 ωρες την εβδομαδα Bclass 2 ωρες την εβδομαδα Cclass 2-2.5 ωρες την εβδομαδα και μετα πηγα κατευθειαν σε βιβλιο Β1+ με 2.5-3 ωρες την εβδομαδα.....και πρωχωραμε προς lower! προσωπικα πιστευω οτι σημασια δεν εχει μονο το ποσες ωρες γινεται το μαθημα αλλα το πως γινεται...σκοπος δεν ειναι μονο να ''βγει'' η ταξη αλλα να μαθευτει σωστα και μ ωραιο τροπο η γλωσσα στο παιδι ωστε να του μεινει κατι αλλα και να του αρεσει! επισης πρεπει να δει κανεις την αναγκη του μαθητη και να κρινει μονος του! παντως μην ξεχνας οτι πανω απο ολα δεν πρεπει να υπερβαλλεις με τις ωρες...επισης μπορουν να γινονται καποιες extra ωρες [ ειτε 1-2 το μηνα ειτε σε διακοπες -αργειες κλπ] (κυριως οταν ο μαθητης ειναι σε πιο μεγαλες ταξεις) για μια περισσοτερη εξασκηση! ελπιζω να βοηθησα!

Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,256 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 20:32, 28-10-11:

Εγώ που έκανα μονίμως ιδιαίτερα, δεν είχα τάξεις και τέτοιες αηδίες. Έκανα δύο ώρες την εβδομάδα και σε δύο χρόνια πήρα lower και μετά σε άλλα δύο έδωσα για proficiency. Και σημειώνω ότι σιχαίνομαι τα αγγλικά. Με αυτό θέλω να δείξω ότι, ειδικά στα ιδιαίτερα, έχετε την ευκαιρία να πάτε με τον ρυθμό σας. Μην μπαίνετε σε καλούπια.

Παράθεση

danai-elpida (Δαναη-Ελπιδα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη danai-elpida
H Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H danai-elpida έγραψε στις 20:34, 28-10-11:

Εγω εκανα για ολες τις ταξεις απο την πρωτη εως κ τη τελευταια απο ενα 2ωρο τη βδομαδα κ πηγα τελεια

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SuperTink

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SuperTink
H SuperTink αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H SuperTink έγραψε στις 23:37, 28-10-11:

Βασικα στις ταξεις junior στα μικρα παιδακια δεν εχει τοσο σημασια το βιβλιο που θα κανεις αλλα πως θα το κανεις για να φανει καλο. Εγω απο οτι θυμαμαι οταν ημουν σε αυτες τις ταξεις εκανα το 'Big Heart' εκδοσεις MacMillan κι ειχα ξετρελαθει! Ειχε ωραιες εντυπωσιακες εικονες, αστειες υποθεσεις και dvd και κασετα νομιζω ... γενικα μου αρεσε πολυ για την ηλικια μου. Παρ'ολα αυτα στο να μου αρεσει ''βοηθησε'' κι η καθηγητρια μου φυσικα! Κατι που μπορεις να κανεις και σου προτεινω ειναι να βρεις παιχνιδακια (ευκολα και γρηγορα) τα οποια μπορεις να τα παιξεις με τα παιδια αυτων των ταξεων (πχ να βαλεις σε διαφανειες εικονες και να τους τις δειχνεις ρωτωντας 'what is this?' δειχνωντας ενα μηλο και αν σου πουνε την σωστη απαντηση να παιρνουν δωρακι μια καραμελιτσα η κατι τετοιο....γενικα τα παιδια αυτων των ταξεων (που συνηθωσ ειναι ηλικιων 7-8-9 ετων) επειδη μπορουν να χασουν ευκολα την προσοχη τους και να αποσυνντονιστουν αλλα και να κρατησουν το ενδιαφερον τους αν θελουν και να καταφερουν σωστα ειναι σωστο να δουλευουμε μαζι τους με τροπο και οχι με κοπο και να σκεφτομαστε τι μας αρεσε εμας στην ηλικια τουσ!

Τωρα οσο αφορα τα βιβλια εγω εκανα και μου αρεσε το Skills Booster 3 (εκδοσεις δεν θυμαμαι)... καινουριες γνωσεις πληροφοριες κλπ {δεν ηταν αυτο τ βασικο μου βιβλιο το κυριο μου ηταν το treasure hunt στη c το οποιο ηταν ok με ωρεαιες ''ιστοριουλες'' αλλα απο καποιο σημειο και μετα ελεγα αντε να τελειωνει γιατι ειχα κουραστει αφου ειχε περιπου 40 units! Kαι για ταξη pre lower το 'Activate B1+' μου αρεσει πολυ...εχει 12 units 10 περιπου σελιδες το καθενα (μιλαω για το students book χωρις τα αλλα βιβλια 'companion' 'grammar and vocabulary' 'exercises'). Το συγκεκριμενο βιβλιο σε καθε κεφαλαιο περιλαμβανει readings με μεγαλα κειμενα για καλη προετοιμασια πολλα speaking με ενδιαφεροντα θεματα (απο τροπους να ηρεμησουμε απο οταν νευριαζουμε μεχρι αν πιστευω οτι οι εικονες με ζωα για περιβαλλοντικους σκοπους βοηθανε) εκθεσεις αλλα και αναλυση για καθε ειδος (letter of advice, lettes, essay, e-mail, story etc) και listenings... ακομα τα συμηρωματικα του βιβλια εχουν ασκησεις αντοιστιχες με το lower με βαση αυτα που μαθαινεις και υποκειμενικα τουλαχιστον το ΛΑΤΡΕΥΩ! για μεγαλυτερες ταξεις δεν ξερω... παντως ελπιζω να βοηθησα κι εγω καπως!

Παράθεση

Mrs Robinson

Νεοφερμένος

H Mrs Robinson έγραψε στις 23:40, 28-10-11:

Στην απορία μου θα απαντήσει κάποιος ρ παιδιά?

Παράθεση

exelmi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη exelmi
Ο exelmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O exelmi έγραψε στις 00:25, 29-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mrs Robinson
Καλησπέρα παιδιά,

θα ήθελα μια βοήθεια παρακαλώ...
Πώς βγάζετε τα πλάνα μαθημάτων,πώς χωρίζετε την ύλη κλπ?και πώς υπολογίζετε τί θα διδάξετε την ώρα του ιδιαίτερου?-χρονικά εννοώ....
Ευχαριστώ πολύ!!!!!!
Ολα εξαρτωνται απο το επιεπδο του μαθητη

Σε καθε περιπτωση πρεπει να υπαρχει μια ισοροπια στους τομεις που θα πρεπει να γινει το μαθημα . Να υπαρχει μια ποικιλια ( για να μην βαρεθει κιολας ο μαθητης ) διορθωση , παραδωση , γραμματικη , λεξιλογιο , κειμενο , προφορικη κατανοηση , και εκφραση , να υπρχουν ολα

Το teachers μη ντο παραμελειτε ειναι οδηγος ειδικα για τον καθηγητη που ξεκινα .....

Παντως πολες φορες το ιδιο το μαθημα ισως σε βγαλει εξω απο τον προγραμματισμο , ομως θα ειναι επειδη στην πορεια του μαθηματος υπηρξαν καποιοι εκτακτοι λογοι που χρειαστηκε να επιμεινει κανεις δεδομενου οτι εχουμε μπροστα μας μαθητες και οχι μηχανες

Παράθεση

tru22

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη tru22
H tru22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H tru22 έγραψε στις 15:54, 27-08-12:

Καλησπέρα σε όλους. Το Σεπτέμβριο πρόκειται να ξεκινήσω να κάνω ιδιαίτερα Αγγλικών σε ένα παιδί που θα πάει Cs και ένα που θα πάει Ds. 'Εχετε να μου προτείνεται κάποιο καλό βιβλίο για αυτά τα επίπεδα? Έχω ακούσει πως το upstream της Express Publishing είναι καλό θα ήθελα όμως και άλλες γνώμες!!! Επίσης επειδή δεν έχει βγει ακόμη η άδεια διδασκαλίας μου τα teacher's book όπως και τα βιβλία για τους μαθητές πρέπει να τα αγοράσω από βιβλιοπωλείο ή υπάρχει κάποιος εκδοτικός οίκος που δίνει βιβλία και χωρίς άδεια διδασκαλίας?

Παράθεση

Xaris SSSS

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Xaris SSSS
Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε στις 16:13, 27-08-12:

Εγώ στην Ds έκανα τα Revised Choices (όλο το πακέτο), για την Cs προτείνω τα Here we Go (όλο το πακέτο + Grammar). Είναι καλογραμμένα βιβλία με κατανοητή γραμματική, πολλού είδους κείμενα και απλές μέχρι σύνεθετες ασκήσεις...
Στα Choices στο τέλος κάθε κεφαλαίου έχει μια ενότητα Your Skills , όπου ο μαθητής εξασκεί τις ικανότητες γραφής έκθεσης, προφορικού λόγου αλλά και ακουστικού (με χρήσιμες φράσεις).
Στο θέμα με τα Teacher's Book δεν μπορώ να σε βοηθήσω ...

Παράθεση

MaryTheCherry

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MaryTheCherry
H MaryTheCherry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H MaryTheCherry After all tomorrow is another day.... έγραψε στις 12:07, 07-09-12:

Γεια σας!Έχω αναλάβει από πέρσυ ένα μαθητή,και τώρα κανόνικα θα κάναμε την pre-lower(πέρσυ κάναμε την D).Όμως το επίπεδό του δεν είναι αυτό.Βασικά δεν είναι ούτε για D.Σκέφτομαι να πω στους γονείς του να ξανακάνει την D ή να προχωρήσουμε στην E.Εσείς τι μου προτείνετε να κάνω;Για την E τι βιβλία μου προτείνετε;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη papas
Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 1,741 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 12:26, 07-09-12:

Για γραμματική θα σου πρότεινα το

Revised Towards Mastering Use of English for FCE

Πολύ δυνατό βιβλίο γραμματικής για προετοιμασία Lower exam.

Παράθεση

Xaris SSSS

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε στις 12:39, 07-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από MaryTheCherry
Γεια σας!Έχω αναλάβει από πέρσυ ένα μαθητή,και τώρα κανόνικα θα κάναμε την pre-lower(πέρσυ κάναμε την D).Όμως το επίπεδό του δεν είναι αυτό.Βασικά δεν είναι ούτε για D.Σκέφτομαι να πω στους γονείς του να ξανακάνει την D ή να προχωρήσουμε στην E.Εσείς τι μου προτείνετε να κάνω;Για την E τι βιβλία μου προτείνετε;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Σου συστήνω ανεπιφύλαχτα τα CHOICES, έχουν ασκήσεις και για FCE και για ECCE και είναι γενικά πάρα πολύ καλογραμμένα βιβλία. Τώρα όσο για το παιδί, απλά θα χρειαστεί να κάνεις κάτι εξτρά (π.χ περισσότερα listening) και θα μιλάτε αποκλειστικά αγγλικά.

Παράθεση

MaryTheCherry

Νεοφερμένος

H MaryTheCherry After all tomorrow is another day.... έγραψε στις 14:08, 07-09-12:

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας,αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρη επειδή δεν νομίζω να μπορέσει να ανταποκριθεί.Είχε πολλά κενά ήδη από πέρσυ που τον ανέλαβα και καθ'όλη τη διάρκει της χρονιάς δεν κατέβαλε και μεγάλη προσπάθεια να τα καλύψει.Δεν έχει πλούσιο λεξιλόγιο ( ενδεικτικά αναφέρω πως σε μια έκθεση δεν ήξερε πώς λέγεται η θάλασσα στα αγγλικά).Αυτό φυσικά έχει και αντίκτυπο στο speaking που με πολύ δυσκολία μιλούσε,το ίδιο και στο listening.Στη γραμματική έχει επίσης πολλά κενά,αλλά τα κουτσοκαταφέρνει.Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.Και το θέμα είναι πως ο,τι και να κάνω παραμένει αδιάφορος.Δεν διαβάζει,χάνει ο,τι φυλλάδια και ασκήσεις του δίνω κκτλπ κτλπ

Παράθεση

Xaris SSSS

Μαθητής Β' λυκείου

O Xaris SSSS έγραψε στις 16:07, 07-09-12:

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας,αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρη επειδή δεν νομίζω να μπορέσει να ανταποκριθεί.Είχε πολλά κενά ήδη από πέρσυ που τον ανέλαβα και καθ'όλη τη διάρκει της χρονιάς δεν κατέβαλε και μεγάλη προσπάθεια να τα καλύψει.Δεν έχει πλούσιο λεξιλόγιο ( ενδεικτικά αναφέρω πως σε μια έκθεση δεν ήξερε πώς λέγεται η θάλασσα στα αγγλικά).Αυτό φυσικά έχει και αντίκτυπο στο speaking που με πολύ δυσκολία μιλούσε,το ίδιο και στο listening.Στη γραμματική έχει επίσης πολλά κενά,αλλά τα κουτσοκαταφέρνει.Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.Και το θέμα είναι πως ο,τι και να κάνω παραμένει αδιάφορος.Δεν διαβάζει,χάνει ο,τι φυλλάδια και ασκήσεις του δίνω κκτλπ κτλπ
Κατάλαβα, μίλα στους γονείς και αν δεν διορθωθεί παράτα τα.

Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη papas
Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 1,741 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 06:39, 09-09-12:

Οργανωσέ τον. Δώστου κίνητρα για να μαθαίνει καινούργια πράγματα. Επιβράβευσέ τον, όταν κάνει κάποια προσπάθεια.

Αν έχει τέτοια προβλήματα, θα πρότεινα να του κάνεις την D Class ξανά.

Παράθεση

MaryTheCherry

Νεοφερμένος

H MaryTheCherry After all tomorrow is another day.... έγραψε στις 12:50, 09-09-12:

Προσπαθούσα πάρα πολύ.Ασκήσεις έχτρα του πήγαινα,αποσπάσματα από διάφορα θέματα σχετικά με τη μουσική,σπορ κτλπ του πήγαινα,όταν έκανε κάποια άσκηση σωστή του έλεγα χίλια μπράβο!Αλλά τίποτα ρε παιδια!Κανένα όφελος.Έχανε (τις πιο πολλές φορές και επίτηδες) τις σημειώσεις,τις ασκήσεις και ο,τι του έδινα.Ξέχναγε -και καλά- ασκήσεις,ενώ ήταν γραμμένες από εμένα στο τετράδιό του.Τις εκθέσεις (διορθωμένες και ενώ είχα τονίσει πως πρέπει να τις διαβάζει ξανά,να διαβάζει τις διορθώσεις μου,ώστε να μην επαναλάβει τα ίδια λάθη) τις έβρισκα πεταμένες στα σκουπίδια .Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κάνω.Αύριο θα συζητήσω με του γονείς του και θα τι θα μου πουν κι αυτοι.....
Παράθεση

aikat_

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη aikat_
H aikat_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H aikat_ έγραψε στις 16:05, 09-09-12:

Αφού όπως λες ο,τι και να κάνεις παραμένει αδιάφορος δηλαδή δεν διαβάζει,χάνει ό,τι φυλλάδια και ασκήσεις του δίνεις κτλπ κτλπ παρά την μεγάλη σου επιμονή , θα σου πρότεινα να σταματήσεις το μάθημα με αυτό το παιδί και να βρεις άλλον μαθητή που θα δείχνει ενδιαφέρον και θα καταβάλλει προσπάθεια.

Αφ'ενός θα νιώθεις πολύ καλύτερα εσύ η ίδια και αφ΄ετέρου θα σταματήσει το παιδί που κάνεις τώρα μάθημα να πιέζεται για κάτι που παρά τις προσπάθειες σου δεν του κεντρίζει το ενδιαφέρον . Βέβαια είναι λυπηρό να μην αναγνωρίζει την μεγάλη αναγκαιότητα των Αγγλικών μιας και μετά βεβαιότητας θα του χρειαστούν στο μέλλον , ίσως όμως έπειτα από χρόνια αλλάξει στάση .
Ενημέρωσε τους γονείς επακριβώς για την συμπεριφορά του και για την προσπάθεια που έκανες , ανάφερε τους πως ποτέ δεν είναι αργά και πως πολύ πιθανά το ίδιο το παιδί θα στραφεί από ανάγκη στα Αγγλικά μελλόντικα και τότε ίσως θα είναι καλύτερα ..
Παράθεση

MaryTheCherry

Νεοφερμένος

H MaryTheCherry After all tomorrow is another day.... έγραψε στις 16:49, 09-09-12:

Και είναι κρίμα γιατί ήθελα τόσο πολύ να τα παέι καλά!Πολλές φορές είχαμε συζητήσει και του είχα πει οτι είναι καλό για εκείνον όχι για να πάρει ένα χαρτί αλλά για να ξέρει να συννενοηθεί.Στη δουλειά του,στα ταξίδια του,στο ιντερνετ,στην τηλεοραση,στα παιχνίδια που παίζει στο pc έστω.Αλλά θα είναι αργά όταν το καταλάβει....
Παράθεση

Tanya Fil

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tanya Fil
H Tanya Fil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Tanya Fil έγραψε στις 14:18, 26-09-12:

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα. Μπορώ να κάνω μία ερώτηση; Θα διδάξω το βιβλίο fairytale σε δύο κορίτσια. Σήμερα πήρα τηλέφωνο τον εκδοτικό οίκο για τα teacher's book του συγκεκριμένου βιβλίου, και περίμενα να μου ζητήσουν την άδεια διδασκαλίας. Αντίθετα, μου ζήτησαν το ΑΦΜ μου. Μήπως ξέρετε γιατί ζητούν μόνο αυτό;;
Παράθεση

fragl

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη fragl
H fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 322 μηνύματα.

H fragl έγραψε στις 19:27, 08-10-12:

Μάλλον εννοείς τα Fairyland... Ναι, δυστυχώς κάποιοι εκδοτικοί δεν ζητούν άδεια διδασκαλίας, αλλά μόνο ΑΦΜ. Πρέπει με κάποιον τρόπο να διασταυρώσουν τα στοιχεία σου.
Παράθεση

tru22

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη tru22
H tru22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H tru22 έγραψε στις 13:11, 09-10-12:

Γεία σας! Ανέλαβα φέτος πρώτη φορά ένα μαθητή για proficiency. Έχει ήδη κάνει 1 χρονιά μαθήματ όμως με τη προηγούμενη καθηγητρια δούλευαν ένα βιβλίο λεξιλογίου και ένα γραμματικής- Round-up. Eχει δουλέψει ελάχιστα σε writing reading listening και καθόλου speaking! Εχετε να μου προτείνεται κάποιο βιβλίο? ( θα κάνουμε μόνο 1 ώρα την εβδομάδα γιατί οι γονείς του δε μπορούν οικονομικά για παραπάνω)
Παράθεση

Xaris SSSS

Μαθητής Β' λυκείου

O Xaris SSSS έγραψε στις 13:14, 09-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από tru22
Γεία σας! Ανέλαβα φέτος πρώτη φορά ένα μαθητή για proficiency. Έχει ήδη κάνει 1 χρονιά μαθήματ όμως με τη προηγούμενη καθηγητρια δούλευαν ένα βιβλίο λεξιλογίου και ένα γραμματικής- Round-up. Eχει δουλέψει ελάχιστα σε writing reading listening και καθόλου speaking! Εχετε να μου προτείνεται κάποιο βιβλίο? ( θα κάνουμε μόνο 1 ώρα την εβδομάδα γιατί οι γονείς του δε μπορούν οικονομικά για παραπάνω)
Θα δώσει τώρα τον Νοέμβριο?
Παράθεση

mimiD

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mimiD
H mimiD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H mimiD έγραψε στις 01:05, 16-10-12:

γεια σας! προκειται να κανω ιδιαιτερα σε μια κοπελα τριτης λυκειου στο μαθημα των αγγλικων που θα δωσει πανελλαδικα κ θα ηθελα να μου πειτε σε ποια σημεια να δωσω προσοχη.?ειναι το πρωτο μου ιδιαιτερο ever κ ειμαι λιγακι αγχωμενη!
Παράθεση

olgajour1993 (Όλγα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη olgajour1993
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Επιστημών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H olgajour1993 έγραψε στις 12:58, 11-02-13:

Καλημερα!γνωριζετε καποια καλη γραμματικη για επιπεδο d senior?
Παράθεση

Nina-nana

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 667 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 00:15, 17-02-13:

Εξαρτάται τι ψάχνεις. Είναι για γκρουπ ή για ιδιαίτερο; Πόσο καλός είναι ο μαθητής; Ενήλικας ή παιδί; Τη θεωρία θέλεις να την έχει στα ελληνικά ή στα αγγλικά;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nina-nana : 17-02-13 στις 00:34.
Παράθεση

tonia.kx

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tonia.kx
H tonia.kx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H tonia.kx έγραψε στις 12:09, 20-08-13:

Γεια σας!! Είμαι καινούρια στο forum αλλά και στη διδασκαλία επίσης. 2 φίλες μου (ενήλικες) με ρώτησαν αν μπορώ να τις βοηθήσω στην προετοιμασία για το lower. Έχω άδεια διδασκαλίας αλλά καμία εμπειρία. Γνωρίζοντάς το αυτό συμφωνήσαμε να προσπαθήσουμε μαζί. Μήπως θα μπορούσατε να με κατευθύνατε πάνω στο ποια βιβλία θα μου προτείνατε ή οποιαδήποτε πληροφορία πιστεύετε ότι θα μου φανεί χρήσιμη;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
Παράθεση

elena_95 (έλενα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη elena_95
H έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 258 μηνύματα.

H elena_95 http://ischool.e-steki.gr/member.php?u=3 έγραψε στις 17:01, 15-09-13:

Καλησπέρα!
Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με ένα ιδιαίτερο μάθημα αγγλικών που προέκυψε!
Η μαθήτρια θα πάει στη δευτέρα γυμνασίου και η σχέση της με την αγγλική γλώσσα δεν είναι ιδιαιτέρως καλή! Για την ακρίβεια η ίδια θέλει να ξεκινήσει τελείως από το μηδέν με την γλώσσα.
Το θέμα είναι ότι λόγω ηλικίας δεν μπορώ ένα χρόνο να της κάνω μαθήματα α προκαταρκτικής, γιαυτό το λόγω χρειάζομαι και την βοήθεια σας!
Αρχικά σε τι επίπεδο θα πρέπει να την έχω φτάσει στο τέλος της σχολικής χρονιάς και με πόσες ώρες την εβδομάδα?
Επιπλέον επειδή το μάθημα είναι ιδιαίτερο δεν μπορώ να την επιβαρύνω με την αγορά σειράς βιβλίων. Τι μπορώ να κάνω στο θέμα αυτό? Το μόνο βιβλίο που διαθέτω και θα μπορούσε να απευθυνθεί στο επίπεδο της είναι το English Grammar In Use by Raymond Murphy. Συμφέρουν γενικά οι φωτοτυπίες ή θα πρέπει να ακολουθήσω κάποια άλλη τακτική?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 150-162 προήλθαν από άλλο νήμα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g1wrg0s : 15-09-13 στις 22:32. Αιτία: Εισαγωγή συμείωσης συντονιστή .
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    laurentides

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους