Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,877 εγγεγραμμένα μέλη και 2,848,489 μηνύματα σε 82,004 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 454 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Σπουδές απο απόσταση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:55, 15-01-08:

Αναζητάω πανεπιστήμια που θα μπορέσω να παρακολουθήσω μαθήματα μέσω Internet απ το σπίτι μου...
έχω βρει κάποια ξένα αλλά με ενδιαφέρει περισσότερο να είναι ελληνικό λόγω ευκολίας στη γλώσσα...

με ενδιαφέρουν σπουδές τύπου ψυχολογίας και το θέλω για προσωπική μου χρήση κι όχι για επαγγελματική

γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά?
και γενικώς πως σας φαίνεται σαν ιδέα (Ειδικά για άτομα προχωρημένης ηλικίας για σπουδές και με υποχρεώσεις... μήπως παλιμπαιδίζω? )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:03, 15-01-08:

Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο κοίταξες;
http://www.eap.gr

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 14:10, 15-01-08:

Το Yale θέτει σε Online διάθεση ένα μάθημα ψυχολογίας.

http://open.yale.edu/courses/psychol.../sessions.html

Πολύ καλές διαλέξεις .

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:12, 15-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο κοίταξες;
http://www.eap.gr
χρόνια κάνω αίτηση αλλά... μάλλον δεν έχω καλό δόντι για να κληρωθώ
(άσε που βασικά δεν έχει τις σπουδές που θέλω)

Αρχική Δημοσίευση από Chimera

Πολύ καλές διαλέξεις .
θα το κοιτάξω αυτό, tks

Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,404 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:13, 15-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Chimera

Πολύ καλές διαλέξεις .
Σχολιάζοντας, σε ξένα πανεπιστήμια θα βρεις σχετικά πιο εύκολα υλικό, διαλέξεις online.

Στο Ελλαδιστάν ξέχνα το, είμαστε κάτι δεκαετίες πίσω.

(αναφορικά με το τελευταίο που 'πες, Αναστασία, ποτέ δεν 'ναι αργά)

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 14:19, 15-01-08:

Το εαπ πώς ακριβώς λειτουργει;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:21, 15-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Το εαπ πώς ακριβώς λειτουργει;
συμπληρώνεις αίτηση που εκδηλώνεις ενδιαφέρον και μετά... γίνεται "κλήρωση"
κάθε σεζόν υπάρχουν 70.000 ενδιαφερόμενοι για καμια χιλιάδα θέσεις

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 14:22, 15-01-08:

Και πληρώνεις να υποθέσω έτσι;
Γίνονται κανονικά διαλέξεις όπως στα ΑΕΙ?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:28, 15-01-08:

Και πληρώνεις να υποθέσω έτσι;
Γίνονται κανονικά διαλέξεις όπως στα ΑΕΙ?
πληρώνεις το υλικό που σου παρέχουν... βιβλία σημειώσεις κλπ
για διαλέξεις, δεν ξέρω αλλά νομίζω πως όχι.. πας μόνο στο τέλος και δίνεις εξετάσεις

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 14:31, 15-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
πληρώνεις το υλικό που σου παρέχουν... βιβλία σημειώσεις κλπ
για διαλέξεις, δεν ξέρω αλλά νομίζω πως όχι.. πας μόνο στο τέλος και δίνεις εξετάσεις
Ναι δε γίνονται διαλέξεις αλλά κάποιες συγκεντρώσεις μόνο μέσα στη χρονιά.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:33, 15-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Σχολιάζοντας, σε ξένα πανεπιστήμια θα βρεις σχετικά πιο εύκολα υλικό, διαλέξεις online.
Στο Ελλαδιστάν ξέχνα το, είμαστε κάτι δεκαετίες πίσω.
(αναφορικά με το τελευταίο που 'πες, Αναστασία, ποτέ δεν 'ναι αργά)
Σίγουρα τα ξένα είναι πολύ καλύτερα (άλλωστε τα Ελληνικά είναι σχεδόν ανύπαρκτα) αλλά με τρομάζει το θέμα της ξένης γλώσσας
Γιατί ναι οκ ξέρω καλά αγγλικά αλλά... δεν ξέρω αν είναι τόσο καλά ώστε να μπορέσω να παρακολουθήσω (και κυρίως να γράψω) πανεπιστημιακού επιπέδου μαθήματα με ορολογίες
Φοβάμαι μη χάσω χρόνο και κυρίως χρήμα και τελικώς κάνω μια τρύπα στο νερό

Αν είχα πάντως το χρήμα... θα δημιουργούσα Online Ελληνικό Πανεπιστήμιο (ΑΝ μου έδιναν την άδεια γιατί υπάρχουν και συμφέροντα)

Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,404 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:42, 15-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Αν είχα πάντως το χρήμα... θα δημιουργούσα Online Ελληνικό Πανεπιστήμιο (ΑΝ μου έδιναν την άδεια γιατί υπάρχουν και συμφέροντα)
Νομίζω είχαμε σχολιάσει στο "Σχολιασμό Ειδήσεων" μία παρόμοια περίπτωση (με φροντηστήριο) που δεν πήρε άδεα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 14:59, 15-01-08:

Ο ΑΚΤΟ νομιζω οτι εχει δυνατοτητα για distance learning..αλλα λιγο αχρηστο μαλλον για σενα

Παράθεση

Γίδι

Supervisor

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,344 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:12, 15-01-08:

Κουέ μου, εγώ ήθελα έτσι κι αλλιώς να σου πω να μη σε πτοήσει ΚΑΘΟΛΟΥ το θέμα της γλώσσας! Αγγλικά ξέρεις, λες, τριβή μπορείς να έχεις με τη γλώσσα...
και στην τελική, σε βοηθάμε και εμείς εδώ, και κάποιος επαγγελματίας, αν έχεις να κάνεις κάποια εργασία στο τέλος!
Στην τελική μη νηομίζεις, γλωσσικά λάθη κάνουν όλοι οι αλλοδαποί σε επιστημονικά συγγράματα, και μιλάω και για αυτά που δεν έκαναν για τον εαυτό τους, γραπτά που κυκλοφορούν στις μεγαλύτερες βιβλιοθήκες!

Όρμα του!!!
Ρώτησες και στο Βρετανικό Ινστιτούτο;

Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dracula82
Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Dracula82 έγραψε στις 19:15, 15-01-08:

Θες οπωσδήποτε από το σπίτι? Κανα ΙΕΚ δεν θα σε ενδιέφερε? Ισως έχουν την ειδικότητα που θες. Ψαξτο.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 19:59, 15-01-08:

Και εγω λεω να μην ανησυχεις για τη γλωσσα. Μπορει να σε κουραζει λιγο παραπανω να διαβαζεις στα αγγλικα αλλα θα συνηθισεις γρηγορα!

Ασε που μεχρι να σε παρουν στο Ανοιχτο Πανεπιστημιο χωρις μεσον, θα εχει γινει ο Ωριωνας φοιτητης!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:40, 15-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Όρμα του!!!
Ρώτησες και στο Βρετανικό Ινστιτούτο;
όχι δεν ρώτησα... λες να μου δώσουν εκεί πληροφορίες?
γενικώς ψάχνω από μόνη μου μέσω του νετ..

Αρχική Δημοσίευση από Dracula82
Θες οπωσδήποτε από το σπίτι? Κανα ΙΕΚ δεν θα σε ενδιέφερε? Ισως έχουν την ειδικότητα που θες. Ψαξτο.
yeap! δε θέλω να λείπω απ το σπίτι και να μην είμαι κοντά στο μωρό μου

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Και εγω λεω να μην ανησυχεις για τη γλωσσα. Μπορει να σε κουραζει λιγο παραπανω να διαβαζεις στα αγγλικα αλλα θα συνηθισεις γρηγορα!

Ασε που μεχρι να σε παρουν στο Ανοιχτο Πανεπιστημιο χωρις μεσον, θα εχει γινει ο Ωριωνας φοιτητης!
Γεγονός για το ΑΕΠ

Λέτε να μην με προβληματίζει η γλώσσα ε? Και το λέτε δυο κοπέλες που έχετε θέμα με την γλώσσα
Η αλήθεια είναι ότι όποτε διάβασα κάποιο μυθιστόρημα στα αγγλικά, ουδέποτε με κούρασε ή δεν τα κατάφερα.. πάντα χωρίς να το καταλαβαίνω έμπαινα στον ειρμό χωρίς πρόβλημα (οκ άγνωστες λέξεις υπήρχαν αλλά γιαυτό είναι και τα λεξικά καθώς και τα συμφραζόμενα)

βρε λες?
Βέβαια τα περισσότερα ξεκινάνε από Σεπτέμβρη/Οκτώβρη αλλά καλύτερα να έχω βρει από τώρα κάτι αν είναι και πάρω κάποιο μάθημα

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 21:44, 15-01-08:

Κι εγώ λέω ναι!
Σιγά, κάθε αρχή και δύσκολη, μετά γίνεται αστείον!

Γερά

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 3,081 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 21:49, 15-01-08:

Ελλαδα μονο κεεναπ, αλλα δε δινει πτυχιο, μονο γνωσεις. (και ανοιχτο, αααααν σε παρουν )
δεν κληρωνεσαι ομως, εχει πεσει και ολη η ελλαδα πανω του γιατι ειναι καινουριο. εκανα περιπου μεσα στους πρωτους 200, ελεγε οτι θα ειναι με σειρα προτεραιοτητας αλλα ξεπερασε τις 4 χιλιαδες και, οποτε εγινε κληρωση..
αλλιως, μονο αγγλικα uni ξερω αλλα ειναι ακριβως τα διπλα λεφτα απο οτι να πας εκει, οποτε δε το ειχα κοιταξει καθολου, νο νο για μενα!
τσεκαρε ομως κεεναπ. και αν θες συγκεκριμενες ινφο στειλε πμ.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 21:56, 15-01-08:

Για τον ΑΚΤΟ τι ξέρετε;
Σκεφτόμουν κάποια στιγμή να ασχοληθώ με τη γραφιστική.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:01, 15-01-08:

Για τον ΑΚΤΟ τι ξέρετε;
Σκεφτόμουν κάποια στιγμή να ασχοληθώ με τη γραφιστική.
είναι απ τις καλές σχολές αλλά δεν νομίζω ότι έχει μαθήματα απ το σπίτι αν εννοείς αυτό....
έχει κανονική παρακολούθηση (και είναι ψιλοακριβούτσικα)
πάντως τέτοιου είδους σπουδές δεν πιστεύω ότι μπορεί να γίνονται απ το σπίτι... η δουλειά αυτή δεν είναι μόνο διάβασμα και πισι... έχει και πολλά κατασκευαστικά με το χέρι... σχέδια, μακέτες κλπ

@ Giovanna tks... θα το κοιτάξω κι αυτό κι αν είναι θα σου πω για πμ

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 22:04, 15-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Ο ΑΚΤΟ νομιζω οτι εχει δυνατοτητα για distance learning..αλλα λιγο αχρηστο μαλλον για σενα
Γιατι καθομαι και γραφω δεν ξερω ακομη!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 22:04, 15-01-08:

Θα πω κι εγώ να μην σε απασχολεί το θέμα της γλώσσας. Όταν πήγα Γλασκώβη τα αγγλικά μου ήταν καλά και τίποτα παραπάνω. Τώρα πια και έχουν γίνει πολύ καλά και έχω μάθει να σκέφτομαι αγγλικά όσον αφορά το ακαδημαϊκό (πέρισυ σκεφτόμουν και στα αγγλικά μες στην καθημερινότητα, αλλά δεν έχει σχέση με αυτό που λέμε).

Αν το πανεπιστήμιο είναι αυστηρό, πιθανώς να χρειαστεί να κάνεις proof reading (γλωσσική επιμέλεια ας πούμε) πριν παραδώσεις την εργασία σου (αναγκάστηκα και το έκανα στην πτυχιακή), αλλά μη νομίζεις πως στάνταρ γίνεται (σε άλλα πανεπιστήμια δεν το ζητάνε). Θα πληρώσεις μερικά χρήματα κάποιον φιλόλογο της αγγλικής, αλλά δεν είναι ΤΟΣΟ σημαντικά ποσά!

Εγώ ξεκίνησα 1 distance-learning πρόγραμμα με 1 college, πολύ χαμηλότερο από πτυχίο, αλλά το έκανα για να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου, είναι και πολύ φτηνό.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 22:06, 15-01-08:

Και εδω το λινκ για ακτο

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 3,081 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 22:17, 15-01-08:

εχει πολυ καλο τμημα γραφιστικης η ακτο..!
εχει κανει μια φιλη, μετα μου δωσε σημεριωσεις και τα δα κι εγω (εφτιαχνα ακομα το σαιτ τοτε) και ηταν πολυ οργανωμενοι! αλλα οχι απο αποσταση.

Παράθεση

Γίδι

Supervisor

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:30, 15-01-08:

Κάθε Ινστιτούτο έχει εδώ γραφείο ενημέρωσης και προετοιμασίας για σπουδές στη χώρα, στην οποία ανήκει. Στο Γκαίτε υπάρχει το DAAD, στο Γαλλικό ινστιτούτο το αντίστοιχο...
Πάρε τηλέφωνο στο Βρετανικό ινστιτούτο, ίσως βρεις κι άλλα στο ίντερνετ, ίσως κλείσεις ένα ραντεβού για ενημέρωση.
Εδώ έχει κάποια πράγματα για την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση, κάτω-κάτω.
Επίσης την άλλη Τετάρτη έχουν άλλη μία από τις παρουσιάσεις τους, για τις σπουδές στην Αγγλία, αλλά δεν ξέρω αν αυτό σε ενδιαφέρει. Ρώτα πότε γίνεται η έκθεση, όπου έρχονται οι αντιπρόσωποι των Πανεπιστημίων.
Πάντως οι δύο πρώτες σελίδες θα πρέπει να σε καλύπτουν...

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 22:36, 15-01-08:

γιδι οοοοοοοοολα αυτα που εγραψες τα εχω κανει.
δεν βρηκα ακρη, προσωπικα.
οσο για DAAD, Η ΜΟΝΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ τους ειναι τα γερμανικα!!!
κουε μιλας? εγω παντως οχι, περα απο τα βασικα,γιαυτο και δεν το επιχειρησα!

Παράθεση

Γίδι

Supervisor

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:39, 15-01-08:

Το DAAD το ανέφερα σα παράδειγμα.
Στη Γερμανία υπάρχουν πολλά αγγλόφωνα προγράμματα.
και τέλος: εμένα και πολλούς φίλους μου, μας έχει βοηθήσει στο παρελθόν το Βρετανικό Ινστιτούτο.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 22:59, 15-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
εχει πολυ καλο τμημα γραφιστικης η ακτο..!
εχει κανει μια φιλη, μετα μου δωσε σημεριωσεις και τα δα κι εγω (εφτιαχνα ακομα το σαιτ τοτε) και ηταν πολυ οργανωμενοι! αλλα οχι απο αποσταση.
Τα δίδακτρα πού κυμαίνονται;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:40, 16-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Γιατι καθομαι και γραφω δεν ξερω ακομη!
ζητώ ταπεινά συγγνώμη
επειδή είδα τη λέξη ΑΚΤΟ δεν έδωσα πολύ μεγάλη βαρύτητα επειδή όντως το συγκεκριμένο αντικείμενο δεν είναι αυτό που ψάχνω

πω πω ντροπήηηηηηηηηη

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:58, 17-01-08:

Μας ήρθε με φαξ στην δουλειά ΚΕ μου κι έλεγε πως διοργανώνει σεμινάρια ψυχολογίας, νομίζω θα σε ενδιέφερε!

http://www.aiecollege.gr/

Παράθεση

chris60 (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη chris60
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 54 ετών , Φοιτητής του τμήματος Θεολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O chris60 έγραψε στις 16:56, 17-09-09:

Γεια σας.Φετος εδωσα πανελληνιες και περασα στη Θεολογια Αθηνων αλλα λογω οικογενειακων υποχρωσεων αδυνατω να παρακολουθησω τα μαθηματα απο κοντα..Γι' αυτο λοιπον,σκεφτομαι να διαβαζω στο σπιτι μου και να πηγαινω στην Αθηνα μονο κατα την εξεταστικη περιοδο..Χρειαζομαι τη βοηθεια σας στα εξης θεματα..
1.Πως θα μπορουσα να εχω σημειωσεις απο καθε μαθημα;
2.Τα βιβλια οταν τα παραγγειλω δια μεσω ιντερνετ,μπορω να τα παραλαβω απο τον τοπο κατοικιας μου ή μπορει να τα παραλαβει ενα ατομο εξουσιοδοτημενο απο εμενα;
3.Η Γραμματεια ειναι αρμοδια να μου απαντησει σ΄αυτες τις αποριες;
Υ.Γ για να μην το ξεχασω, η σχολη δε με ενδιαφερει επαγγελματικα αλλα για περαιτερω γνωσεις..
Σας ευχαριστω εκ των προτερων:thanks:

1] Τα μαθηματα της σχολης ειναι ευκολα η δυσκολα;
2]Υπαρχουν υποχρεωτικα μαθηματα;
3]Θα ειναι ευκολο να διαβαζω στο σπιτι και να γραφω μονο στην εξεταστικη περιοδο;:thanks:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Catalyst : 24-05-12 στις 01:44. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων.
Παράθεση

rolingstones (ΞΕΝΟΦΩΝ)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη rolingstones
Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 870 μηνύματα.

O rolingstones έγραψε στις 17:35, 19-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από chris60
1] Τα μαθηματα της σχολης ειναι ευκολα η δυσκολα;
2]Υπαρχουν υποχρεωτικα μαθηματα;
3]Θα ειναι ευκολο να διαβαζω στο σπιτι και να γραφω μονο στην εξεταστικη περιοδο;:thanks:
δε ξερω να σου απαντησω ψαξε στο γκουγκλ καλυτερα εισαι 49 χρονω και θες να σποουδασεις?μπραβο στην προσπαθεια σου φιλε μου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

chris60 (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 54 ετών , Φοιτητής του τμήματος Θεολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O chris60 έγραψε στις 21:39, 19-09-09:

αυτες τις μερες θα κανω την εγγραφη .Η γραματεια μπορει να με βοηθησει; Εαν ζητησω σημειωσεις θα μου δωσουν;Οπως καταλαβαινεις λογω υποχρεωσεων αδυνατω να παρακολουθω τα μαθηματα.ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον

Παράθεση

NemesisRose (Κ@τερίν@)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη NemesisRose
H Κ@τερίν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 196 μηνύματα.

H NemesisRose Oh la la έγραψε στις 12:36, 26-09-09:

Συγχαρητήρια! Πάντως αν πάρεις ένα τηλεφωνάκι στη σχολή θα σε ενημερώσουν πλήρως...Αν το σηκώσουν βέβαια, γιατί αυτό τον καιρό γίνεται ένας χαμός στις σχολές, ειδικά Αθήνα Θεσσαλονίκη...

Παράθεση

japos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη japos
Ο japos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και Φοιτητής του τμήματος Θεολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O japos έγραψε στις 10:06, 27-09-09:

καλημερα φιλε συμφοιτητη
ειμαι ο Γιαννης 42 ετων ,περασα κι εγω με πανελλαδικες στη θεολογικη αθηνων και μαλιστα 6ος
μενω στην ευβοια και δεν θα παρακολουθω κι εγω,αν και θα πηγαινω που και που.
αν θες στειλε μου mail να τα πουμε μηπως μπορουμε να βοηθηθουμε.

Παράθεση

chris60 (Χρήστος)

Φοιτητής

O chris60 έγραψε στις 12:52, 27-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από japos
καλημερα φιλε συμφοιτητη
ειμαι ο Γιαννης 42 ετων ,περασα κι εγω με πανελλαδικες στη θεολογικη αθηνων και μαλιστα 6ος
μενω στην ευβοια και δεν θα παρακολουθω κι εγω,αν και θα πηγαινω που και που.
αν θες στειλε μου mail να τα πουμε μηπως μπορουμε να βοηθηθουμε.
Γιαννη συγχαρητηρια και σε σενα το e-mail μου ειναι το εξης; theosotchris@yahoo.com προχθες που εκανα την εγγραφη η γραματεια με εξυπηρετησε δια μεσου των παλαιων φοιτητων. Μου ειπαν οτι θα μου στειλουν τα βιβλια και σημειωσεις μετα απο επικοινωνια που θα εχω μαζι τους. Επειδη ο φορητος υπολογιστης ειναι της κορης μου η οποια σπουδαζει στα Γιαννινα μπορει να αργω λιγο να επικοινωνουμε. Εξαλλου τωρα μαθαινω κομπιουτερ και ιντερνετ

Παράθεση

lak100 (Δημητρης (Μητσος))

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη lak100
Ο Δημητρης (Μητσος) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής και Τεχνολογίας Υπολογιστών ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (Καστοριά) και μας γράφει απο Βίτσι (Καστοριά). Έχει γράψει 113 μηνύματα.

O lak100 έγραψε στις 19:32, 09-10-09:

Γραφτηκα εδω (Kαστορια) στο ΤΕΙ στο τμημα Πληροφορικης και Τεχνολογιας Υπολογιστων. Η ερωτηση μου αφορα τα θεωρητικα μαθηματα του πρωτου εξαμηνου. Τα οποια ειναι:Προγραμματισμος,Γραμμικη Αλγεβρα,Ηλεκτρονικη Φυσικη. Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι στην Ηλεκτρονικη Φυσικη για παραδειγμα πως γινεται το μαθημα και αν ειναι τοσο σημαντικο να τα παρακολουθεις ασχετα αν δεν ειναι υποχρεωτικα. Αν δεν πηγαινεις πως τα περνας αυτα τα μαθηματα σου δινει ο καθηγητης ερωτησεις στο τελος? Φανταζομαι απο ενα σημειο και μετα λιγοστεουν οσοι παρακολουθουν τα θεωρητικα

Παράθεση

chris60 (Χρήστος)

Φοιτητής

O chris60 έγραψε στις 16:44, 11-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από lak100
Γραφτηκα εδω (Kαστορια) στο ΤΕΙ στο τμημα Πληροφορικης και Τεχνολογιας Υπολογιστων. Η ερωτηση μου αφορα τα θεωρητικα μαθηματα του πρωτου εξαμηνου. Τα οποια ειναι:Προγραμματισμος,Γραμμικη Αλγεβρα,Ηλεκτρονικη Φυσικη. Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι στην Ηλεκτρονικη Φυσικη για παραδειγμα πως γινεται το μαθημα και αν ειναι τοσο σημαντικο να τα παρακολουθεις ασχετα αν δεν ειναι υποχρεωτικα. Αν δεν πηγαινεις πως τα περνας αυτα τα μαθηματα σου δινει ο καθηγητης ερωτησεις στο τελος? Φανταζομαι απο ενα σημειο και μετα λιγοστεουν οσοι παρακολουθουν τα θεωρητικα
Αυτο που εκανα εγω ειναι το εξης΄; Κατα την εγγραφη ανταλαξαμε τηλεφωνα με την φοιτητρια που με βοηηθησε και μου ειπε οτι θα παω τελος οκτωβριου αρχες νοεμβριου να δηλωσω τα βιβλια και μετα θα μου τα στειλει αυτη.Θα μου εχει και σημειωσεις ετοιμες.εμενα τα μαθηματα δεν ειναι υποχρεωτικα.Η φοιτητρια [τεταρτοετης]ισως με βοηθησε γιατι εχω και καποια ηλικια. Κατι τετοιο πιστευω πρεπει να κανεις και συ.

Παράθεση

kostis1

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη kostis1
Ο kostis1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O kostis1 Χαίρομαι που κι εγώ... ανήκω στην παρέα! έγραψε στις 20:28, 08-07-11:

Hallo Freunde,

zwar weiß ich nicht, ob ich mit meiner Frage hier richtig liege, aber ich versuch es einfach mal...
Ich würde liebend gern Germanistik studieren, aber da ich bereits Student an einer griechischen Fakultät bin,
ist es nicht erlaubt parallel auch etwas anderes zu studieren...
Με λίγα λόγια θα 'θελα ρε παιδιά... να σπουδάσω γερμανική φιλολογία...εξ' αποστάσεως με σκοπό τη δημόσια εκπαίδευση
είμαι τελειόφοιτος ελληνικής φιλολογίας... (επι πτυχίω... αλλά δεν το βλέπω και σύντομα...) και δε βρίσκω κάποιο πανεπιστήμιο
που να προσφέρει κάτι αντίστοιχο...
μήπως έχει κάποιος κάποια... ιδέα???
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Γερμανική Φιλολογία: Αθήνα ή Θεσσαλονίκη;".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 02-08-12 στις 13:29.
Παράθεση

denise09

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη denise09
H denise09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H denise09 έγραψε στις 16:14, 09-07-11:

Λυπάμαι όμως στην Ελλάδα οι μοναδικές σχολές για γερμανική Φιλ. είναι στην Θεσσαλονίκη και Αθήνα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

timonierhs (Τίμος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο Τίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 14:28, 24-01-13:

Σπουδές δωρεάν στα αμφιθέατρα του Διαδικτύου

Περίπου 116.000 Ελληνες έχουν εγγραφεί στα e-μαθήματα της Coursera

Η πανεπιστημιακή εκπαίδευση στο Ιντερνετ δεν είναι κάτι καινούργιο. Τα πρώτα μαθήματα μέσω διαδικτυακής... αλληλογραφίας εμφανίστηκαν στις Ηνωμένες Πολιτείες στα τέλη της δεκαετίας του 1980, ενώ έως και το 2007 τουλάχιστον τέσσερα εκατομμύρια φοιτητές εγγράφηκαν επί πληρωμή σε κάποιο από αυτά. Ωστόσο εδώ και έναν χρόνο όλο και περισσότερα ανώτατα ιδρύματα παγκοσμίως προσφέρουν «μαζικές ανοιχτές διαλέξεις» (massive open online courses), δίνοντας δωρεάν πρόσβαση στα αμφιθέατρά τους σε φοιτητές από όλον τον κόσμο.
Το 2011 δύο νεαροί καθηγητές Πληροφορικής στο Πανεπιστήμιο του Στάνφορντ, η Ντάφνεϊ Κόλερ και ο Αντριου Ενγκ, παρατήρησαν ότι περισσότεροι από 200.000 χρήστες του YouΤube παρακολουθούσαν διαδικτυακά τις διαλέξεις που αναρτούσε ο κ. Ενγκ στο ήδη δημοφιλές μάθημα τεχνητής νοημοσύνης. Ετσι, αποφάσισαν να ιδρύσουν τη διαδικτυακή πλατφόρμα μάθησης Coursera τον περασμένο Φεβρουάριο.

ΠΡΟΣΒΑΣΗ. Αρχικά ο σκοπός τους - λένε οι δύο ιδρυτές - ήταν να καταστήσουν την ανώτατη εκπαίδευση προσβάσιμη στον καθένα. «Τα τελευταία χρόνια επικρατεί η συζήτηση για την αύξηση του κόστους της νοσοκομειακής περίθαλψης στις Ηνωμένες Πολιτείες. Αυτό που δεν είναι και τόσο προφανές στον καθένα είναι το αυξανόμενο κόστος της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης. Διπλασιάζεται συνεχώς, ενώ από το 1985 τα δίδακτρα έχουν αυξηθεί κατά 559%», ανέφερε η κ. Κόλερ σε δημόσια ομιλία της για την πρωτοβουλία τον περασμένο Αύγουστο. Ηδη από το 2001 το Τεχνολογικό Ινστιτούτο της Μασαχουσέτης (ΜΙΤ) είχε δημιουργήσει πειραματικά το Open Course Ware, μια ιστοσελίδα ανοιχτή στο κοινό, όπου καθηγητές του ιδρύματος αναρτούσαν υλικό από τις διαλέξεις τους.
Σήμερα 33 πανεπιστήμια παγκοσμίως - μεταξύ των οποίων το Κολούμπια, το Πρίνστον και το Στάνφορντ - συνεργάζονται με την Coursera προσφέροντας δωρεάν μαθήματα σε πληθώρα θεμάτων από τους τομείς των ανθρωπιστικών επιστημών, της ιατρικής και της βιολογίας έως τα μαθηματικά, τον προγραμματισμό και τη διοίκηση επιχειρήσεων. Στην πλατφόρμα συμμετέχουν επίσης πανεπιστημιακά ιδρύματα από την Ελβετία, τη Μεγάλη Βρετανία, το Ισραήλ, την Κίνα και τον Καναδά. Σύμφωνα με τους ιδρυτές της, μέχρι στιγμής έχουν εγγραφεί 1,7 εκατομμύρια χρήστες - μεταξύ των οποίων 116.000 Ελληνες - ενώ οι συνολικές εγγραφές στις διαφορετικές διαλέξεις αγγίζουν τα 5 εκατομμύρια. Οι ενότητες των μαθημάτων απευθύνονται σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές, αλλά και σε επαγγελματίες που επιθυμούν να εξελίξουν τις γνώσεις τους σε κάποιον τομέα. Πρόσφατα μάλιστα το Πανεπιστήμιο της Ουάσιγκτον ανακοίνωσε ότι αναγνωρίζει τα μαθήματα που οι φοιτητές του παρακολουθούν στην Coursera.
http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4765201

Ποια ειναι η άποψη σας για αυτο τον τροπο μαθησης; Πιστευετε οτι αυτο το προγραμμα θα μπορουσε να αλλαξει σ'εναν βαθμο τον παραδοσιακο τροπο μεταδοσης γνωσεων στα ανωτατα ιδρυματα, σε λιγα χρονια; Ποια ειναι τα θετικα και τα αρνητικα αυτου του εγχειρήματος;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους