Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,966 εγγεγραμμένα μέλη και 2,809,113 μηνύματα σε 79,718 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 731 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Εργασία Τεχνολογίας A' Γυμνασίου

lazgio

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη lazgio
Ο lazgio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O lazgio έγραψε στις 21:48, 15-01-10:

α γυμνασιου θεμα καραβι μπορι κανις να μου πει που μπορω να βρω σχεση επιστημων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ntontini (Κωνσταντίνα)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Ntontini
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 1,412 μηνύματα.

H Ntontini έγραψε στις 22:37, 15-01-10:

Τεχνολογία...Πληροφορική εννοείς φαντάζομαι!?
Εμάς μας είχε βάλει για το σκληρό δίσκο,τη μνήμη RAM και για τις δισκέτες,τα CD,τα flashάκια και επίσης μια αντιστοίχηση για να βρούμε τι είναι πληροφορίες και τι δεδομένα.Κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alex2395 (Aλεξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη alex2395
Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 586 μηνύματα.

O alex2395 Where the streets have no name έγραψε στις 23:00, 15-01-10:

γελοιο χαχαχαχαχχαχα
ακου τεχνολογια!!!!
χαζο μαθημα...μην διαβασεις κανε κανα σκονακι...

Παράθεση

Ntontini (Κωνσταντίνα)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Ntontini
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 1,412 μηνύματα.

H Ntontini έγραψε στις 23:23, 15-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από alex2395
γελοιο χαχαχαχαχχαχα
ακου τεχνολογια!!!!
χαζο μαθημα...μην διαβασεις κανε κανα σκονακι...
Εγώ ξέρω αυτό:
Αν κάνεις σκονάκι με τη προσδοκία να <<γράψει>> αυτό αντί για εσένα δε θα καταφέρεις κατά τη διαδικασία κατασκευής του να αφομοιώσεις κιόλας αφού θα δουλέψει αυτό αντί για σένα.Αυτό κατασκεύασες-αυτό εμπιστεύεσαι.Πας-γράφεις-το πετάς και μαζί με αυτό πετάς το χρόνο και τη γνώση.Ποτέ ό,τι ονομάστικε <<σκονάκι>> δε κατάφερε να <<φτιάξει>> κανέναν πάνω από λίγες ώρες και στο τέλος τον χαλάει για πάντα.Άρα ο <<σκονάκιας>> είναι άτομο που έχει χαμηλή αυτοεκτίμηση τόσο πολύ που πιστεύει οτι ένα τόσο δα χαρτάκι κάνει πιο πολύ δουλειά από εκείνον.

Τόλμησε να είσαι χαρούμενος και δημιουργικός γιατί απλά δεν υπάρχει λόγος να μην είσαι .Να έχεις την πεποίθηση πως μπορείς να τα καταφέρεις στη ζωή σου:no1:

Παράθεση

Χαριτίνη45543 (Χαριτίνη)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Χαριτίνη45543
H Χαριτίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών , Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Χαριτίνη45543 =) έγραψε στις 09:40, 16-01-10:

παιδιά εγώ ειμαι ανάμεσα σε μερικες κατασκευες και δεν ξέρω τι να διαλέξω :ποδήλατο ,τρακτέρ ,ανελκυστήρα ,φωτογραφικη μηχανη ,νερόμυλο ή τζάκι?Τι θα μου προτείνατε?

Παράθεση

vagialena (Βαγιαλένα)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη vagialena
H Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 128 μηνύματα.

H vagialena The show must go on! έγραψε στις 14:13, 16-01-10:

Εμας μας ειχε δωσει 2 φυλλαδια με ορισμους κτλ. Πανω σε αυτα, σε ενα βιντεο που ειχαμε δει και σε προσωπικες εργασιες γραψαμε διαγωνισμα!

Παράθεση

Fedde le Grand

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Fedde le Grand
Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.

O Fedde le Grand έγραψε στις 15:06, 16-01-10:

Διάβασε όσα έχετε γράψει στο τετράδιο..Σίγουρα έχετε γράψει

Παράθεση

Χαριτίνη45543 (Χαριτίνη)

Μαθητής Α' γυμνασίου

H Χαριτίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών , Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Χαριτίνη45543 =) έγραψε στις 15:41, 16-01-10:

Παιδια εχω 2 μήνες διωρια για να ετοιμάσω την εργασία της τεχνολογιας και δεν εχω βρει θέμα!!!!είμαι ανάμεσα σε κάποια ας πουμε :ανελκυστήρας ,ποδήλατο , τρακτερ ,τζακι ,φωτογραφική μηχανη και νερόμυλο .Ειχα γράψει πολυ καλα στο διαγώνισμα και θέλω να ειναι κάτι εντυπωσιακό.Τι μου προτείνετε?

Παράθεση

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dreamy girl
H dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 132 μηνύματα.

H dreamy girl έγραψε στις 17:19, 16-01-10:

εσυ απο ολα αυτα πιο νομιζεις οτι θα μπορουσες να κατασκευασεις κ να βρεις πληροφοριες πιο ευκολα?ποιο σου αρεσει περισσοτερο,ποιο ειναι πιο κοντα στα ενδιαφεροντα σου?για να σε βοηθησω στο λεω

Παράθεση

FoTaRaZ

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη FoTaRaZ
Ο FoTaRaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O FoTaRaZ έγραψε στις 18:16, 16-01-10:

Εγώ ψάχνω πληροφορίες και εικόνες για την κατασκευή ανεμόμυλου.Σας παρακαλώ μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?
Δεν ξέρω αν μιλήσατε για αυτήν την κατασκευή στις άλλες σελίδες.Είμαι καινούριος και δεν πρόλαβα να τις διαβάσω.
Ευχαριστώ!!!:no1::iagree::thanks::xixi:

Παράθεση

rsteve

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη rsteve
Ο rsteve αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O rsteve έγραψε στις 15:49, 17-01-10:

Θέλω πληροφορίες για το διαστημόπλοιο αλλά οχι αντιγραφή

Παράθεση

Alexl1996 (Άλεξ)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Alexl1996
Ο Άλεξ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

O Alexl1996 ξέρω 'γω τώρα ας πούμε έγραψε στις 16:01, 17-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από rsteve
Θέλω πληροφορίες για το διαστημόπλοιο αλλά οχι αντιγραφή

Αυτό που ζητάς, να σου πούμε δηλαδή πληροφορίες χωρίς αντιγραφή, είναι πολύ δύσκολο.... Αν θέλεις μπορώ εγώ να σου δώσω πληροφορίες από κάποια ιστοσελίδα και, για να μην είναι αντιγραφή, γράψε τα με δικά σου λόγια....
Διαφορετικά...
-----------------------------------------
Διαστημόπλοιο
Ειδικό σκάφος που έχει σκοπό τη μεταφορά επιβατών (ανθρώπων ή ζώων) και συσκευών στο διάστημα. Για να μπορέσει να ξεφύγει από τη γήινη έλξη το διαστημόπλοιο χρειάζεται να αποκτήσει μεγάλη ταχύτητα: (ταχύτητα διαφυγής: υ=11,8 km/sec). Την ταχύτητα αυτή προσδίδει στο διαστημόπλοιο πύραυλος, που στην αστροναυτική ονομάζεται φορέας. Σε ένα διαστημόπλοιο διακρίνουμε τα παρακάτω βασικά μέρη: α) Το όχημα εκτόξευσης, που αποτελείται από πολυώροφο πύραυλο, β) το όχημα διακυβέρνησης, που περιέχει τα διάφορα όργανα πτήσης και επικοινωνίας και γ) το θαλαμίσκο διάσωσης, για την επιστροφή στη Γη. Τα μέρη από τα οποία αποτελείται το διαστημόπλοιο "απορρίπτονται" σταδιακά, εκτός από το θαλαμίσκο διάσωσης. Η χρησιμοποίηση των πυραύλων βασίζεται στο βασικό αξίωμα της δράσης και της αντίδρασης. Έτσι τα καύσιμα των προωθητικών πυραύλων καιγόμενα παράγουν προϊόντα καύσης, που βγαίνοντας ορμητικά προς τα πίσω (δράση) κινούν το διαστημόπλοιο προς τα μπροστά (αντίδραση). Ανάλογα με τα καύσιμα που χρησιμοποιούν οι πύραυλοι διακρίνονται σε δύο μεγάλες κατηγορίες. Τους πυρηνικούς πυραύλους και τους ηλεκτρικούς. Οι πυρηνικοί πύραυλοι κατατάσσονται σε τρεις βασικούς τύπους: (α) Με αντιδραστήρα πυρηνικής σχάσης, (β) τους πυραύλους ραδιενεργών ισοτόπων και γ) τους πυραύλους θερμοπυρηνικής τήξης. Οι ηλεκτρικοί πύραυλοι κατατάσσονται σε τρεις τύπους: (α) τους πυραύλους θέρμανσης με ηλεκτρικό τόξο, (β) τους πυραύλους πλάσματος ή ηλεκτρομαγνητικούς και (γ) τους ηλεκτροστατικούς πυραύλους ή πυραύλους ιόντων. Είναι φυσικό ότι για να μπορέσουν να αντέξουν τα τοιχώματα του διαστημοπλοίου στις τεράστιες αυτές θερμοκρασίες, απαιτούνται υλικά κατασκευής προχωρημένης τεχνικής στάθμης. Μεγάλα βήματα στον τομέα αυτόν έχουν γίνει με τη χρησιμοποίηση ειδικού υλικού από βόριο - β- με κατάλληλη κατεργασία.
Οι τροχιές των διαστημοπλοίων γύρω από τη Γη είναι ελλειπτικές με μια εστία, τη Γη. Η εκτόξευση των διαστημοπλοίων γίνεται συνήθως κατά τη φορά της περιστροφής της Γης (από δυτικά προς ανατολικά), για να εκμεταλλευτούμε την εφαπτόμενη συνιστώσα της ταχύτητας περιστροφής, που σε γεωγραφικό πλάτος 0 (Ισημερινός) είναι περίπου 0,465 km/sec, ενώ σε πλάτος 45<span class="upc">0 μειώνεται σε 0,328 km/sec. Κατά την επιστροφή τους στη Γη τα διαστημόπλοια χρησιμοποιούν μέθοδο προσθαλάσσωσης (Αμερική) ή προσγείωσης (Σοβιετική Ένωση). Το πιο επώδυνο σημείο της επιστροφής είναι η στιγμή που θα προσκρούσει το διαστημόπλοιο πάνω στην ατμόσφαιρα της Γης. Η πρόσκρουση αυτή πρέπει να γίνει με καθορισμένη γωνία και ταχύτητα, ώστε να αποφευχθεί η εξοστράκιση του διαστημοπλοίου, ως αποτέλεσμα της ανάκλασής του πάνω στα στρώματα της ατμόσφαιρας.

Παράθεση

rsteve

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη rsteve
Ο rsteve αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O rsteve έγραψε στις 17:02, 17-01-10:

Thanks Alex αλλά αυτά τα έχω βρει.!!
αν είναι δύσκολο αυτό που λέω (χωρίς αντιγραφή) τότε ας είναι και έτοιμη!!!

thank!!!:no1::no1:

Παράθεση

Twilighter (Φανή)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Twilighter
H Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Twilighter .................. έγραψε στις 19:24, 17-01-10:

Πρέπει να κάνω μια εργασία για την τεχνολογία και χρειάζομαι επειγόντως πληροφορίες για τη μαζική μεταφορά και τα μέσα (μαζικής μεταφοράς).....
Όποιος ξέρει κάτι ας δώσει καμια ιστοσελίδα...παρακαλώ!!!

Παράθεση

lazgio

Μαθητής Α' γυμνασίου

Ο lazgio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O lazgio έγραψε στις 19:53, 17-01-10:

α γυμνασιου θεμα καραβι μπορι κανις να μου πει που μπορω να βρω σχεση επιστημων :thanks:

Παράθεση

afrodite97 (Αφροδίτη)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη afrodite97
H Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών , Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Αλεξάνδρεια (Ημαθία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H afrodite97 έγραψε στις 21:03, 17-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Χαριτίνη
Παιδια εχω 2 μήνες διωρια για να ετοιμάσω την εργασία της τεχνολογιας και δεν εχω βρει θέμα!!!!είμαι ανάμεσα σε κάποια ας πουμε :ανελκυστήρας ,ποδήλατο , τρακτερ ,τζακι ,φωτογραφική μηχανη και νερόμυλο .Ειχα γράψει πολυ καλα στο διαγώνισμα και θέλω να ειναι κάτι εντυπωσιακό.Τι μου προτείνετε?

Εμένα θα με εντυπωσίαζαν τα εξής: ο ανελκυστήρας, το ποδήλατο και ο ανεμόμυλος.:no1:
Και εγώ σκέφτηκα το ποδήλατο αλλά επέλεξα το σύστημα συναγερμού.

Βέβαια πιο εντυπωσιακό στην κατασκευή θα είναι ο ανελκυστήρας και ο ανεμόμυλος. Το ποδήλατο αν μπορείς να το κάνεις να γυρνά η πίσω ρόδα ή και οι δύο πατώντας το πετάλ θα είναι εξίσου εντυπωσιακό.
Πληροφορίες θα βρεις περισσότερες για το ποδήλατο και ωραίες παλιές εικόνες.

Ό,τι θέλεις επιλέγεις. Εγώ σου είπα την άποψή μου.

Παράθεση

FoTaRaZ

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη FoTaRaZ
Ο FoTaRaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O FoTaRaZ έγραψε στις 23:00, 17-01-10:

Παιδιά κανένας δεν μπορεί να μου δώσει πληροφορίες για τον ανεμόμυλο?

Παράθεση

lazgio

Μαθητής Α' γυμνασίου

O lazgio έγραψε στις 15:22, 18-01-10:

α γυμνασιου θεμα καραβι μπορι κανις να μου πει που μπορω να βρω σχεση επιστημων (η τουλαχιστον καπιο βημα εκτοσ απο το προτο):thanks:

Παράθεση

Fedde le Grand

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Fedde le Grand
Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.

O Fedde le Grand έγραψε στις 16:04, 18-01-10:

Στο Ίντερνετ έψαξες;

Παράθεση

lazgio

Μαθητής Α' γυμνασίου

O lazgio έγραψε στις 18:13, 18-01-10:

ναι και βρικα βημα 1,2,5
α γυμνασιου θεμα καραβι μπορι κανις να μου πει που μπορω να βρω σχεση επιστημων (η τουλαχιστον καπιο βημα εκτοσ απο το 1,2,5):thanks:

Παράθεση

Μαγδασέντη (Μαγδασεντη)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Μαγδασέντη
H Μαγδασεντη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών , Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Μαγδασέντη έγραψε στις 18:44, 18-01-10:

παιδια και εγω εχω διαλεξει θεμα το αυτοκινητο ,ξερετε κανενα site που μπορει να με βοηθησει?:xixi:

Παράθεση

Petros CEG (Πέτρος)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Petros CEG
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Petros CEG έγραψε στις 19:47, 18-01-10:

Εγώ έχω επιλέξει το αερόστατο,μιας και είναι πανεύκολο...

Παράθεση

giannis6219

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη giannis6219
Ο giannis6219 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O giannis6219 έγραψε στις 20:26, 18-01-10:

εγώ θα κάνω μια φωτογραφική μηχανή

Παράθεση

christina.maria (Χριστινα-Μαρια)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη christina.maria
H Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,447 μηνύματα.

H christina.maria Καλό Καλοκαίρι!! έγραψε στις 23:16, 18-01-10:

ποπο! Γινεται μπαχαλο εδω περα...Ο ενας ζηταει το ταδε θεμα ο αλλος το δεινα... Γιατι δε ρωτατε τους καθηγητες σας;

Παράθεση

Alexl1996 (Άλεξ)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Alexl1996
Ο Άλεξ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

O Alexl1996 ξέρω 'γω τώρα ας πούμε έγραψε στις 23:21, 18-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από lazgio
ναι και βρικα βημα 1,2,5
α γυμνασιου θεμα καραβι μπορι κανις να μου πει που μπορω να βρω σχεση επιστημων (η τουλαχιστον καπιο βημα εκτοσ απο το 1,2,5):thanks:
Το έχεις πει πάνω από 5 φορές φίλε..... Το ακούσαμε!

Παράθεση

Danaita

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Danaita
H Danaita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Danaita έγραψε στις 11:19, 19-01-10:

Εγω εχω παρει ως θεμα την ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη!!!!Εχετε κανενα site που να μπορω να βρω πληριοφοριες σχετικα με την ενοτητα:μηχανες και τα βασικα μερη της ψηφιακης???Δεν ξερω που να ψαξω!!!!:xixi:

Παράθεση

Χαριτίνη45543 (Χαριτίνη)

Μαθητής Α' γυμνασίου

H Χαριτίνη45543 =) έγραψε στις 13:53, 19-01-10:

ευχαριστώ πολύ παιδιά !!!:thanks:μάλλον θα διαλέξω το ποδήλατο και οπως είπες Αφροδίτη θα κανω τις ρόδες να γυρνούν με το πετάλι.Σκέφτομαι μάλιστα να κάνω και ένα συγκεκριμένο μοντέλο ,ίσως το πρώτο ποδήλατο που βγήκε.Πάντως βγήκα από τη δύσκολη θέση !

Παράθεση

tati

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη tati
H tati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H tati έγραψε στις 17:41, 19-01-10:

μηπως μπορει καποιος να μου πει μια ιστοσελιδα που να εχει πληροφοριες για τις επικοινωνιες??σας παρακαλω οχι wikipedia γιατι ο καθηγητης μου δεν θελει απο αυτο το site..σας παρακαλω ειναι επειγον..εχω διορια μεχρι αυριο...ψαχνω εδω και ωρες χωρις αποτελεσματα..

Παράθεση

tati

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη tati
H tati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H tati έγραψε στις 17:49, 19-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Gianmaria
Επικοινωνία είναι η διαδικασία αποστολής ενός μηνύματος από έναν αποστολέα σε ένα δέκτη. Υπάρχουν τρεις κύριες μορφές επικοινωνίας:Η επικοινωνία είναι η διαδικασία με την οποία ένας πομπός Α (άνθρωπος ή ομάδα) μεταβιβάζει πληροφορίες, σκέψεις, ιδέες ή συναισθήματα σε ένα δέκτη Β (άνθρωπος,ομάδα) με στόχο να ενεργήσει πάνω του με τρόπο ώστε να προκαλέσει σε αυτόν την εμφάνιση ιδεών, πράξεων ή συναισθημάτων και σε τελική ανάλυση να επηρεάσει την κατάστασή του και τη συμπεριφορά του (Μπουραντάς, 1992).
Η επικοινωνία δεν είναι απαραίτητα επικοινωνία μεταξύ ανθρωπίνων όντων, αλλά κάθε οργανισμού ή μηχανής που είναι σε θέση να λάβει και να στείλει μηνύματα ή σήματα.
Η τηλεπικοινωνία είναι η επέκταση της ανθρώπινης επικοινωνίας από απόσταση. Στην πράξη συμπεριλαμβάνει και τις έννοιες της κωδικοποίησης, της μετάδοσης και των απωλειών και σφαλμάτων που υπεισέρχονται, έτσι ώστε ο όρος «τηλεπικοινωνίες» καλύπτει όλες τις μορφές επικοινωνίας εξ αποστάσεως μαζί με τις απαραίτητες μετατροπές.Αυτα ειναι ολα για τις επικοινωνιες.
Η επικοινωνία στην σύγχρονη κοινωνία θεωρείται κυρίαρχο προσόν. Είναι δεξιότητα που αναπτύσετται και επηρεάζει ικανότητες και γνώσεις πρός επίτευξη σκοπών και στόχων.
Επικοινωνία δεν σημαίνει μιλάω πολύ ή εξηγώ με πολλά λόγια. Σημαίνει ότι το μήνυμα φτάνει με σαφήνεια και ταχύτητα στον δέκτη. Μερικές φορές ένα βλέμμα είναι ικανό να εξηγήσει πράγματα καταστάσεις και συναισθήματα που τα όποια λόγια δεν θα κατάφερναν στον ίδιο βαθμό.
Η επικοινωνία κάνει τα πράγματα απλούστερα, συντομεύει χρόνους, διευρύνει γνώσεις και ορίζοντες. Βασίζεται σε αρχές και κουλτούρες και κατόπιν αναπτύσσεται.Η επικοινωνία ξεκινάει απο την έμφυτη ανάγκη για επαφή, επιδιώκεται και έτσι αναπτύσσεται.
Ανθρωποι που δεν έχουν την ανάγκη για επικοινωνία, δεν αναπτύσσονται έχουν μειωμένο αυτοσεβασμό και αυτοεκτίμηση, περνούν στο περιθώριο.Την επιτυχία την θεωρούν άθλο, η δε διεκδηκιτικότητά τους είναι ανύπαρκτη.
Μερικές φορές συμβαίνει και αντίστροφα. Ατομα με χαμηλή αυτοεκτίμηση αποφεύγουν την επικοινωνία στερώντας απο τον εαυτό τους την ευκαιρία για ανάπτυξη και βελτίωση της αυτοεκτίμησής τους.
Ενας άνθρωπος που επικοινωνεί συνήθως είναι πιό καλλιεργημένος.
Η μεταφορά τεχνολογίας ορίζεται σαν οποιοσδήποτε μηχανισμός με τον οποίο η τεχνολογία, με την ευρύτερη έννοια, μεταφέρεται από τον φορέα-δότη στον φορέα-δέκτη που είναι επιχείρηση. Οι τρόποι με τους οποίους η μεταφορά τεχνολογίας υλοποιείται είναι πολλοί καθώς υπάρχουν διάφοροι μηχανισμοί, πιθανές διασυνδέσεις και εφαρμογές. Χαρακτηριστικά αναφέρονται μηχανισμοί όπως σχεδιασμός και παραγωγή προϊόντων, εφαρμογή ιδεών, μεθοδολογιών παραγωγής, χρησιμοποίηση τεχνογνωσίας ακόμα και με πρόσληψη εξειδικευμένου ανθρώπινου δυναμικού από μία επιχείρηση έως και την παραχώρηση άδειας εκμετάλλευσης δικαιωμάτων από ευρεσιτεχνία. Οι φορείς που παρέχουν την τεχνολογία συνήθως είναι ερευνητικά κέντρα, εργαστήρια, κέντρα καινοτομίας, εφευρέτες, ακόμα και άλλες επιχειρήσεις που έχουν ανεπτυγμένη τεχνολογία την οποία θέλουν να εκμεταλλευτούν εμπορικά.
Η μεγάλη σημασία αυτών των μηχανισμών για τις επιχειρήσεις, οφείλεται στο γεγονός ότι αποτελούν ένα γρήγορο και σχετικά χαμηλού κόστους μηχανισμό απόκτησης τεχνολογίας ο οποίος είναι πολύ κρίσιμος ειδικά για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις που στηρίζουν τον ανταγωνιστικό τους πλεονέκτημα στην καινοτομία. Οι επιχειρήσεις αυτές χρειάζονται μεταφορά τεχνολογίας για να συμβαδίζουν με τις ολοένα και επιταχυνόμενες τεχνολογικές εξελίξεις και τον ανταγωνισμό σε διεθνές επίπεδο, συχνά παρουσιάζουν έντονη καινοτομική δραστηριότητα, έχουν πλεονεκτήματα που προέρχονται από την ευέλικτη οργανωτική τους μορφή αλλά έχουν έλλειψη από επιστήμονες και εξειδικευμένο τεχνικό προσωπικό.
Πολλές μελέτες έχουν δείξει πως η επιβίωση και η επιτυχία των επιχειρήσεων αυτών βασίζεται στην ικανότητά τους να αφομοιώσουν τεχνολογία. Είναι προφανές, ότι σαν διαδικασία η μεταφορά τεχνολογίας δεν αποτελεί έναν σταθερό και επαναλαμβανόμενο μηχανισμό αλλά περιγράφεται καλύτερα με το δικτυακό μοντέλο όπου περιλαμβάνονται όλες οι πιθανές διασυνδέσεις και εναλλακτικοί μηχανισμοί που πρέπει να αναπτύξει και να χρησιμοποιήσει μια επιχείρηση για να επιτύχει στην Μεταφορά Τεχνολογίας.
Οι επιχειρήσεις που διακρίνονται και πρωταγωνιστούν στην μεταφορά τεχνολογίας συνήθως εφαρμόζουν τις παρακάτω πολιτικές:
  • Ανάπτυξη επαφών με διάφορους φορείς όπως προμηθευτές, ανταγωνιστές, ερευνητικά κέντρα και ειδικούς επιστήμονες όπου αποτελούν μελλοντικές πηγές τεχνολογίας ή πληροφόρησης.
  • Πρόσβαση σε συνεχή τεχνολογική ενημέρωση και ροή τεχνολογικών πληροφοριών όπου επιτυγχάνεται με συμμετοχή σε εκθέσεις, δίκτυα μεταφοράς τεχνολογίας, ενημερωτικές ημερίδες και χρήση εξειδικευμένων βάσεων δεδομένων.
  • Χρησιμοποίηση ειδικών συμβούλων σε διάφορα στάδια της διαδικασίας έως την τελική εφαρμογή της τεχνολογίας στην επιχείρηση. Εδώ περιλαμβάνονται νομικοί σύμβουλοι για την υπογραφή ης σύμβασης, σύμβουλοι αξιολόγησης τεχνολογίας, σύμβουλοι χρηματοδότησης μεταφοράς τεχνολογίας μέσω διάφορων εναλλακτικών μηχανισμών κλπ.
Τεχνολογικές Κλινικές
Αντικείμενο του έργου «Μεταφορά Τεχνολογίας μέσω Τεχνολογικών κλινικών» είναι η υλοποίηση δράσεων μεταφοράς τεχνολογίας στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις της ΠΚΜ με σκοπό τη βέλτιστη επίλυση των τεχνολογικών ζητημάτων που ανακόπτουν την πορεία τους...

οκ ελπιζω να βοηθησα...
μηπως μπορεις να μου πεις απο πιο site βρηκες αυτες τις πληροφοριες;;;συγνωμη που ρωταω αλλα ο καθηγητης μας θελει να του λεμε απο που τα βρηκαμε..ευχαριστουμε παντως..:thanks:

Παράθεση

marian97

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη marian97
H marian97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H marian97 έγραψε στις 18:25, 19-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεοπάτρα
Εγω εφτιαξα μια κλεψυδρα απο 2 λαμπες που τις ενωνεις και μεσα βαζεις αμμο! :no1:
Ευκολο ειναι...
γεια! μαρεσει πολύ η ιδέα σου..
μηπως μπορεις να μου πεις πωσ ακριβώς την έκανες?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους