Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,311 εγγεγραμμένα μέλη και 2,823,711 μηνύματα σε 80,496 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 681 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Εργασία Τεχνολογίας A' Γυμνασίου

madlen12

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη madlen12
H madlen12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H madlen12 έγραψε στις 18:57, 04-03-09:

λοιπον εχω αναλαβει εγρασειαα με θεμα την τηλεοραση,πληροφοριες μπορεις να βρεις αν πας google και γραψεις "ΤΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΤΗΛΕΩΡΑΣΗΣ"¨πατας στο τριτο και σου τα βγαζει ολα.Με βοηθησε πολυ εμενα παντος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sokr@tes (ΣΩΚΡΑΤΗΣ)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη sokr@tes
Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O sokr@tes έγραψε στις 15:49, 05-03-09:

ευχαριστο πολοι παιδια:no1::no1::no1::no1::no1:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ελενάκι (Eλένη)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Ελενάκι
H Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άγιος Αθανάσιος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Ελενάκι έγραψε στις 18:55, 07-03-09:

Παιδια, ετοιμαζω την γραπτη εργασια μου για την τεχνολογια και εχω επιλεξει ως κατασκευη το <<πληκτρολογιο>>.Σας παρακαλω βοηθηστε με και πητε μου σε πια τεχνολογικη ενοτητα ανηκει; Μηπως μεταφορες και επικοινωνιεσ;

Παράθεση

Ελενάκι (Eλένη)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Ελενάκι
H Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άγιος Αθανάσιος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Ελενάκι έγραψε στις 19:19, 07-03-09:

Εγώ επέλεξα το πληκτρολόγιο και το έχω μετανιώσει γιατι και εργασία αλλά και η κατασκευή ειναί πολύ δύσκλη

Παράθεση

Mr. Dimy (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mr. Dimy
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Αυτοματισμού ΤΕΙ Πειραιά και μας γράφει απο Νέα Ερυθραία (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Mr. Dimy έγραψε στις 21:36, 07-03-09:

Εγω
τωρα (α' ΕΠΑ.Λ)κάνω γαι την παραγωγή ηλεκτρικής ενέγειας!!!!φοβερή εργασία
!!!

Παράθεση

Dr4ke

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Dr4ke
Ο Dr4ke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Dr4ke έγραψε στις 21:40, 07-03-09:

Εγω επελεξα να κατασκευασω μια στρατιοτικη βαση .

Παράθεση

dadela (Ειρήνη)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη dadela
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H dadela έγραψε στις 11:19, 10-03-09:

εγώ επέλεξα να κάνω τηλεόραση
η γραπτή εργασία πάντως δεν ήταν δύσκολη...τώρα για την κατασκευή δεν πιστεύω να είναι κάτι δύσκολο

Παράθεση

dadela (Ειρήνη)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη dadela
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H dadela έγραψε στις 11:22, 10-03-09:

το πληκτρολόγιο μπορεί να λειτουργήσει μόνο του αρα πάει αυτόματα μαζί με τον υπολογιστή
δηλαδή επικοινωνίες

Παράθεση

Drama Prinzessin (Κλεοπάτρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Drama Prinzessin
H Κλεοπάτρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 2,389 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 20:35, 12-03-09:

εγω εκανα μια κλεψυδρα!!

Παράθεση

crazygirl96 (Eύα)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη crazygirl96
H Eύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

H crazygirl96 έγραψε στις 16:57, 14-03-09:

εγώ αυτοκίνητο.

Παράθεση

bibiblock

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη bibiblock
H bibiblock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H bibiblock έγραψε στις 21:42, 16-03-09:

εχετε ξεκινήσει να φτιάχνετε το έργο σας???εμεις έχουμε να γράψουμε ακόμα την 2,4,8,9 ενότητες..........

Παράθεση

agelikist (ΑΓΓΕΛΙΚΗ)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη agelikist
H ΑΓΓΕΛΙΚΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H agelikist έγραψε στις 17:59, 22-03-09:

Εγώ πήρα ηλεκτρονικό υπολογιστή!!! Επικοινωνίες-Μεταφορές!!!!

Παράθεση

KnightRider

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη KnightRider
Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 979 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 18:05, 22-03-09:

Εγώ είχα επιλέξει Κινητό Τηλέφωνο και μάλιστα εκτός από την κατασκευή μας ζήτησε και πληροφορίες.Πάντως μου βρήκε καλό.

Παράθεση

H@nitita...! (Μαριγούλα)

Μαθητής Β' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη H@nitita...!
H Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 65 μηνύματα.

H H@nitita...! έγραψε στις 22:16, 22-03-09:

Στην πρώτη είνα κάνει το θέατρο σκιών και είχε βγει πολυ καλή σαν εργασία!
Ειδικά η κατασκευή ήταν τέλεια!
Έμοιαζε με πραγματικό θέατρο σκιών!!!

Παράθεση

eLeu9eRiAaAaA... (Eλευθερια)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη eLeu9eRiAaAaA...
H Eλευθερια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών , Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H eLeu9eRiAaAaA... έγραψε στις 20:01, 23-03-09:

εγωωωωωωωωωωωω................τρενο.............

Παράθεση

Dr4ke

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Dr4ke
Ο Dr4ke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Dr4ke έγραψε στις 21:44, 23-03-09:

Καλα εμεις δεν εχουμε ανοιξει το βιβλιο της τεχνολογιας ολη την χρονια :xixi:
Αλλα ο καθηγητης μας ξερει ν κανει πολυ ευχαριστο μαθημα και ετσι κατανοουμε οτι μας λεει Δηλαδη να σας δοσω ενα παραδειγμα ακομα και ο και αυτος που δεν ειναι και τοσο καλος μαθητης περνει τουλαχιστον 17 εκτος απο ΚΑΠΟΙΕΣ εξερεσεις..

Παράθεση

Μαθητής Α' γυμνασίου

H Eλευθερια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών , Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H eLeu9eRiAaAaA... έγραψε στις 16:09, 24-03-09:

μπορει κανεις να μου εξηγησει τ ειναι μεταφορες και τι ειναι επικοινωνιες??????

Παράθεση

Μαθητής Α' γυμνασίου

H eLeu9eRiAaAaA... έγραψε στις 16:15, 24-03-09:

και εγω
χρειαζομαι.....................

Παράθεση

Nectaria

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Nectaria
H Nectaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Nectaria έγραψε στις 22:34, 25-03-09:

Mπορει καποιος να μου πει τα πλεονεκτηματα κ τα μειωνεκτηματα αυτης της ενοτητας???

Παράθεση

ale3andra (Αλεξανδρα)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη ale3andra
H Αλεξανδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H ale3andra έγραψε στις 16:34, 26-03-09:

εγώ αεροπλανοο....

Παράθεση

♥ Ria Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ (Ελευθερία)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη ♥ Ria Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
H Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H ♥ Ria Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ έγραψε στις 16:49, 26-03-09:

εγω φτιαχνω αεροστατο.:xixi:

Παράθεση

Joanna_leioy (Joanna A1)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Joanna_leioy
H Joanna A1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Joanna_leioy έγραψε στις 14:29, 28-03-09:

Μεταφορά ονομάζουμε γενικά την μετακίνηση επιβατών και διακίνηση φορτίων από έναν τόπο σε άλλον, έναντι κάποιας αμοιβής που ονομάζεται εισιτήριο ή κόμιστρο ή ναύλος αντίστοιχα. Συνεπώς οι μεταφορές στη προκειμένη περίπτωση αποτελούν εμπορικές πράξεις.
Οι μεταφορικές δραστηριότητες αποτελούν σημαντικό τομέα και παράγοντα ανάπτυξης μιαςεθνικής οικονομίας. Ανάλογα του χώρου που διενεργούνται αυτές διακρίνονται σε χερσαίες, θαλάσσιες και αεροπορικές μεταφορές.

Επικοινωνία είναι η διαδικασία αποστολής ενός μηνύματος από έναν αποστολέα σε ένα δέκτη. Υπάρχουν τρεις κύριες μορφές επικοινωνίας:Η επικοινωνία είναι η διαδικασία με την οποία έναςπομπός Α (άνθρωπος ή ομάδα) μεταβιβάζει πληροφορίες, σκέψεις, ιδέες ή συναισθήματα σε ένα δέκτη Β (άνθρωπος,ομάδα) με στόχο να ενεργήσει πάνω του με τρόπο ώστε να προκαλέσει σε αυτόν την εμφάνιση ιδεών, πράξεων ή συναισθημάτων και σε τελική ανάλυση να επηρεάσει την κατάστασή του και τη συμπεριφορά τουΗ επικοινωνία δεν είναι απαραίτητα επικοινωνία μεταξύ ανθρωπίνων όντων, αλλά κάθε οργανισμού ή μηχανής που είναι σε θέση να λάβει και να στείλει μηνύματα ή σήματα

Παράθεση

Λίλιαν30810 (Λίλιαν)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Λίλιαν30810
H Λίλιαν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών , Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Λίλιαν30810 έγραψε στις 12:06, 29-03-09:

:up::up::up:
Εγώ επέλεξα ΑΝΕΜΟΜΥΛΟ το πιο εύκολο..........

Παράθεση

koyklina007 (Ειρήνη)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη koyklina007
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών , Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H koyklina007 έγραψε στις 19:59, 31-03-09:

Εγώ διάλεξα λαπτοπ

Παράθεση

alex_diamond

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη alex_diamond
Ο alex_diamond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O alex_diamond έγραψε στις 16:23, 01-04-09:

θέμα:καταπέλτης

Θέλω να μου πει κάποιος τα υλικά που χρειάζεται για να φτιάκσω έναν καταπέλτη...και να με βοηθήσει με τιν εργασία...:iagree::iagree::thanks::thanks:

Παράθεση

ilint_ntara (Κωνσταντίνος)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη ilint_ntara
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O ilint_ntara Γύρισα στο τόσο αλλαγμένο i-school... έγραψε στις 00:49, 02-04-09:

Ξύλο, σπάγγος, πλαστικό και τα λοιπά... Δεν κάνατε εργασία ακόμα?

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη domenica7
H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 892 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε στις 11:06, 02-04-09:

Άχου!Ζηλεύω!Μακάρι να μας βάζανε κι εμάς ακόμη τέτοιες εργασίες.
Λοιπόν έψαξα στο google και βρήκα αυτο.Νομίζω οτι θα σε βοηθήσει.Αν θες και καμιά άλλη ιδέα πες μου να σου πώ πως θα τον έφτιαχνα εγώ.
[ATTACH][/ATTACH]

Παράθεση

notis96

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη notis96
Ο notis96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O notis96 έγραψε στις 15:48, 02-04-09:

ρε παιδια μπορει κανεις ν βρει κι σε εμενα πληροφοριες?

-----------------------------------------
εχω ψαξει παντου

Παράθεση

alex_diamond

Μαθητής Α' λυκείου

Ο alex_diamond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O alex_diamond έγραψε στις 19:54, 02-04-09:

θέλω όλα τα υλικά για να φτιάκσω τον καταπέλτη γιατί δεν τα βρίσκω στο internet.....και την εργασία....

Παράθεση

Μαθητής Α' γυμνασίου

H eLeu9eRiAaAaA... έγραψε στις 19:56, 02-04-09:

ευχαριστω......και κατι ακομα μπορει καποιος να μου πει που μπορω να βρω πληροφοριες για τους τυπους των τρενων?

Παράθεση

Lacta144 (Μαρία-Ειρήνη)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Lacta144
H Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H Lacta144 έγραψε στις 15:10, 03-04-09:

στο ίντερνετ ή σε εκγυκλοπαίδεια όλο κ κάτι θα βρεις......

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,521 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 22:47, 03-04-09:

Στην ηλικία σας ( ) είχα διαλέξει τηλέγραφο.

Παράθεση

alex_diamond

Μαθητής Α' λυκείου

O alex_diamond έγραψε στις 22:58, 03-04-09:

Εγώ κάνω καταπέλτη.Μπορεί κάποιος να με δώσει την εργασία???

Παράθεση

alex_diamond

Μαθητής Α' λυκείου

O alex_diamond έγραψε στις 23:29, 03-04-09:

Θέλω πληροφορίες για να τις βάλω στην εργασία...δεν τισ βρίσκω πουθενά...plzzzzzz

Παράθεση

de_mmy

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη de_mmy
H de_mmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H de_mmy έγραψε στις 23:46, 03-04-09:

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΑ

Με τον όρο εργαλείαεννοείται μια συσκευή που παρέχει φυσική ή νοητική υποστήριξη στην εκπλήρωση ενός έργου. Τα περισσότερα εργαλεία είναι μορφές απλής μηχανής, ή συνδυασμός τους.
Τα εργαλεία που χρησιμοποιούμε σήμερα είναι πάρα πολλά και χωρίζονται ανάλογα με την εργασία για την οποία προορίζονται σε:
τεχνικά εργαλεία (ξυλουργικά, σιδηρουργικά, εργαλεία που χρησιμοποιούνται σε μηχανουργικές κατασκευές και που υποδιαιρούνται σε αυτά που χρησιμοποιούνται για την κοπή των μετάλλων, τα κοπτικά, σε αυτά που χρησιμοποιούνται για την απόξεση διάφορων επιφανειών, σε αυτά που χρησιμοποιούνται για τη συγκράτηση του υλικού που επεξεργαζόμαστε, σε αυτά που χρησιμοποιούνται για διάφορες συγκολλήσεις, σε αυτά που χρησιμοποιούνται, για να σφίγγουν με τη χρήση της βίδας δύο μέρη της ίδιας κατασκευής κλπ.),
επιστημονικά εργαλεία (χειρουργικά, χημικά, γεωμετρικά, εργαλεία τοπογράφων κλπ.),
γεωργικά εργαλεία (τσάπα, κασμάς, φτυάρι, κλαδευτήρι) και γεωργικά μηχανήματα (τρακτέρ, αλωνιστικές μηχανές),
υδραυλικά και άλλα πολλά, απαραίτητα για την άνετη εργασία μας.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΕΣ

Μηχανές ονομάζονται τα εργαλεία, που δεν χρειάζονται τη δύναμη του ανθρώπου ή την άμεση εποπτεία του αλλά αυτά που έχουν τη δυνατότητα να εργαστούν με την έμμεση εποπτεία του ανθρώπου. Αυτά είναι δυνατό να προγραμματιστούν για την εκτέλεση μιας ορισμένης εργασίας από τον άνθρωπο και να εκτελέσουν πάρα πολύ γρήγορα και αλάνθαστα.Γενικά μηχανή ονομάζεται οποιοδήποτε εργαλείο ή μέσον που μπορεί να διευκολύνει την ανθρώπινη εργασία.

Γενικά οι μηχανές διαιρούνται σε:
1. Μηχανές κίνησης ή κινητήριες μηχανές: που παράγουν μηχανικό έργο.
2. Μηχανές ενεργειακές: που απορροφούν μηχανική ενέργεια, δηλαδή κινούνται από έναν κινητήρα και εκτελούν ένα έργο επιδρώντας πάνω στην ύλη, με τρόπο τέτοιο ώστε να αλλάξει η μορφή ή η θέση ή η ενέργεια (σε αυτή την κατηγορία ανήκουν οι βιομηχανικές μηχανές, οι αγροτικές κ.λ.π.) και
3. Μηχανές μετάδοσης: που μεταδίδουν έναν συγκεκριμένο τύπο ενέργειας διαφοροποιώντας μόνο τα χαρακτηριστικά της.

Ελπίζω να σε βοηθήσουν!Έχω κι άλλες αν θες!

Παράθεση

de_mmy

Μαθητής Α' γυμνασίου

H de_mmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H de_mmy έγραψε στις 23:51, 03-04-09:

Θελω πληροφορίες για την γραπτή εργασία του συναγερμού.Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος????????

Παράθεση

alex_diamond

Μαθητής Α' λυκείου

O alex_diamond έγραψε στις 00:14, 04-04-09:

πες και τις άλλες...

Παράθεση

alex_diamond

Μαθητής Α' λυκείου

O alex_diamond έγραψε στις 00:16, 04-04-09:

Παράθεση

de_mmy

Μαθητής Α' γυμνασίου

H de_mmy έγραψε στις 01:00, 04-04-09:

Γιατί ?
Δεν σου αρέσει το θέμα που διάλεξα?

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 04:58, 04-04-09:

Στα ελληνικά υπάρχει αυτό http://el.wikipedia.org/wiki/Συναγερμός_αυτοκινήτου αλλά είναι προφανώς μόνο για συναγερμούς αυτοκινήτων. Στην αγγλική wikipedia υπάρχει μεγαλύτερο άρθρο, αν είναι καλά τα αγγλικά σου ρίξε μια ματιά: http://en.wikipedia.org/wiki/Burglar_alarm

Παράθεση

de_mmy

Μαθητής Α' γυμνασίου

H de_mmy έγραψε στις 19:21, 04-04-09:

Ευχαριστώ πολύ!Μήπως όμως ξέρεις τίποτα και για συναγερμό σπιτιού?(στα ελληνικά άμα γίνεται):thanks:

Παράθεση

ναταλια30935

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη ναταλια30935
H ναταλια30935 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ναταλια30935 έγραψε στις 17:52, 05-04-09:

Παιδιά,είμαι β' γυμνασίου και έχω ένα καθηγητή στην τεχνολογία....αφήστε τα.....
Παρ'όλα αυτά μας έβαλε,όπως όλοι,να κάνουμε εργασία πάνω σε θέμα της επιλογής μας με τα παρακάτω 9 κεφάλαια:
1.ανάλυση της τεχνολογικής ενότητας στην οποία ανήκει το έργο.(από τότε που δημιουργήθηκε μέχρι σήμερα)
2.περιγραφή του αντικειμένου μελέτης
3.τεχνικά σχέδια
4.διαδικασία που ακολουθήθηκε (για τη γραπτή εργασία)
5.ιστορική εξέλιξη
6.επιστημονικά στοιχεία και θεωρίες που σχετίζονται με το έργο-αρχή λειτουργείας
7.χρησιμότητα στον άνθρωπο και στο περιβάλλον(+επιπτώσεις)
8.κόστος γραπτής εργασίας(κατάλογος)
9.πηγές πληροφόρισης και βιβλιογραφία
Επειδή φαντάζομαι όλοι δυσκολευτήκατε για να την κάνετε και όλοι ήσαστε κάποια στιγμή στη θέση μου με καταλαβαίνετε.....Γι' αυτό όποιος έχει μια εργασία με αυτά τα κεφάλαια και του είναι εύκολο να μου τη δώσει για να την επεξεργαστώ και να πάρω περεταίρω πληροφορίες ας μου τη στείλει στο e-mail μου: georgiaibb@yahoo.com και θα του είμαι υπόχρεη....
Σας ευχαριστώ....και ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε.....

Παράθεση

de_mmy

Μαθητής Α' γυμνασίου

H de_mmy έγραψε στις 15:14, 06-04-09:

Συγκεκριμένα ψάχνω την ιστορική εξέλιξή του,τις τεχνικες προδιαγραφές του και τη χρησιμότητά του.please help me!!!!!!!!!!

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος --- . Έχει γράψει 1,380 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 15:19, 06-04-09:

βρε παιδιά, διδακτορικό σας βάζουν να κάνετε;
αν, δηλ. κάποιος δεν έχει υπολογιστή για να βρει πληροφοριες τι πρέπει να κάνει;
παρανοϊκά πράγματα....

Παράθεση

de_mmy

Μαθητής Α' γυμνασίου

H de_mmy έγραψε στις 15:22, 06-04-09:

Δεν τους νοιάζει πως θα βρεις τις πληροφορίες.Αρκεί να τους τις πας!!!!!!!

Παράθεση

Mumfy

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Mumfy
H Mumfy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Mumfy έγραψε στις 15:49, 06-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από chris96ar
τι κανατε εγω πομπο και δεκτη τον μορς
:xixi:μπάσο...

Παράθεση

ultimater

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη ultimater
Ο ultimater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 197 μηνύματα.

O ultimater έγραψε στις 20:56, 07-04-09:

---
Εργαλείο
ο ανθρωπος αν και προικισμένος με τη λογική, υστερεί απέναντι στα περισσότερα
άλλα ζωα
σε μυϊκή δυναμη, . Προσπαθώντας να μειώσει αυτήν τη διαφορά και
θέλο
ντας να μεγαλώσει τη δύναμή του, για να μπορεί να κάνει εύκολα την

του κατασκεύασε το εργαλείο. Άρα εργαλείο είναι ένα οργανοπου, κατά βάση,
κατασκευάστηκε για να μεγαλώνει την ανθρώπινη δύναμη.

Την ανάγκη χρησιμοποίησης εργαλείων την ένοιωσε ο άνθρωπος από την
παλαιολιθική εποχή. Κατασκεύαζε πέτρινα εργαλεία και όπλα, λαξεύοντας τους
λίθους που βρίσκονταν δίπλα στη σπηλιά του
. Πολλά τέτοια εργαλεία έχουν βρεθεί
από τους αρχαιολόγους στους διάφορους παλαιολιθικούς οικισμούς
. Πιστεύεται όμως
ότι η
ανακαλυψητου εργαλείου έγινε παλιότερα.

Το πρώτο εργαλείο φαίνεται ότι ήταν ένα ξύλο, που τον βοηθούσε να κατεβάζει τους
καρπούς από τα δέντρα. Φαίνεται ότι
, με την πνευματική του εξέλιξη, ο άνθρωπος
άρχισε να αφήνει τα εργαλεία που του πρόσφερε η φύση και να κατασκευάζει μόνος
του
. Μεγάλη σημασία στην κατασκευή εργαλείων έπαιξε η ανακάλυψη της φωτιάς.

Με τη φωτιά κατορθώνει να επεξεργαστεί τα μέταλλα και να κατασκευάσει εργαλεία
και καλύτερα, αλλά και πιο γερά. Έτσ
ι μεταβαίνουμε από τη λίθινη εποχή στην εποχή
του χαλκού. Στην εποχή αυτή γίνεται και η ανακάλυψη ότι ο χαλκός
, άμα λειώσει
μαζί με τον κασσίτερο, δημιουργεί ένα μείγμα, τον ορείχαλκο
, που διαθέτει πολύ
περισσότερα πλεονεκτήματα από ότι τα άλλα μέταλλα ξεχωριστά.
Την εποχή αυτή
κατασκευάζονται και τα πρώτα κομψοτεχνήματα από χαλκό ή χρυσάφι και ασήμι.

Την εποχή του χαλκού ακολουθεί η εποχή του σιδήρου. Ο σίδηρος άργησε πολύ να
ανακαλυφτεί από τον άνθρωπο
. Μόλις το 1500 Π.Χ εμφανίζονται τα πρώτα εργαλεία
από αυτόν. Στην Ελλάδα το μέταλλο αυτό έγινε γνωστό με την κάθοδο των Δωριέων,
1200 Π.Χ. Τα εργαλεία είναι πιο ανθεκτικά
, καλύτερα και θα διαδραματίσουν
σπουδαίο ρόλο στην ιστορία της ανθρωπότητας. Έως το 1500 μ.Χ
. τα εργαλεία και τα
όπλα παρέμεναν βασικά τα ίδ
ια με τα εργαλείο των αρχαίων. Εξαίρεση ίσως θα
μπορούσε να θεωρηθεί η με την ανακάλυψη και χρησιμοποίηση της μπαρούτης
κατασκευή κανονιών, η κατασκευή της πυξίδας κλπ. Βασικά όμως η πρόοδος της
κατασκευή; εργαλείων γινόταν με πολύ αργό ρυθμό, ήταν σχεδόν στάσιμη.

Μεγάλη ώθηση στην κατασκευή ~λυψη του ατμού. Τώρα πλέον οι
σιδερένιες κατασκευές δε χρησ
ιμοποιούν καν τη δύναμη του ανθρώπου, για να
δουλέψουν. Εδώ πρέπε
ι να γίνει ένας διαχωρισμός της λέξης εργαλείο από τη λέξη
μηχάνημα. Το εργαλείο είναι σχεδιασμένο, για να μεγαλώνει τη δύναμη του
ανθρώπου χωρίς την οποίο δεν μπορεί να παράγει έΡΎΟ. Το μηχάνημα μπορεί να
παράγει έΡΎΟ
, χωρίς τη μεσολάβηση της μυϊκής δύναμης του ανθρώπου. Παρόλα
αυτά, με την εξέλιξη, κατόρθωσε ο άνθρωπος να κατασκευάσε
ι και έργαλεία που
δουλεύουν από μόνα τους (μηχανικά εργαλεία) ή να χρησιμοποιήσει τα μηχανήματα
σαν εργαλεία
.

Η ανακάλυψη του ατμού σημαίνει την αρχή μιας νέας εποχής, της εποχής της
βιομηχανική; επανάστασης
. Την εποχή αυτή έχει διαδεχθεί και η σημερινή εποχή,
που χρησιμοποιώντας τις νέες δυνατότητες και τα διάφορα πορίσματα των
επιστημόνων
, κατασκεύασε εργαλεία ακόμη και για πράγματα που ο πρωτόγονος
άνθρωπος δεν μπορούσε να διανοηθεί
. Τα απλά εργαλεία αποτελούν βασικά προέκταση των µελών του ανθρώπου. Τα
περισσότερα βασίζονται πάνω στους νόµους των µοχλών και επιτρέπουν
, µέσα σε
ορισµένα όρια φυσικά, την καλύτερη αξιοποίηση της ανθρώπινης δύναµης. Σήµερα
κατασκευάζονται από τα διάφορα είδη του ατσαλιού που υπάρχουν στο εµπόριο
.
Ακόµη χρησιµοποιούνται και διάφορα άλλα υλικά. Διαµάντια χρησιµοποιούνται στην
κατασκευή εργαλείων για την υαλουργία
, κεραµικά υλικά για την κατασκευή
εργαλείων
, που αντιµετωπίζουν µεγάλη θερµότητα κατά τη διάρκεια της εργασίας
τους
κ.α,

Τα εργαλεία που χρησιµοποιούµε σήµερα είναι πάρα πολλά και χωρίζονται ανάλογα
µε την εργασία για την οποία προορίζονται σε:

• τεχνικά εργαλεία (ξυλουργικά, σιδηρουργικά, εργαλεία που χρησιµοποιούνται
    σε µηχανουργικέξ κατασκευές και που υποδιαιρούνται σε αυτά που
    χρησιµοποιούνται για την κοπή των µετάλλων, τα κοπτικά
    , σε αυτά που
    χρησιµοποιούνται για την απόξεση διάφορων επιφανειών, σε αυτά που
    χρησιµοποιούνται για τη συγκράτηση του υλικού που επεξεργαζόµαστε, σε
    αυτά που χρησιµοποιούνται για διάφορες συγκολλήσειξ, σε αυτά που
    χρησιµοποιούνται, για να σφίγγουν µε τη χρήση της βίδας δύο µέρη της ίδιας
    κατασκευή; κλπ
    .),
  • επιστηµονικά εργαλεία (χειρουργικά, χηµικά, γεωµετρικά, εργαλεία
    τοπογράφων κλπ
    .),
  • γεωργικά εργαλεία (τσάπα, κασµάς, φτυάρι, κλαδευτήρι) και γεωργικά
    µηχανήµατα (τρακτέρ, αλωνιστικές µηχανές),
υδραυλικά και άλλα πολλά, απαραίτητα για την άνετη εργασία µας.
Εκτός από αυτά τα εργαλεία, που ή χρειάζονται τη δύναµη του ανθρώπου ή την
άµεση εποπτεία του, κατασκευάζονται σήµερα και µηχανήµατα που έχουν τη
δυνατότητα να εργαστούν µε την έµµεση εποπτεία του ανθρώπου. Αυτά είναι δυνατό
να προγραµµατιστούν για την εκτέλεση µιας ορισµένης εργασίας από τον άνθρωπο
και να εκτελέσουν πάρα πολύ γρήγορα και αλ
ανθαστα

Με τον όρο εργαλείο εννοείται µια συσκευή που παρέχει φυσική 11 νοηΤΙΚ11 υποστήριξη στην
εκπλήρωση ενός έργου. Τα περισσότερα εργαλ
εία είναι µορφές απλή; µηχανήξ, 11 συνδυασµός
τους.

1. αντικείµενο ειδικά σχεδιασµένο και κατασκευασµένο ώστε να διευκολύνει την
    εκτέλεση µιας εργασίας
2. (µεταφορικά) απαραίτητο βοήθηµα για την εκτέλεση µιας εργασίας
ΙΣΤΟΡΙΑ

Η χρηση των εργαλείων ξεκίνησε στην αρχή της εΠΟΧΙ1ς του Λίθου, όταν οι κυνηγοί
τροφοσυλλέκτεξ κατασκεύασαν εργαλεία κοπήξ, αιχµές βελών, πρωτόγονα αγγίστρια και σκεύη
µεταφοράς.

Οι µηχανικέ; συσκευέξ, αν και γνωστές από την Ελληνιστική περίοδο εξαπλώθηκαν ιδιαίτερα
κατά τον µεσαίωνα κυρίως εξαιτίας της ευρείας ΧΡ11
σης των ενεργειακών πηγών του αέρα και του
νερού. (πχ
, Ανεµόµυλοι; Νερόµυλοι; Άρδευση κ.λ.π.) 11

Τα µηχανικά εργαλεία προέκυψαν κατά την Βιοµηχανική επανάσταση, εξαιτίαξ της ανάγκης
εκτέλεση; πο
λύπλοκων και συγχρονισµένων ενεργειών, τις οποίες δεν µπορούσε να
υποκαταστήσει η ανθρώπινη δραστηριότητα.

ΕΙΔΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
  • Συσκευές Εργαλείο που προορίζεται για εξειδικευµένη χρήση.
  • Εργαλεία: Μικρές και σχετικά απλές κατασκευές.
  • Όργανα: Συγκεκριµένα ή αφηρηµένα εργαλεία.
  • Σκεύη: Επιβοηθητικά εργαλεία στην ανθρώπινη διατροφή.
  • Μηχανές Συστήµατα εργαλείων ή υπερ-εργαλεία.
  • Εργαλεία χειρός µανταλάκι, σκαπάνη, ψαλίδι, σφυρί, κατσαβίδι, φτυάρι, λίθινα
    εργαλεία Κ.λπ.
    ,

• Γεωργικά εργαλεία: όπως το άροτρο και το δρεπάνι Κ.λπ.
  • Ηλεκτρικά εργαλεία: δράπανο, τρυπάνι, πριονοκορδέλα, Κ.λπ ...
  • Υδραυλικά εργαλεία: ανυψωτήρας (γρύλος)
  • Θερµικά εργαλεία: Κολιτήρι ηλεκτρονικών, φλόγιστρο
  • Τροφικά εργαλεία: Τσόπστικ, πηρούνι, µαχαίρι, κουτάλι Κ.λπ ..
  • Εργαλεία παρασκευής τροφής Κατσαρόλα Κ.λπ.
  • Καθαριστικά εργαλεία: βούρτσα, σκούπα, φαράσι Κ.λπ.
  • Εργαλεία γραφής πένα, µολύβι στυλό, Κ.λπ.
  • Ειδικά εργαλεία: πιστολάκι
  • Πολυεργαλεία: Ελβετικός σουγιάς Leatherman

Μηχανή
Γενικά Μηχανή ή μηχάνημα ονομάζεται οποιοδήποτε εργαλείο ή μέσον που μπορεί να διευκολύνει την ανθρώπινη εργασία ή που μπορεί να αυξήσει τη δύναμή της. Επίσης οποιαδήποτε συσκευή που χρησιμοποιείται για τη παραγωγή έργου, είτε μεταδίδοντας είτε μετατρέποντας άλλη μορφή ενέργειας (δύναμης) σε παραγωγή έργου. Ακόμη μπορεί να εννοείται και κάθε ευφυής επινόηση. Μεταφορικά σημαίνει ραδιουργία, σκευωρία αλλά και χαρακτηρισμό πλήθους υπηρεσιών π.χ. «Κρατική μηχανή» ή «αμυντικός μηχανισμός».
Στην αρχαιότητα οι αρχαίοι Έλληνες απέδιδαν την σημασία της πρώτης παραπάνω πρότασης που αναφέρεται ως ορισμός από τον Βιτρούβιo (Χ. 1,1), ενώ διέκριναν δύο είδη μηχανών: τις απλές και τις σύνθετες. Στις απλές ανήκαν οι μοχλοί, η σφήνα, ο κοχλίας, το πολύσπαστο, κ.ά. Στις σύνθετες ανήκαν οι υδραυλικές μηχανές, οι βιομηχανικές (μύλοι άλεσης και σύνθλιψης), οι υψωτικές ή ανυψωτικές, οι πολεμικές και οι μηχανές θεάτρου.
Κατά τη μηχανολογία, ως μηχανή νοείται ένα σύνολο μηχανικών μερών και μηχανισμών ικανών να μετατρέψουν μια ενέργεια τροφοδότησης σε μία διαφορετικού ή ίδιου τύπου αλλά με διαφορετικές παραμέτρους τελική ενέργεια, προκειμένου να την χορηγήσουν σε άλλες μηχανές ή να την χρησιμοποιήσουν άμεσα για να πραγματοποιήσουν συγκεκριμένες διαδικασίες παραγωγής έργου.
Γενικά οι μηχανές διαιρούνται σε:
  1. Μηχανές κίνησης ή κινητήριες μηχανές: που παράγουν μηχανικό έργο.
  2. Μηχανές ενεργειακές: που απορροφούν μηχανική ενέργεια, δηλαδή κινούνται από έναν κινητήρα και εκτελούν ένα έργο επιδρώντας πάνω στην ύλη, με τρόπο τέτοιο ώστε να αλλάξει η μορφή ή η θέση ή η ενέργεια (σε αυτή την κατηγορία ανήκουν οι βιομηχανικές μηχανές, οι αγροτικές κ.λ.π.) και
  3. Μηχανές μετάδοσης: που μεταδίδουν έναν συγκεκριμένο τύπο ενέργειας διαφοροποιώντας μόνο τα χαρακτηριστικά της.

Παράθεση

de_mmy

Μαθητής Α' γυμνασίου

H de_mmy έγραψε στις 16:39, 08-04-09:

Καλά είσαι πολυ :xixi::xixi::xixi::xixi::xixi::xixi::xixi:

Παράθεση

candygirl96

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη candygirl96
H candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H candygirl96 έγραψε στις 21:50, 08-04-09:

μπες στο google.gr και θα βρεις οτι ζητας.

Παράθεση

gianakoulas

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη gianakoulas
Ο gianakoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O gianakoulas έγραψε στις 18:01, 09-04-09:

Οποις ξερει κατι για ενεργεια και ισχυς ασ στειλει μυνημα
-----------------------------------------
νααααααααααααιιιιιιιιιιιιιι

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους