Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,032 εγγεγραμμένα μέλη και 2,853,276 μηνύματα σε 82,298 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 292 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία

giorgos95 (Γιώργος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη giorgos95
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O giorgos95 έγραψε στις 20:28, 03-12-09:

Ότι κρικέλα δεν εχει η γης να την πάρει κανείς εις την πλάτη του, ουτε ο δυνατος ούτε ο αδύνατος.

Πώς την καταλαβαίνεται;;

μαθημα :ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΜΑΤΑ ΣΕΛ.48
-----------------------------------------
ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ!
-----------------------------------------
Σύγγνώμη για τα πολλα μυνήματα
ξέχασα κρικελα:μεγάλος κρίκος,χαλκάς

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rulita7

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη rulita7
H rulita7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H rulita7 έγραψε στις 13:57, 06-12-09:

Μας εβαλε η καθηγητρια μας να γραψουμε στα κειμενα ενα χρονογραφημα.Μπορει κανεις να μου δωσει καμια ιδεα.Μας ειπε οτι:Χρονογραφημα ειναι ενα ιδιωτυπο δημσιογραφικο κειμενο με δοκιμαστικο χαρακτηρα και λογοτεχνικη χροια,που σχολιαζει επικαιρα πολιτικα,πολιτιστικα και κοινωνικα θεματα με αναλαφρο και ευθυμο τροπο.Μπορει κανεις να με βοηθησει?Ειναι επιγον!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RomanXtv

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη RomanXtv
Ο RomanXtv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O RomanXtv έγραψε στις 19:57, 09-12-09:

Το χρονογράφημα άμα το κοίταζες λίγο στο google θα έβρισκες πολλά πράγματά... Τέλος πάντων, ωριστε σου βρήκα αρκετα θέματά...
και θα σε παρακαλούσα, να μην γράψεις "Μέρες πολιτικών ταραχών και ραστώνης" αμα είσαι απο το Πολύκαστρο
http://stavrochoros.pblogs.gr/tags/c...rafima-gr.html

Παράθεση

Giota_003 (Giota)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Giota_003
H Giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Giota_003 έγραψε στις 20:16, 09-12-09:

ειμαστε στο μαθημ αυτοβιογραφια σελ.50 μπορειτε να βοηθησετε στην 1η ασκηση του κειμενου??

ευχαριστο

Παράθεση

STELLA95 (stella)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη STELLA95
H stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) . Έχει γράψει 332 μηνύματα.

H STELLA95 Νεα αρχη.νεα ζωη έγραψε στις 17:15, 15-12-09:

η καθηγητρια που μας κανει κειμενα μας εβαλα να γραψουμε ενα δικο μας σατυρικο κειμενο με αφορμη το κειμενο ο κακος μαυητης του βιβλιου κειμενων.. το θεμα ειναι πως δεν εχω ιδεα στο τι να γραψω, και το θα ηθελα να μου πειτε ιδεες καθως με ειχε 19 εε και πρεπει να την βγαλω ασπροπροσωπη!!!!!!!!!!!!θα ηθελα να μ πειτε καμια ιδεα κατα προτιμηση κατι ας πουμε με το σχολειο γιατι μας ειπε πολιτικα θεματα καλυτερα οχι...

Παράθεση

antria

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη antria
H antria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H antria έγραψε στις 15:13, 30-12-09:

Παιδιά ξέρει κάνενας σας την περίληψη της Λωξάνδρας;

Παράθεση

anna_md (αννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη anna_md
H αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 382 μηνύματα.

H anna_md έγραψε στις 15:20, 30-12-09:

Σε λαθος forum μπηκες...
Προσπαθησε να την κανεις μονη σου γιατι δε βλεπω να σου την πει καποιος:nono:. Αν εχεις δυσκολια σε κατι συγκεκριμενο οκ...

επισης μη γραφεις greeklish

Παράθεση

Avicii

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Avicii
Ο Avicii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.

O Avicii ναι έγραψε στις 17:12, 30-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από antria
sos pedia 3eri kanenas sas tin perili4i tis lo3andras???
δεν το βρίσκω . μπορείς να μου πεις σε ποια ενότητα βρίσκεται ?

Παράθεση

νικοςολε

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη νικοςολε
Ο νικοςολε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O νικοςολε έγραψε στις 10:43, 03-01-10:

μπορειτε να με βοη8ησετε και εμενα? σας παρακαλο?

Παράθεση

Mariaa_15

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Mariaa_15
H Mariaa_15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Mariaa_15 έγραψε στις 14:27, 04-01-10:

Παιδια θα ηθελα και εγω την περιληψη της λωξαντρας διοτι δεν μπορω να αγωρασω το βιβλιο για να το διαβασω.

Παράθεση

Giota_003 (Giota)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Giota_003
H Giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Giota_003 έγραψε στις 17:43, 06-01-10:

στο μαθημα οι ελευθεροι πολιορκεμενοι(σελ. 61-62)
παρατηρουμε στους 2 απο τους 6 στιχους του πρωτου αποσματος ο ποιητης αναφερεται στην μανα γιατι επιλεγει αυτο το προσωπο ο ποιητης?

επισης
η ερωτηση 3 σελ 62

επειγον απαντηστε παρακαλω

Παράθεση

Dimitra95 (Δήμητρα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Dimitra95
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H Dimitra95 έγραψε στις 13:39, 10-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Giota_003
στο μαθημα οι ελευθεροι πολιορκεμενοι(σελ. 61-62)
παρατηρουμε στους 2 απο τους 6 στιχους του πρωτου αποσματος ο ποιητης αναφερεται στην μανα γιατι επιλεγει αυτο το προσωπο ο ποιητης?

επισης
η ερωτηση 3 σελ 62

επειγον απαντηστε παρακαλω
Λοιπόν και εμείς καναμε αυτό το μάθημα και σου γράφω για την πρώτη άσκηση πρώτα..

Ο ποιητής επιλέγει την αναφορά της μάνας για να προβάλει το δράμα των άμαχων πολιορκμένων, τους οποίους αυτή εκπροσωπεί, ενώ την αντιμετωπίζει με συμπόνια, επειδή λόγω της σωματικής εξάντλησης της δεν είναι σε θέση να ασκήσει τα μητρικά της καθήκοντα(να δώσει τροφη στο παιδί της).[Αυτό το πήρα από το βοήθημά μου και ελπίζω να σε βοηθήσει]

Άσκηση 3
Σελ.62

Στους επόμενους στίχους δίνεται η εικόνα του Σουλιώτη:
>στέκει παράμερα: οι δύο λέξεις δείχουν την αχήστευση του πολεμιστή, που βρίσκεται έξω απο τον τόπο του πολέμου και όχι στο προσκήνιο του πολέμου ,όπως θα ήταν το σωστό.
το παράμερα δηλώνει ίσως την ντροπή του Σουλιώτη για την κατάντια του.

>κλαίει: η εικόνα του Σοθλιώτη που κλαίει 9όχι βάβαια από φόβο ή δειλία αλλά από φιλότιμο, πικρία και παράπονο) έρχεται σε αντίθεση με την γενναιότητα και την σκληρότητα που έχει ένας πολεμιστής.

Συναισθήματα: ζήλια, θλίψη, πικρία απογοήτευση, απελπισία.

Παράθεση

Psarrianos (Κωνσταντίνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Psarrianos
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαρά (Χίος). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Psarrianos έγραψε στις 18:36, 14-01-10:

Πρόβλημα με την άσκηση 6, σελ. 62, στα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, στο μάθημα ''Ελεύθεροι Πολιορκημένοι''. Αφορά το στίχο ''όποιος πεθάνει σήμερα χίλιες φορές πεθαίνει''. Ζητάει να αναλύσουμε τη φράση και ποιος την διατυπώνει. Δεν είμαι σίγουρος για τις σκέψεις μου και θα ήθελα να ακούσω μία δεύτερη γνώμη.

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Ηπείρου (Πρέβεζα) . Έχει γράψει 5,409 μηνύματα.

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 18:38, 14-01-10:

Xoχ.Την έχω γράψει πάνω από 2 φορές αυτή την ερώτηση.Που λες φίλε μου εγώ πάντα εστίαζα στη ματαιότητα του πολέμου όταν μας προσφέρεται απλόχερα το δώρο που λέγεται ζωή(προσωποποίηση της φύσης).Τι λες;

Παράθεση

Avicii

Περιβόητο Μέλος

Ο Avicii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.

O Avicii ναι έγραψε στις 18:42, 14-01-10:

6. Ποιός εκφέρει τον τελευταίο στίχο «Όποιος πεθάνει σήμερα χί-
λιες φορές πεθαίνει»; Ποιό νόημα αποκτά αυτή η φωνή για τους
πολιορκημένους;

Ο τελευταίος στίχος μπορούμε να πούμε ότι εκφέρεται από τον ίδιο
τον ποιητή που στο συγκεκριμένο σημείο γίνεται η φωνή της συνείδησης
αλλά και της εμψύχωσης για τους ίδιους τους πολιορκημένους. Ο κά-
τοικοι του Μεσολογγίου δεν πολιορκούνται μόνο από τους Τούρκους
κατακτητές. Πολιορκούνται πολύ περισσότερο από το αγαθό της χαράς
και της ζωής που παρουσιάζεται σʼ όλη του την έκταση μέσα στη φύση,
τη στιγμή που οι ίδιοι έχουν αποφασίσει να πεθάνουν και να θυσιάσουν
αυτή τη ζωή για χάρη της πατρίδας τους και χάρη στο μέχρι στιγμής
αδούλωτο φρόνημά τους. Γιʼ αυτό και τη στιγμή αυτή της κρίσιμης
απόφασης, έρχεται η φωνή του ποιητή που μέσα από τη φράση που προ-
φέρει προσπαθεί να εξάρει τη σημασία και την αξία της θυσίας τη συ-
γκεκριμένη στιγμή, την ώρα δηλαδή που η ζωή στέκει δίπλα και τους χα-
μογελά παραπλανητικά. ΄Ετσι, στο τέλος οι πολιορκημένοι καταφέρνο-
ντας να προβάλλουν εσωτερικές αντιστάσεις απέναντι στον πειρασμό
της φύσης και στον πειρασμό της ζωής δεν υποκύπτουν και επιλέγουν
το θάνατο διατηρώντας το φιλελεύθερο φρόνημά τους

Παράθεση

Psarrianos (Κωνσταντίνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Psarrianos
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαρά (Χίος). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Psarrianos έγραψε στις 18:53, 14-01-10:

Ευχαριστώ πολύ!!!! Μου ''λύσατε τα χέρια''. :no1:

Παράθεση

freedom8

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη freedom8
H freedom8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H freedom8 έγραψε στις 20:39, 19-01-10:

μας εβαλαν διαγωνισμα στο ποιημα του Κολεριτζ <<Χωρίς δουλεία>> κ ηταν ερωτηση τι ειδος σας θυμίζει?τι επρεπε να γράψω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

George 21

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη George 21
Ο George 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O George 21 έγραψε στις 17:35, 02-02-10:

παιδια θα ηθελα καποιες αποψεις σχετικα με την ερωτηση:<<Αν συμβουλευατε καποιον πως να επιλεξει τους ανθρωπους που θα συναναστρεφεται τι θα του προτεινατε να κανει για να διατηρησει την αξιοπρεπεια του μεσα στις συναναστροφες του;>>αυτη η ερωτηση ειναι του καθηγητη και εχει βαση το κειμενο στη σελιδα 121 των κειμενων γ΄γυμνασιου.παρακαλω αν γινεται απαντηστε σημερα την εχω για αυριο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

giorgos147

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη giorgos147
Ο giorgos147 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O giorgos147 έγραψε στις 21:45, 04-02-10:

Καλησπέρα σας παιδιά.

Λοιπόν, αύριο γράφω κείμενα, ένα όχι από τα δύσκολα μαθήματα, αλλά κυριολεκτικά δε ξέρω τι να διαβάσω αυτή τη στιγμή. Έχει βάλει τα Υαλοπωλεία, Στο Χαρέμι και το Αγνάντεμα.

Λοιπόν, το θέμα είναι ότι έχω ξεχάσει διάφορα πράγματα όπως παρομοιώσεις, εικόνες, αντιθέσεις κ.λπ.
Μπορείτε να με βοηθήσετε να βρω που είναι αυτά; Δυστυχώς, αν και μπορεί να πέσουν, δε μας τα έχει πει ποτέ στο τμήμα ώστε να μας τα θυμίσει.

Εκτός από αυτά, καμιά άλλη ιδέα για το τι μπορεί να "πέσει";

Σας ευχαριστώ!

Παράθεση

Lysippe

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.

H Lysippe What goes around... Comes around! έγραψε στις 14:11, 05-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από giorgos147
Εκτός από αυτά, καμιά άλλη ιδέα για το τι μπορεί να "πέσει";
Το πιθανότερο είναι να σας βάλει να γράψετε την περίληψη του κειμένου, να απαντήσετε σε κάποιες ερωτήσεις κατανόησης, να πείτε δυο λόγια για τη γλώσσα, το ύφος/μορφή του κειμένου, να χωρίσετε το κείμενο σε νοηματικές ενότητες και να δώσετε πλαγιότιτλους.

Παράθεση

faber (Γλαύκη)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη faber
H Γλαύκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Φιλολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H faber έγραψε στις 14:36, 05-02-10:

Ο Παπαδιαμάντης στα αφηγηματικά του μέρη γράφει σε καθαρεύουσα γλώσσα.
Θα έπρεπε να τον σεβαστεί, γιατί είχε τα διπλά της χρόνια. Αντ' αυτού του έβγαλε γλώσσα...
Δεν τα τρώω τα ψάρια, μόνο καμιά γλώσσα, άμα τύχει...
Ωραίο το χτεσινό πάρτυ. Ήπιαμε όμως πολύ... σήμερα η γλώσσα μου είναι σαν τσαρούχι
Είσαι πολύ αχάριστος, του είπα, εμένα μου βγαίνει η γλώσσα όλη μέρα στο τρέξιμο κι εσύ αραχτός στον καναπέ με την εφημερίδα...
Δεν μπορείς να κρατήσεις μυστικό, έτσι; σε τρώει η γλώσσα σου
Η γλώσσα μου δέθηκε κόμπος μπροστά στο διευθυντή
Μπορείς να καταλάβεις πολλά από τη γλώσσα του σώματος

Παράθεση

lola_29 (Aγάπη)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη lola_29
H Aγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H lola_29 Σιγα μην κλαψω,σιγα μην φοβηθω έγραψε στις 16:49, 11-02-10:

ΛΕΩΝΗΣ
Αν κάποιος έχει διαβάσει το συγκεκριμένο βιβλίο του Γιώργου Θεοτοκά, θα ήθελα λίγη βοήθεια σε κάποια σημεία.
  1. Ποια είναι η αρχική κατάσταση;
  2. Πώς διαμορφώνονται οι σχέσεις μεταξύ των ηρωών; Οι δευτερεύοντες χαρακτήρες φωτίζουν πλευρές της προσωπικότητας του κεντρικού ήρωα;
  3. Παρουσίαση της τελικής κατάστασης των ηρώων.
  4. Παρουσίαση των άλλων προσώπων του έργου-η σχέση τους με τον βασικό ήρωα του έργου (πρόσωπα φιλικά ή εχθρικά απέναντι του).[μόνο τα βασικά]
  5. Γλώσσα και ύφος κειμένου.
  6. Αφηγηματικοί τρόποι-εκφραστικά μέσα.

Έχω βρει κάποιες απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα,αλλά θέλω οι απαντήσεις μου να είναι σουπερ ολοκληρωμένες...Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθειά σας!

Παράθεση

Z0z0 (Ιωάννα)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Z0z0
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Z0z0 ... έγραψε στις 20:30, 01-03-10:

Γεια σας!
Σας παρακαλώ είναι ανάγκη, μπορεί κανείς να μου δώσει κάποια σχόλια (γλώσσα, ύφος, θέμα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...) για το κείμενο στη σελίδα 177? (ένα ποίημα του Εμπειρίκου είναι)
Plzz είναι ανάγκη
...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη woochoogirl : 01-03-10 στις 20:36. Αιτία: greeklish
Παράθεση

Timmy

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Timmy
Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Timmy έγραψε στις 00:23, 06-03-10:

sorry φιλη μου, προσπάθησα να σε βοηθήσω ψάχνοντας στο περσινό βιβλίο μου, αλλά σελ. 177 δεν έχει ποίημα..

Παράθεση

Avicii

Περιβόητο Μέλος

O Avicii ναι έγραψε στις 07:36, 06-03-10:

i) Γλώσσα
Η γλώσσα του ποιήματος είναι η χυμώδης, επιβλητική και λυρική δημοτική με στοιχεία καθαρεύουσας.
ii) Ύφος / Mορφή του έργου
Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει το υψηλό ποιητικό ύφος του έργου, που εκφράζει έντονα τη συναισθηματική φόρτιση του ποιητικού
υποκειμένου με τη χρήση πληθώρας επιθέτων.
iii) Σχήματα λόγου
Μεταφορές: «αγαλματώδη παρουσία», «ένθερμον αναμόχλευσιν»,
«το σεσημασμένον δέρας της υπάρξεώς μας».
Σχήμα άρσης και θέσης: «Σκοπός της ζωής μας δεν είανι η χαμέρ-
πεια»..., «Σκοπός της ζωής μας είναι η αγάπη».
Επαναλήψεις: «Σκοπός της ζωής μας»
Οξύμωρο: «η ατελεύτητη μάζα μας».

Παράθεση

LENIAGEOR (ΖΟΥΖΗ)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη LENIAGEOR
H ΖΟΥΖΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H LENIAGEOR έγραψε στις 22:03, 16-03-10:

Πάω Α Γυμνασίου και θα ήθελα (ίσως οι μεγαλύτεροι) να μου πείτε γνωρίζετε πότε περίπου ξεκινούν οι τελικές εξετάσεις; Δίνεται επαρκής χρόνος για διάβασμα όταν φτάσουν οι εξετάσεις; Θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειρίες σας, θα δίνουμε κάθε μέρα από ένα μάθημα ή 2-3 την εβδομάδα;

Παράθεση

freedom8

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη freedom8
H freedom8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H freedom8 έγραψε στις 16:26, 23-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από LENIAGEOR
Πάω Α Γυμνασίου και θα ήθελα (ίσως οι μεγαλύτεροι) να μου πείτε γνωρίζετε πότε περίπου ξεκινούν οι τελικές εξετάσεις; Δίνεται επαρκής χρόνος για διάβασμα όταν φτάσουν οι εξετάσεις; Θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειρίες σας, θα δίνουμε κάθε μέρα από ένα μάθημα ή 2-3 την εβδομάδα;
Οι εξετάσεις ξεκινούν στα μέσα του Μάη και τελειώνουν για εσάς τα παιδιά της πρώτης 13 Ιουνίου.Πριν ξεκινήσουν οι εξετάσεις δίνεται στους μαθητές μια εβδομάδα και κάτι μέρες για να προετοιμαστούν. Συνήθως ξεκινάς με κάτι δύσκολο όπως τα αρχαία και η ιστορία που χρειάζεται να μάθεις πολλά...Επειδή δεν γίνεται να δίνουμε εξετάσεις τις ίδιες μέρες με τις πανελλαδικές, στην αρχή δίνουμε 2 μαθήματα την εβδομάδα και μετά κανονικά μέρα παρά μέρα και στα εύκολα μαθήματα προς το τέλος και κάθε μέρα.Καλή οργάνωση χρειάζεται και μην αγχώνεσαι ένας μήνας είναι θα περάσει..

Παράθεση

st.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη st.
Ο st. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O st. έγραψε στις 11:47, 06-09-10:

Τὸ θέμα εἶναι παλαιό, ὅμως καλὸ εἶναι νὰ ὑπάρχει πληρέστερη ἀπάντηση. Διότι δὲν μνημονεύτηκαν μοναδικὲς γυναῖκες, οἱ Μανιάτισσες, οἱ Σουλιώτισσες καὶ ὄχι μόνο αὐτές! Ἐπὶ παραδείγματι: Ἡ Δέσπω, ἡ Λένη Μπότσαρη, ἡ Μόσχω Τζαβέλαινα (Τὸ περίφημο τραγούδι «Στὴ βρύση στὰ Τσερίτσιανα...»), ἡ Μπουμπουλίνα, ἡ Μαντὼ Μαυρογένους...

Παράθεση

Ο. Χρυσοστόμου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ο. Χρυσοστόμου
Ο Ο. Χρυσοστόμου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Ο. Χρυσοστόμου έγραψε στις 20:45, 18-10-10:

Αναφέρθηκε πιο πάνω το τραγούδι ΣΤΗ ΒΡΥΣΗ ΣΤΑ ΤΣΕΡΙΤΣΙΑΝΑ. Τα Τσερίτσιανα είναι χωριό χτισμένο στις νότιες πλαγιές της Ολύτσικας. Οι Γυναίκες του χωριού αυτού έπαιξαν σπουδαίο ρόλο στην απλευθέρωση των Ιωαννίνων το 1912-1913. Υπήρξαν ηρωίδες γιατί μέσα από αντίξοες καιρικές συνθήκες τον χειμώνα του 1912-13 ανέβασαν πυροβόλα όπλα στην κορυφή της Ολύτσικας και χτυπήθηκαν από κει καίριες τουρκικές θέσεις (στη Μανολιάσσα και στον Αη-Νικόλα) μπροστά από τα Γιάννινα.Σχετικά έχει γράψει ο Βασ. Μ. Βακάλης ΑΝΤΡΙΣΣΕΣ , Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΩΝ ΤΣΕΡΙΤΣΙΑΝΩΝ ΣΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ. Οι ηρωίδες αυτές υπήρξαν ΚΟΡΕΣ ΣΟΥΛΙΩΤΙΣΣΩΝ ΜΑΝΑΔΕΣ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΗΣ ΠΙΝΔΟΥ, και συνέχισαν την ηρωική παράδοση ΤΩΝ ΑΘΑΝΑΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΔΩΝ.-

Παράθεση

klarita

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη klarita
H klarita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H klarita έγραψε στις 21:17, 13-12-10:

Πως αντιμετωπίζεται ο έρωτας στην Ερωφίλη του Χορτάτση;
Δεν ξέρω...καμιά βοήθεια πλζ!

βοήθεια κάποιος βρε παιδιά!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria.... : 27-12-10 στις 16:23. Αιτία: merge
Παράθεση

anna15

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anna15
H anna15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H anna15 έγραψε στις 11:17, 05-01-11:

Εγώ χρειάζομαι επείγον την περίληψη του ζητείται ελπίς του 1 και του 2ου κεφαλαίου!!!!!!!
Σας παρκαλώ βοηθήστε με

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 05-01-11 στις 11:20. Αιτία: greeklish
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 14:04, 05-01-11:

Συνημμένο Αρχείο 35667
Έχει και άλλο;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Boom : 15-02-13 στις 21:56.
Παράθεση

Drama Prinzessin (Κλεοπάτρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Drama Prinzessin
H Κλεοπάτρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 2,395 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 13:22, 16-01-11:

Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να βρω 7 επιχειρήματα που να υποστηρίζουν το άλλο φύλο; (σε αυτή την περίπτωση τον άντρα)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 15:46, 16-01-11:

Σε σχέση με τι να τον υποστηρίζουν;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Φοιτητής

H Κλεοπάτρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 2,395 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 16:28, 16-01-11:

Θα σε γελάσω...δεν διευκρίνησε την ερώτηση του ο καθηγητής
Λογικά τα προτερήματα των αντρών

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 16:42, 16-01-11:

Λολ, ισότητα σου λέει μετά.
1. Μυϊκή δύναμη
2. Βρίσκουν πιο εύκολα δουλειά (με την έννοια ότι είναι επιφυλακτικοί στην πρόσληψη μιας γυναίκας που επρόκειτο να γίνει και μάνα)
3. Θεωρητικά αν και έχουμε ισότητα οι άνδρες κυριαρχούν στις υψηλόβαθμες θέσεις.
4. Κατακλύζουν το χώρο της πολιτικής

Χμ αν σκεφτώ και άλλα θα σου πω.

Παράθεση

Φοιτητής

H Drama Prinzessin έγραψε στις 16:46, 16-01-11:

Ευχαριστώ πολύ Θεοδώρα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 16:52, 16-01-11:

Α! Ίσως μπορείς να πεις και για τις διακρίσεις στον αθλητισμό, για τον πόλεμο, για τους ηγέτες και τα ιστορικά πρόσωπα.
Δεν ξέρω, πολύ γενικό το ερώτημα, επέλεξε τι σου αρέσει...

Παράθεση

Avengeil

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Avengeil
Ο Avengeil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Avengeil έγραψε στις 00:57, 15-04-11:

Δεν ξέρω εάν βοήθησες στην πρώτη ερώτηση αλλά εμένα με έσωσες πάντως γιατί είχα χάσει την παράδοση αυτού του μαθήματος και άντε να συγκρίνεις δύο ποιήματα για τα οποία δεν ξέρεις τίποτα......

Παράθεση

Mr Reader

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mr Reader
Ο Mr Reader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Mr Reader Κάθε εμπόδιο για καλό έγραψε στις 20:48, 10-11-11:

Καλησπέρα..! Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάποιο καλό site για βοήθημα κειμένων λογοτεχνίας. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..!

Άντε και καλή αρχή..!

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,791 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 20:56, 10-11-11:

Δες εδώ.

Παράθεση

Mr Reader

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mr Reader
Ο Mr Reader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Mr Reader Κάθε εμπόδιο για καλό έγραψε στις 21:45, 10-11-11:

Σε ευχαριστώ πολύ wolfe4ever ..! Ελπίζω να μου φανεί χρήσιμο το site...

Παράθεση

xakeras97

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xakeras97
Ο xakeras97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O xakeras97 έγραψε στις 18:00, 18-01-12:

Έχω μια απορία!!!Στο κείμενο "Όσο Μπορείς" του βιβλίου της Γ'Γυμνασίου http://www.pi-schools.gr/books/gymna...ath/91-144.pdf σελίδα 121/ερώτηση 2 , ποιός μπορεί να με βοηθήσει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chris1993 : 21-01-12 στις 00:38. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish και τα Κεφαλαία!
Παράθεση

Θεότη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Θεότη
H Θεότη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Θεότη έγραψε στις 00:03, 21-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από xakeras97
Έχω μια απορία!!!Στο κείμενο "Όσο Μπορείς" του βιβλίου της Γ'Γυμνασίου http://www.pi-schools.gr/books/gymna...ath/91-144.pdf σελίδα 121/ερώτηση 2 , ποιός μπορεί να με βοηθήσει;
Καταγράψτε τις μετοχές και εξηγήστε τη γραμματική και σημασιολογική λειτουργία τους.
Οι μετοχές του ποιήματος είναι οι εξής: πηαίνοντας, γυρίζοντας και εκθέτοντας. Οι μετοχές αυτές είναι τροπικές και αποκαλύπτουν ουσιαστικά τον τρόπο με τον οποίο θέτουμε σε κίνδυνο την ατομικότητα και την αξιοπρέπειά μας. Με το να πηγαίνουμε δηλαδή σε κάθε κοινωνική εκδήλωση, με το να γυρίζουμε διαρκώς από μέρος σε μέρος και με το να εκθέτουμε τον εαυτό μας στην ανοησία που συνοδεύει η καθημερινή συνύπαρξη με ανθρώπους που δεν έχουν να μας προσφέρουν κάτι το ουσιώδες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chris1993 : 21-01-12 στις 00:38. Αιτία: Επεξεργασία Παράθεσης!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elli-anna

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elli-anna
H elli-anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H elli-anna έγραψε στις 11:05, 29-09-12:

γεια σας.εχουμε μια εργασια στη λογοτεχνια σχετικα με τις διαφορες μεταξυ κοριτσιων-αγοριων.εγω θελω να χωρισω τις διαφορες αυτες σε επιπεδα π.χ πνευματικο κ.αΘα με βοηθουσε πολιαν καπιος <<εξοπλισμενος>> με ρητορικη δεινοτητα μπορουσε να προσφερει καπια βοηθεια

ευχαριστω εκ των προτερων

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,376 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 11:09, 29-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από elli-anna
γεια σας.εχουμε μια εργασια στη λογοτεχνια σχετικα με τις διαφορες μεταξυ κοριτσιων-αγοριων.εγω θελω να χωρισω τις διαφορες αυτες σε επιπεδα π.χ πνευματικο κ.αΘα με βοηθουσε πολιαν καπιος <<εξοπλισμενος>> με ρητορικη δεινοτητα μπορουσε να προσφερει καπια βοηθεια

ευχαριστω εκ των προτερων
Νευροψυχολογια.Βιολογικες διαφορες μεταξυ των δυο φυλων.
http://psychologein.sciblogs.net/201...x-differences/

ΥΓ-->ΤΙ σχεση εχει αυτο με τα κειμενα?

Παράθεση

elli-anna

Δραστήριο Μέλος

H elli-anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H elli-anna έγραψε στις 11:20, 29-09-12:

ΥΓ-->ΤΙ σχεση εχει αυτο με τα κειμενα?[/QUOTE]
ειναι διαθεματικη εργασια στα κειμεννα <<να μου το παρεις υπνε μου>> και κοιμησου αστρι

Παράθεση

elli-anna

Δραστήριο Μέλος

H elli-anna έγραψε στις 13:43, 29-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από elli-anna
ΥΓ-->ΤΙ σχεση εχει αυτο με τα κειμενα?
ειναι διαθεματικη εργασια στα κειμεννα <<να μου το παρεις υπνε μου>> <<και κοιμησου αστρι[/QUOTE]

Παράθεση

Γιάννης216

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γιάννης216
Ο Γιάννης216 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Γιάννης216 έγραψε στις 17:21, 03-02-14:

Ξερω πως ειναι πολυ παλιο το post αυτο αλλα μπορει παρακαλω κανεις να μου δωσει πληροφοριες για τα εξης 3 κειμενα απο το βιβλιο της Γ' γυμνασιου; Τα κειμενα ειναι : ο παχυς και ο αδυνατος του τσεχωφ,η ληθη του μαβιλη και το οσο μπορεις του καβαφη. Εχει κανεις καθολου σημειωσεις πανω σε αυτα?
Παράθεση

ch0c0lαtε.co0kiε

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ch0c0lαtε.co0kiε
H ch0c0lαtε.co0kiε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 746 μηνύματα.

H ch0c0lαtε.co0kiε έγραψε στις 18:55, 03-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης216
Ξερω πως ειναι πολυ παλιο το post αυτο αλλα μπορει παρακαλω κανεις να μου δωσει πληροφοριες για τα εξης 3 κειμενα απο το βιβλιο της Γ' γυμνασιου; Τα κειμενα ειναι : ο παχυς και ο αδυνατος του τσεχωφ,η ληθη του μαβιλη και το οσο μπορεις του καβαφη. Εχει κανεις καθολου σημειωσεις πανω σε αυτα?
Για τα άλλα δύο που ζητάς δεν μπόρεσα να βρω κάτι και το βιβλίο της γ γυμνασίου δεν ξέρω καν που το έχω βάλει, πάνε δυο χρόνια τώρα. Μπορεί να μην έχω γράψει και καμία σημείωση για αυτά. Τουλάχιστον σου βρήκα για το ποίημα του Καβάφη. Ελπίζω να σε βοηθήσει, πάντως αν βρω και για το "ο παχύς και ο αδύνατος" και τη "λήθη" θα τα συμπληρώσω και αυτά.
"Όσο μπορείς"
ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΟΙΗΜΑΤΟΣ
ΔΟΜΗ
1η ενότητα: "Μην εξευτελίζεις τη ζωή σου"
2η ενότητα: "τρόποι εξευτελισμού και αποτέλεσμα"
ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ
Το ποίημα γράφτηκε το 1913 και ανήκει στα φιλοσοφικά ή διδακτικά/παραινετικά ποιήματα του Καβάφη. Σύμφωνα με τον Παπανούτσο τα φιλοσοφικά ποιήματα του Καβάφη χωρίζονται στις παρακατω κατηγορίες :
α) σε αυτά που καταπιάνονται με το θέμα των τειχών (δηλαδή του αποκλεισμού από την αληθινή ζωή)
β) σε όσα θέτουν το θέματης ύβρεως,(δηλαδή της αλαζονικής συμπεριφοράς)
γ) σε όσα μιλούν για τη ματαιότητα του πλούτου και της φήμης
δ) σε όσα τοποθετούνται στο θέμα της αξιοπρέπειας.
Το "Όσο μπορείς" μιλάει για την αξιοπρέπεια.
ΤΟ ΘΕΜΑ
Ο ποιητής προτείνει πρακτικούς κανόνες και ηθικές αρχές για την καθημερινή κοινωνική ζωή. Με στόχο την προστασία της ατομικότητας και της αξιοπρέπειας, απευθύνει ένα σύντομο υπόδειγμα ζωής στον αναγνώστη και ξετυλίγει τη βιοθεωρία του.
Ο ΤΙΤΛΟΣ
Ο τίτλος του ποιήματος είναι κειμενικός (δηλαδή υπάρχει και μέσα στο κείμενο/ποίημα). Ο Καβάφης προτείνει να ακολουθήσουμε το δύσκολο δρόμο της αντίστασης στη μαζοποίηση. Αναγνωρίζει τις δυσκολίες που υπάρχουν και γι'αυτό δεν είναι απόλυτος και αυστηρός. Η φράση "όσο μπορείς" τονίζει τη δυσκολία του εγχειρήματος και τον προσωπικό αγώνα που ο καθένας μας πρέπει να δώσει.
Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ Β' ΕΝΙΚΟΥ
Ο Καβάφης χρησιμοποιεί το β' ενικό μιας και πρόκειται για ένα παραινετικό ποίημα που απευθύνεται στον αναγνώστη. Ο ποιητικός τόνος γίνεται οικείος, ζεστός και άμεσος.
ΠΟΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΚΑΒΑΦΙΚΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΟΙΗΜΑ;
1. Η καβαφική αξιοπρέπεια/ η αίσθηση του χρέους : προβάλλεται στο ποίημα και αποτελεί βασική αξία του. Ο άνθρωπος οφείλει όταν βλέπει ότι διάφορα όνειρά του δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν, να είναι αξιοπρεπής και να μη θυσιάζει την ατομικότητά του στο βωμό ανούσιων συναναστροφών μόνο και μόνο για να γίνει κοινωνικά αποδεκτός.
2. Η γλώσσα : είναι η γνωστή ιδιότυπη καβαφική γλώσσα : δημοτική (π.χ. εξευτελίζεις αντί ευτελίζεις), καθαρεύουσα/ αρχαΐζουσα (την καθημερινήν) και ιδιωματισμούς (στες αντί στις, πηαίνοντας αντί πηγαίνοντας)
3. Πεζολογικό ύφος : δεν υπάρχει ομοιοκαταληξία, ούτε πολλά επίθετα και εκφραστικά μέσα. Μοιάζει σα να είναι προφορικός ο λόγος του Καβάφη, κάτι που εξυπηρετεί το παραινετικό στυλ του ποίηματος.
ΑΝΑΛΥΣΗ Α' ΕΝΟΤΗΤΑΣ
Από την αρχή του ποίηματος φαίνεται ότι ο Καβάφης αναγνωρίζει ότι ο καθένας μας έχει το δικαίωμα να κάνει όνειρα στη ζωή του και να την σχεδιάζει όπως θέλει. Πολύ συχνά συμβαίνει όμως κάποια από τα όνειρά μας να μένουν απραγματοποίητα. Γι'αυτή την περίπτωση μας μιλάει ο ποιητής. Θεωρεί ότι στη ζωή γίνεται ένας διμέτωπος αγώνας : αγωνιζόμαστε να κερδίσουμε διάφορα πράγματα και ταυτόχρονα αγωνιζόμαστε να μη χάσουμε άλλα, οφείλουμε να προσπαθούμε να ζούμε όπως θέλουμε, αλλά ταυτόχρονα θα πρέπει να προσπαθούμε να ζούμε κι όπως πρέπει. Όταν η ζωή μας δεν είναι πραγματικά αυτή που ονειρευόμασταν, θα πρέπει να προσπαθούμε να μη γίνεται φτηνή και απρόσωπη.
Χρησιμοποιώντας το ρήμα "προσπάθησε", το επίρρημα "τουλάχιστον" και τη φράση "όσο μπορείς" δείχνει ότι δεν είναι αυστηρός και ότι κατανοεί τις δυσκολίες που υπάρχουν. Η προτροπή του ("μην την εξευτελίζεις") έρχεται μετά από μια άνω κάτω τελεία για να τονιστεί ιδιαίτερα. Οι φθοροποιές δυνάμεις είναι :
α) η πολλή συνάφεια του κόσμου (οι καθημερινές ανόητες, άσκοπες, ανούσιες συναναστροφές)
β) οι πολλές κινήσεις και ομιλίες (οι ηχηρές, πολύβουες συμμετοχές σε κοσμικότητες, η υπερβολική συμπεριφορά, η υπερέκθεση)
ΑΝΑΛΥΣΗ Β' ΕΝΟΤΗΤΑΣ
Επαναλαμβάνεται η προτροπή "μη την εξευτελίζεις" κι έτσι γίνεται ο συνδετικός κρίκος ανάμεσα στις δύο ενότητες, ενώ ταυτόχρονα παίρνει κυρίαρχη θέση μέσα στο ποίημα. Οι μετοχές που ακολουθούν είναι όλες τροπικές, φανερώνοντας το τρόπο με τον οποίο η ζωή μπορεί να εξευτελιστεί. Το αντικείμενο των μετοχών είναι πάντα η ζωή, ενώ το γεγονός ότι τίθενται σε ενεργητική φωνή υποδηλώνει την εκκούσια συμμετοχή του καθενός μας στον πιθανό εξευτελισμό. Οι τρεις μετοχές παραθέτονται κλιμακωτα : πηαίνοντας (τονίζεται η απόσπαση της ζωής από τον άνθρωπο), γυρίζοντας (τονίζονται οι μηχανιστικά επαναλαμβανόμενες κινήσεις) και εκθέτοντας (τονίζεται η ματαιοδοξία και η επιδειξιομανία ενός ανθρώπου ρηχού).
Αν ο άνθρωπος διαπράξει το αδίκημα να σπαταλήσει το δώρο της ζωής σε φθηνές κοινωνικές σχέσεις και σε ρηχές συνομιλίες, υπερβαίνοντας τα όρια της αξιοπρέπειάς του, απλά και μόνο για δείξει ότι ανήκει κι αυτός στη μάζα και να φανεί, τότε θα απογυμνωθεί από κάθε αξία και θα είναι άξιος λύπησης. Η ηθική απογύμνωση και η αποξένωση του ανθρώπου από τον εαυτό του είναι το αποτέλεσμα, αν δε θέτει όρια, αν δεν έχει το θάρρος και τη λεβεντιά να υψώσει το δικό του ανάστημα στο κοινωνικά αποδεκτό, όταν αυτό είναι επικίνδυνο.
Ο Καβάφης δεν μας αποτρέπει από το να είμαστε κοινωνικοί, αλλά καταδικάζει την κακής ποιότητας κοσμικότητα, την κοινωνική υποκρισία, τις αληθινές δηλαδή όψεις της αντικοινωνικότητας.
ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ;
Η πνευματική καλλιέργεια, η αυτογνωσία και τα ποικίλα ενδιαφέροντα προάγουν την αυτοεκτίμηση. Αν δεν υπάρχουν αυτά, τότε η ζωή γίνεται σα μια ξένη, δηλαδή δεν είμαστε πια ο εαυτός μας, χάνουμε την ατομικότητά μας και αυτό μας γίνεται βάρος (φορτική).
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    konstant1nos3

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους