Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,320 εγγεγραμμένα μέλη και 2,824,397 μηνύματα σε 80,535 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 473 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία

Athanasoulini:)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Athanasoulini:)
H Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H Athanasoulini:) έγραψε στις 18:52, 14-02-10:

Να ΄σαι καλά ! Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Βασουλα2 (Βασω)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Βασουλα2
H Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Βασουλα2 έγραψε στις 14:23, 16-02-10:

παιδια θελω τις απαντησεις του βιβλιου για το κειμενο στου κεμαλ το σπιτι........οποιος μπορει ας μου απαντησει..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

semnotis (niki)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη semnotis
H niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H semnotis παίζουν αόρατα βιολιά έγραψε στις 10:14, 16-04-10:

Ρε παιδιά..η καθηγήτρια μου σ' ένα φυλλάδιο ερωτήσεων που μου έδωσε για να απαντήσω σχετικά με το Σημείο Αναγνωρίσεως και η ερώτηση που δεν μπορώ να κάνω είναι η εξής:
Σε ποιά κοινά χαρακτηριστικά του ποιητικού υποκειμένου διαφαίνεται η ταύτισή του με το άγαλμα-γυναίκα;

Πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα..
έχει κανείς καμιά ιδέα;

Παράθεση

nikolaos p.

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη nikolaos p.
Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O nikolaos p. έγραψε στις 20:42, 28-04-10:

μηπως γνωριζει κανεις για χρονο αφηγησης και ιστοριας σε ολα τα κειμενα λογοτεχνιας

Παράθεση

Magistros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Magistros
Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O Magistros Βασικά Χρήστος... έγραψε στις 12:54, 08-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από semnotis
Ρε παιδιά..η καθηγήτρια μου σ' ένα φυλλάδιο ερωτήσεων που μου έδωσε για να απαντήσω σχετικά με το Σημείο Αναγνωρίσεως και η ερώτηση που δεν μπορώ να κάνω είναι η εξής:
Σε ποιά κοινά χαρακτηριστικά του ποιητικού υποκειμένου διαφαίνεται η ταύτισή του με το άγαλμα-γυναίκα;

Πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα..
έχει κανείς καμιά ιδέα;
Το χειρότερο και πιο σπαστικό κείμενο imo... ελπίζω να μην πέσει φέτος
Στην ερώτησή σου τώρα. Κατ' αρχην μου φαινεται λίγο περίεργη η ερώτηση. Η μόνη ταύτιση που μπορώ να βρω αφορά το β' ενικό πρόσωπο. Δηλαδή υπάρχουν πολλές αντωνυμίες και ρήματα σε β' εν πρόσωπο "σε προσφωνώ", "στολίζεις" κλπ. Αυτός ο διάλογος (μονόλογος στην ουσία) ποιητικου υποκειμένου-αγάλματος γυναίκας δημιουργεί ένα κλίμα οικειότητας, συμπάθειας και ίσως και ταύτισης με την καταπιεσμένη γυναίκα (άγαλμα).
Τώρα ίσως να εννοεί οτι το ποιητικό υποκείμενο ταυτίζεται με το άγαλμα γιατί μόνο το ποιητικο υποκείμενο μπορεί να διακρίνει απο κοντά οχι την Β. Ηπειρο που κανονικά συμβολίζει η άγαλμα αλλά την καταπιεσμένη γυναίκα όλων των εποχών. οτι νοιώθει και αυτην την καταπίεση της γυναίκας που συμβολίζεται εδώ με τα δεμένα πισθάγκωνα χέρια της, οτι δεν μπορεί να γευτεί καμία χαρά κλπ κλπ.

Δεν είμαι σίγουρος πάντως για καμία απο τις δυο επιλογες. Αν ήμουν στην θέση σου θα απαντούσα συνδυαστικα λιγο κ απο τις δυο. Ελπίζω να βοήθησα και οχι να σε μπέρδεψα παραπάνω

Παράθεση

Διώνη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Διώνη
H Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H Διώνη έγραψε στις 04:05, 12-05-10:

Γειά σας παιδιά, ήθελα να ρωτήσω πώς γίνεται η προετοιμασία στο μάθημα της Λογοτεχνίας στο φροντιστήριο και τί είδους σημειώσεις σας δίνουν. Γνωρίζω κάτι παιδιά που ο φροντιστής τους τους δίνει έτοιμους προλόγους και επιλόγους στη Λογοτεχνία και στα Αρχαία. Είναι κάτι τέτοιο ωφέλιμο?

Παράθεση

Eupatridis (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Eupatridis
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 337 μηνύματα.

O Eupatridis Πάντοτε στις σκιές ... έγραψε στις 13:06, 18-05-10:

Στον Κρητικό,εαν μας ρωτήσουν για τα πρόσωπα,θα πουμε μονο ο Κρητικός και η κορασιά ή θα αναφέρουμε και τους νεκρούς και την Φεγγαροντυμένη και τα αδερφια του Κρητικού;Επίσης,οταν βρισκεται στον Παραδεισο ο Κρητικος,αυτο ειναι στο μέλλον ή σε άδηλο χρόνο.Ευχαριστώ,

Παράθεση

athene (Αθηνά)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη athene
H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H athene η κατάρα του ροκά.. έγραψε στις 13:15, 18-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Eupatridis
Στον Κρητικό,εαν μας ρωτήσουν για τα πρόσωπα,θα πουμε μονο ο Κρητικός και η κορασιά ή θα αναφέρουμε και τους νεκρούς και την Φεγγαροντυμένη και τα αδερφια του Κρητικού;Επίσης,οταν βρισκεται στον Παραδεισο ο Κρητικος,αυτο ειναι στο μέλλον ή σε άδηλο χρόνο.Ευχαριστώ,
Δεν νομίζω να αφήσουν τόσο γενική ερώτηση..Αν όμως δεν διευκρινίσουν τι ακριβώς ζητάνε,τότε νομίζω ότι χρειάζεται να πούμε και για τους νεκρούς και τους συγγενείς του Κρητικού!Η Φεγγαροντυμένη θα είναι μια ξεχωριστή ερώτηση!Αλλά είναι όραμα,κάτι μεταφυσικό κ όχι άτομο..Τώρα είναι ανάλογα και πως θα σου "κάτσει" η απάντηση

Στις σημειώσεις μου την Έσχατη Κρίση την έχω σαν χρόνο μεταφυσικό Οπότε μάλλον δεν γίνεται στο μέλλον!

Αρχική Δημοσίευση από Διώνη
Γειά σας παιδιά, ήθελα να ρωτήσω πώς γίνεται η προετοιμασία στο μάθημα της Λογοτεχνίας στο φροντιστήριο και τί είδους σημειώσεις σας δίνουν. Γνωρίζω κάτι παιδιά που ο φροντιστής τους τους δίνει έτοιμους προλόγους και επιλόγους στη Λογοτεχνία και στα Αρχαία. Είναι κάτι τέτοιο ωφέλιμο?

Ανάλογα..Κάποιους τους βοηθάει,κάποιους άλλους όχι..!Αλλά στα αρχαία τι έτοιμο να δώσεις?

Παράθεση

elenaki92

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη elenaki92
H elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H elenaki92 my dream is to fly, oh but the rainbow is so high! έγραψε στις 14:06, 18-05-10:

Ανάλογα με το απόσπασμα που θα μας δοθεί θα πούμε και ποια είναι τα πρόσωπα στο ποίημα. Αν σου δώσει το 2ο απόσπασμα δε γίνεται να πεις και τη φεγγαροντυμένη και τα αδέρφια! Θα πεις μόνο τον κρητικό, την κορασιά και τους νεκρούς- αναστημένους. Όσο για το χρόνο στο 2ο απόσπασμα στο corpus μου λέει ότι "σχεδόν ταυτόχρονα ξεκινά ο κρητικός την αφήγηση του οράματος, όπου παρουσιάζει προδρομικά την ουράνια συνάντηση του με την κόρη, που σίγουρα έγινε σε χρόνο εξωπραγματικό και εσχατολογικό, μετά το θάνατο της". Στο βιβλίο του ΕΟΣΚ με ερωτήσεις της ΚΕΕ λέει ότι " η αναφορά στο χαμό της αγαπημένης του (στ. 4, [19]) τον μεταφέρει σε μια φαντασιακή ενωση μαζί της κατά την Έσχατη Κρίση σ' ένα υπερβατικό, μεταφυσικό σκηνικό, σε μια διάσταση άχρονη."

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elenaki92 : 18-05-10 στις 14:24.
Παράθεση

tzwrtzia

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tzwrtzia
H tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πάτρας . Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H tzwrtzia έγραψε στις 21:17, 17-07-10:

γεια σας παιδια! στον κρητικο έχω να σχολιάσω τους στίχους 23-27 του αποσπάσματος 4.

"Γιατί άκουγα τα μάτια της μέσα στα σωθικά μου,
Που έτρεμαν και δε μ' άφηναν να βγάλω τη μιλιά μου
'Ομως αυτοί είναι θεοί, και κατοικούν απ' όπου
Βλέπουνε μες στην άβυσσο και στην καρδιά τ' ανθρώπου
Κι ένιωθα πως μου διάβαζε καλύτερα το νου μου."

απ' ό,τι κατάλαβα πάνω κάτω, μιλάει για τη φεγγαροντυμένη της οποίας η παρουσία ήταν τόσο έντονη που έκανε τον ''Κρητικό" να αισθάνεται πως έχει διεισδύσει μέσα του με τρόπο τέτοιο ώστε να μπορεί να διαβάζει τις ενδόμυχες σκέψεις του.

αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας βοηθήσει, και ειδικά αν ξέρει σε τι βοηθά η καταχρηστική μεταφορά "άκουγα τα μάτια της".

ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Παράθεση

MenelaosPrev17 (Σπύρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη MenelaosPrev17
Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O MenelaosPrev17 έγραψε στις 13:41, 20-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από tzwrtzia
γεια σας παιδια! στον κρητικο έχω να σχολιάσω τους στίχους 23-27 του αποσπάσματος 4.

απ' ό,τι κατάλαβα πάνω κάτω, μιλάει για τη φεγγαροντυμένη της οποίας η παρουσία ήταν τόσο έντονη που έκανε τον ''Κρητικό" να αισθάνεται πως έχει διεισδύσει μέσα του με τρόπο τέτοιο ώστε να μπορεί να διαβάζει τις ενδόμυχες σκέψεις του.

αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας βοηθήσει, και ειδικά αν ξέρει σε τι βοηθά η καταχρηστική μεταφορά "άκουγα τα μάτια της".

Η Φεγγαροντυμένη έχει κατορθώσει να διεισδύσει μέσα στην ψυχή του Κρητικού.Έτσι, γίνεται κοινωνός μιας νέας αίσθησης, βλέπει τον κόσμο από διαφορετική σκοπιά.γίνεται ένα με την καρδιά του κόσμου,βιώνει μια νέα σχέση περισσότερο διονυσιακή,ερωτική. σαγηνεύεται από το βλέμμα της και την έβλεπε πια ως θεά που γνωρίζει καλύτερα από κάθε άλλο να διεισδύει στα μύχια της ψυχής του ήρωα και να δημιουργεί μια ατμόσφαιρα μαγική.Εξιδανικεύει τη μορφή της και γίνεται ένα με τον κόσμο.
Πάνω κάτω αυτά τα λίγα...Βάλε και λίγες σάλτσες και πιστεύω είναι μια καλή απάντηση...

Παράθεση

tzwrtzia

Φοιτητής

H tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πάτρας . Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H tzwrtzia έγραψε στις 14:45, 20-07-10:

εντάξει, την έκανα! πάνω κάτω μου βγήκε μια σελίδα και κάτι. σε ευχαριστώ πολύ πάντως! όσα μου είπες θα τα κρατήσω για την επανάληψη!

Παράθεση

raf765

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη raf765
Ο raf765 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O raf765 ;) έγραψε στις 13:10, 31-08-10:

καλησπερα! Μπορει καποιος να μου πει επειδη τωρα θα παω τριτη λυκειου τι πρεπει να διαβαζουμε στην λογοτεχνια? Τα σχολια πρεπει να διαβαζουμε? Εχει εισαγωγη?

Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα ^^
H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,029 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 13:33, 31-08-10:

Άσχετο, αλλά αυτό είναι σχήμα συναισθησίας και όχι μεταφορά αν δεν κάνω λάθος.

Αρχική Δημοσίευση από raf765
καλησπερα! Μπορει καποιος να μου πει επειδη τωρα θα παω τριτη λυκειου τι πρεπει να διαβαζουμε στην λογοτεχνια? Τα σχολια πρεπει να διαβαζουμε? Εχει εισαγωγη?
Και εισαγωγή έχει και σχόλια έχει, και ό,τι τραβάει η ψυχή σου. Το βιβλίο κάνει στο πίσω μέρος σχολιασμό στα έργα και θα εμβαθύνετε στο σχολείο/φροντιστήριο περισσότερο. Τώρα είναι πραγματικά τόσες πολλές οι λεπτομέριες για το κάθε ποίημα/πεζό που μάλλον θα χρειαστείς βοήθημα αν δεν πας φροντστήριο, ώστε να τα έχεις κάπου όλα ξεχωριστά και συγκεντρωμένα και καλογραμμένα.

Παράθεση

taxiarhis (Ταξιάρχης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη taxiarhis
Ο Ταξιάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Θεολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O taxiarhis έγραψε στις 14:02, 31-08-10:

Ο Κρητικός ένοιωθε την Φεγγαροντυμένη μέσα στη ψυχή του και ήταν τόσο έντονη αυτή η παρουσία μέσα του που δεν μπορούσε να πει ούτε λέξη. Έτσι του μοιάζει με θεά γιατί μόνο οι θεοί μπορούν να εισέλθουν στα έγκατα της ψυχής του ανθρώπου. Ο Κρητικός νοιώθει ότι η Φεγγαροντυμένη διάβαζε τα πάντα γι' αυτόν, ό,τι έκρυβε μέσα στην καρδιά του.

Στον 3ο στίχο για πρώτη φορά αποκαλύπτεται ότι η Φεγγαροντυμένη είναι θεά. Ακόμα, στον 3ο, 4ο και 5ο στίχο υπάρχει θεοσοφική ερμηνεία και επίδραση από το Χριστιανισμό.

Παράθεση

raf765

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη raf765
Ο raf765 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O raf765 ;) έγραψε στις 18:47, 31-08-10:

Ευχαριστω φιλε!

Παράθεση

tzwrtzia

Φοιτητής

H tzwrtzia έγραψε στις 21:40, 31-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστιάννα ^^
Άσχετο, αλλά αυτό είναι σχήμα συναισθησίας και όχι μεταφορά αν δεν κάνω λάθος.
τι να σου πω, εμάς μας είπε στο φροντ. ότι είναι καταχρηστική μτφρ!

Παράθεση

Σοφακι29785 (Σοφια)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Σοφακι29785
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H Σοφακι29785 Ναι! Ο στίβος είναι η ζωή μου!! έγραψε στις 21:08, 22-09-10:

Στον Κρητικό χρησιμοποιούνται οι παρενθέσεις στους στ.5-18...τι συμβολίζουν???

Παράθεση

Mr strange

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mr strange
Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

O Mr strange Φύγαμε για 4ο έτος! έγραψε στις 14:28, 26-09-10:

στ. 5-18: Εσχατολογικό μέλλον...υπάρχει παρέκβαση και ειναι σαν να μας πηγαίνει στο μέλλον...στη Δευτέρα Παρουσία..!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,701 μηνύματα.

H Eileen evanescent έγραψε στις 23:01, 21-10-10:

τι να σου πω, εμάς μας είπε στο φροντ. ότι είναι καταχρηστική μτφρ!
Όντως είναι σχήμα συναισθησίας, θα συμφωνήσω με την Χριστιάννα, αφού πέρα από τις δυο αισθήσεις που χρησιμοποιούνται (όραση και ακοή) έχουμε στην αισθαντική θα έλεγε κανείς επικοινωνία του Κρητικού και της Φεγγαροντυμένης.
Αν θες, ρώτησε και την καθηγήτριά σου.
Το ένα ωστόσο, δεν είναι απαραίτητο ότι αναιρεί το άλλο. Άλλωστε, τα Κείμενα είναι γνωστό ότι είναι ένα υποκειμενικό μάθημα!

θα ήθελα και εγώ την βοήθειά σας.
Αύριο γράφω στο φροντιστήριο το Αμάρτημα της μητρός μου, επαναληπτικό διαγώνισμα και θα ήθελα, αν κάποιος έχει ήδη γράψει ή έχει βρει υλικό για διαγώνισμα να το αναρτήσει στη σελίδα!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

makis07 (makis)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη makis07
Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Επιστημών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 182 μηνύματα.

O makis07 έγραψε στις 23:46, 21-10-10:

παιδια πολυ ωραίο το ποιημα του Σολωμού οπως και κάποια του Καβάφη που έκανα.μέχρι στιγμής είναι το αγαπημένο μου μάθημα η λογοτεχνία.......................

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,701 μηνύματα.

H Eileen evanescent έγραψε στις 00:00, 22-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από makis07
παιδια πολυ ωραίο το ποιημα του Σολωμού οπως και κάποια του Καβάφη που έκανα.μέχρι στιγμής είναι το αγαπημένο μου μάθημα η λογοτεχνία.......................
Μπορώ να πω ότι το ποίημα του Σολωμού δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Ναι μεν, εξαιρετική επεξεργασία του ποιητή για τον κάθε στίχο ξεχωριστά και αναμφισβήτητα είναι ένα ποίημα με μεγάλη λογοτεχνική αξία, αλλά δεν με ενθουσίασε.
Αντιθέτως, το Αμάρτημα της μητρός μου, όλως παραδόξως μου ήταν πολύ περισσότερο ευχάριστο (αν και από άποψη μελέτης ήταν δυσκολότερο λόγω της έκτασής του!).
Για τον Καβάφη (αν και τα ποιήματα αυτά δεν τα είχα διδαχτεί, απλά τα είχα διαβάσει εξωσχολικά) τρέφω μία ιδιαίτερη συμπάθεια και ανυπομονώ να τα κάνουμε!!

Ωστόσο το αγαπημένο μου μάθημα φέτος είναι νομίζω η Ιστορία!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

EleNouzZz

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη EleNouzZz
H EleNouzZz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H EleNouzZz έγραψε στις 16:05, 03-11-10:

Χρειαζομαι τη βοηθεια σας στις παρακατω ερωτησες.
οσον αφορα τον Κρητικο
να σχολιασετε τη μορφη του ποιηματος:διαρθωση

και ποια στοιχεια της φυση προμηνυουν το θανατο της κορης

Παράθεση

mpirmpilomatiko

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mpirmpilomatiko
H mpirmpilomatiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H mpirmpilomatiko έγραψε στις 00:26, 14-01-11:

Υπαρχει καποιος που να μπορει να με βοηθεισει με μια περιληψη της Γ` λυκειου?το κειμενο λεγετε η τεχνικη προοδος και το εχει γραψει ο Ε.Π.Παπανουτσος,πρακτικη φιλοσοφια ετος 26 αυγουστου 1965 σας παρακαλω βοηθεια εξαρτατε ο βαθμοσ μου στο 4μηνο απο αυην την περιληψη!!!!

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 03:19, 15-01-11:

Στο συγκεκριμένο δοκίμιο ο Παπανούτσος υποστηρίζει την αξία της "υλικής προόδου", των κατακτήσεων δηλαδή της επιστήμης και της τεχνικής.

Πού ακριβώς δυσκολεύεσαι;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Michaelgr2009

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Michaelgr2009
Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O Michaelgr2009 έγραψε στις 17:11, 06-05-11:

Παιδιά καλησπέρα!εγω φετος με την λογοτεχνία παίζω με τη φωτιά!τ προσφυγικους συνοικισμούς και ον κεμαλ τα εχω αφήσει ΕΝΤΕΛΩΣ αδιάβαστα λογω βλακειαςπιο πολύ!ωστος σε ολα ταυπολοιπα τα ξερω και γραφω βαθμους απο0 14 εως 17.5 το μεγάλυτερο μου σε διαγώνισμα..λετε να χτυπάω το κεφάλι μου στο θρανιο οταν δω τα θ'εματα?

Παράθεση

Wrong (αβάπτιστη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Wrong
H αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) . Έχει γράψει 161 μηνύματα.

H Wrong έγραψε στις 12:54, 09-05-11:

Δεν αποκλείεται να ξαναβάλουν Ιωάννου. Μπορεί να βάλουν τους "Προσφυγικούς Συνοικισμούς" επίτηδες, μόνο και μόνο επειδή όλοι το θεωρούν outsider. Για να μη χτυπάς το κεφάλι σου στο θρανίο θα πρότεινα από το Σάββατο το μεσημέρι ως την Κυριακή το βράδι να κάνεις μία γερή επανάληψη στη Λογοτεχνία, με τις σημειώσεις που έχεις από σχολείο-φροντιστήριο και να διαβάσεις πολύ καλά τις πίσω σελίδες του βιβλίου. Μην αφήσεις κανένα κείμενο αδιάβαστο! Καλή επιτυχία!

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 19:07, 09-05-11:

^That's right ^^

Οι Προσφυγικοί είναι όντως πολύ πιθανοί... βέβαια δεν παίζει να βάλουν κάτι που η πλειοψηφία το περιμένει :/

Παράθεση

!!!...vivaki...!!! (Βιβή)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη !!!...vivaki...!!!
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 322 μηνύματα.

H !!!...vivaki...!!! έγραψε στις 12:05, 11-10-11:

Παιδιά πως δουλεύετε με την Λογοτεχνία?? Θέλω να πω, σας δίνουν "πακετάκια" που τα μαθαίνετε απ έξω ή απλά τα διαβάζετε???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

anastasia_1

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη anastasia_1
H anastasia_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H anastasia_1 έγραψε στις 13:31, 11-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από !!!...vivaki...!!!
Παιδιά πως δουλεύετε με την Λογοτεχνία?? Θέλω να πω, σας δίνουν "πακετάκια" που τα μαθαίνετε απ έξω ή απλά τα διαβάζετε???

το σημαντικό στην λογοτεχνία δεν είναι μια ωμή παπαγαλία!το κλειδί είναι η κατανόηση του κειμένου/ποιήματος, τα σχόλια που αφορούν την ζωή και το έργο του συγγραφέα και κατ επέκταση τα ερμηνευτικά που κατα ένα μεγάλο ποσοστό είναι συνδυαστικά με τα βιώματα του συγγραφεά και τα νοήματα του κειμένου. Η λογοτεχνία είναι ένα υπέροχο μάθημα που θέλει όμως αρκετά καλή κατανόηση των ερμηνευτικών και ΚΥΡΙΩΣ πάρα πολύ καλή χρήση του λόγου.Η λογοτεχνία είναι έκφραση!Με ενα απλό διάβασμα των ερμηνευυτικών δεν θα είσαι σε θέση να δώσεις ολοκληρωμένες απαντήσεις.Αυτό που θα καταφέρεις θα είναι να πιάσεις "μέσες άκρες" που λέμε κοινώς,το οποίο θα σου στοιχίσει σε βαθμούς.Με τους μαθητές μου δουλεύουμε τα σχόλια αρκετές φορές την ώρα του μαθήματος.Εαν τα καταλάβεις μπορείς να τα αναπτύξεις κιόλας χωρίς κανένα πρόβλημα. Βασικό επίσης είναι, το να καταλαβαίνεις εσύ προσωπικά τα νοήματα και τις ερμηνείες, και με δικά σου λόγια να τα αναπτύσσεις. Εξάλλου οι διορθωτές δεν θα έχουν μπροστά τους τις σημειώσεις που θα σου έχει δώσει η καθηγήτριά σου και θα δορθώθουν με βάση αυτές! τι θέλω να πω? πως και να σου ξεφύγει κάτι, δεν χάθηκε ο κόσμος.(με την προυπόθεση πάντα πως θα είναι κάποια μικρού ενδιαφέροντος λεπτομέρεια και όχι ένα κομβικό σχόλιο ).
ελπίζω να βοήθησα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

!!!...vivaki...!!! (Βιβή)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη !!!...vivaki...!!!
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 322 μηνύματα.

H !!!...vivaki...!!! έγραψε στις 13:55, 11-10-11:

Ναι, βοήθησες. Ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

stellla

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη stellla
H stellla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H stellla 09/12/13 έγραψε στις 22:53, 09-11-11:

Να σας ρωτήσω κάτι???? Στο αμάρτημα αναφέρει ότι τον Γιωργή ο πατέρας του τον αποκαλούσε το αδικημένο. η μητέρα του το δικαιολογει λέγοντας ότι τον αποκαλούσε έτσι διότι σταμάτησε να τον θηλάζει πολύ νωρίς.
κάπου είχα διαβάσει ότι σταματούσαν να θηλάζουν τα μωρά όταν ήθελαν να κάνουν κ άλλο παιδί επειδή υπήρχε η άποψη ότι ενώ θηλάζεις δεν μπορείς να κάνεις παιδί. ισχύει αυτό στο συγκεκριμένο διήγημα???

Παράθεση

selc

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη selc
H selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 545 μηνύματα.

H selc έγραψε στις 23:01, 09-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από stellla
Να σας ρωτήσω κάτι???? Στο αμάρτημα αναφέρει ότι τον Γιωργή ο πατέρας του τον αποκαλούσε το αδικημένο. η μητέρα του το δικαιολογει λέγοντας ότι τον αποκαλούσε έτσι διότι σταμάτησε να τον θηλάζει πολύ νωρίς.
κάπου είχα διαβάσει ότι σταματούσαν να θηλάζουν τα μωρά όταν ήθελαν να κάνουν κ άλλο παιδί επειδή υπήρχε η άποψη ότι ενώ θηλάζεις δεν μπορείς να κάνεις παιδί. ισχύει αυτό στο συγκεκριμένο διήγημα???
Εγώ δεν θυμάμαι να είχαμε αναφέρει κάτι τέτοιο αλλά όπως και να χει αφού στο διήγημα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο δεν υπάρχει και λόγος να το γνωρίζεις.
Το θέμα είναι πως ο Γιώργης απογαλακτίστηκε νωρίς και γι'αυτό ο πατέρας του τον αποκαλούσε έτσι και όχι ο λόγος
Όλα αυτά είναι από προσωπική πείρα και άποψη.
Ελπίζω να απαντήσουν και άλλοι

Παράθεση

stellla

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη stellla
H stellla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H stellla 09/12/13 έγραψε στις 23:05, 09-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από ανωριμη
Εγώ δεν θυμάμαι να είχαμε αναφέρει κάτι τέτοιο αλλά όπως και να χει αφού στο διήγημα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο δεν υπάρχει και λόγος να το γνωρίζεις.
Το θέμα είναι πως ο Γιώργης απογαλακτίστηκε νωρίς και γι'αυτό ο πατέρας του τον αποκαλούσε έτσι και όχι ο λόγος
Όλα αυτά είναι από προσωπική πείρα και άποψη.
Ελπίζω να απαντήσουν και άλλοι
ευχαριστώ!!

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,791 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 19:59, 13-11-11:

Μια απορία: Πόσο χρονών ήταν η μάνα του Γιωργή, όταν τον έκανε;

Παράθεση

angela1 (αγγελικη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη angela1
H αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Πανεπιστημίου Πελοποννήσου (Σπάρτη) . Έχει γράψει 320 μηνύματα.

H angela1 έγραψε στις 23:12, 19-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Μια απορία: Πόσο χρονών ήταν η μάνα του Γιωργή, όταν τον έκανε;
ποσο χρονων ηταν δεν ξερω αλλα ξερω οτι η μανα του Γιωργη πεθανε μετα απο αυτον!!!

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 12:10, 20-11-11:

Μα αναρωτιέμαι. Πότε πρόλαβε και ανέθρεψε τόσα παιδιά και έκανε και 2 υιοθεσίες!
Από τα 15 παίζει!

Παράθεση

angela1 (αγγελικη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη angela1
H αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Πανεπιστημίου Πελοποννήσου (Σπάρτη) . Έχει γράψει 320 μηνύματα.

H angela1 έγραψε στις 13:09, 20-11-11:

χαχα...μπορει αν σκεφτεις οτι εκεινη την εποχη τετοια ηλικια παντρευοντουσαν

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LiLoOkOzz (Λίλη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη LiLoOkOzz
H Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ζωϊκής Παραγωγής ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.

H LiLoOkOzz έγραψε στις 16:52, 22-11-11:

παιδια η καθηγήτρια μου ,μου έβαλε μια άσκηση και δυσκολεύομαι αρκετά!ελπίζω μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε εσείς .
Η άσκηση έχει ως εξής : Ποια μέσα χρησιμοποιεί ο Παπαδιαμάντης (για το όνειρο στο κύμα ) για να δηλώσει Α) το δίλημμα του και Β) την ομορφία της Μοσχούλας?

Αν μπορέσετε και με διαφωτίσετε θα σας το χρωστάω :p

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 20:14, 22-11-11:

Παιδιά παιδιά.
Έχω μπερδευτεί με την εστίαση στο αμάρτημα της μητρός μου.
Υπάρχει μόνο εσωτερική ή και μηδενική; (στην υιοθεσία που έλειπε)

Παράθεση

dante ravenclaw

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dante ravenclaw
Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 192 μηνύματα.

O dante ravenclaw έγραψε στις 20:53, 22-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από LiLoOkOzz
παιδια η καθηγήτρια μου ,μου έβαλε μια άσκηση και δυσκολεύομαι αρκετά!ελπίζω μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε εσείς .
Η άσκηση έχει ως εξής : Ποια μέσα χρησιμοποιεί ο Παπαδιαμάντης (για το όνειρο στο κύμα ) για να δηλώσει Α) το δίλημμα του και Β) την ομορφία της Μοσχούλας?

Αν μπορέσετε και με διαφωτίσετε θα σας το χρωστάω :p
Για την ομορφιά της Μοσχούλας:1.χρήση πληθώρας καίριων ρημάτων και επιθέτων για την περιγραφή της γενικής ομορφιάς τς κόρης,π.χ.<<ητον ωραια>>,<<μελαχροινή,ηλιοκαυμένη>> κτλπ
2.παρομοιώσεις,η κόρη παρομοιάζεται με την νύμφη του Άσματος της Π.Διαθήκης(δεν θυμάμαι σελίδα) αλλά έχουμε και τις εξής παρομοιώσεις->σελ.165 ως πτηνον του αιγιαλού
σελ.171 ως ποταμός από μαργαρίτας έρρεε το νερόν
σελ.173 τας λευκάς ως γάλα ωμοπλάτας
σελ.174 πλέουσα ως πλέει ναυς μαγική
3.σύγκριση,η λεπτομέρεια του λευκού λαιμού δίνεται σε σύγκριση με το χρώμα του προσώπου της(ο λαιμός ήτον απείρως λευκότερος από τον χρώτα του προσώπου της)
4.μεταφορές,σελ.165 θερμόαιμος
σελ 166 οι οφθαλμοί σου περιστεραί-έφεγγε,υπέφωσκεν
σελ173 τους βραχίονας τους τορνευτούς
σελ174ναυς των ονείρων
5.υπερβολή σελ.166 απείρως λευκότερος
6.τριμερές ασύνδετο,σελ.173 ητον απόλαυσις,όνειρον,θαύμα
σελ.174 ίνδαλμα αφάνταστον,όνειρον επιπλέον
σελ.174 ήτο νηρηίς,νύμφη,σειρήν
7.οξύμωρο την αμαυράν και όμως χρυσίζουσαν,σελ.173
8.3 γνωρίσματα της κοπέλας(μικρόσωμη,λεπτοκαμωμένη και με στιλπνά μαλλιά) υποδηλώνονται σε συσχετισμό με την αγαπημένη κατσίκα του βοσκού.

Παράθεση

Νηρηίς

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Νηρηίς
H Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,190 μηνύματα.

H Νηρηίς έγραψε στις 17:46, 02-12-11:

στις σημειωσεις της καθηγητριας μου γραφει πως την 2η υιοθεσια εχουμε εσωτερικη εστιαση με καπως διευρυμενη αφηγηματικη σκοπια.

Παράθεση

Stratosrozer

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stratosrozer
Ο Stratosrozer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O Stratosrozer έγραψε στις 20:32, 08-12-11:

Παιδιά, καλησπέρα!
Ετοιμάζομαι φέτος να δώσω Πανελλαδικές και με έχει παραξενέψει ιδιαίτερα το μάθημα της Λογοτεχνίας... Και όχι τόσο το μάθημα καθ' αυτό, αλλά οι βαθμοί που γράφουμε εδώ στα μέρη μου στις εξετάσεις... Πέρσι, για παράδειγμα, ο ψηλότερος σε όλο το νησί ήταν 18,5... Δεν είναι καθόλου κακός βαθμός, αλλά διάβασα σε κάποια post για βαθμούς πάνω από 19... Και σκέφτομαι: μήπως οι καθηγητές μας εδώ δε μας τα διδάσκουν όλα επαρκώς... Δεν ξέρω... Πώς μπορεί κάποιος να προσεγγίσει το 20 στη Λογοτεχνία;

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 20:40, 08-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Stratosrozer
Παιδιά, καλησπέρα!
Ετοιμάζομαι φέτος να δώσω Πανελλαδικές και με έχει παραξενέψει ιδιαίτερα το μάθημα της Λογοτεχνίας... Και όχι τόσο το μάθημα καθ' αυτό, αλλά οι βαθμοί που γράφουμε εδώ στα μέρη μου στις εξετάσεις... Πέρσι, για παράδειγμα, ο ψηλότερος σε όλο το νησί ήταν 18,5... Δεν είναι καθόλου κακός βαθμός, αλλά διάβασα σε κάποια post για βαθμούς πάνω από 19... Και σκέφτομαι: μήπως οι καθηγητές μας εδώ δε μας τα διδάσκουν όλα επαρκώς... Δεν ξέρω... Πώς μπορεί κάποιος να προσεγγίσει το 20 στη Λογοτεχνία;
Δυσκολο,πολυ,διοτι οι βαθμοι που θα μπουν εξαρτωνται απο τους εξεταστες και κατα ποσο η απαντηση σου ειναι σωστη σε δομη,εκφραση, και πληρης.Η Λογοτεχνια ειναι πολυ υποκειμενικο μαθημα,οποτε δεν πρεπει να κοιτας μονο κατα ποσο σας τα διδασκουν ολα οι καθηγητες σας,αλλα και τον τροπο που απαντανε οι υποψηφιοι στις εξετασεις,διοτι η εκφραση παιζει πολυ σημαντικο ρολο στο συγκεκριμενο μαθημα.

Παράθεση

Elisavet21 (Ελίσα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Elisavet21
H Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Στατιστικής και Ασφαλιστικής Επιστήμης Πειραιά και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 435 μηνύματα.

H Elisavet21 remember me. έγραψε στις 19:15, 10-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από νικος ρεθυμνο
Δυσκολο,πολυ,διοτι οι βαθμοι που θα μπουν εξαρτωνται απο τους εξεταστες και κατα ποσο η απαντηση σου ειναι σωστη σε δομη,εκφραση, και πληρης.Η Λογοτεχνια ειναι πολυ υποκειμενικο μαθημα,οποτε δεν πρεπει να κοιτας μονο κατα ποσο σας τα διδασκουν ολα οι καθηγητες σας,αλλα και τον τροπο που απαντανε οι υποψηφιοι στις εξετασεις,διοτι η εκφραση παιζει πολυ σημαντικο ρολο στο συγκεκριμενο μαθημα.
Θα μας καταστρέψει η Λογοτεχνία ρεεεεεεεεεεεεεε (jk)

Παράθεση

Νηρηίς

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Νηρηίς
H Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,190 μηνύματα.

H Νηρηίς έγραψε στις 20:20, 13-12-11:

Συμφωνω Ελισαβετ απολυτα!!!! αν γραψω 18 θα ειμαι πολυ ικανοποιημενη!!!!!!

Παράθεση

Elisavet21 (Ελίσα)

Φοιτητής

H Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Στατιστικής και Ασφαλιστικής Επιστήμης Πειραιά και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 435 μηνύματα.

H Elisavet21 remember me. έγραψε στις 13:53, 14-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από AggelikiAngy
Συμφωνω Ελισαβετ απολυτα!!!! αν γραψω 18 θα ειμαι πολυ ικανοποιημενη!!!!!!
Το 18 είναι ένας πάρα πολύ καλός βαθμός στη Λογοτεχνία. Και δύσκολος να τον αποκτήσεις ! Γιατί όπως είπε και ο Νίκος είναι καθαρά ένα υποκειμενικό μάθημα. Πραγματικά ελπίζω να τα καταφέρεις και να γράψεις 18

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 14:03, 14-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Elisavet21
Θα μας καταστρέψει η Λογοτεχνία ρεεεεεεεεεεεεεε (jk)
ναι σιγα,ενω τα Αρχαια και η Εκθεση ειναι ''ανεβαστικα'' μαθηματα...

Παράθεση

Elisavet21 (Ελίσα)

Φοιτητής

H Elisavet21 remember me. έγραψε στις 14:17, 14-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από νικος ρεθυμνο
ναι σιγα,ενω τα Αρχαια και η Εκθεση ειναι ''ανεβαστικα'' μαθηματα...
Χαχαχαχα και αυτά δεν πάνε πίσω αλλά την Λογοτεχνία την φοβάμαι περισσότερο

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 19:04, 15-12-11:

Α η Λογοτεχνία είναι έρωτας. Δε ξέρω πόσο/αν θα γράψω (γιατί όπως ειπώθηκε είναι υποκειμενική), αλλά άμα έχω έμπνευση...
Έρωτας σας λέω.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    GiannisR21, nuria.m, Ν έ ν α

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους