Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,854,938 μηνύματα σε 82,407 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 610 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Γερμανικά άνευ διδασκάλου

hantzos (Ανδρέας)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη hantzos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O hantzos έγραψε στις 12:49, 10-01-10:

Είμαι στο επίπεδο του Zertifikat δηλαδή θα έδινα ή φετος το καλοκαίρι ή για περισσότερη άνεση τον επόμενο Ιανουάριο, αλλά η καθηγήτριά μου λόγω δύσκολης εγκυμοσύνης πρέπει να μείνει μέχρι το Σεπτέμβριο στο κρεβάτι. Τι θα μου προτείνατε να κάνω για να προχωρήσω τα γερμανικά μόνος μου όσο μπορώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη chronis_25
Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,125 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 14:45, 10-01-10:

Θεωρείς ότι έχεις κενά σε λεξιλόγιο/γραμματικοσυντακτικό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roseberry

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη roseberry
H roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 487 μηνύματα.

H roseberry έγραψε στις 16:05, 10-01-10:

ιδιαιτερα....
μην τα αφησεις ξεχνιουνται πολυ ευκολα

Παράθεση

hantzos (Ανδρέας)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη hantzos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O hantzos έγραψε στις 19:21, 10-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από chronis_25
Θεωρείς ότι έχεις κενά σε λεξιλόγιο/γραμματικοσυντακτικό;
Το λεξιλογιο μου θελει βελτιωση και στη γραμματικη μια καλη γενικη επαναληψη κακο δε θα εκανε

Παράθεση

ελφ

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ελφ
H ελφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H ελφ έγραψε στις 20:06, 10-01-10:

http://www.dw-world.de/dw/0,,2724,00.html
ένα πάρο πολύ καλό site με πολύ υλικό για εξάσκηση ή για εκμάθηση απο το 0 (αριστερα στη στηλη, περιπου στη μεση θα δειτε links με προγραμματα εκμαθησης γερμανικών online και φυσικά δωρεάν!)
μου το προτεινε η καθηγητρια μου καθώς εχουμε συμφωνήσει να διαβάζω βασικά μόνη μου και να κανουμε οποτε θελω καποιες ωρες προφορικά, απορίες κτλ.

μπορεί καποιος να μου προτεινει βιβλια γραμματικής και coursebook για προετοιμασια β2 goethe? που να διαβαζονται ευκολα χωρις καθηγητη;
αυτά που μου προτεινε η καθηγητρια μου δε μου αρεσουν καθολου και αρνηται να δωσει άλλα!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 15-06-12 στις 09:43.
Παράθεση

dandan

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη dandan
Ο dandan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O dandan έγραψε στις 22:47, 10-01-10:

ενδιαφέρον βιβλιο για το Β2 ειναι το Mittelpunkt B2 από εκδοσεις KLETT. (www.klett.gr kai www.klett.de). υπάρχει και γλωσσαριο στα ελληνικά.Απο γραμματική πέρα απο αυτή του Κουκκίδη (www.praxis.gr), υπαρχει και η Deutsch als Fremdsprache- Übungsgrammatik für Fortgeschrittene , από Hueber Verlag. Ρίξε μια ματιά!Για προετοιμασια στο Β2 του Γκαίτε,υπαρχουν τα Tips fürs B2(Hueber),Erfolg in B2 (Klett) & Station B2 (Praxis).Viel Erfolg!

Παράθεση

Αμπελοφιλόσοφος

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αμπελοφιλόσοφος
Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 353 μηνύματα.

O Αμπελοφιλόσοφος δεν έγραψε στις 02:01, 01-02-10:

@hantzos
θα σε συμβουλευα να παρακολουθησεις γερμανικες εκπομπες, σειρες κλπ στο διαδυκτιο. ειναι πολυ χρησιμο κατι τετοιο και για τον προφορικο λογο. προσωπικα θα σου προτεινα να βρεις γερμανικη stand-up comedy. περα απο το οτι εχουνε τρομερους κωμικους, σε αυτο το ειδος θα "αγχωνεσαι" (με την θετικη εννοια) να καταλαβεις τι λενε. ο προφορικος λογος ειναι πολυ πιο διαφορετικος απο τον γραπτο και εξισου σημαντικος για την εκμαθηση μιας γλωσσας.
π.χ. εγω στην ελλαδα ειχα κανει 2 χρονια γερμανικα και οταν ηρθα γερμανια δεν καταλαβαινα γρι. μετα με τον καιρο αρχισα να καταλαβαινω μπαινοντας στο λουκι της επικοινωνιας. το αστειο βεβαια ειναι το οτι ο αδερφος μου βλεποντας τον μπομπ τον σφουγγαρακη στη γερμανικη τηλεοραση και επειτα προσπαθωντας να μιλησει γερμανικα μονος του εχει ιδιο λεξιλογιο με εμενα (αν οχι πλουσιοτερο), την ιδια ωρα που εγω εχω το Β2, αν και δεν κατεχει τοσο το γραμματικο μερος απο μεριας κανονων και ορισμων. απο μεριας χρησης ομως τα παει κι εκει καλα κατι που αχρηστευει εν μερη τη αναγκη να ξερει το γιατι βαζει δοτικη π.χ. σε μια προταση και οχι αιτιατικη.

ακου γερμανικα να συνηθισει το αυτι σου, επικοινωνησε προφορικα στα γερμανικα με καποιον (με την καθηγητρια σου π.χ.) να λυθει η γλωσσα σου και επειτα θα γραφεις και πιο ανετα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 11:51, 01-02-10:

Αυτό που λέει ο αμπελοφιλόσοφος, προφανώς ισχύει για κάθε γλώσσα. Εδώ στα αγγλικά που μας πρήζουν από το δημοτικό, βγαίνεις σε μια ξένη χώρα και σου παίρνει μέρες για να ανοίξει η γλώσσα σου και να καταλαβαίνεις/σε καταλαβαίνουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

edweimaste

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη edweimaste
Ο edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O edweimaste έγραψε στις 16:49, 01-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από hantzos
Είμαι στο επίπεδο του Zertifikat δηλαδή θα έδινα ή φετος το καλοκαίρι ή για περισσότερη άνεση τον επόμενο Ιανουάριο, αλλά η καθηγήτριά μου λόγω δύσκολης εγκυμοσύνης πρέπει να μείνει μέχρι το Σεπτέμβριο στο κρεβάτι. Τι θα μου προτείνατε να κάνω για να προχωρήσω τα γερμανικά μόνος μου όσο μπορώ.
το καλύτερο είναι να παρακολουθεις γερμανική τηλεοραση!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Catalyst : 26-08-11 στις 05:16. Αιτία: Διόρθωση quote.
Παράθεση

ελφ

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ελφ
H ελφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H ελφ έγραψε στις 21:50, 01-04-10:

Ein Blog für Deutschlerner in aller Welt
βρήκα και αυτό. εχει πολυ υλικο για τα παντα. απο θεωρια γραμματικης εως λινκς για γερμανικη τηλεοραση!

Παράθεση

met0511 (Ρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη met0511
H Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H met0511 έγραψε στις 03:11, 26-06-11:

παιδάκιααα μικρά και μεγαλα...διαβάσα όλα τα ποστς και μπορώ να πω ο,τι απο εκεί που είχα τα μαύρα μεσανυχτα είδα ενα μικρο φως στο τούνελ...είμαι φοιτήτρια -ακόμη τουλάχιστον για 2 χρόνια- εχω επίπεδο Β2 σε αγγλικά και γαλλικά και θέλω να μάθω Γερμανικά..διαβασα οτι για να φτάσει κάποιος σε επιπεδο Β1 μπορεί να χρειαστεί και ένας χρόνος...το θέμα μου εμένα είναι οτι δεν γίνεται να αρχισω φέτος-δηλαδη το καλοκαιρι-αν και θα το ήθελα πολύ δυστυχως κανω αγγλικα και μαθήματα υπολογιστων -οταν τελειωσω με το καλο το prof. τον Δεκεμβριο σκεφτομαι να ξεκινήσω είτε σε φροντιστήριο είτε ιδιαιτερα-αναλογα τα οικονομικα-(παρεπιπτοντως ξέρει κανείς να μου πει τιμες σε θεσσαλονικη (μαζι με βιβλια)πολύ θα το εκτιμούσα...ποιο ομως είναι το ζητούμενο του ποστ..χμμμ με εχει πιάσει τρέλα....δεν με ενδιαφέρει το πτυχιο αλλα η Γλώσσαθελω να μάθω οτιδήποτε...και σκέφτομαι να αγοράσω κάποια βιβλια για αρχάριους..εχετε να μου προτείνετε κάποιο για τα βασικά ανευ διδασκάλου??

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 10-06-12 στις 11:09.
Παράθεση

apostolis_z6_32

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη apostolis_z6_32
Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 66 μηνύματα.

O apostolis_z6_32 έγραψε στις 17:06, 26-06-11:

τον Δεκεμβριο σκεφτομαι να ξεκινήσω είτε σε φροντιστήριο είτε ιδιαιτερα-αναλογα τα οικονομικα-(παρεπιπτοντως ξέρει κανείς να μου πει τιμες σε θεσσαλονικη (μαζι με βιβλια)πολύ θα το εκτιμούσα...ποιο ομως είναι το ζητούμενο του ποστ..χμμμ με εχει πιάσει τρέλα....δεν με ενδιαφέρει το πτυχιο αλλα η Γλώσσαθελω να μάθω οτιδήποτε...και σκέφτομαι να αγοράσω κάποια βιβλια για αρχάριους..εχετε να μου προτείνετε κάποιο για τα βασικά ανευ διδασκάλου??
με μια συντομη ερευνα που εκανα στο νετ βρηκα τα παρακατω βιβλια :

τιτλος εκδοσεις
Η γερμανική άνευ διδασκάλου Αστήρ

κλικαρε στο google :
-βιβλιοπωλειο ΝΟΤΟΣ (εχει μονο βιβλια εκμαθησεις γερμανικων )
-γερμανικες εκδοσεις χρ.καραμπατος (εχει βιβλια για ολες τις ηλικιες ,τα βιβλια των ενηλικων μπορουν να σε βοηθησουν να φτασεις σε ενα αρκετα ικανοποιητικο επιπεδο [δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ευκολο να φτασεις σε επιπεδο β1 οπως αναφερει το βιβλιο χωρις καθοδηγηση απο εναν εμπειρο καθηγητη]
-deutsch durch die lupe verlag (υπαρχουν επεισης βιβλια για ενηλικες )
-μπορεις επεισης να μαθεις γερμανικα σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο απο τη :
*deutsche welle
ή απο τη linguaphone (εγω προσωπικα μαθαινω ιταλικα απο αυτην τη μεθοδο και εχω μινει πολυ ευχαριστημενος τα βιβλια με τα cd τα εξηγουν ολα πολυ καλα [μπορεις να δωσεις και ενα πτυχειο απο την linguaphone σε επιπεδο Α2 ]νομιζω οτι και για τα γερμανικα το ιδιο θα ισχει )
για λιγοτερες γνωσεις ψαξε στο www.byki.com ( εκει μπορεις να μαθεις καποιες λεξεις η εκφρασεις και να βεβαιωθεις αν οντως τα γερμανικα σου αρεσουν και αν πραγματικα θελεις να τα ξεκινησεις (το προγρμαμμα ειναι δωρεαν).

μια γραμματικη που θα σου χριαστει σιγουρα για βοηθημα ειναι

-γερμανικη γραμματικη και συντακτικο εκδ.praxis verlag

ενα λεξικο καλο ειναι το pons (δεν ειναι αναγκαιο να το αγορασεις αφου μπορεις να το βρεις και σε ηλεκτρονικη μορφη στο νετ www.pons.de/www.pons.eu)

Υ.Γ ελπιζω να βοηθησα ο,τι αλλο θα ηθελες να μαθεις ρωτα με .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

maraki75e

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maraki75e
H maraki75e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H maraki75e έγραψε στις 23:25, 15-08-11:

Γεια σας παιδιά!!! Λοιπόν θα ήθελα την βοήθεια σας!!! Επειδή μόλις τέλειωσα το σχολείο και σε λίγο θα είμαι φοιτήτρια (δεν είμαι σίγουρη ακόμα που ακριβώς!!) έχω άπειρο χρόνο στη διάθεση μου!! Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω μια προσπάθεια να διαβάσω μόνη μου γερμανικά!! Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ στο παρελθόν αλλά επειδή μ’ αρέσει πολύ αυτή η γλώσσα θα ήθελα να αρχίσω λίγο να δω πως είναι!!! Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο με λεξιλόγιο και γραμματική για να μπορώ να διαβάσω χωρίς καθηγητή??!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!

κανείς??

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue_butterfly : 17-08-11 στις 19:02. Αιτία: Συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

Catalyst

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Catalyst
Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6,944 μηνύματα.

O Catalyst έγραψε στις 19:27, 17-08-11:

Εδώ θα αρχίσεις να μαθαίνεις το βασικό λεξιλόγιο των γερμανικών και στάνταρ φράσεις που χρησιμοποιούνται ανάλογα με την περίσταση.

Εδώ θα βρεις ένα ηλεκτρονικό λεξικό για να μεταφράζεις λέξεις από τα ελληνικά στα γερμανικά και αντιστρόφως.

Για την γραμματική, σου προτείνω ανεπιφύλακτα αυτό το βιβλίο.

Όταν μάθεις τα βασικά από λεξιλόγιο και γραμματική, μπορείς να εξασκηθείς ακούγοντας ειδήσεις της Deutsche Welle για να μαθαίνεις σιγά σιγά και την προφορά (πατώντας το ''MP3'', στο παράθυρο που σου ανοίγει, αν κάνεις κλικ στο ''weitere Informationen'' , σου βγάζει και το κείμενο που ακούς ).

Ελπίζω να βοήθησα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maraki75e

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maraki75e
H maraki75e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H maraki75e έγραψε στις 20:57, 17-08-11:

ευχαριστω πολύυυυυυυυ!!!!! θα τα δω όλα!!!

Παράθεση

Mercury (Φρεντο)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Φρεντο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,435 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 14:00, 18-03-12:

Θα ήθελα να ρωτήσω...Πόσο δύσκολο είναι να μάθεις την γερμανική σε σημείο που να μπορείς να παρακολουθήσεις μαθήματα πανεπιστημιακού επιπέδου με άνεση. Και πόσος χρόνος απαιτείται για αυτό.
Να πώ πως budget για καθηγητή δεν υπάρχει όποτε μόνο self-study και internet είναι οι διαθέσιμες επιλογές.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

_Morticia_

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη _Morticia_
H _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 6,532 μηνύματα.

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε στις 14:05, 18-03-12:

Κανονικά (δηλαδή κατά μέσο όρο και με καθηγητή) θα έλεγα γύρω στα δύο με τρία χρόνια για άτομο της ηλικίας σου, καθώς μιλάς για το ανώτατο επίπεδο κατανόησης.
Τώρα, με τα μέσα που παραθέτεις,δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό, καθώς δε θα έχεις μέθοδο και πειθαρχία στη μελέτη.
Πιστεύω πως γίνεται με σταθερή προσωπική προσπάθεια, αλλά καλό θα ήταν να σου έδινε κάποιος γενικές κατευθύνσεις πριν ξεκινήσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη NikoTexXx
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,453 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε στις 22:25, 25-01-13:

να συνεχισεις με αλλη καθηγητρια.
Παράθεση

Deutsch... Lover (Fräulein Mariechen)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Fräulein Mariechen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,204 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Reist nach München und, έγραψε στις 15:32, 27-01-13:

Σιγουρα θα ειναι πολυ δυσκολα χωρις δασκαλο... Γιατι οτι και να κανεις ακομα και μαθηματα online με e-δασκαλο δεν ειναι το ιδιο με το να εχεις μια καθηγητρια να σου λυνει τις αποριες, να σε διορθωνει αμέσως κλπ. Θα σου προτηνα να πας σε καποιο αλλο φροντ ή να βρεις μια αλλη καθηγητρια... Αν βεβαια δεν το επιθυμεις μπορεις να κανεις ονλαιν ασκησεις, ακουστικα να ψαξεις ιδεες για εκθεσεις να διαβαζεις βιβλια

Ειναι σιγουρα καλυτερα να πας σε ενα φροντ αν διαθετεις τα χρηματα γτ ξερω εγω ειναι διαφορετικα να εχεις εκει τον δασκαλο και να τον ρωτας με καταλαβαινεις; το να πας γερμανια ειναι..... ειναι.... ειναι.........
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris001 : 31-01-13 στις 01:51. Αιτία: merge posts
Παράθεση

dtsberlin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dtsberlin
Ο dtsberlin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O dtsberlin έγραψε στις 16:37, 06-02-13:

Γερμανικά χωρίς δάσκαλο νομίζω ότι ειναι πολυ δύσκολο.
Ειδικά για να φτάσεις στο C1 που χρειαζεσαι για τις σπουδες σου!
Βεβαια ολα ειναι πιθανά αρκει να εχεις όρεξη και κουραγιο
Παντως θα σου παρει αρκετό καιρο για το επίπεδο που θελεις οπως και να εχει
Παράθεση

dtsberlin

Νεοφερμένος

Ο dtsberlin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O dtsberlin έγραψε στις 15:26, 19-02-13:

εχει κανεις καμια ιδεα για να μαθω λεξιλόγιο στα γερμανικα;
Κανω μαθηματα και ειμαι επιπεδο Β1, αλλα χρειαζεται περισσοτερο λεξιλογιο!
Δεν μπορώ την παπαγαλία και δυσκολευομαι στο να θυμαμαι τοσες πολλες λεξεις που συνανταω καθημερινα!
Οποιος εχει καμια ιδεα ειναι ευπροσδεκτη
Παράθεση

Καθηγητής

H Fräulein Mariechen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,204 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Reist nach München und, έγραψε στις 18:42, 19-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από dtsberlin
εχει κανεις καμια ιδεα για να μαθω λεξιλόγιο στα γερμανικα;
Κανω μαθηματα και ειμαι επιπεδο Β1, αλλα χρειαζεται περισσοτερο λεξιλογιο!
Δεν μπορώ την παπαγαλία και δυσκολευομαι στο να θυμαμαι τοσες πολλες λεξεις που συνανταω καθημερινα!
Οποιος εχει καμια ιδεα ειναι ευπροσδεκτη
Εγω μονο αν τα συνδιαζω καπως μπορω να τα μαθω.... Βρες τον τροπο σου να τα συνδιασεις μεταξυ τους
Παράθεση

dtsberlin

Νεοφερμένος

O dtsberlin έγραψε στις 22:17, 19-02-13:

διαβαζω εφημεριδες βιβλια ότι μπορώ γενικά αλλα και παλι τα ξεχναω οταν πρεπει να τα χρησιμοποιήσω!
Εχουν και κατι λεξεις οι ατιμοι!
Παράθεση

Emilouko

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Emilouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 4,168 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 19:11, 04-02-14:

Τα Γερμανικά μου θέλουν πάρα πολύ ξεσκόνισμα αλλιώς το πτυχίο μου είναι αδικαιολόγητο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 05-02-14 στις 15:21. Αιτία: Αφαιρεση χωρίου που απαντα σε διεγραμμενο μηνυμα
Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Reist nach München und, έγραψε στις 19:19, 04-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από Emilouko
Τα Γερμανικά μου θέλουν πάρα πολύ ξεσκόνισμα αλλιώς το πτυχίο μου είναι αδικαιολόγητο.
Οντως αν παρεις ενα πτυχιο και μετα απο 1,2 χρονια δεν ξερεις ουτε το καλημερα...
Φοβαμαι πως θα παθω το ιδιο στα αγγλικα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 05-02-14 στις 15:21. Αιτία: Επεξεργασια παραθεσης
Παράθεση

Emilouko

Φοιτητής

H Emilouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 4,168 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 19:40, 04-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Οντως αν παρεις ενα πτυχιο και μετα απο 1,2 χρονια δεν ξερεις ουτε το καλημερα...
Φοβαμαι πως θα παθω το ιδιο στα αγγλικα
Όχι ρε το καλημέρα το ξέρω... Θυμάμαι βασικά πράγματα και άκυρες λέξεις.Έχω ξεχάσει γραμματική και συντακτικό.
Με τα αγγλικά δεν νομίζω να το πάθεις γιατί ερχόμαστε σε επαφή με αυτά καθημερινά.Εγώ τουλάχιστον αν και τα έχω τελειώσει πριν τα γερμανικά (αρχές τρίτης γυμνασίου) δεν τα έχω ξεχάσει.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Reist nach München und, έγραψε στις 19:47, 04-02-14:

Όχι ρε το καλημέρα το ξέρω... Θυμάμαι βασικά πράγματα και άκυρες λέξεις.Έχω ξεχάσει γραμματική και συντακτικό.
Με τα αγγλικά δεν νομίζω να το πάθεις γιατί ερχόμαστε σε επαφή με αυτά καθημερινά.Εγώ τουλάχιστον αν και τα έχω τελειώσει πριν τα γερμανικά (αρχές τρίτης γυμνασίου) δεν τα έχω ξεχάσει.

απο γραμματικη και συντακτικο δεν θυμασαι τιποτα;
Παράθεση

Emilouko

Φοιτητής

H Emilouko έγραψε στις 20:08, 04-02-14:

απο γραμματικη και συντακτικο δεν θυμασαι τιποτα;
Κάτι λίγα.Μπορώ να πω μερικά πράγματα αλλά κάποια δεν τα θυμάμαι.Αν δώσω χρόνο πιστεύω θα τα θυμηθώ γιατί μια μέρα άνοιξα τη γραμματική και ξεκαθάρισα μερικά πράγματα αλλά φέτος δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ.Όταν περάσω (αμήν και πότε) θέλω να τα δουλέψω ξανά γιατί πήγαινα χρόνια και είναι κρίμα να μην τα ξέρω.
Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Reist nach München und, έγραψε στις 20:17, 04-02-14:

Κάτι λίγα.Μπορώ να πω μερικά πράγματα αλλά κάποια δεν τα θυμάμαι.Αν δώσω χρόνο πιστεύω θα τα θυμηθώ γιατί μια μέρα άνοιξα τη γραμματική και ξεκαθάρισα μερικά πράγματα αλλά φέτος δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ.Όταν περάσω (αμήν και πότε) θέλω να τα δουλέψω ξανά γιατί πήγαινα χρόνια και είναι κρίμα να μην τα ξέρω.
Για καλη επαναληψη σου προτεινω το Schritt für Schritt ins Grammatikland. Μπορεις να κοιταξεις στις εκδοσεις του Καραμπατου. Κατ εμε ειναι ο καλυτερος στην Ελλαδα
Παράθεση

Emilouko

Φοιτητής

H Emilouko έγραψε στις 20:29, 04-02-14:

Για καλη επαναληψη σου προτεινω το Schritt für Schritt ins Grammatikland. Μπορεις να κοιταξεις στις εκδοσεις του Καραμπατου. Κατ εμε ειναι ο καλυτερος στην Ελλαδα
Βιβλία έχω πάρα πολλά . Γραμματικές έχω εκδόσεις κουναλάκη. ( παιδικές μου φαίνονται).Έχω κρατήσει και τα βιβλία που εκανα μάθημα. Έκδοση δε θυμάμαι. Πάντως σε κάθε επίπεδο άλλαζαν χρώμα και είχαν κατι παιδιά στο εξώφυλλο.
Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Reist nach München und, έγραψε στις 20:34, 04-02-14:

Βιβλία έχω πάρα πολλά . Γραμματικές έχω εκδόσεις κουναλάκη. ( παιδικές μου φαίνονται).Έχω κρατήσει και τα βιβλία που εκανα μάθημα. Έκδοση δε θυμάμαι. Πάντως σε κάθε επίπεδο άλλαζαν χρώμα και είχαν κατι παιδιά στο εξώφυλλο.
απο το Hueber πρεπει να ειναι:
Παράθεση

Emilouko

Φοιτητής

H Emilouko έγραψε στις 20:45, 04-02-14:

απο το Hueber πρεπει να ειναι:
Αχ ναι. Αυτά είναι. Τί μου θύμισες τώρα...Τα χω σε όλα τα χρώματα.
Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Reist nach München und, έγραψε στις 20:47, 04-02-14:

Αχ ναι. Αυτά είναι. Τί μου θύμισες τώρα...Τα χω σε όλα τα χρώματα.
απο την περιγραφη και μονο το καταλαβα! Ειναι καλα βιβλια.Εχουν πολυ ωραιες ασκησεις! Οπως και τα Planet απο το Hueber
Παράθεση

Emilouko

Φοιτητής

H Emilouko έγραψε στις 20:54, 04-02-14:

απο την περιγραφη και μονο το καταλαβα! Ειναι καλα βιβλια.Εχουν πολυ ωραιες ασκησεις! Οπως και τα Planet απο το Hueber
Όταν τα χρειαστώ θα τα ξεθάψω από το κουτί...Και αν ειναι θα κοιτάξω κι αυτά που μου πρότεινες.
Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Reist nach München und, έγραψε στις 21:15, 04-02-14:

Όταν τα χρειαστώ θα τα ξεθάψω από το κουτί...Και αν ειναι θα κοιτάξω κι αυτά που μου πρότεινες.
Χαιρομαι! οποτε χρειαστεις βοηθεια ή ατομο για εξασκηση, εδω ειμαι!
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kurosaki

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Kurosaki
Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O Kurosaki έγραψε στις 18:36, 09-04-14:

Ανέκαθεν ήθελα να μάθω Γερμανικά αλλά τώρα τελευταία με έχει πιάσει τρέλα.
Δεν θέλω να πιέσω οικονομικά τους γονείς μου, οπότε λέω να κάνω μια προσπάθεια να μάθω μόνος μου. Είμαι τελείως αρχάριος (και στο σχολείο Γαλλικά έκανα δηλαδή). Τι μου προτείνετε; Είμαι διατεθειμένος να διαβάσω όσο χρειαστεί αρκεί να δω πως υπάρχει αποτέλεσμα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotists13
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 14 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 855 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε στις 19:35, 09-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από Kurosaki
Ανέκαθεν ήθελα να μάθω Γερμανικά αλλά τώρα τελευταία με έχει πιάσει τρέλα.
Δεν θέλω να πιέσω οικονομικά τους γονείς μου, οπότε λέω να κάνω μια προσπάθεια να μάθω μόνος μου. Είμαι τελείως αρχάριος (και στο σχολείο Γαλλικά έκανα δηλαδή). Τι μου προτείνετε; Είμαι διατεθειμένος να διαβάσω όσο χρειαστεί αρκεί να δω πως υπάρχει αποτέλεσμα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μπορεί να ακούσεις πολλά αρνητικά σχόλια σε αυτό το site αλλά προσωπικά θα σου πω αυτό που λέω σε όλους: Μην κολλάς πουθενά!!!Εγώ ξεκίνησα γερμανικά στην τρίτη δημοτικού-αν δεν κάνω λάθος, ίσως να ήμουν και πιο μικρός,πάντως η ξαδέρφη μου μου έκανε ιδιαίτερα που τότε πήγαινε τρίτη γυμνασίου- μη φανταστείς τίποτα σοβαρό ίσα-ίσα να περνάει η ώρα.Πέρσι στην πρώτη γυμνασίου μετά από 2-3 χρόνια χωρίς να ασχοληθώ καθόλου με τα γερμανικά αποφάσισα να τα πάρω πιο στα σοβαρά.Αγόρασα κάποια βιβλία, γράφτηκα σε διάφορες ιστοσελίδες στο ίντερνετ και τώρα είμαι κάπου στη μέση του Α2, αν και την προηγούμενη εβδομάδα έκανα ένα τεστ στο ίντερνετ και έβγαλα επίπεδο Β1!!!Πέρσι στην εκδρομή στη Γερμανία μπορούσα άνετα να συννενοηθώ και τέλος, του χρόνου θα δώσω το Goethe B1 fuer Jugendliche μόνος μου χωρίς προετοιμασία(θα το έδινα και φέτος αν δεν είχα τα γαλλικά).Βέβαια εξαρτάται και από το πόσο χρόνο μπορείς να διαθέσεις και αν έχεις καθημερινή επαφή με τη γλώσσα.Α, παρεπιπτόντως μένεις στη Σουηδία;Τα σουηδικά μοιάζουν με τα γερμανικά οπότε δε θα έχεις πρόβλημα!
Παράθεση

Kurosaki

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O Kurosaki έγραψε στις 19:39, 09-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotists13
Μπορεί να ακούσεις πολλά αρνητικά σχόλια σε αυτό το site αλλά προσωπικά θα σου πω αυτό που λέω σε όλους: Μην κολλάς πουθενά!!!Εγώ ξεκίνησα γερμανικά στην τρίτη δημοτικού-αν δεν κάνω λάθος, ίσως να ήμουν και πιο μικρός,πάντως η ξαδέρφη μου μου έκανε ιδιαίτερα που τότε πήγαινε τρίτη γυμνασίου- μη φανταστείς τίποτα σοβαρό ίσα-ίσα να περνάει η ώρα.Πέρσι στην πρώτη γυμνασίου μετά από 2-3 χρόνια χωρίς να ασχοληθώ καθόλου με τα γερμανικά αποφάσισα να τα πάρω πιο στα σοβαρά.Αγόρασα κάποια βιβλία, γράφτηκα σε διάφορες ιστοσελίδες στο ίντερνετ και τώρα είμαι κάπου στη μέση του Α2, αν και την προηγούμενη εβδομάδα έκανα ένα τεστ στο ίντερνετ και έβγαλα επίπεδο Β1!!!Πέρσι στην εκδρομή στη Γερμανία μπορούσα άνετα να συννενοηθώ και τέλος, του χρόνου θα δώσω το Goethe B1 fuer Jugendliche μόνος μου χωρίς προετοιμασία(θα το έδινα και φέτος αν δεν είχα τα γαλλικά).Βέβαια εξαρτάται και από το πόσο χρόνο μπορείς να διαθέσεις και αν έχεις καθημερινή επαφή με τη γλώσσα.Α, παρεπιπτόντως μένεις στη Σουηδία;Τα σουηδικά μοιάζουν με τα γερμανικά οπότε δε θα έχεις πρόβλημα!
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
Θα το παλέψω, θέλω μέχρι την Γ' Λυκείου να έχω φτάσει σε επίπεδο Β2 και στα Γαλλικά και στα Γερμανικά.
Όχι, θα ήθελα να έμενα στη Σουηδία
Παράθεση

Διάσημο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 14 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 855 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε στις 19:40, 09-04-14:

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
Θα το παλέψω, θέλω μέχρι την Γ' Λυκείου να έχω φτάσει σε επίπεδο Β2 και στα Γαλλικά και στα Γερμανικά.
Όχι, θα ήθελα να έμενα στη Σουηδία
Στα γαλλικά τι επίπεδο έχεις;Τι τάξη πας;
Παράθεση

Kurosaki

Μαθητής Β' λυκείου

O Kurosaki έγραψε στις 19:43, 09-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotists13
Στα γαλλικά τι επίπεδο έχεις;Τι τάξη πας;
Α' Λυκείου. Είμαι σε επίπεδο Α2 και η μάνα μου είναι της Γαλλικής Φιλολογίας. Τα Γερμανικά φοβάμαι, που στην οικογένεια δεν ξέρει κανείς ούτε "γεια" να λέει.
Παράθεση

_fairygirl_ (Τζόγιο)

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τζόγιο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,265 μηνύματα.

H _fairygirl_ ~Σουλμέτ της κατσαρόλας~27/12/13 έγραψε στις 19:49, 09-04-14:

Α' Λυκείου. Είμαι σε επίπεδο Α2 και η μάνα μου είναι της Γαλλικής Φιλολογίας. Τα Γερμανικά φοβάμαι, που στην οικογένεια δεν ξέρει κανείς ούτε "γεια" να λέει.
Δεν είναι απαραίτητο να ξέρει κάποιος.
Προσωπικά στη οικογένεια η μόνη που ξέρει καλά Γερμανικά είμαι εγώ και τα μισά αυτοδίδακτη.
Απλώς πάρε και κανένα Γλωσσάρι για να μαθαίνεις λέξεις.
Παράθεση

Kurosaki

Μαθητής Β' λυκείου

O Kurosaki έγραψε στις 19:52, 09-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Δεν είναι απαραίτητο να ξέρει κάποιος.
Προσωπικά στη οικογένεια η μόνη που ξέρει καλά Γερμανικά είμαι εγώ και τα μισά αυτοδίδακτη.
Απλώς πάρε και κανένα Γλωσσάρι για να μαθαίνεις λέξεις.
Έχεις κανένα να προτείνεις;
Παράθεση

_fairygirl_ (Τζόγιο)

iSchool Moderator

H Τζόγιο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,265 μηνύματα.

H _fairygirl_ ~Σουλμέτ της κατσαρόλας~27/12/13 έγραψε στις 19:55, 09-04-14:

Έχεις κανένα να προτείνεις;
Προσωπικά μου άρεσε πολύ όταν το έκανα το Glossar του Planet 1.
Αλλά και για πιο μεγάλους είναι το Flott 1.
Πήγαινε σε ένα βιβλιοπωλείο και ζήτησε να δεις και τα δύο. Διαλέγεις και παίρνεις.
Αν και Γαλλικά εγώ μετάνιωσα που δεν έμαθα.
Παράθεση

Kurosaki

Μαθητής Β' λυκείου

O Kurosaki έγραψε στις 19:58, 09-04-14:

Προσωπικά μου άρεσε πολύ όταν το έκανα το Glossar του Planet 1.
Αλλά και για πιο μεγάλους είναι το Flott 1.
Πήγαινε σε ένα βιβλιοπωλείο και ζήτησε να δεις και τα δύο. Διαλέγεις και παίρνεις.
Αν και Γαλλικά εγώ μετάνιωσα που δεν έμαθα.
Θα πάρω και τα δύο. Καλά, ακόμα μπορείς να μάθεις.
Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O panagiotists13 έγραψε στις 19:59, 09-04-14:

Εγώ πιστεύω πως με λίγη καλή θέληση και μ 2-3 ώρες διάβασμα τη μέρα το Β2 στα γαλλικά το έχεις στα χέρια σου σε 1-1,5 χρόνο.Από εκεί και πέρα υπολόγισε + μισή ώρα με 3 τέταρτα για τα γερμανικά (τουλάχιστον στην αρχή μετά βλέπουμε...) + το διάβασμα για το σχολείο + άλλες εξωσχολικές δραστηριότητες και δες αν μπορείς να τα βγάλεις πέρα.Η δική μου άποψη είναι να τελειώσεις το Β2 στα γαλλικά και ταυτόχρονα να κάνεις και γερμανικά από το ίντερνετ.Πιστεύω ότι σε 1-1,5 χρόνο μπορεί να φτύσεις αίμα απ'το διάβασμα αλλά θα έχεις το Β2 στα γαλλικά κι ένα επίπεδο Α2-Β1 στα γερμανικά.Το Β2 στα γερμανικά ασ' το καλύτερα για όταν θα είσαι στο πανεπιστήμιο.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τζόγιο)

iSchool Moderator

H _fairygirl_ ~Σουλμέτ της κατσαρόλας~27/12/13 έγραψε στις 19:59, 09-04-14:

Θα πάρω και τα δύο. Καλά, ακόμα μπορείς να μάθεις.
Ναι αλλά τώρα (στο Λύκειο)δεν έχω αυτή την πολυτέλεια.
Και ό,τι θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις.
Παράθεση

Kurosaki

Μαθητής Β' λυκείου

O Kurosaki έγραψε στις 20:01, 09-04-14:

Ναι αλλά τώρα (στο Λύκειο)δεν έχω αυτή την πολυτέλεια.
Και ό,τι θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις.
Θα σε κρατήσω απασχολημένη, μην ανησυχείς.
Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O panagiotists13 έγραψε στις 20:17, 09-04-14:

Μία αξιόπιστη ιστοσελίδα για να μάθετε γερμανικά εύκολα και δωρεάν είναι αυτή:http://www.dw.de/%CE%BC%CE%B1%CE%B8%...E%CE%BD/s-2724 Προσωπικά προτείνω τη σειρά RadioD.
Παράθεση

billie perrakis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη billie perrakis
Ο billie perrakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O billie perrakis έγραψε στις 13:12, 24-10-14:

Γεια σας είμαι δυο χρονια στη γερμανια και θελω να παρω το β2 το zertifikat,εχω καλες γνωσεις και πιστευω ότι με εντατικο διάβασμα όλα γινονται...αυτό που θελω να ρωτησω είναι αμα μπορω από μονος μου να αγορασω βιβλια και να προσπαθήσω μονος μου μεχρι να δωσω τις εξετασεις η πρεπει να παω σε sprachschule ? εσεις τι πιστευετε ποια είναι η καλυτερη λυση?
Παράθεση

DarthFederer

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,408 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 16:24, 24-10-14:

Μπορεις απο μονος σου. Η αδερφη μου το εδωσε κανοντας ιδιαιτερα. Μην αγχωνεσαι
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Artemis., billie perrakis, Claudia Mamo

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους