Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,320 εγγεγραμμένα μέλη και 2,824,397 μηνύματα σε 80,535 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 473 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλω πολύ να γίνω απουσιολόγος

elinaki97 (elina)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη elinaki97
H elina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H elinaki97 έγραψε στις 19:21, 14-03-10:

σιγουρα εχεις δικιο.πριν λιγο καιρο να φανταστεις ημουν χαλια εξαιτιας αυτων των βαθμων εννοειται πως δεν ειναι μετριος βαθμος το 18 ξερεις ομως πιο ειναι το κακο?οτι ειχα 18 σε σημαντικα μαθηματα:ιστορια,μαθηματικα,γλωσσα,θρησκευτικα,αρχαια και....μουσικη(!)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fly (Μαρια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη fly
H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H fly έγραψε στις 19:24, 14-03-10:

μουσικη ειχα 11 στο γυμανσιο οι βαθμοι σου ειναι μια χαρα. γλυκια μου αληθεια δεν θελω να το παιζω η κυρια πολυξερη απλα νομιζω οτι πιεζεσαι τσαμπα. ασε χωρο ( πολυ ομως χωρο ) και δυναμεις για την γ'. οι γερες βασεις ειναι το παν εκει θα με βρεις συμφωνη. απλα τωρα βρες τροπο να χαρεις κ αλλα πραγματα. τωρα που μπορεις δηλαδη απο θεμα χρονοι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elinaki97 (elina)

Μαθητής Β' λυκείου

H elina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H elinaki97 έγραψε στις 19:37, 14-03-10:

σευχαριστω πολυ!εχεις απολυτο δικιο στο θεμα οτι τσαμπα παει τοση πιεση!και δεν το παιζεις πολυξερη!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fly (Μαρια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη fly
H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H fly έγραψε στις 19:40, 14-03-10:

οκ απλα συνειδητοποιω οτι στην ηλικια σου για καποιο διαστημα στην αρχη εκανα παρομοιες σκεψεις...και μου φαινεται τοσο μακρια η πρωτη γυμνασιου. παντως αυτο που θα σου προτεινα εγω ειναι να διατηρησεις φυσικα τους βαθμους σου χωρις να τρελενεσαι εκει ειναι η μαγκια και δεν θα χασεις ισα ισα θα κερδισεις πολλα

Παράθεση

elinaki97 (elina)

Μαθητής Β' λυκείου

H elinaki97 έγραψε στις 19:47, 14-03-10:

ναι!εννοειται πως θα προσπαθω να ανεβαζω τους βαθμους μου χωρις ομως να απομακρυνομαι απο τους φιλους μου και τις δραστηριοτητες μου!αλλα να σε ρωτησω κατι?εσυ ποση ωρα διαβαζες περιπου στο γυμνασιο?

Παράθεση

fly (Μαρια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη fly

H fly έγραψε στις 19:54, 14-03-10:

κοιτα βασικα παιζει ρολο και ο καθηγητης. εγω ειχα την τυχη και λεω τυχη γιατι τωρα καταλαβαινω ποσο καλο μου εκαναν αυτοι οι ανθρωπο να εχω πολυ αυστηρους καθηγητες σε μαθηματικα και φιλολογικα τοσο σε θεμα υλης και ασκησεων αλλα και σε βαθμους .εκει εδινα και την περισσοτερη βαρυτητα λοιπον. 2-3 ωρες το μεγαλυτερο απο οτι θυμαμαι.τωρα γυμναστικη-καλλιτεχνικα-μουσικη-τεχνολογια δεν εδινα και ιδιαιτερη σημασια. στα υπολοιπα προσεχα μεσα στην ταξη και τα μαθαινα απο εκει. εχω βλεπεις αυτο το καλο τα ''παιρνω '' απο την παραδοση και μετα χρειαζομαι πολυ λιγη ωρα για να τα μαθω. στο γυμνασιο συνολικα οι βαθμοι μου ηταν 18,5-18,8 και τοτε εκανα και γερμανικα και αγγλικα και κιθαρα που μου ετρωγαν δηλαδη χρονο. παντα σε αυτα τα πλαισια βαθμων βαδιζα μεχρι και τωρα. το οτι δεν ειχα κουραστει ολα αυτα τα χρονια με βοηθα πολυ φετος. το διαβασμα μου ανεβηκε στις 6-7 ωρες αναλογα βεβαια με το τι εχω χωρις ομως να νιωθω την ''κουραση'' των πανελληνιων. το μυστικο ειναι ο σωστος προγραμματισμος. ελπιζω να σε καλυψα

Παράθεση

elinaki97 (elina)

Μαθητής Β' λυκείου

H elinaki97 έγραψε στις 20:00, 14-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από fly
κοιτα βασικα παιζει ρολο και ο καθηγητης. εγω ειχα την τυχη και λεω τυχη γιατι τωρα καταλαβαινω ποσο καλο μου εκαναν αυτοι οι ανθρωπο να εχω πολυ αυστηρους καθηγητες σε μαθηματικα και φιλολογικα τοσο σε θεμα υλης και ασκησεων αλλα και σε βαθμους .εκει εδινα και την περισσοτερη βαρυτητα λοιπον. 2-3 ωρες το μεγαλυτερο απο οτι θυμαμαι.τωρα γυμναστικη-καλλιτεχνικα-μουσικη-τεχνολογια δεν εδινα και ιδιαιτερη σημασια. στα υπολοιπα προσεχα μεσα στην ταξη και τα μαθαινα απο εκει. εχω βλεπεις αυτο το καλο τα ''παιρνω '' απο την παραδοση και μετα χρειαζομαι πολυ λιγη ωρα για να τα μαθω. στο γυμνασιο συνολικα οι βαθμοι μου ηταν 18,5-18,8 και τοτε εκανα και γερμανικα και αγγλικα και κιθαρα που μου ετρωγαν δηλαδη χρονο. παντα σε αυτα τα πλαισια βαθμων βαδιζα μεχρι και τωρα. το οτι δεν ειχα κουραστει ολα αυτα τα χρονια με βοηθα πολυ φετος. το διαβασμα μου ανεβηκε στις 6-7 ωρες αναλογα βεβαια με το τι εχω χωρις ομως να νιωθω την ''κουραση'' των πανελληνιων. το μυστικο ειναι ο σωστος προγραμματισμος. ελπιζω να σε καλυψα
απολυτα!

Παράθεση

Lita Athens

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Lita Athens
H Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 512 μηνύματα.

H Lita Athens έγραψε στις 20:05, 14-03-10:

Αγαπητή Ελίνα,
Δεν χρειάζεται να προβληματίζεσαι για το πως θα πάρεις το απουσιολόγιο. Η διαδικασία είναι απλή: βγάζεις το μεγαλύτρο βαθμό στο τμήμα σου και σου το δίνουν την επόμενη χρονιά! Φαντάζομαι, όμως, πως αυτό το ξέρεις ήδη. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάζεις συστηματικά ουτως ώστε να έχεις καλές επιδόσεις, πρώτα απ'όλα για τις γνώσεις που εσύ η ίδια θα αποκομίσεις αλλά και για τους καλούς βαθμούς (που, κακά τα ψέματα, είναι μια ηθική ανταμοιβή των κόπων ενός μαθητή). Αν αυτοί οι βαθμοί σου "δώσουν" και το απουσιολόγιο, τότε μπράβο! Αν, όμως, δεν σου το δώσουν, δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέσαι. Το μόνο που αρκεί είναι εσύ η ίδια να ξέρεις πως προσπαθείς και προοδεύεις.
Φιλικά,
Lita

Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 20:58, 14-03-10:

Δεν καταλαβαινω για ποιο λογο εχεις αναγκη το απουσιολογιο...
Μια παραπανω υποχρεωση ειναι, που πιστευω οτι δεν σε οφελει σε τιποτα. Βεβαια αμα σου αρεσει τοσο πολυ να γραφεις ονοματα σε ενα τετραδιο με ροζ φυλλα κανε οτι θες

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 14:17, 15-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από gregory, nub
Δεν καταλαβαινω για ποιο λογο εχεις αναγκη το απουσιολογιο...
Μια παραπανω υποχρεωση ειναι, που πιστευω οτι δεν σε οφελει σε τιποτα. Βεβαια αμα σου αρεσει τοσο πολυ να γραφεις ονοματα σε ενα τετραδιο με ροζ φυλλα κανε οτι θες
που στο κατω κατω μερικες φορες ειναι κιτρινο....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stroumfotragoudw

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη stroumfotragoudw
H stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 159 μηνύματα.

H stroumfotragoudw variemai έγραψε στις 20:02, 18-03-10:

Φίλε Δία , σε παρακαλώ μην είσαι τόσο προκατειλλημένος.Αναφέρομαι στη φράση "όλοι το θέλουν"..
Β λυκείου ,στην κατεύθυνση είχε άλλος το απουσιολόγιο.Όμως τα πήγαινα πολύ καλά στα μαθήματα , και έγραφα πολύ καλύτερα από την απουσιολόγο(χωρίς να πω ότι δεν ήταν καλή μαθήτρια..ήταν).Δεν είχα την ανάγκη για το "κύρος του απουσιολογίου" ούτε ένιωθα καμία ανάγκη να το έχω..
Όσο για το "το αρνιούνται σαν νικητές", έχει συμβεί ανάλογο στην Α λυκείου ,όταν το έδωσα στην κολλητή μου η οποία το ήθελε αρκετά(ίδιο βαθμό).Φυσικά , ως εγωιστικό ον έλεγα από μέσα μου "θα μπορούσα να το έχω" αλλά αυτή η σκέψη περισσότερο αναφερόταν στο βαθμό , δηλαδή στην επίδοση , παρά σε αυτό το άχρηστο (για τους μαθητές) έγγραφο.
συμβουλή : Μην είσαι τόσο μεροληπτικός

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5,754 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 00:16, 19-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από stroumfotragoudw
Φίλε Δία , σε παρακαλώ μην είσαι τόσο προκατειλλημένος.Αναφέρομαι στη φράση "όλοι το θέλουν"..
Β λυκείου ,στην κατεύθυνση είχε άλλος το απουσιολόγιο.Όμως τα πήγαινα πολύ καλά στα μαθήματα , και έγραφα πολύ καλύτερα από την απουσιολόγο(χωρίς να πω ότι δεν ήταν καλή μαθήτρια..ήταν).Δεν είχα την ανάγκη για το "κύρος του απουσιολογίου" ούτε ένιωθα καμία ανάγκη να το έχω..
Όσο για το "το αρνιούνται σαν νικητές", έχει συμβεί ανάλογο στην Α λυκείου ,όταν το έδωσα στην κολλητή μου η οποία το ήθελε αρκετά(ίδιο βαθμό).Φυσικά , ως εγωιστικό ον έλεγα από μέσα μου "θα μπορούσα να το έχω" αλλά αυτή η σκέψη περισσότερο αναφερόταν στο βαθμό , δηλαδή στην επίδοση , παρά σε αυτό το άχρηστο (για τους μαθητές) έγγραφο.
συμβουλή : Μην είσαι τόσο μεροληπτικός
Καλή μου φίλη,
Ίσως να είμαι πράγματι (λιγάκι) προκατειλημμένος και ζητώ συγνώμη αν σε έθιξα. Όμως εγώ φταίω που με όσα έγραψες τώρα, ουσιαστικά επιβεβαιώνεις πλήρως όλα αυτά για τα οποία με κατηγορείς ότι μεροληπτώ?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

VAGGKALL1

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη VAGGKALL1
Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O VAGGKALL1 έγραψε στις 08:05, 19-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από elinaki97
δεν μπορει να μην ενιωσες περηφανη και να μην χαρηκες ουτε μια φορα που το ειχες
εγώ προσωπικά δεν χάρηκα όταν πηρα πρώτη φορα απουσιολόγος!!!

πρωτων γιατι όταν στη δευτέρα γυμνασίου ισοφάρισα την απουσιολόγο του τμήματός μου και ξεπέρασα ένα άτομο το οποίο με το 1/10 του χρόνου που διάβαζα εγώ έβγαζε ψιλότερο μέσο όρο από εμένα τα προηγούμενα χρόνια (δεν ήταν αυτό η απουσιολόγος) σχετικά με το σχολείο παρά όταν την επόμενη χρονιά μας κάλεσε η διευθήντρια να συζητήσουμε για το απουσιολόγιο

Και όντως την επόμενη χρονί ζήτησα να μην πάρω το απουσιολόγιο!!!

Παράθεση

stroumfotragoudw

Μαθητής Γ' λυκείου

H stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 159 μηνύματα.

H stroumfotragoudw variemai έγραψε στις 09:30, 19-03-10:

Αυτό που θέλησα να τονίσω είναι ότι , το απουσιολόγιο αποτελεί το μέσο και όχι τον σκοπό!Και σκοπός ποιός είναι ; Απλά και εγωιστικά να δείξουμε ότι είμαστε καλύτεροι από τους συμμαθητές μας!Γιατί απουσιολόγος γίνεται αυτός με τον μεγαλύτερο βαθμό!Αν κάποιος περάσει τον απουσιολόγο δεν υπάρχει ανάγκη για απουσιολόγιο αφού έχει επιβεβαιώσει ότι ήθελε!

Παράθεση

ria3

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ria3
H ria3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H ria3 έγραψε στις 15:13, 19-03-10:

Εγώ πιστεύω πως το απουσιολόγιο δεν είναι τίποτα το σοβαρό!!!Απλός είναι ένας τρόπος για να επιβραβευτούν οι βαθμοί σου(μπράβο για τους βαθμού σου!!).Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου γιατί καποια παιδια ΜΠΟΡΕΙ να σου ζητάνε να μην τους βαλεις απουσία,και εσύ θα ερχεσαι σε δύσκολη θεσηΣυνέχισε να διαβάζεις....εγώ αυτό έχω να σου προτείνω!

Παράθεση

VAGGKALL1

Μαθητής Β' λυκείου

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O VAGGKALL1 έγραψε στις 20:05, 19-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από ria3
Εγώ πιστεύω πως το απουσιολόγιο δεν είναι τίποτα το σοβαρό!!!Απλός είναι ένας τρόπος για να επιβραβευτούν οι βαθμοί σου(μπράβο για τους βαθμού σου!!).Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου γιατί καποια παιδια ΜΠΟΡΕΙ να σου ζητάνε να μην τους βαλεις απουσία,και εσύ θα ερχεσαι σε δύσκολη θεσηΣυνέχισε να διαβάζεις....εγώ αυτό έχω να σου προτείνω!
κατα τη γνωμη μου ούτε αυτό είναι

Παράθεση

stroumfotragoudw

Μαθητής Γ' λυκείου

H stroumfotragoudw variemai έγραψε στις 20:37, 19-03-10:

αυτό αποτελεί τον πιο άχρηστο , χωρίς ουσία στόχο του διαβάσματος!Βασικά ξεπερνάει και την ωφελιμιστικότητα των μαθημάτων όταν τα θεωρούμε μέσο για το πανεπιστήμιο.Συμφωνώ με το φίλο vagkall πιο πάνω.Οι βαθμοί επιπλέον , παρά τους υψηλούς που έχω , έφτασα στην Γ λυκείου για να καταλάβω ότι είνα ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟΙ .Η κοινωνία φταίει με τα :
- η κόρη μου έβγαλε 20 παρά 2
-εμένα ο γιος μου 20 παρά 1 και έχει απουσιολόγιο
...και βλέπεις στις πανελλήνιες τον μαθητή του "15" να γράφει σταθερούς ικανοποιητικούς βαθμούς , και τον απουσιολόγο(όχι σε όλες τις περιπτώσεις)να γράφει πιο κάτω..
αυτά..ανέπτυξα λίγο το θέμα για να δώσω μια ιδέα στα μικρότερα παιδιά

Παράθεση

i-r-i-a

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη i-r-i-a
H i-r-i-a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H i-r-i-a έγραψε στις 14:51, 28-03-10:

πιστεψε με το απουσιολογιο ειναι σκετο μαρτυριο[ 3 χρονια απουσιολογος ενασ θεος ξερει τι εχω τραβηξει απο τους καθηγητες ] μην βασανιζεισ τον εαυτο σου γιατι στο τελος θα χασεις την ουσια ,θα απογοητευτεις και μπορει μαλιστα να θεωρεις οτι το διαβασμα δεν ειναι πλεον χρησιμο, σε περιπτωση που δεν παρεις το απουσιολογιο

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,316 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 17:54, 28-03-10:

Τι να σας πω ρε παιδια! Εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι δεν ειναι και το απουσιολογιο!και εμεις με κληρωση το δωσαμε φετος γιατι ειμαστε πρωτη γυμνασιου...βασικα ουτε με κληρωση ουτε τιποτα! το εδωσε ο γυμναδιαρχης σε ενα παιδι γιατι ετσι του ρθε! οσο για το μυαλο κουκουτσι... +φωνω με χιλια! αμαν! μα ειναι ποτε δυνατον?! anyway! εγω ουτε σημαια πηρα γιατι δεν βγηκα στην κληρωση στο δημοτικο ουτε απουσιολογιο μου προσφερθηκε φετος (και να μου προσφερωταν θα το απεριπτα γιατι δεν θελω μπελαδες και ευθυνες) ουτε πρωτος βγηκε ο καλυτερος μαθητης! και οταν τη διαφορα την κανει ενα και μοναδικο μαθημα στο οποιο ο καθηγητης ειναι κυριολεκτικα γεια σου, και παιρνω παρα κατω γιατι το μονο ρολο για αυτον παιζει το διαγωνισμα στο οποιο εγραψα παρακατω γιατι δεν ειχε αλλη υλη και ειπε να μας βαλλει εκτος...αλλα γιατι παλι στο θεμα το δικο μου τα εκτος υλης και στης αλλης τα πανευκολα??????? εμμ...και τεσπα! εγω ξερω τι αξιζω και το εχω καταλαβει απο τοτε με τη σημαια οτι ο καλυτερος μαθητης δεν την παιρνει! την πηραν οι αλλοι με τα 9! ε οχι ρε φιλε να κατσω να σκασω γιατι εσενα σου καρφωθηκε να ερμηνευσεις τους νομους οπως σου γουσταρει!αυτο δεν το ειχε λαβει υπ'οψειν του κανεις:
"Στο Δημοτικό Σχολείο σημαιοφόροι ορίζονται δύο μαθητές της ΣΤ΄ τάξης, οι οποίοι κατά το προηγούμενο σχολικό έτος είχαν συγκεντρώσει το μεγαλύτερο γενικό μέσο όρο βαθμολογίας, υπολογιζόμενου και του κλασματικού του μέρους. Σε περίπτωση ισοβαθμίας, γίνεται κλήρωση."

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

A_myrto

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη A_myrto
H A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H A_myrto έγραψε στις 13:36, 01-04-10:

στη θέση σας δεν θα επιδίωκα και τόσο να πάρω το απουσιολόγιο και το λέω αυτό γιατί είμαι απουσιολόγος από την β' γυμνασίου.είναι ένα ατελείωτο μαρτύριο.τσακώνεσαι απλά με όλους.
με τους συμμαθητές που απαιτούν να τους σβήσεις απουσίες χωρίς να σκέφτονται ότι σε φέρνουν σε δύσκολη θέση όταν αρνείσαι
με τους καθηγητές όταν ξεχάσεις να βάλεις μία απουσία και σε κράζουν (ενώ κανονικά οι καθηγητές πρέπει να παίρνουν απουσίες) ή ακόμα και όταν έχουν νεύρα είσαι ο πρώτος στόχος(σε σένα θα ξεσπάσουν)
με τον διευθυντή που ότι γίνει μέσα στην τάξη χωρίς ένοχο θα πει ότι έπρεπε να τον ενημερώσεις αμέσως
με όλους..............................................................

άποψη μου μην έχεις σαν στόχο το απουσιολόγιο και ΄μην βαθμοθηρείς,οι βαθμοί στα σχολεία έτσι και αλλιώς είναι πλασματικοί.........δεν σου λέω να μην διαβάζεις,πρέπει να διαβάζεις αλλά σαν στόχο ακόμα και από μικρή ηλικία πρέπει να είναι η απόδειξη της αξίας σε αντικειμενικούς διαγωνισμούς π.χ. μαθηματικές εταιρίες,διαγωνισμοί χημείας,διαγωνισμοί εκθέσεων...................πανελλαδικές εξετάσεις.

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Μαθητής Γ' λυκείου

H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,316 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 13:52, 01-04-10:

η απόδειξη της αξίας σε αντικειμενικούς διαγωνισμούς π.χ. μαθηματικές εταιρίες,διαγωνισμοί χημείας,διαγωνισμοί εκθέσεων...................πανελλαδικές εξετάσεις.
Πεστα!!!.......και οχι απο το ενα-δυο δεκατοτριτα που εκαναν τη διαφορα...σιγα...τι να γινει? θα μαζευουμε χαρτακια και επαινους να τα κανουμε τι?(ενταξει μαζευω δεν λεω...αλλα δεν βαζω αυτο για στοχο,ουτε βαζω για στοχο να παρω το απουσιολογια [που ειναι και μπελας] ουτε να βγω πρωτη στην ταξη

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LiViNGtheLiFE : 01-04-10 στις 13:55. Αιτία: +
Παράθεση

Anna SSSS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anna SSSS
H Anna SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Anna SSSS έγραψε στις 13:57, 01-04-10:

Προσωπικα .. περισσοτερες πιθανοτητες εχω να παρω το oscar παρα το απουσιολογιο... αλλα τα συγχαρητηρια μου σε οσους το καταφεραν..!

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Μαθητής Γ' λυκείου

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 14:18, 01-04-10:

Προσωπικα .. περισσοτερες πιθανοτητες εχω να παρω το oscar παρα το απουσιολογιο...
dont worry!δεν χανεις και τιποτα!
αλλα τα συγχαρητηρια μου σε οσους το καταφεραν..!
καλυτερα το συγχαρητηρια να παει στο βαθμο και οχι στο απουσιολογιο...αν και ακομα καλυτερα στην προσπαθεια

Παράθεση

Χαρά.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Χαρά.
H Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 2,468 μηνύματα.

H Χαρά. έγραψε στις 14:55, 01-04-10:

Α κι εγω απο Ξανθη ειμαι Ελινακι!Σε ποιο σχολειο πας;Τελοσπαντων.Κοιταξε το απουσιολογο στην πρωτη γυμνασιου το 'χα κι εγω και το ηθελα πολυ αλλα πιστεψε με τουλαχιστον απο την δευτερα γυμνασιου κι επειτα,που ολοι αρχιζουν τις κοπανες και ολα αυτα ειναι πολυ βαρετη και ισως αγχωτικη δουλεια.Κι αυτο γιατι πολλοι θα σου λενε μην με βαλεις απουσια και εσυ θα πρεπει να τουσ βαλεις,οποτε αυτοι θυμωμουν και διαφορα τετοια.Μετα αν δεν τους βαλεις απουσια και το μαθουν οι καθηγητες βρισκεις τον μπελα σου.Αν ομως τοσο πολυ να το παρεις δεν θα πρεπει να το αφηνεις να κυριαρχει στο μυαλο σου.Διαβαζε αρκετα και καλα για την παρτυ σου και ολα τα αλλα θα ερθουν.Αληθεια ομως ειναι σκετη χαζομαρα.

Παράθεση

Panagiota1508 (Παναγιωτα-Μαρτινα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Panagiota1508
H Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H Panagiota1508 Give me reason.. έγραψε στις 13:38, 02-04-10:

ποτε δεν καταλαβα γιατι το απουσιολογιο πρεπει να το εχει ο καλυτερος μαθητης,κατι που στην ουσια ειναι δουλεια των καθηγητων.
το μονο που προκαλει ειναι διακρισεις,ηλιθιο ανταγωνισμο,γλυψιματα,αντιδρασεις(οταν ο απουσιολογος πρεπει να βαλει απουσιες και οι μαθητες κανουν παραπονα). προκαλει ενα πολυ γελοιο κλιμα αναξιοκρατιας και υποβιβασμου κατα τη γνωμη μου.. και τωρα βλεπω ενα κοριτσι που εκουσια θελει να υποβληθει σε ολα αυτα,για να αποδειξει τι?
αν νομιζεις οτι την αξια σου την κρινει ενα βιβλιαρακι με στηλες και σταυρους,τοτε..... φιλικα στα λεω ολα αυτα,μη με παρεξηγησεις,αλλα η αληθεια ειναι οτι εκνευριζομαι οταν βλεπω τετοια σκηνικα.. γιατι,μηπως και οι βαθμοι που παιρνουμε στο τριμηνο ειναι αντικειμενικοι? οχι βεβαια! αρα τι σημασια εχει?
ωστοσο βλεπω οτι εισαι α γυμνασιου ,αρα εχεις δρομο ακομα μπροστα σου για να συνειδητοποιησεις αυτα που σου λεω. κοντευω να τελειωσω την β λυκειου και αυτο που εχω δει περι απουσιολογιου κτλ ειναι ενα σωρο μπαρουφες.. στο τμημα μας το να εισαι απουσιολογος δεν το κυνηγαει κανενας,πολλες φορες το συμπληρωνουν μαθητες που ουτε πρωτοι ειναι,ουτε δευτεροι. μεχρι και εγω το συμπληρωσα μια φορα,που ειμαι του 17.5.. εδω μεχρι και μαθητης του 13 το εχει συμπληρωσει .ε και?
μην ακουω βλακειες λοιπον,κοιταξε να τα πηγαινεις καλα,να παρεις τις σωστες βασεις για αποδειξεις την αξια σου εκει που πραγματικα χρειαζεται. και ασε οσους νομιζουν οτι το απουσιολογιο δειχνει κατι,να το κυνηγησουν...

Παράθεση

Anna SSSS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anna SSSS
H Anna SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Anna SSSS έγραψε στις 18:38, 02-04-10:

ok,thanks και μπράβο σε όσα είπες γιατί συμφωνώ..ξέρω όλη την κατάσταση που επικρατεί σχετικά με το απουσιολόγιο..δεν είμαι Α γυμνασίου αλλά λυκείου..και το αρχικό σχόλιο που έκανα δεν έδειξε κάποια τρελή επιθυμία(γιατί έτσι κι αλλιώς δεν το κυνήγησα ποτέ..) αλλά το "μπράβο" σε όσους τα κατάφεραν..στη δική μου αντίληψη σχετικά με το σύστημα το "απουσιολόγιο" δεν θα έπρεπε να υπάρχει γιατί μέχρι και στο σχολείο κάνουν διακρίσεις και αυτό δε βοήθησε ποτέ κανέναν..πραγματικά έχεις πολύ δίκιο σε όσα είπες..μακάρι να σκεφτόντουσαν όλοι κάπως έτσι ....απλά το ξεκαθαρίζω..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη woochoogirl : 02-04-10 στις 18:45. Αιτία: greeklish
Παράθεση

elinaki97 (elina)

Μαθητής Β' λυκείου

H elinaki97 έγραψε στις 22:47, 05-04-10:

ξερετε κατι παιδια?τωρα εβγαλα 19 και 8/13!!!και παρολο που δεν εγινα απουσιολογος εγω θεωρω ηδη πως τα εχω καταφερει πολυ καλα!ακομη κι αν δεν το παρω ποτε ειμαι πολυ ευτυχισμενη για τους βαθμους μου!(ειμαι μεγαλο ψωνιο_)

Παράθεση

randy1989 (Κώστας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη randy1989
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O randy1989 έγραψε στις 23:44, 06-04-10:

19 8/13? Και δεν έγινες απουσιολόγος? Δηλαδή τι θέλεις? Να λιώσεις για πετύχεις τι? Το ΙΕΡΟ βιβλιαράκι? Έλεος. Εγώ στο γυμνάσιο διάβαζα 5-10 λεπτά τις συνηθισμένες μέρες και λίγο παραπάνω σε κανα διαγώνισμα. Και έβγαζα 17-18. Και ήμουν πάντα 2-3 στην τάξη. Και ήμουν μια χαρά χαρούμενος. Απο άλλους άκουγα ότι διάβαζαν 2-3 ώρες και βαριόμουν μόνο που το άκουγα, διότι δεν τους πρόσφεραν κάτι παραπάνω. Λες ότι διαβάζεις πολύ. Για κάντο λίγο πιο συγκεκριμένο. Αν στην πρώτη γυμνασίου διαβάζεις πολύ τι θα κάνεις στην δευτέρα? Τι θα κάνεις στο Λύκειο? Τι θα κάνεις όταν είναι να δώσεις πανελλήνιες? Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το αν θα βγάλεις στην 1η Γυμνασίου 20 ή αν θα βγάλεις 18 δεν έχουν και τόση σημασία. Γιατί στο γυμνάσιο το μόνο που θα παίξει ρόλο είναι οι βάσεις που θα χτίσεις. Και ειλικρινά αν ξαναρχιζα απο'κει θα έκανα πάλι το ίδιο, διότι δεν αξίζει να χαλάσεις τις δυνάμεις σου στο γυμνάσιο που στο κάτω κάτω σημασία έχει να καταλαβαίνεις το μάθημα και όχι να το αποστηθίζεις. Τώρα για το απουσιολόγιο επειδή έτυχε να πέσει στα χέρια μου κάποιες χρονιές θα σου πω πως είναι μπελάς. Δεν είναι κάτι για το οποίο θα χαρείς. Μπορεί να σε κάνει χαρούμενη το ότι θα σου πουν οι δικοί σου συγχαρητήρια κλπ αλλά μέχρι εκεί. Μετά το μόνο που μένει είναι η ευθύνη που θα έχεις. Να πω ότι το σχολείο ήταν δουλειά τότε οκ. Θα είχες κάποιο επίδομα για αυτήν την ευθύνη , αλλά στο σχολείο το απουσιολόγιο μόνο μπελάδες φέρνει.

Παράθεση

elinaki97 (elina)

Μαθητής Β' λυκείου

H elinaki97 έγραψε στις 15:27, 08-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από randy1989
19 8/13? Και δεν έγινες απουσιολόγος?
'Οχι γιατί η απουσιολόγος έβγαλε 19 και 11/13 αλλά δεν με νοιάζει και τόσο πολύ γιατί μέσα από αυτά τα μυνήματα κατάλαβα τι χαζομάρα είναι το απουσιολόγιο.Ειλκρινά

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη woochoogirl : 09-04-10 στις 09:59. Αιτία: quotes
Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Μαθητής Γ' λυκείου

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 16:17, 08-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από randy1989
19 8/13? Και δεν έγινες απουσιολόγος?
'Οχι γιατί η απουσιολόγος έβγαλε 19 και 11/13 αλλά δεν με νοιάζει και τόσο πολύ γιατί μέσα από αυτά τα μυνήματα κατάλαβα τι χαζομάρα είναι το απουσιολόγιο.Ειλκρινά
WHAT????ελα μου?ποσο εβγαλε?19 και 11/13??? σορρυ τι βαθμο εχουν ως αριστο οι καθηγητες σας στο β' τριμηνο?
μακαρι να ταν και σε' εμας εστι! αλλα ενταξει απο τη στιγμη που ξερεις τι αξιζεις..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη woochoogirl : 09-04-10 στις 09:59. Αιτία: μορφοποιηση
Παράθεση

elinaki97 (elina)

Μαθητής Β' λυκείου

H elinaki97 έγραψε στις 19:55, 09-04-10:

υπάρχουν και παιδιά που έβγαλαν καθαρό 20..

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,521 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 20:00, 09-04-10:

Έχασα κάτι που δεν έγινα ποτέ απουσιολόγος και δεν επεδίωκα να πάρω αριστεία; Απλά, νιώθω πλέον, ότι έζησα πολύ ωραία ως παιδί και ως έφηβος. Άφησα τις δυνάμεις μου για αργότερα όπου τις χρειάζομαι πραγματικά. Η ζωή δεν είναι ένα ξερό γυμνάσιο και λύκειο...όπου ολίγον οι βαθμοί είναι εικονικοί (όποιος έχει μαχαίρι τρώει πεπόνι).

Παράθεση

lucky sunray

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lucky sunray
H lucky sunray αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H lucky sunray έγραψε στις 14:18, 10-04-10:

Σε συγχαιρω που εχεις φιλοδοξιες απο μικρη μονο προσεξε να μην μεινεις μονο σε αυτες...πρεπει να χαρεις και να ζησεις ανεμελα αυτα τα χρονια γιατι διαμορφωνεις προσωπικοτητα που σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να στηριζεται μονο σε ενα απουσιολογιο!να γεμιζεις την μερα σου και με αλλες δραστηριοτητες χωρις να ξεχνας βεβαια τα "καθηκοντα" σου.
nPb:τι εννοεις οτι οποιοι ετυχε να παρουν απουσιολογιο δεν εζησαν ωραια ως παιδια-εφηβοι? δεν συμφωνω !! αποτελουσα μελος μια ταξης του λυκειου-γυμνασιου που δεν στερηθηκαμε τιποτα ας περναμε απουσιολογιο καθε χρονια με βαθμαρες απλως οταν επρεπε να διαβασουμε καθομασταν και διαβαζαμε.Καθε περιοδο της ζωης ειναι δυσκολη γι αυτο επιδιωκεις να κανεις οτι καλυτερο μπορεις.Συμφωνω παντως οτι οι βαθμοι ειναι εικονικοι αλλα πιστευω οτι ειναι ενας τροπος για να μαθουμε απο μικρη ηλικια τι σημαινει αξιοκρατια στο χωρο της δουλειας.

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,521 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 14:27, 10-04-10:

Ελλάδα + αξιοκρατία = όνειρο θερινής νυκτός

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fly (Μαρια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη fly

H fly έγραψε στις 15:50, 10-04-10:

δυστυχως....

Παρολα αυτα θεωρω οτι πολλες φορες ουτε το απουσιολογιο δινεται αξιοκρατικα. γιατι και εγω αν και ειμαι απουσιολογος (με 18,5 βεβαια αλλα οκ) υπαρχουν παιδια στην ταξη μου που σε καποια μαθηματα ειναι πιο καλα απο εμενα.ολοι μας καπου ειμαστε καλυτεροι. Γ λυκειου βεβαια φετος και ολοι γραμμενο το εχουμε το απουσιολογιο.εμεις ως ταξη το μονο που σκεφτομαστε ειναι πως θα σβησω καποιες απουσιες χωρις να με παρουν ειδηση.

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Μαθητής Γ' λυκείου

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 16:10, 10-04-10:

υπάρχουν και παιδιά που έβγαλαν καθαρό 20..
δευτερο τριμηνο!!!???????ΟΜG!διαμαρτυρομαι!!!εμας στα φιλολογικα εκτος ιστοριας δευτερο τριμηνο βαζουν μεχρι 19!!τι ειναι αυτα?ααα...

Παράθεση

lucky sunray

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lucky sunray
H lucky sunray αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H lucky sunray έγραψε στις 09:25, 11-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
ονειρο θερινης νυχτος...ωραια ταινια!
ας επανελθουμε λοιπον..οντως ισχυει αλλα οπως ειπα την μαθαινουμε ,εφοσον βεβαια εφαρμοζεται σωστα, τωρα το ποσο ισχυει στην κοινωνια που ζουμε ειναι μεγαλο θεμα και θα βγουμε off topic

Παράθεση

Χαρούλα!!! (Χαρούλα)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Χαρούλα!!!
H Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Χαρούλα!!! έγραψε στις 23:19, 12-04-10:

Ελινάκι,μην νοιάζεσαι για το απουσιολόγιο!!Καλό είναι να προσπαθείς για να παίρνεις όσες περισσότερες γνώσεις μπορείς!!Ξέρω τι εννοείς για ανταμοιβή των κόπων σου!Και εγώ έτσι πίστευα,ώσπου το λούστηκα πέρσι.Καθότι δίκαιη,έκανα πολλούς εχθρούς,γιατί τότε με γνώριζαν και με έβλεπαν ως απουσιολόγο και σαν την άριστη μαθήτρια και όχι σαν άτομο.Φέτος το αρνήθηκα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο!!Γνωρίστηκα επίσης,καλύτερα με κάποια από τα παιδιά και με βλέπουν επιτέλους ως Χαρούλα!!Ευτυχώς!!

Παράθεση

Alloc

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Alloc
Ο Alloc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O Alloc έγραψε στις 00:08, 13-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από VAGGKALL1
απογοητεύομαι όταν ακούω αυτή την επιθημία ειλικρινά !!!!
Κοριτσι μου απάντησέμου ειλικρινα ποιο νομίζεις ότι θα είναι το όφελος από ένα απουσιολόγιο 'εκτος από τη γκρίνια των καθηγητών τα παρακάλεια των μαθητών και το άγχος των ευθηνών για έναν ηλίθιο τιτλο,πες μου σε παρακαλώ!!!
από τη 3η γυμνασίου έχω μπλεξήματα με το απουσιολόγιο και να ξέρης ότι πέρσι όταν το ανέλαβα μετά από δύο περίπου μήνες παρετήθηκα!!!
Και να ξέρης ότι τη καλή φήμη δεν τη διαμορφώνει με απουσιολόγια και άλλες τέτοιες μπούρδες...Και αυτό στο λέω από προσωπική μου εμπειρία !!!
Για να έχει απουσιολόγιο κάποιος με αυτή την ορθογραφία, καταλαβαίνεις Ελίνα ότι δεν έχει αξία να κάθεσαι να σκοτώνεσαι για το απουσιολόγιο. Θα έπρεπε να είναι ο τελευταίος παράγοντας που θα μπορούσε να σε παρακινήσει να διαβάζεις. Υπάρχουν πολλοί και σημαντικοί λόγοι να είσαι τακτική και να μελετάς, το απουσιολόγιο δεν είναι ένας απο αυτούς.

Αλλά εάν εσένα το απουσιολόγιο μπορεί να αποτελέσει ένα κίνητρο για να επιμείνεις στο διάβασμα τότε συνέχισε έτσι!

Παράθεση

staventoula (staventoula)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη staventoula
H staventoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H staventoula έγραψε στις 21:31, 26-04-10:

Ημουν δευτερη απουσιολογος στο δευτερο και τωρα και στο τριτο τριμηνο, στο πρωτο εγινε με κληρωση.

Εβγαλα 19 και 10/13, ενω η κοπελα που ειναι απουσιολογος 19 και 11/13 (Θεωρω οτι ηταν λιγο αδικοι οι βαθμοι της στο δευτερο αλλα τελος παντων)
Μου τη σπαει πολυ γιατι το παιζει κατι επειδη με περναει για λιγο και συνεχως πεταγεται στη ταξη σαν μην υπαρχουν αλλοι... Θελω πολυ να παρω απουσιολογιο...ετσι για να μαθει...κι οχι μονο γι' αυτο, επειδη θελω, μ'αρεσει, αν και ειναι ευθύνη πολυ μεγαλη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prinCess. : 27-04-10 στις 13:35. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

elenaki92

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη elenaki92
H elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H elenaki92 my dream is to fly, oh but the rainbow is so high! έγραψε στις 13:05, 27-04-10:

Ελινάκι, μη σε απασχολεί τόσο το απουσιολόγιο... Κάνε σωστά τη δουλειά σου για να αποκτήσεις βάσεις και να περάσεις εκεί που θες. Αυτό πρέπει να προέχει για σένα. Πίστεψε με, επειδή είχα το απουσιολόγιο στο γυμνάσιο είναι μεγάλη ευθύνη και βάρος που στην ουσία δε σου προσφέρει τίποτα. "είναι δημόσιο έγγραφο και προσέχετε μη το χάσετε" έτσι έλεγαν οι καθηγητές. Και μια φορά που καθηγητής έκανε μουτζούρα στο κουτάκι που γράφουμε το μάθημα εκείνης της ώρας εγώ κόντεψα να την πληρώσω γιατί ακόμη κι ο ίδιος ξέχασε τι είχε κάνει... Άσε που πολλές φορές θα βρεθείς σε δύσκολη θέση γιατί συμμαθητές σου ή και φίλες/φίλοι θα σου ζητήσουν να μη τους βάλεις την απουσία της κοπάνας γιατί στο τέλος θα μείνουν κι από την άλλη τους καθηγητές να υποστηρίζουν και δικαιολογημένα μπορώ να πω ότι αν συμβεί κάτι σ' αυτα τα παιδιά θα μπούνε μέσα... Επιπλέον να σου πω ότι όταν με το καλό πατήσεις στο λύκειο θα δεις ότι δε θα σε νοιάζει. Φέτος οι καθηγητές έχουν πάθει πλάκα με το τμήμα μας γιατί δε ξέρουν ποιος είναι απουσιολόγος για να συνεννοηθούν μαζί του. Το πρώτο τέταρτο της ώρας μπορεί να το εχω εγώ, το άλλο τέταρτο ο άλλος συμμαθητής μου κ.ο.κ. Πάντως να ξέρεις ότι αξιοκρατία σε πολλές περιπτώσεις στους βαθμούς δεν υπάρχει στις μέρες μας. Το εχω ψάξει πολύ το θέμα και κατάλαβα ότι είναι κυρίως θέμα συμπάθειας, γλειψίματος και μετά προσπάθειας. Μένεις σε μια πολύ όμορφη πόλη. Εκμεταλλεύσου το και τώρα που ανοίγει ο καιρός βγες έξω, κανε βόλτες, παίξε, κανε ό,τι θες. φυσικά διάβασε, αλλά κάποιες από τις χαρές που μπορείς να απολαύσεις τώρα μη της αφήνεις για αργότερα γιατί δε ξέρεις αν θα σου παρουσιαστεί ξανά αυτή η ευκαιρία... Αυτα τα λίγα από μένα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

VAGGKALL1

Μαθητής Β' λυκείου

O VAGGKALL1 έγραψε στις 01:19, 08-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Alloc
Για να έχει απουσιολόγιο κάποιος με αυτή την ορθογραφία, καταλαβαίνεις Ελίνα ότι δεν έχει αξία να κάθεσαι να σκοτώνεσαι για το απουσιολόγιο. Θα έπρεπε να είναι ο τελευταίος παράγοντας που θα μπορούσε να σε παρακινήσει να διαβάζεις. Υπάρχουν πολλοί και σημαντικοί λόγοι να είσαι τακτική και να μελετάς, το απουσιολόγιο δεν είναι ένας απο αυτούς.

Αλλά εάν εσένα το απουσιολόγιο μπορεί να αποτελέσει ένα κίνητρο για να επιμείνεις στο διάβασμα τότε συνέχισε έτσι!

τι να κανουμε η δυσλεξεια δεν κρυβεται και ο υπολογιστης δεν υπογραμμιζει τα λαθη μου!!!
αν και μεχρι και τις περυσινες ενδοσχολικες δεν ειχα εξετασει το θεμα...

Παράθεση

Froufrouris (Στέφανος)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Froufrouris
Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πυλαία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Froufrouris έγραψε στις 09:16, 08-05-10:

Εμένα μου άρεσε πάντα η ιδέα του απουσιολογίου. Δεν το κρίβω... Στην πρώτη γυμνασίου το είχε ενας άλλος συμμαθητής μου (με διαφορά 19,6 εγώ και αυτός 19,8 -.-) και το είχε πάρει μόνο και μόνο επειδή είχε μεγάλο βαθμό στα μαθηματικά. Είχαμε πολύ αυστηρό μαθηματικό κ ο μεγαλύτερος βαθμός που έβαλε (που άνηκε στον συμμαθητή μου) ήταν 18. Σε μένα έβαλε 15...Αλλά εγω είχα σε όλα τα άλλα μαθήματα 20 κ ένα 19. Ο συμμαθητής μου είχε κ 17 κ 18. Η φιλόλογος απόρεισε που με πέρασε. Στην δευτέρα γυμνασίου απαλαγμένοι από αυτό το μαθηματικό τον πέρασα κ πείρα το απουσιολόγιο με διαφορά 19,9 αυτός και εγώ 19,11.
Για αυτό να ξες οτι ίσως η συμμαθήτριά σου δεν αξίζει τον τίτλο του απουσιολόγου. Βέβαια υπάρχουν και πολλά αρνητικά.
1)η καθημερινή μου επανάληψη πριν μπει ο καθηγητής στην τάξη πήγε κατα διαόλου
2)όταν όλα τα παιδιά παίζουν στις ασκήσεις σεισμού εγώ πρέπει να τρέχω να τους βρω έναν,έναν...-.-
3) πολύ μεγάλη ευθύνη
4) και κυριώτερο...πλέον διαβάζω τόσο πολύ που έχω γίνει φυτό φοβώντας μην μου πάρει το απουσιολόγιο πάλι ο άλλος και γίνω ρεζίλι. Βέβαια όταν περνάς τον άλλο για πολύ στο Μ.Ο δεν υπάρχει αυτο το πρόβλημα αλλά τώρα που έχουμε διαφορά 2 μορίων δεν έχω χρόνο για τίποτα και έχω μετατραπεί σε φυτό...Θα ήθελα να απαλαχτώ να τελειώνουμε αλλά το έχουμε πάρει πολύ ανταγωνιστικά... : (
Για αυτό σκέψου το λίγο πριν προσπαθήσεις να το πάρεις...
(συγγνώμη για τα ορθογραφικά μου αλλα δεν το κατέω και πολύ το πληκτρολόγιο...)

Παράθεση

Magusta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Magusta
H Magusta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Magusta έγραψε στις 19:11, 09-05-10:

Πρώτα απ'όλα σας χαιρετώ όλους μιας και είναι το πρώτο μου μήνυμα και ελπίζω να ακολουθήσουν πολλά ακόμα.Όσο για το απουσιολόγιο,μιλώντας από προσωπική πείρα,αποτελεί σίγουρα μια επιβράβευση για έναν καλό μαθητή,αλλά το γεγονός ότι δεν το έχεις πάρει ακόμη δεν πρέπει να σε αποθαρρύνει.Το αντίθετο μάλιστα,θα πρέπει να σου δίνει το κίνητρο να συνεχίσεις ακόμη και να ξεπεράσεις τον εαυτό σου.Αν όμως τελικά,και επιμένω αν,δεν τα καταφέρεις,δεν έγινε και τίποτα.Θυμήσου:κανένας δεν μπήκε στο Πανεπιστήμιο μόνο επειδή ήταν απουσιολόγος.

Παράθεση

love_ballet

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη love_ballet
H love_ballet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H love_ballet έγραψε στις 15:38, 10-05-10:

αααααααααααχ όχι!!!! μην το κάνεις αυτο στον εαυτο σου!!!!
ειναι πραγματικά απαίσιο!!! τεράστια ευθυνη!! όλοι σε παρακαλανε να μη βαλεις απουσία και από πάνω σε φωναζουν και φυτο! χαλια χαλια σ λέω!!! εγω το εχω από την 1η γυμνασιου και φετος (Β λυκειου) το εδωσα!! βεβαια κι εγω στην αρχη το είχα πάρει πατριωτικά το θεμα!!! το είχα βάλει στοχο ζωης!!!
Τωρα αν το θελεις παρα πολύ καλά θα κάνεις να παλεψεις για αυτο και ειμαι σίγουρη ότι θα τα καταφερεις!!!!!
καλή επιτυχια και καλό διάβασμα!!!
ο απουσιολογος πόσ σε περνάει?

Παράθεση

elinaki97 (elina)

Μαθητής Β' λυκείου

H elinaki97 έγραψε στις 23:00, 11-05-10:

Δεν μπορείς ναι πεις ότι έχουμε και τεράστια διαφορά...0.3 μόρια

Παράθεση

love_ballet

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη love_ballet
H love_ballet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H love_ballet έγραψε στις 23:32, 11-05-10:

έλα βρε ελινακι!!! είσαι πολύ κοντά!!! θα τα καταφερεις!!! (βεβαια μετα παιζει να το μετανιωσεις!)
αλλά μην απογοητευεσαι! άλλωστε μια γυναικα όλα τα μπορεί!!!!!

Παράθεση

athena141

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη athena141
H athena141 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H athena141 έγραψε στις 19:56, 03-06-10:

Εγώ είχα το απουσιολόγιο και σου λεω οτι δεν χανεις και τιποτα πολλες φορες σου λενε οι φιλοι να σβησεις απουσιες και ερχεσαι σε πολυ δυσκολη θεση εγω πολλες φορες το μετανιωσα που το πηρα αλλα αμα το θες τοσο προσπαθησε περισσοτερο και θα τα καταφερεις εγω παντως δουλεψα πολυ και πηρα 20 παρα 1.

Παράθεση

sophia_b (Σοφία-Ζωή)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sophia_b
H Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H sophia_b έγραψε στις 11:16, 10-06-10:

το απουσιολογιο δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια ιδεα.. ολο το μπελα σου βρισκεις να καλυπτεις απουσιες και που πηγε το απουσιολογιο και που ειναι το βιβλιο υλης. το μονο θετικο για μενα που ημουν πρωτη τριτη γυμνασιου και φετος ειναι οτι στην αρχη της χρονιας και μονο που μπαινει ο καθηγητησ μεσα και ρωταει ποιος ειναι απουσιολογος, ξερει ηδη οτι εισαι καλη και τα καταφερνεις η μαλλον για την ακριβεια η καλυτερη εκει μεσα στα μαθηματα παντα. και σιγουρα δεν ειναι επιβραβαυση..... αγγαρια..ειμαι παθουσα, ξερω τι σου λεω.. επιβραβευση θα ηταν να περασεις εκει που θες στο τελος. κανενας που δεν υπηρξε απουσιολογος η σημαιοφορος δεν επαθε τιποτα...

Παράθεση

Esperius

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Esperius
Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O Esperius έγραψε στις 11:41, 10-06-10:

Το απουσιολογιο δεν το προσφερουν ως ανταμοιβη των προσπαθειων σου.Το παρουσιαζουν ετσι.Ο λογος που το δινουν στους καλυτερους μαθητες ειναι επειδη εχουν συνδεσει τον καλο μαθητη με τον πειθαρχημενο και σοβαρο μαθητη.Εγω ημουν τα δυο τελευταια χρονια απουσιολογος.Πραγματικα δεν μου προσεφερε τιποτα αλλο εκτος απο αγχος.Και εγω οταν ημουν στην ηλικια σου ειχα το ιδιο κολλημα,επειδη με ειχαν πρηξει οι δικοι μου.Δεν ειναι διακριση,ειναι ευθυνη που σε περιοριζει...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    arnold

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους