Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,612 εγγεγραμμένα μέλη και 2,842,947 μηνύματα σε 81,538 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 837 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Δεύτερο Πτυχίο ή Μεταπτυχιακό;

geo1986

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη geo1986
Ο geo1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O geo1986 έγραψε στις 08:48, 20-12-10:

Καλημερα, θα ηθελα τη βοηθεια σας για ενα θεμα που με απασχολει. Καταρχην εχω τελειωσει ΤΕΙ Πληροφορικης, επειδη πιστευω ομως οτι οσα πιο πολλα εφοδια εχουμε τοσο καλυτερο ειναι για μας σκεφτομαι να κανω μεταπτυχιακο ή να παω για ενα δευτερο πτυχιο. Καλος/κακος η πληροφορικη βρισκεται παντου. Καθενα εχει τα θετικα/αρνητικα του: Το μεταπτυχιακο ειναι για 2 χρονια, το πληρωνεις(στο εξωτερικο περισσοτερο), στην Ελλαδα κυριως τα πανεπιστημια εχουν μεταπτυχιακα(στο εξωτερικο υπαρχει μεγαλυτερο ευρος θεματων), πρεπει να μπεις σε λιστα αναμονης αναλογα με το πανεπιστημιο ή να το "σπρωξεις" λιγο αν εχεις γνωστο, στα πανεπιστημια πιστευω οτι δεν επιλεγουν τοσο πολυ αποφοιτους ΤΕΙ γιατι τους θεωρουν χαμηλου επιπεδου(δεν το λεω απο κακια αλλα οσο να' ναι δεν εχουν το θεωρητικο επιπεδο ενος απο ΑΕΙ), το μεταπτυχιακο στον ιδιωτικο τομεα υποτιθεται στο πληρωνουν, στο δημοσιο θεωρειται προσον για μια καλυτερη θεση(λεμε τωρα ...), δεν κανεις πρακτικη εφαρμογη αυτο που εμαθες στο μεταπτυχιακο. Απο την αλλα ενα δευτερο πτυχιο κανεις 4 χρονια(το λιγοτερο) να το παρεις, δεν το πληρωνεις, παντου υπαρχουν αει / τει, μπορεις να βρεις δουλεια(λεμε τωρα) απο το δευτερο πτυχιο αν οχι απο το πρωτο, φανταζομαι να μετραει σε διαγωνισμους(πχ ασεπ, δεν ξερω ποσα μορια πιανει ενα δευτερο πτυχιο και ενα μεταπτυχιακο). Εσεις τι θα επιλεγατε να κανετε και γιατι; Γνωριζετε αν υπαρχει μεταπτυχιακο σε Ελλαδα/εξωτερικο επανω σε τεχνολογια ιατρικων οργανω; Εχετε εμπειρια απο κατατακτηριες; Τι πρεπει να κανω; Ποσο πρεπει να διαβασω; Ειναι δλδ σαν να δινεις εξεταστικη; Ποσο καιρο πριν πρεπει να ξεκινησω διαβασμα και ποτε να ενημερωσω τη γραμματεια της σχολης που θελω; Σε επαρχια και με βαθμο πτυχιου ειναι καλυτερα λετε; Θα το εκτιμουσα αν μου απαντουσατε μετα απο αυτο το brainstorming. Ευχαριστω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,256 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 10:09, 20-12-10:

Καλημέρα!!!!

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε όλα αλλά να σου πω για τις κατατακτήριες ότι είναι πολύ καλή λύση καθώς οι απόφοιτοι ΤΕΙ έχουν μεγαλύτερο ποσοστό θέσεων (Στα ΜΜΕ για παράδειγμα, πήραν 6 ΤΕΙ-2 ΑΕΙ...που πρακτικά σημαίνει ότι αν διαβάσεις λίγο της προκοπής και πιάσεις τη βάση, είσαι μέσα σίγουρα!Ξέρω ότι περίπου τα ίδια ποσοστά είναι και στην Ιατρική Αθήνας...!)Το διάβασμα σου πρέπει να είναι προσεκτικό γιατί βάζουν λίγο περίεργα θέματα αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά αν έχεις διαβάσει.Είναι λίγο πιο δύσκολα από την εξεταστική κατά τη γνώμη μου. Οι γραμματείες βγάζουν ανακοινώσεις νομίζω γύρω στο Σεπτέμβρη για αιτήσεις και βιβλιογραφία, αρκεί να έχεις τον νου σου για να τη δεις.

Για τα μεταπτυχιακά, δεν ξέρω τι να σου προτείνω...Στο εξωτερικό είναι ένα χρόνο..Πας τσακ μπαμ και τελειώνεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Revekka : 20-12-10 στις 10:39.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

geo1986

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη geo1986
Ο geo1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O geo1986 έγραψε στις 14:55, 23-12-10:

Ευχαριστω για την απαντηση σου Revekka, ειχα κανει αιτηση για μεταπτυχιακο στο ανοικτο πανεπιστημιο αλλα ειμαι σε λιστα αναμονης οποτε λιγο χλωμο μου φαινεται να το ξεκινησω. Θα ψαξω να βρω σχολες που με ενδιαφερουν, νομιζεις οτι ειναι καλυτερα/ευκολοτερα να μπεις σε μια σχολη επαρχιακης πολης απ' οτι σε μια μεγαλη πολη πχ Αθηνα Θεσσαλονικη;

Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,256 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 14:57, 23-12-10:

Αναλόγως τον τρόπο εισαγωγής...Γιατί αν παίρνουν με βαθμό, εκεί τα πράγματα δυσκολεύουν...Θα θες πολύ καλό βαθμό για να μπεις!
Επίσης παίζει ρόλο και το που μένεις...Και το αν θες να δουλέψεις παράλληλα..Τα σκέφτεσαι όλα αυτά και βλέπεις..

Παράθεση

Leela

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Leela
H Leela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Leela Bigfoot :.:. έγραψε στις 09:22, 23-03-12:

χαλοοου!

Παίδες έχω χαθεί, θα θελα τη γνώμη σας
Καταρχήν λίγα λόγια προκαταρκτικα
Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο τμήμα Μάρκετινγκ της Ασοεε....Τώρα το πώς βρέθηκα εκεί (ήταν και 1η επιλογή μου μη ξεράσω) ούτε εγώ δεν ξέρω...
Εχω μετανιώσει που μπήκα εκεί, χαράμισα τσάμπα τα μόρια των πανελληνίων μου, και τα μαθήματα είναι θεωρητικά (πράγμα που ήθελα να αποφύγω καθότι άχρηστη στην απομνημόνευση κ παπαγαλία)
Τέλος πάντων, βρίσκομαι αισίως στο 3ο έτος με πολύ λίγα χρωστούμενα (γτ βαριόμουν να διαβάσω στο 1ο έτος) Κ υπολογίζω σε 1 χρόνο να έχω ξεμπερδέψει.

Αλλά θέλω να αλλάξω τομέα. Σκεφτόμουν να μεταπηδήσω σε αυτό που ανέκαθεν (από το γυμνάσιο) σκεφτόμουν, δηλαδή πληροφορική, προγραμματισμούς, πληροφοριακά συστήματα ή τέσπα κάτι σχετικό με τον τομέα. Βέβαια είναι πολλές επιστήμες που με ελκύουν (κατα βάση θετικού υπόβαθρου), μ αρέσει ο τομέας της ρομποτικής κ αυτοματισμών, η πληροφορικές , η νευρολογία (υπάρχει το neuromarketing σε περίπτωση που μπορούσα να κάνω συνδιασμό), βιολογιο-χημείες κ διάφορα άλλα.....

Το θέμα είναι ότι με το πτυχίο του μάρκετινγκ, που πάω ο καραμήτρος για μεταπτυχιακά σε αυτούς τους τομείς. Δεν ξέρω κατά πόσο θα με δεχτούν αλλά δε ξέρω και κατά πόσο με ένα μόνο μεταπτυχιακό θα μπορουσα να δουλέψω πάνω στον σχετικό τομέα.

Το σκέφτομαι σοβαρ(ότατ)α για 2ο πτυχίο αλλά με τρομάζουν τα 4 ακόμα χρόνια...επίσης με τρομάζει το γεγονός ότι μετά απο 8 χρόνια σπουδών ενδέχεται να μην μετράνε τα 2 πτυχία όσο 1 πτυχίο συν ένα μεταπτυχιακό....Βέβαια αν κάνω

Χελπ μι πλιζ
Σκέφτομαι να πάω κ για επαγγ.προσανατολισμό

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους