Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,452 εγγεγραμμένα μέλη και 2,832,595 μηνύματα σε 80,926 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 588 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Σπουδές στη Σκωτία

Firebolt (Ζωή)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Firebolt
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Firebolt έγραψε στις 02:04, 04-07-11:

Γεια σας!

Γνωρίζετε, μήπως, κάτι για τις σπουδές και τα πανεπιστήμια στη Σκωτία; Πώς είναι από άποψη επιπέδου, αναγνωρισιμότητας των πτυχίων, φοιτητικής ζωής και κόστους; Έχουν τις ίδιες απαιτήσεις για εισδοχή με τα αγγλικά πανεπιστήμια;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dragonver

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dragonver
Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.

O dragonver έγραψε στις 02:17, 04-07-11:

Φίλε μου ένας γνωστός μου σπουδάζει στη Σκωτία και συγκεκριμένα στο Αμπερντιν αν το έχεις ακούσει. Από άποψη αναγνώρισης δεν ξέρω πάντως από θέμα οργάνωσης είναι πολύ καλό, πιο οργανομένο από το ελληνικό (δυστυχώς αυτό είναι αυτονόητο), από την άποψη ότι ο καθένας έχει μια δικιά του αίθουσα μελέτης που μοιράζεται με λίγα άτομα. Επίσης έχει και έναν υπεύθυνο καθηγητή που είναι διαθέσιμος για ό,τι θέλει ο φοιτητής. Το καλό είναι ότι οι σπουδές συνδέονται άμεσα με την εργασία. Από ανεργία τα πράγματα όταν είχα παει στον γνωστό μου για διακοπές το 2007 ήταν καλά δηλαδή με λίγο ψάξιμο έβρισκες μια δουλεία 8ώρου. Οι μισθοί είναι πολλοί καλοί σε σχέση με τις Ελλάδας (7 λίρες την ώρα το 2007 νομιζω βασικός μισθός). Επάγγελμα με μέλλον στην Σκωτία και ιδιαίτερα στο Αμπερντιν είναι οι Χημικοί Μηχανικοί αφού γίνεται σημαντική εξόρυξη πετρελαίου εκεί και υπάρχουν πολλές τέτοιες εταιρίες. Τέλος από άποψη ζωής όταν είχα πάει εγώ ήμουν 16 χρονών και δεν μπορούσα να μπω σε κλαμπ πάντως έχει πολύ ζωή και σε κάποιες pub που μπήκα ήταν πολύ ωραία. Γενικά άνετα θα επέλεγα την Σκωτία για σπουδές και ζωή. Ελπίζω να σε βοήθησα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nansy_astr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nansy_astr
H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιδιωτική σχολή . Έχει γράψει 1,707 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 06:26, 04-07-11:

έχω ακούσει εξαιρετικά σχόλια για το πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Viktoria

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Viktoria
H Viktoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Viktoria έγραψε στις 11:12, 04-07-11:

Γεια σου! Έκανα μεταπτυχιακό στο πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου, στην εφαρμοσμένη γλωσσολογία. Το πανεπιστήμιο έχει πολύ καλή οργάνωση και καλούς καθηγητές, γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Το μεταπτυχιακό μου το αναγνώρισε ο ΔΟΑΤΑΠ μέσα σε 4 μήνες (ημερομηνία ρεκόρ, συνήθως κάνουν κανέναν χρόνο). Ίσως βέβαια παίζει ρόλο ότι το πρώτο μου πτυχίο ήταν στην Ελλάδα. Η ζωή στο Εδιμβούργο είναι υπέροχη, έχει πολλούς φοιτητές και είναι πανέμορφη πόλη, με μικρές αποστάσεις. Το Εδιμβούργο έχει άλλα δύο πανεπιστήμια (Napier και queen Margaret) αλλά δεν θεωρούνται τόσο καλά. Να κοιτάξεις στο site αυτό http://www.ed.ac.uk/home για τα προγράμματα και τα δίδακτρα. Το δικό μου εκανε 6.000 ευρώ, αλλά τα προπτυχιακά είναι φθηνότερα. Αν πας, να πάρεις οπωσδήποτε υποτροφία, είναι πολύ εύκολο και σου καλύπτουν τα δίδακτρα, κάνεις απλώς μία αίτηση (θα βρεις πληροφορίες στο site που σου έδωσα). Κοίτα και αυτό http://www.travelstories.gr/%E7-%E6%...%E5%F4%E5.html και ρώτησέ με ό,τι άλλο θέλεις!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 11:45, 04-07-11:

Για θετικές επιστήμες έχει καλό όνομα;

Παράθεση

Firebolt (Ζωή)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Firebolt
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Firebolt έγραψε στις 12:49, 04-07-11:

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες!
Τις τελευταίες μέρες έχω ξεκινήσει να σκέφτομαι τη Σκωτία για προπτυχιακές σπουδές και επειδή δεν έχω πάει ακόμα σε σύμβουλο είπα να ρωτήσω εσάς που ξέρω ότι κάποιοι θα το ζείτε/ζήσατε από πρώτο χέρι.

Μια ερώτηση για τις προϋποθέσεις εισαγωγής (ας πάρουμε για παράδειγμα το Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου, που μέσα από τα link της Viktoria, το έχω ψάξει κάπως περισσότερο):
Θέλω να παρακολουθήσω προπτυχιακό στο Computer Science (Informatics). Λογικά στο απολυτήριο μου θα δούνε τους βαθμούς της Πληροφορικής, των Μαθηματικών, της Φυσικής και των Αγγλικών (για το επίπεδο γλώσσας). Μήπως ξέρετε τι γίνεται με τα IGCSE και τα GCSE στα σκωτζέζικα πανεπιστήμια; Έχω ήδη IGCSE στο Applied Information and Communication Technology (A' Level) με βαθμό C και GCSE στο Core Mathematics με βαθμό A (As Level). Μέχρι το τέλος του καλοκαιριού θα έχω και ένα IGCSE στο English as a Second Language (O' Level) και GCSE στα Further Pure Mathematics (A' Level). Αυτά λαμβάνονται το ίδιο υπόψη στην εισδοχή στα πανεπιστήμια της Σκωτίας όπως στην Αγγλία;

Παράθεση

nansy_astr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nansy_astr
H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιδιωτική σχολή . Έχει γράψει 1,707 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 15:07, 04-07-11:

το λέει η ιστοσελίδα

Requirements for undergraduate applicants

If English is your second language you must provide evidence of good written and spoken English skills.
Accepted qualifications

We accept a range of qualifications, however our requirements vary depending on the degree you are applying for.
We may also accept the English qualification you have taken as part of your studies at high school.
You can check this in our information by country section.
Your English language certificate must be no more than two years old at the beginning of your degree course.
The following table shows the English language qualifications we accept.
Accepted English language qualifications Qualification College/School Minimum Grade IELTS Academic module Humanities & Social Science

Science & Engineering Overall 6.5 with 5.5 in each component (IELTS academic module). For Nursing, overall 7.0 with 7.0 in each component. Medicine & Veterinary Medicine 7.0 with 7.0 in each component TOEFL
Internet-based test Humanities & Social Science 92 or above with minimum 23 in reading, listening, speaking and writing Science & Engineering 92 or above with minimum 21 in writing and listening, 22 in reading, and 23 in speaking Medicine & Veterinary Medicine 100 or above with minimum 21 in writing and listening, 22 in reading, and 23 in speaking IGCSE Humanities & Social Science

Science & Engineering C Medicine & Veterinary Medicine B Cambridge ESOL (CAE) Humanities & Social Science

Science & Engineering Grade A
with a minimum grade of : 'weak' in listening, speaking, reading, writing Cambridge ESOL (CPE) Humanities & Social Science

Science & Engineering Grade C
with a minimum grade of : 'weak' in listening, speaking, reading, writing English language courses

We offer English language courses throughout the year.

ναι νίκο έχει πάρα πολύ καλό όνομα..μια γνωστή μου εκεί σπουδάζει αστροφυσική..

Παράθεση

gogo1995

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη gogo1995
H gogo1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H gogo1995 έγραψε στις 13:02, 06-07-11:

γεια σας
θα ηθελα την βοηθεια σας οσον αφορα την ενημερωση γαι τις σπουδες στο εξωτερικο
τι γνωριζετε για τις σπουδες στην σκωτια?
οσον αφορα την εισαγωγη και τα ετησια διδακτρα???
διαβασα για την χρηματοδοτηση του κρατους, αλλα δεν γνωριζω κατα ποσο ισχυει.
θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν καποιος παρεθετε τις γνωσεις του
ευχαριστω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 06-07-11 στις 13:52. Αιτία: μορφοποίηση
Παράθεση

spy-ak

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη spy-ak
H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,281 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε στις 18:46, 09-07-11:

Η χρηματοδότηση από το κράτος ισχύει κανονικότατα. Πληρώνεις μόνο την εστία-διαμέρισμα, τον βασικό εξοπλισμό για το εργαστήριο κλπ. Τουλάχιστον πριν από 2 χρόνια περίπου, που ένας συγγενής μου πήγε Αμπερντίν (Κοίτα σύμπτωση... ) και σπουδάζει εκεί βιοτεχνολογία. Καλά είναι, απλά είναι λίγο πίσω στον τρόπο σκέψης και στη νοοτροπία (όπως φάνηκε και από το βασιλικό γάμο). Και υπάρχουν πολλοί φοιτητές από διάφορες χώρες του κόσμου. Πάντως, είμαι της άποψης να κάνει κάποιος πρώτα προπτυχιακές σπουδές εδώ, και μετά να συνεχίσει έξω, αν είναι. Καλά, βέβαια... έτσι όπως θέλουν να κάνουν τα Πανεπιστήμια... δεν ξέρω.

Παράθεση

irbal

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη irbal
H irbal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H irbal έγραψε στις 13:22, 17-07-11:

παιδια καλησπερα,
θα ηθελα μια βοηθεια αν καποιος γνωριζει να μου πει τι παιζει με δανεια στην σκωτια!

Παράθεση

bettina

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη bettina
H bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.

H bettina έγραψε στις 13:12, 18-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από irbal
παιδια καλησπερα,
θα ηθελα μια βοηθεια αν καποιος γνωριζει να μου πει τι παιζει με δανεια στην σκωτια!
Ρίξε μια ματιά εδώ...

http://www.student-support-saas.gov.uk/

Παράθεση

-AnnaGeo-

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη -AnnaGeo-
H -AnnaGeo- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H -AnnaGeo- έγραψε στις 18:25, 28-10-11:

Έχω ακούσει ότι είναι πιο οικονομικό να νοικιάσεις σπίτι στην σκοτία από το να μείνεις στην εστία του πανεπιστημιου. Ισχύει?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη toi_toi : 28-10-11 στις 18:51. Αιτία: greeklish
Παράθεση

schooliki

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη schooliki
Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.

O schooliki έγραψε στις 18:55, 28-10-11:

Για το Εδιμβούργο
Οι μη Σκωτσέζοι του Ηνωμένου Βασιλείου από το 2012 θα πληρώνουν 9.000 λίρες και θα ισχύει ένα σύστημα υποτροφιών. Για τους Σκωτσέζους και τους Ευρωπαίους δεν έχει αποφασιστεί ακόμα.
Λεπτομέρειες στην ιστοσελίδα του Εδιμβούργου http://www.ed.ac.uk/schools-departme...e/tuition-fees

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Leooo21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Leooo21
Ο Leooo21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Leooo21 έγραψε στις 12:32, 18-11-11:

Καλησπερα παιδια! Υπαρχει καποιος ο οποιος να γνωριζει η να εχει παρει δανειο απο την σκωτια για σπουδες?? Θελω να φυγω για σπουδες σκωτια και δεν υπαρχουν λεφτα.. Μπορει καποιος να βοηθησει?

Παράθεση

Mercury (Φρεντο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Φρεντο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,423 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 13:39, 18-11-11:

Νομιζω οτι το δανειο απο την Σκωτια, οπως και το δανειο απο το Ηνωμενο Βασιλειο καλυπτει μονο τα διδακτρα. Θα πρεπει να βρεις και κοντα στις 3-5 χιλιαδες τον χρονο για να καλυψεις διαμονη και εξοδα διαβιωσης.
Υπαρχουν βεβαια και υποτροφιες και διαφορες διευκολυνσεις για τους αριστουχους φοιτητες που εχουν οικονομικα προβληματα.

Παράθεση

Leooo21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Leooo21
Ο Leooo21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Leooo21 έγραψε στις 13:51, 18-11-11:

To ΣΣA δεν δίνει δάνειο για τα έξοδά σου εκεί?? Σπίτι και προσωπικά??

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη challenger : 25-11-12 στις 16:43. Αιτία: greeklish
Παράθεση

Mercury (Φρεντο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Φρεντο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,423 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 14:07, 18-11-11:

Εαν καταλαβα καλα στην σελιδα του SAAS για να παρεις δανειο/βοηθεια για τα εξοδα διαβιωσης πρεπει η να μεινεις τουλαχιστον 3 χρονια στο Ηνωμενο Βασιλειο η να ειναι οικονομικος μεταναστης, η να εχει καποιον συγγενη που να ειναι οικονομικος μεταναστης στο Ηνωμενο Βασιλειο.

Παράθεση

hidd

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη hidd
Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 232 μηνύματα.

O hidd έγραψε στις 19:08, 18-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Εαν καταλαβα καλα στην σελιδα του SAAS για να παρεις δανειο/βοηθεια για τα εξοδα διαβιωσης πρεπει η να μεινεις τουλαχιστον 3 χρονια στο Ηνωμενο Βασιλειο η να ειναι οικονομικος μεταναστης, η να εχει καποιον συγγενη που να ειναι οικονομικος μεταναστης στο Ηνωμενο Βασιλειο.
Είναι αλήθεια ότι για να πάρεις δάνειο η grant πρέπει να έχεις μείνει UK 3 χρονια.
Όμως παρόλα αυτά το SAAS πληρώνει τα δίδακτρα του πανεπιστημιου σε όλους τους ευρωπαίους πολίτες(Εκτος από τους βρετανούς).
Συνεπώς τα σκοτσέζικα πανεπιστήμια δεν έχουν δίδακτρα για τους έλληνες!!

What financial support can I get?
If your main reason in coming to Scotland from an EU country outside the UK is to study, we will pay your tuition fees only.

EU Tuition fees only award
To be eligible to apply for payment of EU tuition fees only, you must meet the following conditions

You are a non-UK EU national, an EU overseas territories national or the family memeber of either.
You have been ordinarily resident in the EU, the EU overseas territories, elsewhere in the EEA or Switzerland for the three years immediately before the first day of the first academic year of your course (the relevant date*).
You are taking a course of full-time study in Scotland and you plan to graduate in Scotland.
You do not already have a degree for which you received support from your home country or another EU member state.

http://www.saas.gov.uk/student_suppo...al_support.htm

Παράθεση

rainbow.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη rainbow.
H rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H rainbow. έγραψε στις 17:17, 25-11-11:

γεια σας.μηπως εχει σπουδασει καποιος στο πανεπιστημιο του Εδιμβουργου; ενδιαφερομαι για προπτυχιακες σπουδες.μπηκα στη σελιδα του πανεπιστημιου αλλα θα ηθελα να μου πει καποιος και τη δικη του εμπειρια.ευχαριστω πολυ

Παράθεση

Ζαννα

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Ζαννα
H Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H Ζαννα έγραψε στις 00:56, 04-01-12:

παιδια δεν καταλαβα.
ενας ελληνας φοιτητης για να παει να σπουδασει Σκωτια (θετικες επιστημες ) δεν θα πληρωσει διδακτρα ;;;

μην με βρισετε αλλα με μπερδεψε το ποστ του hidd απο πανω

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=353867

εδω στην εικονα γραφει "Σκωτια-Ουαλλια : οι προπτυχιακες σπουδες ειναι δωρεαν για πολιτες της Ε.Ε. "

στο σάιτ του πανεπιστιμιου του Εδιμβουργου στα φιις γράφει περιπου 1.800 (!!!????)

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ , ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑΑΑΑΑ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chris1993 : 04-01-12 στις 02:46. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων (Merge)
Παράθεση

mati

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mati
H mati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H mati έγραψε στις 02:40, 04-01-12:

Γεια σου,
Σπουδαζω στο Πανεπιστημιο του Εδιμβουργου και δεν νομιζω οτι ισχυει οτι οι πολιτες τησ ΕΕ δεν πληρωνουν διδακτρα..Εγω προσωπικα πηρα υποτροφια για τα διδακτρα μου(πληρωσα μονο 100 λιρες) αλλα τα αλλα παιδια απο το master μου πληρωνουν κανονικοτατα...

Παράθεση

hidd

Φοιτητής

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 232 μηνύματα.

O hidd έγραψε στις 07:52, 04-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από mati
Γεια σου,
Σπουδαζω στο Πανεπιστημιο του Εδιμβουργου και δεν νομιζω οτι ισχυει οτι οι πολιτες τησ ΕΕ δεν πληρωνουν διδακτρα..Εγω προσωπικα πηρα υποτροφια για τα διδακτρα μου(πληρωσα μονο 100 λιρες) αλλα τα αλλα παιδια απο το master μου πληρωνουν κανονικοτατα...
http://www.saas.gov.uk/student_suppo...al_support.htm

Παράθεση

schooliki

Φοιτητής

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.

O schooliki έγραψε στις 11:02, 04-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από mati
Γεια σου,
Για 1ο πτυχίο προπτυχιακών σπουδών (όχι μεταπτυχιακά, ούτε 2ο πτυχίο) φαίνεται να ισχύουν τα παρακάτω στο Εδιμβούργο, έτσι ώστε να επιλεγείς για τη χρηματοδότηση των διδάκτρων:
Tuition fee arrangements

Full-time Scottish-domiciled students and non-UK EU students must apply to the Student Awards Agency for Scotland for payment of their tuition fees by the Scottish Government.
This applies even if you are not applying for any other means of support.
.........................................................................
EU applicants

You may be eligible for your tuition fees to be covered by the Scottish Government, if you are:
  • an EU national from a non-UK EU country
  • studying for your first undergraduate degree
  • studying full-time
Ιστοσελίδα http://www.ed.ac.uk/studying/undergr...u/tuition-fees

Παράθεση

Ζαννα

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Ζαννα
H Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H Ζαννα έγραψε στις 20:41, 05-01-12:

1. http://www.ed.ac.uk/schools-departme...aduate/catered
κατω κατω λεει :
All catered accommodation includes the provision during semester-time only of 14 meals per week: breakfast Monday-Friday, brunch Saturday-Sunday and dinner seven days a week.
Δλδ δινεις 600 το μηνα για στεγαση και διατροφη ;; Συμφερει αν ειναι ετσι.
Ξερει κανεις για αυτα, δεν πιστευω να σου δινουν τιποτα ψιχουλα ;;

2. Επισης, καπου διαβασα οτι αν εισαι αριστος μαθητης σε πανε κατευθειαν 2ο ετος ;; ( Μου φαινετε πολυ πολυ πολυ παραξενο ,και λογικα λαθος καταλαβα αλλα anyway απλα ρωταω)

3. Στο τέλος του 4ου έτους παιρνεις Barchelor; Τι ειναι αυτο; Πως λειτουργει γενικα το συστημα με τα μαστερς κι ολα αυτα; Τι ειναι;

4. ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ, αν μπορει καποιος να μας δωσει τα φωτα του αν ενας φοιτητης μπορει να κανει καποια παρτ τάιμ τζομπ π.χ. σερβιτοριλικι και τετοια παρομοια ,γενικα θεωρειται ως λογικο σε εκεινους τους "κυκλους" ;;;;
Και φυσικα ΑΝ εχει μεινει καποια δουλεια ή εχουν γεμισει ;
Γιατι αμα περιμενεις απο το budget της οικογενειας να σπουδασεις σωθηκες (μιλωντας ειρωνικα παντα)
Για μενα προσωπικα ισχυει :(

5.Για το πανεπιστημο της Γλασκοβης ξερουμε τιποτα; Γιατι αραγε δεν εχει γινει καμια αναφορα ακομα σε αυτο το τοπικ ;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ζαννα : 05-01-12 στις 22:17.
Παράθεση

Schopenhauer (Πάνος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Schopenhauer
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Schopenhauer έγραψε στις 15:48, 02-02-12:

Παιδιά και εγώ ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για προπτυχιακές στη Σκωτία απλά όταν έψαχνα στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου του Εδιμβούργου βρήκα ένα πιθανές πρόβλημα. Στα requirements for entry λέει ότι το πανεπιστήμιο θέλει απολυτήριο απο 18,5 και πάνω και σε κάποια τμήματα 19 και. Διάβασα από ένα λίνκ που αναρτήθηκε εδώ ότι αυτό ισχύει για τα παρεμφερή μαθήματα. πχ άμα θες μαθηματικά παίρνουν τον μ.ο. των θετικών και vice versa . Εγώ θέλω να σπουδάσω Ιστορία και στα θεωρητικά πιάνω το βαθμό στα τεχνολογικά όμως είμαι χάλια.Τον ήπια εν ολίγεις ρε παιδιά ???? Όποιος ξέρει ας απαντήσει παρακαλώ ΠΟΛΥ

Παράθεση

hidd

Φοιτητής

O hidd έγραψε στις 22:22, 02-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Schopenhauer
Παιδιά και εγώ ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για προπτυχιακές στη Σκωτία απλά όταν έψαχνα στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου του Εδιμβούργου βρήκα ένα πιθανές πρόβλημα. Στα requirements for entry λέει ότι το πανεπιστήμιο θέλει απολυτήριο απο 18,5 και πάνω και σε κάποια τμήματα 19 και. Διάβασα από ένα λίνκ που αναρτήθηκε εδώ ότι αυτό ισχύει για τα παρεμφερή μαθήματα. πχ άμα θες μαθηματικά παίρνουν τον μ.ο. των θετικών και vice versa . Εγώ θέλω να σπουδάσω Ιστορία και στα θεωρητικά πιάνω το βαθμό στα τεχνολογικά όμως είμαι χάλια.Τον ήπια εν ολίγεις ρε παιδιά ???? Όποιος ξέρει ας απαντήσει παρακαλώ ΠΟΛΥ
Έχω κάνει και εγώ αίτηση στο edinburgh και άκου πως είναι τα πράγματα.
Για τις θετικές επιστήμες θέλει 19 σύνολο και 18 σε 3 μαθήματα κατεύθυνσης (στο απολυτήριο όλα αυτά, δηλαδή τετράμηνα+πανελλήνιες).
Όσον αφορά τις θεωρητικές τώρα δηλαδή και ιστορία θέλει 18.5-19 στο σύνολο (δηλαδή όλα τα μαθήματα μαζί) minimum.
Αυτό σημαίνει ότι για να έχεις ρεαλιστικές πιθανότητες να σε πάρουν πρέπει να υπολογίζεις ότι θα βγάλεις απολυτήριο 19.5++.
Το edinburgh είναι απίστευτα ανταγωνιστικό, δεστο και μονος σου τα ποσοστά των ατόμων που παίρνουν offer http://www.ed.ac.uk/schools-departme...-stat2010-2011 .
Για ιστορία είναι κάτω από 13% αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχεις απολυτήριο λυκείου όσο πιο κοντά στο 20 και γυμνασίου 18.5++.
Αλλιώς οι πιθανότητες δυστυχώς είναι πολύ μικρές.
Και τελευταίο έχε στο νου σου ότι η προθεσμία για τις αιτήσεις είναι 15 Ιανουαρίου του προηγουμενου χρόνου από αυτόν που θες να σπουδάσεις.

Παράθεση

cosmopolitan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη cosmopolitan
H cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 391 μηνύματα.

H cosmopolitan έγραψε στις 22:31, 02-02-12:

Από τη σεζον 2013-2014 κανονικα δίδακτρα και σε ουαλία και σε σκωτία. Περιμένουμε απλά να δούμε εαν θα φτάσουν τις 9000 λιρες. τα δανεια τωρα σου επιτρεπουν να μην πληρωσεις το ποσο, αλλα μολις θα αποφοιτησεις θα τα πληρωσεις συν τους τοκους

Παράθεση

Schopenhauer (Πάνος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Schopenhauer
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Schopenhauer έγραψε στις 22:39, 02-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από hidd
Έχω κάνει και εγώ αίτηση στο edinburgh και άκου πως είναι τα πράγματα.
Για τις θετικές επιστήμες θέλει 19 σύνολο και 18 σε 3 μαθήματα κατεύθυνσης (στο απολυτήριο όλα αυτά, δηλαδή τετράμηνα+πανελλήνιες).
Όσον αφορά τις θεωρητικές τώρα δηλαδή και ιστορία θέλει 18.5-19 στο σύνολο (δηλαδή όλα τα μαθήματα μαζί) minimum.
Αυτό σημαίνει ότι για να έχεις ρεαλιστικές πιθανότητες να σε πάρουν πρέπει να υπολογίζεις ότι θα βγάλεις απολυτήριο 19.5++.
Το edinburgh είναι απίστευτα ανταγωνιστικό, δεστο και μονος σου τα ποσοστά των ατόμων που παίρνουν offer http://www.ed.ac.uk/schools-departme...-stat2010-2011 .
Για ιστορία είναι κάτω από 13% αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχεις απολυτήριο λυκείου όσο πιο κοντά στο 20 και γυμνασίου 18.5++.
Αλλιώς οι πιθανότητες δυστυχώς είναι πολύ μικρές.
Και τελευταίο έχε στο νου σου ότι η προθεσμία για τις αιτήσεις είναι 15 Ιανουαρίου του προηγουμενου χρόνου από αυτόν που θες να σπουδάσεις.
το 13 ήθελα να σπουδάσω αλλά απ' οτι βλέπω @@ . 18,5-19 ? πφφ με την καμία δηλαδή...ευχαριστώ πολύ φίλε. RIP Edinburgh

Παράθεση

hidd

Φοιτητής

O hidd έγραψε στις 22:39, 02-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από cosmopolitan
Από τη σεζον 2013-2014 κανονικα δίδακτρα και σε ουαλία και σε σκωτία. Περιμένουμε απλά να δούμε εαν θα φτάσουν τις 9000 λιρες. τα δανεια τωρα σου επιτρεπουν να μην πληρωσεις το ποσο, αλλα μολις θα αποφοιτησεις θα τα πληρωσεις συν τους τοκους
Έχεις link γι αυτό που λες?
Δεν νομίζω να ισχύει.
Πάντως του χρόνου τα σκοτσέζικα πανεπιστήμια δεν θα έχουν δίδακτρα για τους ευρωπαίους/σκοτσέζους (στα πληρώνει το σκοτσέζικο κράτος, δεν είναι δάνειο )** αυτό το λέω με απόλυτη βεβαιότηα.

**http://www.saas.gov.uk/student_suppo...al_support.htm

Αρχική Δημοσίευση από Schopenhauer
το 13 ήθελα να σπουδάσω αλλά απ' οτι βλέπω @@ . 18,5-19 ? πφφ με την καμία δηλαδή...ευχαριστώ πολύ φίλε. RIP Edinburgh
Υπάρχουν και αλλα καλά πανεπιστήμια στη σκωτία, δες το uni of Glasgow , Aberdeen , Strathclyde .

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 02-02-12 στις 22:48. Αιτία: Συγχώνευση Συνεχόμενων Μηνυμάτων
Παράθεση

cosmopolitan

Δραστήριο Μέλος

H cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 391 μηνύματα.

H cosmopolitan έγραψε στις 00:18, 03-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από hidd
Έχεις link γι αυτό που λες?
Δεν νομίζω να ισχύει.
Πάντως του χρόνου τα σκοτσέζικα πανεπιστήμια δεν θα έχουν δίδακτρα για τους ευρωπαίους/σκοτσέζους (στα πληρώνει το σκοτσέζικο κράτος, δεν είναι δάνειο )** αυτό το λέω με απόλυτη βεβαιoτητα

Υπάρχουν και αλλα καλά πανεπιστήμια στη σκωτία, δες το uni of Glasgow , Aberdeen , Strathclyde .
Δεν έχω κάποιο λινκ. Η Σκωτια ήθελε να χρεώσει φέτος 9000 λιρίτσες. Ζήλεψε από την Αγγλία. Όμως υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες, και από τους ίδιους τους Σκωτσέζους. Τα δίδακτρα καλύπτονται απο την κυβέρνηση της σκωτιας, τα οποια και αυτα προερχονται απο λεφτα που δινει η ευρωπαικη ενωση στη σκωτια γιατι θεωρειται παραμεθωρια περιοχη της ευρωπης. Φέτος δεν τα αυξησαν γιατι η υπόθεση βρίσκεται στα διακστήρια. Ενα τηλέφωνο στο βρετανικό συμβούλιο θα σας πείσει, αν πέσετε σε κανα νορμαλ υπαλληλο, γιατι είανι όλοι εκεί ας τα να πάνε, και γενικά σε όλα τα ινστιτούτα. ειναι σιγουρο οτι θα αυξηθουν τις επόμενες χρονιες γιατι δεν μπορει πλεον η ευρωπαικη ενωση με τη κριση να χρημτοδοτει ολοκληρο το ποσο. Εδιμβουργο: υπέροχο, πανέμορφο, κάστρο, royal mile και δε συμαζευεται. Γλασκωβη: δεν της λείπει τίποτα. Ειναι ωστοσο η πρωτη πολη σε εγκληματικοτητα στην ευρωπη, με λίγο ψάξιμο μπορει μετα να βρω και λινκ γι αυτο. μαζι με το αγγλικο νοτινγχαμ θεωρουνται οι πιο επικινδυνες πολεις της βρετανιας. Νταντι:μουντο, μικρουλι, γκριζο δε λεει και πολλα, ψιλομίζερο. Καποιες φορες οι ντοποιοι το αποκαλουν scumdee. Aberdeen: ομορφη πολη, αλλα στου διαολου τη μανα, και ομορφο καμπους και πολυ ιστορικο uni. βρεχει 300 απο τις 360 μερες. οι σπουδες στην αγγλια σε σχεση με την ουαλια και την αγγλια ειανι 4 χρονια οποτε τουλαχιστον 40000 ευρω συν ενα μεταπτυχιακο αλλα 15000 στην καλυτερη πανατ περιπτωση. Εξαιρείται το Εδιμβουργο. Εχει τιμές Λονδίνου. Παιδιά πανάκριβο. Η προφορα στη σκωτια ειναι διαφορετικη. τα glaswegian english δεν συνηθίζονται εύκολα και αν έχετε ielts κάτω από 7-7.5 θα δυσκολευτειται αν σπουδαζετε θεωρητικες επιστημες. η προσβαση στη σκωτια ειναι δυσκολη να χετε υπόψη. δεν υπαρχουν απευθειας πτησεις για τις δυο μεγαλες πολεις. πχ καποιος που σπουδαζει αμπερντιν θα πρεπει να προσγειωθει λονδινο και απο κει τρενο για αμπερντιν. ταξιδι πανω απο 6 ωρες και ακριβο. θα μπορει να παει και μεσω αεροδρομιου μαντσεστερ απευθειας αλλα οι πτησεις ειναι ακριβες και μετα παλι τρενο. παντως η αγγλια ειναι σιγουρα καλυτερη λυση εαν το προβλημα δεν ειναι οικονομικο. Η σκωτια ναι, θα βάλει δίδακτρα αργα η γρηγορα. εικαζω τα μισα παντως απο την αγγλια. καπου 4500-5000 το χρονο για 4! χρονια. οποια αλλη απορια γενικα για το ηνωμενο βασιλειο feel free to ask me

Αρχική Δημοσίευση από Ζαννα
1. http://www.ed.ac.uk/schools-departme...aduate/catered
κατω κατω λεει :
All catered accommodation includes the provision during semester-time only of 14 meals per week: breakfast Monday-Friday, brunch Saturday-Sunday and dinner seven days a week.
Δλδ δινεις 600 το μηνα για στεγαση και διατροφη ;; Συμφερει αν ειναι ετσι.
Ξερει κανεις για αυτα, δεν πιστευω να σου δινουν τιποτα ψιχουλα ;;
2. Επισης, καπου διαβασα οτι αν εισαι αριστος μαθητης σε πανε κατευθειαν 2ο ετος ;; ( Μου φαινετε πολυ πολυ πολυ παραξενο ,και λογικα λαθος καταλαβα αλλα anyway απλα ρωταω)

3. Στο τέλος του 4ου έτους παιρνεις Barchelor; Τι ειναι αυτο; Πως λειτουργει γενικα το συστημα με τα μαστερς κι ολα αυτα; Τι ειναι;

4. ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ, αν μπορει καποιος να μας δωσει τα φωτα του αν ενας φοιτητης μπορει να κανει καποια παρτ τάιμ τζομπ π.χ. σερβιτοριλικι και τετοια παρομοια ,γενικα θεωρειται ως λογικο σε εκεινους τους "κυκλους" ;;;;
Και φυσικα ΑΝ εχει μεινει καποια δουλεια ή εχουν γεμισει ;
Γιατι αμα περιμενεις απο το budget της οικογενειας να σπουδασεις σωθηκες (μιλωντας ειρωνικα παντα)
Για μενα προσωπικα ισχυει

5.Για το πανεπιστημο της Γλασκοβης ξερουμε τιποτα; Γιατι αραγε δεν εχει γινει καμια αναφορα ακομα σε αυτο το τοπικ ;;
εδω ο,τι θες σε μένα. το πανεπιστημιο της γλασκωβης ειναι τοπ στα πρωτα 150 του κοσμου για τι σχολη ενδιαφερεσαι; ΔΕΝ ΣΥΝΔΥΑΖΟΝΤΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑ, ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ. Το μπατσελορ ειναι το πτυχιο, που παιρνει κανεις οταν αποφοιτησει απο το πανεπιστημιο οπως εδω.το μαστερ ειναι το μεταπτυχιακο και το phd το διδακτορικο. η διατροφη καλη ειναι σε ποσοτητα. αλλα ρε γαμωτο θα σου λειψει το σουβλακι. δεν τρωγονται οι βλακειες τους. θα τρελαθεις στο μακαρονι! αυτο με το 2ο ετος που το ακουσες. ψιλομουφα μου κανει , εκτος και αν είσαι αινσταιν. Ελπίζω να σε κάλυψα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 03-02-12 στις 00:29. Αιτία: Συγχώνευση Συνεχόμενων Μηνυμάτων
Παράθεση

grotesque_mask (in bianco e nero)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη grotesque_mask
H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,014 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 00:35, 03-02-12:

cosmopolitan: haggis ρε, haggis θα τρώμε (τρώνε) (ιου)

Παράθεση

cosmopolitan

Δραστήριο Μέλος

H cosmopolitan έγραψε στις 00:41, 03-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από living_doll
cosmopolitan: haggis ρε, haggis θα τρώμε (τρώνε) (ιου)
πολύ ωραία σκέφτεσαι έχω να πώ. HAGGIS OR FISH AND CHIPS. Ιδου η απορία. δεν εχω φαει από το πρώτο αλλά καλό φαίνεται. Το 2ο είναι ωραίο. βαζεις κι αλατάκι.......μμμμ

Παράθεση

Φοιτητής

H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,014 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 00:43, 03-02-12:

πολύ ωραία σκέφτεσαι έχω να πώ. HAGGIS OR FISH AND CHIPS. Ιδου η απορία. δεν εχω φαει από το πρώτο αλλά καλό φαίνεται. Το 2ο είναι ωραίο. βαζεις κι αλατάκι.......μμμμ
κοίτα, καλό μπορεί να ναι σε γεύση (δεν ξέρω) αλλά με το που μαθαίνεις τι είναι, θες να το βγάλεις από το στομάχι σου ξερωγωεκτός και αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα με τέτοια,χαχα
τα fish'n'chips ειναι γαμάτα...yummy...να και κάτι καλό στην Βρετανική κουζίνα

Παράθεση

cosmopolitan

Δραστήριο Μέλος

H cosmopolitan έγραψε στις 00:45, 03-02-12:

κοίτα, καλό μπορεί να ναι σε γεύση (δεν ξέρω) αλλά με το που μαθαίνεις τι είναι, θες να το βγάλεις από το στομάχι σου ξερωγωεκτός και αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα με τέτοια,χαχα
τα fish'n'chips ειναι γαμάτα...yummy...να και κάτι καλό στην Βρετανική κουζίνα
για το haggis λες; από τι είναι;

Παράθεση

Φοιτητής

H grotesque_mask έγραψε στις 00:48, 03-02-12:

για το haggis λες; από τι είναι;
καρδιά,συκώτι και πνεύμονες προβάτουγια λεπτομέρειες, τσέκαρε την wiki

Παράθεση

cosmopolitan

Δραστήριο Μέλος

H cosmopolitan έγραψε στις 00:49, 03-02-12:

υπάρχουν βέβαια και άλλα πανεπιστήμια εκτός εδιμβούργου εξίσου καλά όπως το st andrews και το stirling με ένα από τα πιο ονειρικά campus. Αλλά είναι μωρέ χωριουδάκια 50000-70000 κάτοικοι το καθενα. Και πρέπει ν αλλάζεις και διπλά τρένα.

καρδιά,συκώτι και πνεύμονες προβάτουγια λεπτομέρειες, τσέκαρε την wiki
μπλιαχ! βαζουν και σαλτσούλες από πάνω...! goodys goodys

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jj! : 03-02-12 στις 01:03. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων.
Παράθεση

Φοιτητής

H grotesque_mask έγραψε στις 00:52, 03-02-12:

εσύ κοσμοπόλιταν σε ποια πόλη είσαι;;;παίζει να το 'πες πιο πριν αλλά βαριέμαι να διαβάσω τα posts

Παράθεση

cosmopolitan

Δραστήριο Μέλος

H cosmopolitan έγραψε στις 00:56, 03-02-12:

Σε καμιά, σκέφτομαι ακόμη που να πάω αλλά Αγγλία το Σεπτέμβρη. Είναι η αγαπημένη μου χώρα και την έχω επισκεφθεί πολλές φορές. Εσύ για μεταπτυχιακό σκέφτεσαι Σκωτία;

Παράθεση

Φοιτητής

H grotesque_mask έγραψε στις 01:00, 03-02-12:

Σε καμιά, σκέφτομαι ακόμη που να πάω αλλά Αγγλία το Σεπτέμβρη. Είναι η αγαπημένη μου χώρα και την έχω επισκεφθεί πολλές φορές. Εσύ για μεταπτυχιακό σκέφτεσαι Σκωτία;
τυχερέλατρεύω το Ηνωμένο ΒασίλειοΝαι, σκέφτομαι Σκωτία (Εδιμβούργο γιατί πήγα και μαγεύτηκα και είναι απ' τις αγαπημένες μου πόλεις) και θα ήθελα και Λονδίνο (αλλά έχει εξωφρενικές τιμές στα μεταπτυχιακά, σε σημείο που δεν αξίζει). Γενικά Αγγλία/Σκωτία σκέφτομαι και για erasmus (με λίγη τύχη γιατί στο τμήμα μου όλες και όλοι πηγαίνουν στα πανεπιστήμια του UK και οι θέσεις γεμίζουν γρήγορα) και για μεταπτυχιακό. I hope :/

Παράθεση

cosmopolitan

Δραστήριο Μέλος

H cosmopolitan έγραψε στις 01:04, 03-02-12:

τυχερέλατρεύω το Ηνωμένο ΒασίλειοΝαι, σκέφτομαι Σκωτία (Εδιμβούργο γιατί πήγα και μαγεύτηκα και είναι απ' τις αγαπημένες μου πόλεις) και θα ήθελα και Λονδίνο (αλλά έχει εξωφρενικές τιμές στα μεταπτυχιακά, σε σημείο που δεν αξίζει). Γενικά Αγγλία/Σκωτία σκέφτομαι και για erasmus (με λίγη τύχη γιατί στο τμήμα μου όλες και όλοι πηγαίνουν στα πανεπιστήμια του UK και οι θέσεις γεμίζουν γρήγορα) και για μεταπτυχιακό. I hope :/
Και μένα από τις αγαπημένες.Γιατί έχουν τόσο εξωφρενικές τιμές ta london unis σε σχέση με τα σκωτσέζικα; σιγουρα το χεις ψάξει; Πάντως ένα μεταπτυχιακό απο τα καλά του Λονδίνου δεν συγκρίνεται. όχι σε πιοότητα, απλά επειδή είναι πιο γνωστά στο κόσμο.

Παντως παιδιά μη τρελένεστε με εδιμβουργο και γλασκώβη όλοι. Θα είστε με συμφοιτητές που από το νηπιαγωγείο πχ θα θέλουν να γίνουν το ίδιο με εσάς. δεν είναι εύκολος εκεί ο ανταγωνισμός και δεν έχουν την ίδια νοοτροπία. όσο πιο δύσκολο uni επιλέγετε τόσο πιο πολύ διάβασμα και ώρες μέσα κλεισμένοι. Τόσο δυσκολότερα μπαίνουν ψηλοί βαθμοί. Αστε που διώχνουν τους τουρίστες φοιτητές εκεί, και μετά τόσα λεφτά πάνε στράφι. ο βαθμός του πτυχίου για εκεί στη βρετανια στις προπτυχιακές μετραει για καλά μεταπτυχιακά. ενας πχ που θα τελειώσει με 3rd class degree στο εδιμβουργο δεν θα μπορεί να κάνει μεταπτυχιακό ούτε στο inverness. γι αυτό προσοχή. Εξαιρείστε όσοι πάτε να σπουδάσετε φυσικοχημείες γιατί το επίπεδο μας στην ελλάδα είναι πιο ψηλό από τους 19 χρονους σκωτσέζους, γιατί εκεί ξεκινάνε πανεπιστήμιο στα 19 οχι στα 18 οπως εδώ
  • an EU national from a non-UK EU country
  • studying for your first undergraduate degree
  • studying full-time
για πες schooliki καλά τα λέω; πες μας τις εμπειρίες σου;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jj! : 03-02-12 στις 01:14. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων.
Παράθεση

Φοιτητής

H grotesque_mask έγραψε στις 01:14, 03-02-12:

Και μένα από τις αγαπημένες.Γιατί έχουν τόσο εξωφρενικές τιμές ta london unis σε σχέση με τα σκωτσέζικα; σιγουρα το χεις ψάξει; Πάντως ένα μεταπτυχιακό απο τα καλά του Λονδίνου δεν συγκρίνεται. όχι σε πιοότητα, απλά επειδή είναι πιο γνωστά στο κόσμο.
κοίταζα πρόσφατα ένα καλό και ενδιαφέρον μεταπτυχιακό στο UCL και χρεώνουν 7,750 λίρες. είναι πολύ. πιστεύω. σε άλλες χώρες της Ευρώπης χρεώνουν λιγότερο...για το όνομα συμφωνώ πάντως,...του Λονδίνου έχουν πιο "δυνατό" πτυχίο στην αγορά.

Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,207 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 01:20, 03-02-12:

Σε καμιά, σκέφτομαι ακόμη που να πάω αλλά Αγγλία το Σεπτέμβρη. Είναι η αγαπημένη μου χώρα και την έχω επισκεφθεί πολλές φορές.
Για τις σπουδές που θες, μονόδρομος η Σκωτία, αν μιλάμε μόνο για το Νησί.

Παράθεση

cosmopolitan

Δραστήριο Μέλος

H cosmopolitan έγραψε στις 01:22, 03-02-12:

κοίταζα πρόσφατα ένα καλό και ενδιαφέρον μεταπτυχιακό στο UCL και χρεώνουν 7,750 λίρες. είναι πολύ. πιστεύω. σε άλλες χώρες της Ευρώπης χρεώνουν λιγότερο...για το όνομα συμφωνώ πάντως,...του Λονδίνου έχουν πιο "δυνατό" πτυχίο στην αγορά.
οh yes! ναι ειναι πολύ για αυτο έλεγα πριν 4 χρονια σκωτια το λιγότερο 40000 και 1 μεταπτυχιακό τουλάχιστον 15000 λίρες.

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946
Για τις σπουδές που θες, μονόδρομος η Σκωτία, αν μιλάμε μόνο για το Νησί.
οοοο αγαπητέ. Γιατί μονόδρομος; επειδή έχει mixed system;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jj! : 03-02-12 στις 08:52. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων.
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,207 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 01:25, 03-02-12:

οοοο αγαπητέ. Γιατί μονόδρομος; επειδή έχει mixed system;

Παράθεση

cosmopolitan

Δραστήριο Μέλος

H cosmopolitan έγραψε στις 01:29, 03-02-12:

ναι το χω σκεφτει. αλλα δεν ειναι προτιμοτερο να τελειωσω σε 3 χρονια και αν χρειστει και θελω να γυρίσω να διαβάσω το ελληνικό αυτόν το χρόνο που θα χανα στη σκωτία; ειχα διαβάσει ότι η επιρροη του ρωμαικου στη σκωτία ουσιαστικά είναι ελάχιστη

Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

O venividivici43946 έγραψε στις 02:32, 03-02-12:

ναι το χω σκεφτει. αλλα δεν ειναι προτιμοτερο να τελειωσω σε 3 χρονια και αν χρειστει και θελω να γυρίσω να διαβάσω το ελληνικό αυτόν το χρόνο που θα χανα στη σκωτία; ειχα διαβάσει ότι η επιρροη του ρωμαικου στη σκωτία ουσιαστικά είναι ελάχιστη
Μη βλέπεις μόνο την εικόνα, αλλά όλο τον πίνακα. Ερώτηση κρίσεως: που αλλού στο χώρο του κοινοδικαιου ισχύει το ίδιο;
Στη θέση σου, δεν θα το επιχειρούσα. Ευνοητοι οι λόγοι. Σίγουρα όμως δε χάνεται κανείς, ανεξαρτήτως μέρους.

Παράθεση

cosmopolitan

Δραστήριο Μέλος

H cosmopolitan έγραψε στις 04:56, 03-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946
Μη βλέπεις μόνο την εικόνα, αλλά όλο τον πίνακα. Ερώτηση κρίσεως: που αλλού στο χώρο του κοινοδικαιου ισχύει το ίδιο;
Στη θέση σου, δεν θα το επιχειρούσα. Ευνοητοι οι λόγοι. Σίγουρα όμως δε χάνεται κανείς, ανεξαρτήτως μέρους.
ναι οκ.Τhanks. Ευχαριστώ ρε συ για τις συμβουλές σου κάθε φορά στο θέμα μου...

Παράθεση

Chrisssakis21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Chrisssakis21
Ο Chrisssakis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Chrisssakis21 έγραψε στις 18:08, 03-02-12:

Τον τελευταίο μήνα έχω αρχίσει και εγώ να ψάχνομαι για σπουδές στην Βρετανία και πιο συγκεκριμένα στην Σκωτία και έχω καταλήξει στα εξής:
Αρχικά,στην Σκωτία τα δίδακτρα είναι δωρεάν τα πληρώνει η SAAS ενώ στην Αγγλία είναι 9.000ε και στην Ουαλία 3.000 και κάτι.Μπορείς όμως άμα θες να δανειστείς άτοκα αυτά τα λεφτά από την αγγλική κυβέρνηση.Όσο αναφορά τα entry requierements.Όλα τα πανεπιστήμια ζητάνε το απολυτήριο λυκείου ΜΕ πανελλήνιες και με μέσο όρο πάνω από 17.Άμα στοχεύετε για καλά πανεπιστήμια το απολυτήριο πρέπει να είναι πάνω από 18.5!Σε περίπτωση που δεν θέλεις να δώσεις πανελλήνιες ή δεν βγάλεις το μέσο όρο που χρειάζεται υπάρχουν τα foundation course στην Ελλάδα. Μπορείς να τα κάνεις παράλληλα με την 3ή λυκείου ή το καλοκαίρι μετά την τρίτη λυκείου άμα θες να μπεις τον Σεπτέμβριο μετά την τρίτη λυκείου στο πανεπιστήμιο ή μπορείς να κάνεις το foundation τον επόμενο χρόνο που ναι μεν θα χάσεις έναν χρόνο αλλά θα είσαι πιο σίγουρος ότι θα μπεις και εκεί που θες.Τα foundation κοστίζουν από 3.000 μέχρι 5.000 ανάλογα και το τι θα κάνεις(καλοκαιρινό,χειμερινό).Τώρα για το επίπεδο αγγλικής γλώσσας κανένα πανεπιστήμιο δεν δέχεται το proficiency του michigan και μερικά όχι όλα δέχονται το advance και το proficiency του cambridge(να μην έχουν περάσει όμως δύο χρόνια από τότε που το πήρες).Όλα δέχονται το IELTS με βαθμό περίπου 6.5 και πάνω (ανάλογα και με το πόσο καλό είναι το πανεπιστήμιο σου ζητάνε λιγότερο ή περισσότερο) και το toefl.Τέλος,για την ζωή στην Βρετανία το κόστος ζωής είναι περίπου 1000ε το μήνα για εστία,διασκέδαση,τροφή,βιβλία κ.τ.λ. .Για part-time δουλεία συνήθως οι φοιτητές βρίσκουν αλλά δεν σε αφήνουν τα πιο πολλά πανεπιστήμια να δουλεύεις πάνω από 20 ώρες την εβδομάδα ενώ σπουδάζεις full-time.Ελπίζω να βοήθησα για όποια απορία ρωτήστε...

Παράθεση

schooliki

Φοιτητής

O schooliki έγραψε στις 19:51, 03-02-12:

για πες schooliki καλά τα λέω; πες μας τις εμπειρίες σου;
Φίλε cosmopolitan, δε θα το πιστέψεις!!!! Ευτυχώς δεν έπεσα σε τίποτα περίεργα συστήματα!! Εδώ κάνω αυτό που έμαθα καλά να κάνω τόσα χρόνια!! Διάβασμα καθημερινό. Τι είπες; Δεν είναι και τόσο καλό; Έλα ρε φίλε μια ιδέα είναι όλα.
Πολύ καλές οι συνθήκες στο πανεπιστήμιο, είμαι ευχαριστημένος.
Είμαι εύκολος στις παρέες, έχουμε και το κολεγιακό σύστημα που βοηθάει, έχω και τον κολητό μου από το σχολείο, με λίγα λόγια περνάω καλά.

Παράθεση

cosmopolitan

Δραστήριο Μέλος

H cosmopolitan έγραψε στις 20:29, 03-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από schooliki
Φίλε cosmopolitan, δε θα το πιστέψεις!!!! Ευτυχώς δεν έπεσα σε τίποτα περίεργα συστήματα!! Εδώ κάνω αυτό που έμαθα καλά να κάνω τόσα χρόνια!! Διάβασμα καθημερινό. Τι είπες; Δεν είναι και τόσο καλό; Έλα ρε φίλε μια ιδέα είναι όλα.
Πολύ καλές οι συνθήκες στο πανεπιστήμιο, είμαι ευχαριστημένος.
Είμαι εύκολος στις παρέες, έχουμε και το κολεγιακό σύστημα που βοηθάει, έχω και τον κολητό μου από το σχολείο, με λίγα λόγια περνάω καλά.
Ωραίος, χαίρομαι...

Αρχική Δημοσίευση από Chrisssakis21
Τον τελευταίο μήνα έχω αρχίσει και εγώ να ψάχνομαι για σπουδές στην Βρετανία και πιο συγκεκριμένα στην Σκωτία και έχω καταλήξει στα εξής:
Αρχικά,στην Σκωτία τα δίδακτρα είναι δωρεάν τα πληρώνει η SAAS ενώ στην Αγγλία είναι 9.000ε και στην Ουαλία 3.000 και κάτι.Μπορείς όμως άμα θες να δανειστείς άτοκα αυτά τα λεφτά από την αγγλική κυβέρνηση.Όσο αναφορά τα entry requierements.Όλα τα πανεπιστήμια ζητάνε το απολυτήριο λυκείου ΜΕ πανελλήνιες και με μέσο όρο πάνω από 17.Άμα στοχεύετε για καλά πανεπιστήμια το απολυτήριο πρέπει να είναι πάνω από 18.5!Σε περίπτωση που δεν θέλεις να δώσεις πανελλήνιες ή δεν βγάλεις το μέσο όρο που χρειάζεται υπάρχουν τα foundation course στην Ελλάδα. Μπορείς να τα κάνεις παράλληλα με την 3ή λυκείου ή το καλοκαίρι μετά την τρίτη λυκείου άμα θες να μπεις τον Σεπτέμβριο μετά την τρίτη λυκείου στο πανεπιστήμιο ή μπορείς να κάνεις το foundation τον επόμενο χρόνο που ναι μεν θα χάσεις έναν χρόνο αλλά θα είσαι πιο σίγουρος ότι θα μπεις και εκεί που θες.Τα foundation κοστίζουν από 3.000 μέχρι 5.000 ανάλογα και το τι θα κάνεις(καλοκαιρινό,χειμερινό).Τώρα για το επίπεδο αγγλικής γλώσσας κανένα πανεπιστήμιο δεν δέχεται το proficiency του michigan και μερικά όχι όλα δέχονται το advance και το proficiency του cambridge(να μην έχουν περάσει όμως δύο χρόνια από τότε που το πήρες).Όλα δέχονται το IELTS με βαθμό περίπου 6.5 και πάνω (ανάλογα και με το πόσο καλό είναι το πανεπιστήμιο σου ζητάνε λιγότερο ή περισσότερο) και το toefl.Τέλος,για την ζωή στην Βρετανία το κόστος ζωής είναι περίπου 1000ε το μήνα για εστία,διασκέδαση,τροφή,βιβλία κ.τ.λ. .Για part-time δουλεία συνήθως οι φοιτητές βρίσκουν αλλά δεν σε αφήνουν τα πιο πολλά πανεπιστήμια να δουλεύεις πάνω από 20 ώρες την εβδομάδα ενώ σπουδάζεις full-time.Ελπίζω να βοήθησα για όποια απορία ρωτήστε...
ακριβώς αυτά ισχύουν για φέτος. Πιστέψτε με τα foundation είναι κοροιδία. Το μόνο καλό είναι ότι έχουν κάνει τις συμβάσεις με τα πανεπιστήμια για να δέχονται κόσμο τους. Αν έχετε απολυτήριο 17 και πάνω προσπαθήστε και μόνοι σας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jj! : 03-02-12 στις 21:16. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    arnold , Equilibria , ethirion , Giorgos216 , thanoukos , x_xChristine

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους