Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,431 εγγεγραμμένα μέλη και 2,831,489 μηνύματα σε 80,876 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 317 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Καρκινοφοβία

transient (Γιάννης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη transient
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.

O transient Γεια έγραψε στις 03:36, 21-07-11:

Σήμερα πολλοί πεθαίνουν από αυτή τη μάστιγα... Αγαπημένα πρόσωπα, όπως συγγενείς και φίλοι. Βλέποντας την συγκεκριμένη αρρώστια όλο και πιο πολύ γύρω μου (ενδεικτικά, πέθανε ο νονός μου από καρκίνο του δέρματος), βλέποντας όλο και περισσότεροι να πεθαίνουν λόγω αυτής, πιστεύω ότι έχω αναπτύξει μια φοβία. Πιστεύω ότι η φοβία αυτή κοστίζει ιδιαίτερα στους εφήβους, οι οποίοι όντας μικρότεροι και πιο ευαίσθητοι (και δυστυχώς πολλές φορές μη-πληροφορημένοι) φοβούνται περισσότερο. Με το παραμικρό σύμπτωμα, το μυαλό μου πάει εκεί... Με μια γρήγορη ματιά στο google βρήκα ότι πρόκειται για κανονική ψυχοπάθεια. Έχει βιώσει κανείς σας κάτι παρόμοιο; Έχετε να προτείνετε κάποιο τρόπο αντιμετώπισης της φοβίας αυτής;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiannisED

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη GiannisED
Ο GiannisED αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

O GiannisED έγραψε στις 04:00, 21-07-11:

Καταρχας ολοι οι ανθρωποι απο την γεννηση τους εχουνε καρκινικα κυτταρα!
Απλα ειναι ποτε και ΑΝ ενεργοποιηθουν.
Για μενα ολα ειναι στο μυαλο και στην σκεψη φυσικα παιζει ρολο και ο τροπος ζωης
αλλα σε μικρο βαθμο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,227 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 04:08, 21-07-11:

Συγκεκριμενα για τον καρκινο οχι, αλλα ειμαι υποχονδρια σε θεματα υγειας (μαζι με καποια ocd). Για παραδειγμα αν εχω ενα πονο στην κοιλια πρωτα σκεφτομαι οτι εχω εσωτερικη αιμορραγια και μετα το ενδεχομενο να εχω ιωση. Πιστευω αυτο που σου συμβαινει ειναι οτι εχεις επηρεαστει πολυ (συλλυπητηρια κιολας για το νονο σου, και ο δικος μου ειχε στους λεμφαδενες αλλα γιατρευτηκε) απο το χαμο αυτο. Πηγαινε για υπνο, προσπαθησε να αδειασεις το μυαλο σου απο τις σκεψεις. Αυτο που πρεπει να μεινει σε μας που μενουμε πισω ειναι πως η προληψη ειναι το παν.

συγγνωμη για τους τονους αλλα ειμαι απο το κινητο

συμβουλη: οταν σκεφτεσαι διαφορα μην τα googλαρεις , ειναι το χειροτερο...
giannisED που ακουσες κατι τετοιο; αν ειχαμε εκ γεννετης αυτα θα διχοτομουνταν και θα πολλαπλασιαζονταν οπως ολα τα κυτταρα, εκτος αν εχεις πηγη που αναφερεσαι.Νομιζω μπερδευεις το aids που ο ιος ενεργοποιειται αφου προσβαλλει καποιο κυτταρο.Φυσικα και ο τροπος ζωης αλλα και ο κληρονομικος παραγοντας παιζουν ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ ρολο!!! Δε θελω να παραστησω τον shadowfax αλλα αν ειναι ανακριβεια αυτο που λες , δε βοηθαει σα συμβουλη για το παιδι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δαλιδά : 21-07-11 στις 04:22.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomnie

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Insomnie
Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 1,424 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 04:30, 21-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από tsoufou
giannisED που ακουσες κατι τετοιο; αν ειχαμε εκ γεννετης αυτα θα διχοτομουνταν και θα πολλαπλασιαζονταν οπως ολα τα κυτταρα, εκτος αν εχεις πηγη που αναφερεσαι.Νομιζω μπερδευεις το aids που ο ιος ενεργοποιειται αφου προσβαλλει καποιο κυτταρο.Φυσικα και ο τροπος ζωης αλλα και ο κληρονομικος παραγοντας παιζουν ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ ρολο!!! Δε θελω να παραστησω τον shadowfax αλλα αν ειναι ανακριβεια αυτο που λες , δε βοηθαει σα συμβουλη για το παιδι.
Μήπως εννοούσε οτι έχουμε πρώτο-ογκογονίδια(φυσιολογικά και απαραίτητα) τα οποία αν μεταλαχθούν μετατρέπονται σε ογκογονίδια τα οποία τελικά ευθύνονται γιά τη δημιουργία καρκίνων?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,227 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 04:34, 21-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Insomnie
Μήπως εννοούσε οτι έχουμε πρώτο-ογκογονίδια(φυσιολογικά και απαραίτητα) τα οποία αν μεταλαχθούν μετατρέπονται σε ογκογονίδια τα οποία τελικά ευθύνονται γιά τη δημιουργία καρκίνων?
ναι αλλα φρικαρα ακομα και εγω οπως το ειπε, ποσο μαλλον το παιδι που ρωταει!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

transient (Γιάννης)

Διακεκριμένο μέλος

O transient Γεια έγραψε στις 04:34, 21-07-11:

1) GiannisEd νομίζω πως αυτό είναι ράδιο αρβύλα. Το ακούω από παντού αλλά ποτέ δεν το είδα να λέγεται από επιστήμονα. Αυτό που έχω δει είναι ότι τα κανονικά μας κύτταρα μπορεί να μεταλλαχθούν σε καρκινικά.
2) Τσούφου:
α) Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!
β) Είναι αλήθεια ότι στο google επικρατεί μια καταστροφολογία σχετικά με τις παθήσεις του ανθρώπινου οργανισμού... Αν γράψεις "πονοκέφαλος", θα σε βγάλει πεθαμένο με 2 όγκους στο κεφάλι.
γ) Η κληρονομικότητα, σε ορισμένες μορφές μόνο (π.χ. μαστού και ωοθηκών) παίζει σημαντικό ρόλο. Αλλιώς έχεις απλά 10% περισσότερες πιθανότητες από κάποιον άλλον άνθρωπο (λόγω της "φοβίας" που ανέφερα παραπάνω τα 'χω μάθει πλέον όλα... ούτε ογκολόγος να ήμουν.).

Πάντως, βλέπεις και άτομα που γυμνάζονται, δεν καπνίζουν, τρώνε υγιεινά και ακολουθούν έναν καλό τρόπο ζωής να πεθαίνουν από αυτή την αρρώστια.

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

H Δαλιδά έγραψε στις 04:41, 21-07-11:

Πάντως, βλέπεις και άτομα που γυμνάζονται, δεν καπνίζουν, τρώνε υγιεινά και ακολουθούν έναν καλό τρόπο ζωής να πεθαίνουν από αυτή την αρρώστια.
Αυτο δυστυχως συμβαινει σε πολλες παθησεις και εκτος καρκινου. Βλ καρδιοπαθειες, ανεξηγητα και ακαριαια εμφραγματα σε νεους ανθρωπους κλπ
polorst αντε υπνο τωρα

Παράθεση

transient (Γιάννης)

Διακεκριμένο μέλος

O transient Γεια έγραψε στις 04:47, 21-07-11:

polorst αντε υπνο τωρα
Οκ πάω Καληνύχτα και ευχαριστώ!

Παράθεση

giannis_92

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis_92
Ο giannis_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

O giannis_92 έγραψε στις 04:47, 21-07-11:

Βρε παιδιά μην φοβάστε καλέ! Έτσι και αλλιώς όλοι μας κάποια μέρα θα πεθάνετε!!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

transient (Γιάννης)

Διακεκριμένο μέλος

O transient Γεια έγραψε στις 04:48, 21-07-11:

Έτσι και αλλιώς όλοι μας κάποια μέρα θα πεθάνετε!!!!
Χαχα πολύ αισιοδοξία πέφτει!

Μα το θέμα έιναι να πεθάνουμε φυσιολογικά καί όχι στα 40 μας από καρκίνο..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giannis_92

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis_92
Ο giannis_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

O giannis_92 έγραψε στις 04:53, 21-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Polorst

ολοι μας καποια μερα θα ΠΕΘΑΝΕΤΕ ειπα!!!! χαχαχαχα

Παράθεση

GiannisED

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη GiannisED
Ο GiannisED αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

O GiannisED έγραψε στις 06:13, 21-07-11:

Συγκεκριμενα για τον καρκινο οχι, αλλα ειμαι υποχονδρια σε θεματα υγειας (μαζι με καποια ocd). Για παραδειγμα αν εχω ενα πονο στην κοιλια πρωτα σκεφτομαι οτι εχω εσωτερικη αιμορραγια και μετα το ενδεχομενο να εχω ιωση. Πιστευω αυτο που σου συμβαινει ειναι οτι εχεις επηρεαστει πολυ (συλλυπητηρια κιολας για το νονο σου, και ο δικος μου ειχε στους λεμφαδενες αλλα γιατρευτηκε) απο το χαμο αυτο. Πηγαινε για υπνο, προσπαθησε να αδειασεις το μυαλο σου απο τις σκεψεις. Αυτο που πρεπει να μεινει σε μας που μενουμε πισω ειναι πως η προληψη ειναι το παν.

συγγνωμη για τους τονους αλλα ειμαι απο το κινητο

συμβουλη: οταν σκεφτεσαι διαφορα μην τα googλαρεις , ειναι το χειροτερο...
Καταρχας τι σκαλωματα ειναι αυτα που τρως
Δευτερον σχετικα με τα κυτταρα δεν ξερω αν ειναι ετσι απλα πολλες φορες το εχω ακουσει!
Σιγουρα ο κληρονομικος παραγοντας εχει σημαντικο ρολο που τον ξεχασα και επιπλεον
θα το ξαναπω η σκεψη εχει επιρροη στα ΠΑΝΤΑ αν σκεφτεσαι θετικα θα παρεις θετικα
αν οχι την πατησες!

Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας και μας γράφει απο Άνοιξη (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 08:58, 21-07-11:

Aυτοι που καπνίζουν γενικά δεν πρέπει να έχουν καρκινοφοβία..... γιατί αν έχουν είναι άξιοι της μοίρα τους.

Παράθεση

Insomnie

Φοιτητής

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 1,424 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 09:14, 21-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Aυτοι που καπνίζουν γενικά δεν πρέπει να έχουν καρκινοφοβία..... γιατί αν έχουν είναι άξιοι της μοίρα τους.
Καί αυτοί πού τρώνε πολλά κατεργασμένα προιόντα,που δεν αθλούνται,πού,πού,πού...............
Ας μην ανοίξουμε αυτή τη κουβέντα-.-

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,319 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 10:31, 21-07-11:

Βασικα αμα ξερεις οτι θα πεθανεις σε τοσους μηνες πχ, τοτε δεν αναβαλλεις τιποτα και κοιτας να ζησεις τη ζωη σου, τουλαχιστον προλαβαινουν αυτο ενω καποιοι αλλη παιρνουν μια ζωη μες την αναβλητικοτητα και στο τελος δεν προλαβαινουν να κανουν τιποτα

Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,377 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 13:09, 21-07-11:

Αν ειναι ετσι, και οσοι μενουν σε μεγαλουπολεις ειναι αξιοι της μοιρας τους. Εχει ενα σωρο καρκινογονες ουσιες

Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας και μας γράφει απο Άνοιξη (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:11, 21-07-11:

Το να ζεις σε μεγάλη πόλη είναι ανάγκη................ δουλειά.
Όπως και για μερικούς να δουλεύουν σε ορυχεία είναι ανάγκη και ακτίνες.

Το κάπνισμα είναι κάτι το διαφορετικό......

οι καρκίνοι που σχετίζονται με το κάπνισμα είναι οι πιο επιθετικοί και οι πιο θανατηφόροι.

Παράθεση

Εχέμυθη (Το Κοροϊδάκι της Βικ :))

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Το Κοροϊδάκι της Βικ :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 13:12, 21-07-11:

Παιδια η αληθεια ειναι οτι κι εγω τελευταια εχω τρομοκρατηθει απο τον καρκινο...τοσα ακουγωνται(εχω χασει κι εγω αγαπημενα προσωπα απο καρκινο)

Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

O fockos έγραψε στις 13:18, 21-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Elena Kr
Παιδια η αληθεια ειναι οτι κι εγω τελευταια εχω τρομοκρατηθει απο τον καρκινο...τοσα ακουγωνται(εχω χασει κι εγω αγαπημενα προσωπα απο καρκινο)
Καλά κάνεις για αυτό μην καπνίσεις ποτέ. Να πίνεις όσο πρέπει να μην πηγαίνεις θάλασσα τα μεσημέρια για να μειώσεις τις πιθανότητες.
Ο καρκίνος είναι μια δοκιμασία υποβάλλεσαι σε θεραπείες που πονάνε και σε αλλάζουν και σωματικά και ψυχικά.

Παράθεση

ρανιααααα

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ρανιααααα
H ρανιααααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 232 μηνύματα.

H ρανιααααα mpourmpoulh8res!!!! έγραψε στις 13:28, 21-07-11:

ρε παιδια δεν χρειαζεται πανικος τα παντα παλευονται!!!!Εγω προχτες ε8αψα τον παππου μου ο οποιος ειχε καρκινο στον πνευμονα και τον ιδιο ακριβως τυπο καρκινου εχει και ο πατερας μου εδω και 2 χρονια.Τι 8α κανω 8α βαλω το κεφαλι κατω 8α κλειστω στο σπιτι και 8α πα8ω κατα8λιψη???ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!
οτι δεν το πολεμασ σε εχει νικησει ηδη και ακομα και αν στο τελος ητη8εις 8α ξερεις οτι εισαι νικητης!!!!!
Γιαυτο μην αγχωνεστε με τον καρκινο οτι ειναι να γινει 8α γινει απλα αυτο το ριμαδο τσιγαρο διαγραψτε το απο τη ζωη σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,377 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 13:31, 21-07-11:

Το να ζεις σε μεγάλη πόλη είναι ανάγκη................ δουλειά.
Όπως και για μερικούς να δουλεύουν σε ορυχεία είναι ανάγκη και ακτίνες.

Το κάπνισμα είναι κάτι το διαφορετικό......

οι καρκίνοι που σχετίζονται με το κάπνισμα είναι οι πιο επιθετικοί και οι πιο θανατηφόροι.
Ναι αλλα οι καρκινοι απο το τσιγαρο ειναι μικροτεροι στον αριθμο.
Και σου λεω εγω επιλογη ειναι να μεινεις σε πολη, δουλεια εχει παντου, ακομα και σε χωρια

Παράθεση

Mr. Crowley

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mr. Crowley
Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,961 μηνύματα.

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 14:10, 21-07-11:

Όλοι από καρκίνο θα πάμε,οπότε μην κλαίγεστε.

Live fast,die young.

Παράθεση

transient (Γιάννης)

Διακεκριμένο μέλος

O transient Γεια έγραψε στις 02:35, 22-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από LiViNGtheLiFE
Βασικα αμα ξερεις οτι θα πεθανεις σε τοσους μηνες πχ, τοτε δεν αναβαλλεις τιποτα και κοιτας να ζησεις τη ζωη σου, τουλαχιστον προλαβαινουν αυτο ενω καποιοι αλλη παιρνουν μια ζωη μες την αναβλητικοτητα και στο τελος δεν προλαβαινουν να κανουν τιποτα
Δηλαδή λες ότι είναι καλύτερο να ξέρεις πότε θα πεθάνεις;

Είτε ξέρεις είτε όχι, και στα 80 σου να πεθάνεις πρέπει να ζεις την κάθε στιγμή και να προσπαθείς να περνάς καλά. Το γεγονός ότι πολλοί από εμάς (όλοι σχεδον) δεν ξέρουμε πότε θα πεθάνουμε δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θα ζήσουμε καλά και ότι θα αναβάλουμε τα πάντα για το μέλλον... Δηλαδή και οι 80χρονοι μπορεί να έχουν μία πλήρη ζωή, γεμάτοι από εμπειρίες κλπ. Το αν θα ζει κανείς καλά και το αν θα ζει την ζωή του εξαρτάται από τον ίδιο του τον εαυτό. Εδώ δυστυχώς έρχονται όλες αυτές οι ασθένειες και οι καταστροφές που μαστίζουν σήμερα την ανθρωπότητα και δεν μας αφήνουν να ζήσουμε την ζωή μας".

Αλλα και να ξέραμε πότε θα πεθάνουμε:

"Βασικα αμα ξερεις οτι θα πεθανεις σε τοσους μηνες πχ, τοτε δεν αναβαλλεις τιποτα και κοιτας να ζησεις τη ζωη σου"

Πιστεύεις ότι ο καρκινοπαθής με τον μεγάλο πόνο που νιώθει, με την ψυχολογική και σωματική κατάπτωση, με την κούραση και με τις επίπονες θεραπείες (βλ. χημειοθεραπεία) θα μπορεί να ζεί την ζωή του πλήρως; Εδώ κάποιοι καρκινοπαθείς αισθάνονται τόσο αδύναμοι που δεν μπορούν να βγουν εξώ να περπατήσουν μισή ώρα... Θα είναι σε θέση να ζήσουν πλήρη ζωή με συναισθηματικό και σωματικό πόνο;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη transient : 22-07-11 στις 03:24.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nansy_astr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nansy_astr
H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιδιωτική σχολή . Έχει γράψει 1,707 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 10:58, 28-07-11:

Σήμερα πολλοί πεθαίνουν από αυτή τη μάστιγα... Αγαπημένα πρόσωπα, όπως συγγενείς και φίλοι. Βλέποντας την συγκεκριμένη αρρώστια όλο και πιο πολύ γύρω μου (ενδεικτικά, πέθανε ο νονός μου από καρκίνο του δέρματος), βλέποντας όλο και περισσότεροι να πεθαίνουν λόγω αυτής, πιστεύω ότι έχω αναπτύξει μια φοβία. Πιστεύω ότι η φοβία αυτή κοστίζει ιδιαίτερα στους εφήβους, οι οποίοι όντας μικρότεροι και πιο ευαίσθητοι (και δυστυχώς πολλές φορές μη-πληροφορημένοι) φοβούνται περισσότερο. Με το παραμικρό σύμπτωμα, το μυαλό μου πάει εκεί... Με μια γρήγορη ματιά στο google βρήκα ότι πρόκειται για κανονική ψυχοπάθεια. Έχει βιώσει κανείς σας κάτι παρόμοιο; Έχετε να προτείνετε κάποιο τρόπο αντιμετώπισης της φοβίας αυτής;

Δυστυχώς ο καρκίνος είναι μια ασθένεια που μόνο με πρόληψη μπορείς να αντιμετωπίσεις. Όσο για το φόβο αυτό...Θα σου πω μια προσωπική μου εμπειρία. Κάθε μήνα κάνω ψηλάφιση στο στήθος γενικά από μια ηλικία και μετά προσέχω πολύ όχι σε βαθμό αηδίας βέβαια κυρίως προληπτικά. Τον Φλεβάρη υπέφερα πάρα πολύ από πόνους στο στήθος και όταν λέμε πόνο μιλάμε για πόνο ..μια μέρα που έκανα ψηλάφηση αντιλήφθηκα κάτι σαν μάζα κάτι ρε παιδί μου σκληρό και συμπαγές...να πω την αλήθεια τρόμαξα..δεν πανικοβλήθηκα αλλά τρόμαξα...ήμουν σίγουρη κανένας όγκος θα είναι.Όμως πήγα στο γιατρό και μου είπε πως δεν ήταν τπτ απλά κάτι με τους ιστούς στη γύρω περιοχή και οι πόνοι οφειλόταν από φλεγμονή που παρουσίασα στο γυμναστήριο.

Να ξέρεις πως μπορούμε να πεθάνουμε από χιλιες δυο ασθένειες... το να φοβάσαι παίζει μεγάλο ρόλο γιατί και η ψυχολογική καταστάση παίζει μεγάλο ρόλο. Να σου πω την αλήθεια ότι και να μας συμβεί και δεν μιλάω για καρκίνο μόνο για οποιαδήποτε ασθένεια πρέπει να είμαστε αρκετά δυνατοί και συνειδητοποιημένοι. Δεν πρέπει να εγκαταλείπουμε την προσπάθεια ό,τι και να γίνει κυρίως όταν θέλουμε να ζήσουμε. Θαυμάζω τα παιδιά που ύστερα από μια τόση επίπονη διαδικασία μπορούν και στέκονται έστω και μετα βίας στα πόδια τους.

Η ζωή δεν είναι απλά να περνάς καλά. Αλλά και τα πιο βασικά πράγματα. Να αναπνέεις,να βλέπεις τους ανθρώπους που σε αγαπούν και φυσικά να έχεις χρόνο να ονειρεύεσαι όσο είναι αυτός που στην ουσία κανείς μας δεν ξέρει πόσο χρόνο έχουμε.Μπορεί αύριο (χτύπα ξύλο) να βγεις και να σε χτυπήσει αμάξι, να μπει κανένας τρελός και να σε πυροβολήσει...Αν είναι όμως να σκεφτόμαστε συνέχεια αν συμβεί το ένα ή το άλλο καήκαμε...

Και να τονίσω πως στην οικογένεια μου είχαμε περιστατικά καρκίνων...

ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΑΣΤΕ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΤΕ...!

Παράθεση

Pure_Seduction

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 2,035 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 11:00, 28-07-11:

το θεωρω σχεδον σιγουρο οτι θα πεθανω απο καρκινο,εχουμε βαρυ ιστορικο στη οικογενεια και απο τη μερια της μανας μου και απο τη μερια του πατερα μου,αλλα οχι μονο αυτο,θεωρω οτι με τη μολυσμενη ατμοσφαιρα και τα σκατα που τρωω θα παω απο καρκινο

Παράθεση

transient (Γιάννης)

Διακεκριμένο μέλος

O transient Γεια έγραψε στις 11:12, 28-07-11:

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι μας θέλουν ανίατους. Δεν τίθεται θέμα περι θεραπείας του καρκίνου (καθώς και άλλων νοσημάτων, γενετικών, αυτοάνοσων κλπ) στον αιώνα της γενετικής. Δεν είναι τυχαίο που πολλά άρθρα λένε ότι η ιατρική (και καλα) δεν αποκόμισε όσα θα ήθελε από την χαρτογράφηση του ανθρώπινου γονιδιώματος. Τόσες ειδικότητες βγάζουν λεφτά από αυτή την ασθένεια. Κάθε μήνα ένας ογκολόγος παίρνει αρκετά λεφτά... Το ίδιο και άλλες ειδικότητες. Μία θεραπεία που θα μας απαλλάξει από τον καρκίνο θα "μειώσειΛ την δουλειά αυτών των ειδικοτήτων. Δεν πιστεύω ότι δεν υπάρχει θεραπεία.

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

H Δαλιδά έγραψε στις 11:15, 28-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Pure_Seduction
το θεωρω σχεδον σιγουρο οτι θα πεθανω απο καρκινο,εχουμε βαρυ ιστορικο στη οικογενεια και απο τη μερια της μανας μου και απο τη μερια του πατερα μου,αλλα οχι μονο αυτο,θεωρω οτι με τη μολυσμενη ατμοσφαιρα και τα σκατα που τρωω θα παω απο καρκινο
Τι αισιοδοξία Ξέρεις υπάρχει και ένας παράγοντας που λέγεται ανθυποβολή...

Παράθεση

transient (Γιάννης)

Διακεκριμένο μέλος

O transient Γεια έγραψε στις 11:16, 28-07-11:

Τι αισιοδοξία
Το ίδιο σκέφτηκα

Παράθεση

nansy_astr

Φοιτητής

H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιδιωτική σχολή . Έχει γράψει 1,707 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 11:23, 28-07-11:

Δεν είναι θέμα χρημάτων όσο θέμα οργανισμού. Τα καρκινικά κύτταρα υπάρχουν εξ αρχής στον οργανισμό.Το θέμα είναι αν θα ενεργοποιηθούν ή όχι.Το που θα ενεργοποιηθούν και που όχι είναι άλλη ιστορία.Και φυσικά υπάρχουν θεραπείες για καρκίνους. Όπως της μήτρας, του στήθους και τώρα νομίζω και του πνεύμονα. Όσο για τον εγκέφαλο εκεί παίζει θέμα τύχης και κατά πόσο ιάσιμος μπορεί να είναι.Γιατί αν έχεις όγκο σε μέρος που δεν μπορεί να χειρουργηθεί δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση και επίσης αν μπορεί να επηρεάσει και άλλες λειτουργίες κλπ κλπ...

Παράθεση

Pure_Seduction

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 2,035 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 11:27, 28-07-11:

Τι αισιοδοξία Ξέρεις υπάρχει και ένας παράγοντας που λέγεται ανθυποβολή...
μακαρι να ναι ετσι

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

H Δαλιδά έγραψε στις 11:29, 28-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από nansy_astr*
Δεν είναι θέμα χρημάτων όσο θέμα οργανισμού. Τα καρκινικά κύτταρα υπάρχουν εξ αρχής στον οργανισμό.Το θέμα είναι αν θα ενεργοποιηθούν ή όχι.Το που θα ενεργοποιηθούν και που όχι είναι άλλη ιστορία.Και φυσικά υπάρχουν θεραπείες για καρκίνους. Όπως της μήτρας, του στήθους και τώρα νομίζω και του πνεύμονα. Όσο για τον εγκέφαλο εκεί παίζει θέμα τύχης και κατά πόσο ιάσιμος μπορεί να είναι.Γιατί αν έχεις όγκο σε μέρος που δεν μπορεί να χειρουργηθεί δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση και επίσης αν μπορεί να επηρεάσει και άλλες λειτουργίες κλπ κλπ...
Παιδιά αυτό δεν ισχύει. Το συζητάγαμε με το γιατρό και γέλαγε. Τα καρκινικά κύτταρα δεν προυπάρχουν, αλλά δημιουργούνται. Κάτι σα μετάλλαξη. Πώς μιλάμε για καρκινογένεση τότε; Μη τα μπερδεύουμε με τα ογκογονίδια.

Φανταστείτε να διαβάζει το θέμα κανένας που είναι σε φάση εύρεσης καρκίνου και να φρικάρει τελείως με πράγματα που γράφονται σε φόρουμ.

Παράθεση

Insomnie

Φοιτητής

O Insomnie έγραψε στις 11:30, 28-07-11:

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι μας θέλουν ανίατους. Δεν τίθεται θέμα περι θεραπείας του καρκίνου (καθώς και άλλων νοσημάτων, γενετικών, αυτοάνοσων κλπ) στον αιώνα της γενετικής. Δεν είναι τυχαίο που πολλά άρθρα λένε ότι η ιατρική (και καλα) δεν αποκόμισε όσα θα ήθελε από την χαρτογράφηση του ανθρώπινου γονιδιώματος. Τόσες ειδικότητες βγάζουν λεφτά από αυτή την ασθένεια. Κάθε μήνα ένας ογκολόγος παίρνει αρκετά λεφτά... Το ίδιο και άλλες ειδικότητες. Μία θεραπεία που θα μας απαλλάξει από τον καρκίνο θα "μειώσειΛ την δουλειά αυτών των ειδικοτήτων. Δεν πιστεύω ότι δεν υπάρχει θεραπεία.
Αν ένας γιατρός σκέφτεται με μία τέτοια λογική καλύτερα να γινόταν νεκροθάφτης...Καλά λεφτά έχει και δε χρειάζεται να φάς και τα χρόνια σου στα θρανία που λένε!
Αν και δε πιστεύω οτι υπάρχουν γιατροί με τέτοιο σκεπτικό

Παράθεση

nansy_astr

Φοιτητής

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 11:37, 28-07-11:

Παιδιά αυτό δεν ισχύει. Το συζητάγαμε με το γιατρό και γέλαγε. Τα καρκινικά κύτταρα δεν προυπάρχουν, αλλά δημιουργούνται. Κάτι σα μετάλλαξη. Πώς μιλάμε για καρκινογένεση τότε; Μη τα μπερδεύουμε με τα ογκογονίδια.

Φανταστείτε να διαβάζει το θέμα κανένας που είναι σε φάση εύρεσης καρκίνου και να φρικάρει τελείως.

οοοπς βλακεία

επίσης θέλω να πω στον Polorst δεν βλέπω τόσο τον φόβο να πεθάνεις απο καρκίνο όσο να πεθάνεις νέος....κάνω λάθος??

Να το προσέχεις γιατί αυτό σε περιόδους στρές και άγχους μπορεί να βγει σε κρίσεις πανικού...

Παράθεση

Insomnie

Φοιτητής

O Insomnie έγραψε στις 11:38, 28-07-11:

Παιδιά αυτό δεν ισχύει. Το συζητάγαμε με το γιατρό και γέλαγε. Τα καρκινικά κύτταρα δεν προυπάρχουν, αλλά δημιουργούνται. Κάτι σα μετάλλαξη. Πώς μιλάμε για καρκινογένεση τότε;

Φανταστείτε να διαβάζει το θέμα κανένας που είναι σε φάση εύρεσης καρκίνου και να φρικάρει τελείως.
Όντως δεν είναι έτσι.Στο γενετικό υλικό μας υπάρχουν πρώτο-ογκονίδια(επάγουν τη κυτταρική διαίρεση) και ογκοκατασταλτικά γονίδια(ρυθμίζουν τους ρυθμούς της κυτταρικής διαίρεσης).Ο καρκίνος δημιουργείται όταν "συσσωρευθούν" αρκετές μεταλλάξεις στο γενετικό υλικό ώστε τα μέν να υπερλειτουργούν και τε δε να υπολειτουργούν,καθιστώντας τη κυτταρική διαίρεση ανεξέλεκτη.

Παράθεση

transient (Γιάννης)

Διακεκριμένο μέλος

O transient Γεια έγραψε στις 11:49, 28-07-11:

Αν ένας γιατρός σκέφτεται με μία τέτοια λογική καλύτερα να γινόταν νεκροθάφτης...Καλά λεφτά έχει και δε χρειάζεται να φάς και τα χρόνια σου στα θρανία που λένε!
Αν και δε πιστεύω οτι υπάρχουν γιατροί με τέτοιο σκεπτικό
Όλα για τα λεφτά γίνονται. Για παράδειγμα, αν βρεθεί η θεραπεία, αυτός που εφαρμόζει μόνο χημειοθεραπείες η ακτινοθεραπείες τι θα απογίνει;

Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί επιπόλαιοι γιατροί. Δεν είναι όλοι υπεύθυνοι, καλοί και αγαθοί.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους