Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,511 εγγεγραμμένα μέλη και 2,837,145 μηνύματα σε 81,188 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 194 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Σπουδές Ψυχολογίας

Panosfak

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Panosfak
Ο Panosfak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Panosfak έγραψε στις 19:08, 07-01-12:

Καλησπέρα σε όλους,
Είμαι απόφοιτος λυκείου και θέλω να σπουδάσω ψυχολογία.
Στις πανελλήνιες δεν εβγαλα τα μόρια που ήθελα,οπότε τώρα ψάχνω να βρω με πιο τρόπο μπορώ να σπουδάσω το αντικείμενο αυτό,καθώς δεν θέλω να ξαναδώσω..
Απ' οτι ξερω ΙΕΚ με ειδικοτητα στην ψυχολογια δεν υπαρχουν..οπότε να πάω σε κάποιο κολλέγιο?
Τι προτείνεται εσείς?
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GlobalEdu.gr (Γιώργος Παπαδάκης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη GlobalEdu.gr
Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O GlobalEdu.gr - έγραψε στις 20:57, 02-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Panosfak
Καλησπέρα σε όλους,
Στις πανελλήνιες δεν εβγαλα τα μόρια που ήθελα,οπότε τώρα ψάχνω να βρω με πιο τρόπο μπορώ να σπουδάσω το αντικείμενο αυτό,καθώς δεν θέλω να ξαναδώσω..
Απ' οτι ξερω ΙΕΚ με ειδικοτητα στην ψυχολογια δεν υπαρχουν..οπότε να πάω σε κάποιο κολλέγιο?
Τι προτείνεται εσείς?
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Τα Κολέγια δεν αναγνωρίζονται από τον ΔΟΑΤΑΠ και δεν θα μπορέσεις να πάρεις άδεια άσκησης επαγγέλματος από τον Πανελλήνιο Ψυχολογικό Σύλλογο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 19:07, 10-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από GlobalEdu.gr
Τα Κολέγια δεν αναγνωρίζονται από τον ΔΟΑΤΑΠ και δεν θα μπορέσεις να πάρεις άδεια άσκησης επαγγέλματος από τον Πανελλήνιο Ψυχολογικό Σύλλογο.
Άδεια δεν παίρνεις ούτε από τον ΠΨΣ ούτε από το ΣΕΨ ούτε από Ελληνική Εταιρία Ψυχολογίας.Ο Σύλλογος Ελλήνων Ψυχολόγων είναι αυτός ο οποίος μάλλον φαίνεται ότι είναι ο αποδεκτός σύλλογος Ψυχολόγων με τον οποίο η πολιτεία κάνει διάλογο μιας και κανένας από τους συλλόγους Ψυχολόγων στην Ελλάδα δεν είναι ΝΠΔΔ.

Πλέον η ''άδεια'' έχει αντικατασταθεί από την ''βεβαίωση'' όπως και για τα υπόλοιπα επαγγέλματα υγείας (πχ Ιατροι,Φαρμοκοποιοί,Κτηνίατροι ) και μέχρι πρότεινως η ''άδεια'' εκδιδόταν από τις οικιες Νομαρχίες.Πλέον η ''βεβαίωση'' εκδίδεται από τις κατά τόπους ΔΟΥ.Κάτι στο οποίο ο ΣΕΨ αντιδρά.

Σε κάθε περίπτωση τα κολέγια δεν αναγνωρίζονται από την Ελλάδα και τον ΔΟΑΤΑΠ λόγο του συνταγματικού περιορισμού.Παρόλα αυτά υπάρχει η πιθανότητα να κάνει κάποιος βασικές σπουδές σε κολέγιο στην Ελλάδα,στη συνέχεια μάστερ και 2-4 χρόνια ειδικότητα και εγραφή στο BPS και ΗPC.Στη συνέχεια μεταφορά των δικαιωμάτων του στην Ελλάδα μέσω της νέας σχετικής διαδικασίας η οποία πρόβλεπεται.Δε γνωρίζω προσωπικά κανέναν συνάδελφο που να το έχει κάνει ακόμα αυτό.Τρέχα γύρευε δλδ και δε μιλάμε για τα χρόνια που θα κατασπαταληθούν.

Χωρίς να σημαίνει πως δεν υπάρχουν πολύ αξιόλογα κολέγια στην Ελλάδα με πραγματικά εντυπωσιακά προγράμματα σπουδών ,ο σίγουρος δρόμος αν θέλει κάποιος να γίνει νόμιμα Ψυχολόγος στην Ελλάδα είναι είτε σπουδές Ελλάδα είτε εξ ολοκλήρου σπουδές εξωτερικό.Για την άλλη διαδικασία μέσω ''Λαμίας'' αν γνωρίσω κάποιον που όντως το κατάφερε θα το αναφέρω.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CandyCloud

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη CandyCloud
H CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H CandyCloud έγραψε στις 16:06, 12-07-12:

Στις 25 Μαϊου 2010 δημοσιεύτηκε το Προεδρικό Διάταγμα 38/2010 (ΦΕΚ, Αρ. Φύλλου 78, 25 Μαΐου 2010, Τεύχος Α’) για την ενσωμάτωση στο Ελληνικό Δίκαιο της Οδηγίας 36/2005 της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Έτσι τακτοποιείται η αναγνώριση των πτυχίων τα οποία απονέμουν Πανεπιστήμια χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης σε Ευρωπαίους πολίτες ανεξαρτήτως από το πού έκαναν τις σπουδές τους, εκκρεμότητα που ταλαιπωρούσε επί 20 χρόνια τουλάχιστον 20.000 φοιτητές και αποφοίτους Κολλεγίων.

Τα πτυχία αναγνωρίζονται κανονικά.. Είναι σαν να σπούδασες στο εξωτερικό αφού το πτυχίο είναι ολόιδιο.

Όποιος δεν βαρίεται να διαβάσει http://www.ist.edu.gr/pdf/FEK78A-PD38-25ma10.pdf

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 19:59, 15-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από CandyCloud
Στις 25 Μαϊου 2010 δημοσιεύτηκε το Προεδρικό Διάταγμα 38/2010 (ΦΕΚ, Αρ. Φύλλου 78, 25 Μαΐου 2010, Τεύχος Α’) για την ενσωμάτωση στο Ελληνικό Δίκαιο της Οδηγίας 36/2005 της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Έτσι τακτοποιείται η αναγνώριση των πτυχίων τα οποία απονέμουν Πανεπιστήμια χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης σε Ευρωπαίους πολίτες ανεξαρτήτως από το πού έκαναν τις σπουδές τους, εκκρεμότητα που ταλαιπωρούσε επί 20 χρόνια τουλάχιστον 20.000 φοιτητές και αποφοίτους Κολλεγίων.

Τα πτυχία αναγνωρίζονται κανονικά.. Είναι σαν να σπούδασες στο εξωτερικό αφού το πτυχίο είναι ολόιδιο.

Όποιος δεν βαρίεται να διαβάσει http://www.ist.edu.gr/pdf/FEK78A-PD38-25ma10.pdf
Η παραπάνω οδηγία αφορά στη μεταφορά επαγγελματικών δικαιωμάτων στην Ελλάδα από τρίτες χώρες.Μια διαδικασία που δεν έχει σχέση με την ακαδημαική αναγνώριση η οποία και απαιτεί αναγνώριση μέσω ΔΟΑΤΑΠ και συνταγματική αναθεώρηση ώστε να αναγνωρίζοντε ακαδημαικά τα κολέγια.

Σε ότι αφορά την Ψυχολογία όπως τα είπα παραπάνω.Δεν ''αναγνωρίζεται'' το πτυχίο αλλά μεταφέρονται τα επαγγελματικά δικαιώματα ''μέσω Λαμίας'' .Προσωπικά δεν έχω γνωρίσει ούτε μια περίπτωση που έχει επιτυχώς μεταφέρει τα επαγγελματικά του δικαιώματα από Βρετανία Ελλάδα έχοντας βασικές σπουδές σε κολέγιο στην Ελλάδα.Αν και θεωρητικά γίνεται ύστερα από μια δαιδαλώδη διαδικασία,ας μου υποδείξει κάποιος έστω και έναν Ψυχολόγο που το έχει κάνει επιτυχώς.Ειλικρινά θα με ενδιέφερε.Αναφέρομαι για τα συνεργαζόμενα Κολέγια με Βρετανικές σχολές.

Παράθεση

CandyCloud

Φοιτητής

H CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H CandyCloud έγραψε στις 16:01, 16-07-12:

Και πού ακριβώς χρειάζεται η αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ????
Λες και θα βρεί κανείς δουλειά στο δημόσιο ή στην Ελλάδα γενικά

Παράθεση

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη VouDou
Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , Καθηγητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 777 μηνύματα.

O VouDou έγραψε στις 17:40, 16-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Panos__
Πλέον η ''άδεια'' έχει αντικατασταθεί από την ''βεβαίωση'' όπως και για τα υπόλοιπα επαγγέλματα υγείας (πχ Ιατροι,Φαρμοκοποιοί,Κτηνίατροι ) και μέχρι πρότεινως η ''άδεια'' εκδιδόταν από τις οικιες Νομαρχίες.Πλέον η ''βεβαίωση'' εκδίδεται από τις κατά τόπους ΔΟΥ.Κάτι στο οποίο ο ΣΕΨ αντιδρά.
Οι κτηνίατροι αποτελούν γεωτεχνικό επάγγελμα (μαζί με τους γεωπόνους, δασολόγους, γεωλόγους και ιχθυολόγους ως πτυχιούχοι πανεπιστημίων και μόνο) και αποκτούν άδεια άσκησης επαγγέλματος από το ΓΕΩΤεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος, Κλάδος Κτηνιάτρων.

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 18:03, 16-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από VouDou
Οι κτηνίατροι αποτελούν γεωτεχνικό επάγγελμα (μαζί με τους γεωπόνους, δασολόγους, γεωλόγους και ιχθυολόγους ως πτυχιούχοι πανεπιστημίων και μόνο) και αποκτούν άδεια άσκησης επαγγέλματος από το ΓΕΩΤεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος, Κλάδος Κτηνιάτρων.
Ναι το μπερδεύω αυτό συνέχεια.Δεν είναι και ο τομέας μου απλά νόμζα θεωρείται Ιατρικό.Όπως και να έχει για τα υπόλοιπα είναι όπως τα έδωσα.

Αν θέλεις να εργαστείς νόμιμα ως Ψυχολόγος στην Ελλάδα λέω εγώ τώρα ; Διότι δε ξέρω αν σου διαφεύγει αλλά ακόμα οι νόμοι στην Ελλάδα νομίζω ισχύουν.Νόμιμη άσκηση επαγγέλματος Ψυχολόγου δε μπορεί να έχει ουδείς ο οποίος δεν έχει αναγνωρισμένο τίτλο και ακαδημαικά εκτός από την περίπτωση μεταφοράς επαγγελματικών δικαιωμάτων από τρίτες χώρες που για τα συνεργαζόμενα κολέγια με Βρετανία είναι τρέχα γύρευε τρεχαγυρευόπουλε διαδικασία.

Παράθεση

ChristosR

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ChristosR
Ο ChristosR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφίας Πάτρας . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O ChristosR έγραψε στις 19:56, 16-07-12:

Παιδιά συγγνώμη για την ενόχληση, αλλά επειδή με ενδιαφέρει το θέμα που συζητάτε, θα ήθελα να σας ρωτήσω (και αν μπορείτε να μου απαντήσετε) το εξής : Αν αποφασίσω να σπουδάσω σε κάποιο κολλέγιο στην Ελλάδα (στον τομέα της Ψυχολογίας), μετά το τέλος τον προπτυχιακών μου σπουδών θα έχω τα ίδια δικαιώματα και δυνατότητες εργασίας στο εξωτερικό ? Δηλαδή, το πτυχίο μου στο εξωτερικό ,θα είναι ισάξιο με τα πτυχία απόφοιτων άλλων πανεπιστημίων και κολλεγίων του εξωτερικού ? (Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ! )

Παράθεση

CandyCloud

Φοιτητής

H CandyCloud έγραψε στις 23:23, 16-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από ChristosR
Δηλαδή, το πτυχίο μου στο εξωτερικό ,θα είναι ισάξιο με τα πτυχία απόφοιτων άλλων πανεπιστημίων και κολλεγίων του εξωτερικού ? (Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ! )
Νομίζω πως ναι. Αφού μπορείς να γραφτείς και στον βρετανικό σύλλογο ψυχολόγων. Μόνο εδώ έχουν τέτοια κολλήματα με τα πτυχία. Λες και τα δικά μας πανεπιστήμια είναι καλά...
Τέλος πάντων!

Ρώτα και αλλού καλύτερα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 03:39, 17-07-12:

Παιδιά συγγνώμη για την ενόχληση, αλλά επειδή με ενδιαφέρει το θέμα που συζητάτε, θα ήθελα να σας ρωτήσω (και αν μπορείτε να μου απαντήσετε) το εξής : Αν αποφασίσω να σπουδάσω σε κάποιο κολλέγιο στην Ελλάδα (στον τομέα της Ψυχολογίας), μετά το τέλος τον προπτυχιακών μου σπουδών θα έχω τα ίδια δικαιώματα και δυνατότητες εργασίας στο εξωτερικό ? Δηλαδή, το πτυχίο μου στο εξωτερικό ,θα είναι ισάξιο με τα πτυχία απόφοιτων άλλων πανεπιστημίων και κολλεγίων του εξωτερικού ? (Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ! )
Ναι, ειδικότερα για την Βρετανία,υπό την προυπόθεση ότι το πτυχίο σου προέρχεται από σχολή της οποίας το πρόγραμμα σπουδών Ψυχολογίας δίνει Graduate Basis for Chartered Membership ,άρα αναγνωρισμένο από τον BPS τότε θα έχεις όλα τα δικαιώματα και εδώ στην Βρετανία.

Προσοχή όμως γιατί πλέον τα τελευταία χρόνια ο British Psychological Society έχει αυξήσει τον πήχυ των απαιτήσεων του (η Ψυχολογία αποτελεί μια από τις 5 δημοφιλέστερες επιλογές σπουδών των Βρετανών φοιτητών) θα πρέπει να έχεις πάρει το πτυχίο σου με βαθμό υψηλότερο του 2.2 ή αλλιώς Lower Second. Αν έχεις πτυχίο με οτιδήποτε λιγότερο από 2.2 ακόμα και από top tier Uni τότε ο BPS θα απορρίψει την αίτηση σου για εγγραφή του σε αυτόν.

Παράθεση

nefeli1

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nefeli1
H nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 171 μηνύματα.

H nefeli1 έγραψε στις 12:28, 01-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Panosfak
Καλησπέρα σε όλους,
Τι προτείνεται εσείς?
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Έχω τελειώσει ψυχολογία σε κολέγιο και θα σου πρότεινα να το ψάξεις τρελά πριν κάνεις αυτό το βήμα. Πολλά λεφτά (και δε μιλάω μόνο για τα δίδακτρα) και πολύ τρέξιμο μετά για να αποδείξεις σε εργοδότες και συναδέλφους ότι δεν είσαι ελέφαντας (ή μήπως είσαι?? ). Πριν εμπιστευτείς κάποιο κολέγιο, θα σου πρότεινα να ψάξεις κυρίως τις συνεργασίες που έχει κάθε κολέγιο. Με ποιο πανεπιστήμιο συνεργάζεται, τι είδους συνεργασία έχει, θα μπορείς να συνεχίσεις εκεί τις σπουδές σου (αν το θελήσεις), έχει έγκριση το πρόγραμμα από τους αντίστοιχους φορείς του εξωτερικού?? Αυτά ρώτησε. Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζεις τι είδους συνεργασία έχει το εκάστοτε κολέγιο. Και πρόσεξε όσα γράφει ο Panos. Είναι πολύ σωστά και έγκυρα.
Προσωπικά, αν με ρωτάς, θα πρότεινα να ξαναδώσεις πανελλαδικές. Οι 9 μήνες προετοιμασίας δε συγκρίνονται με το τρέξιμο,την ανασφάλεια και το άγχος που θα περάσεις για να βγάλεις άκρη με την αναγνώριση. Όπως και να' χει, σκέψου καλά την επιλογή σου.

Αρχική Δημοσίευση από Panos__
Άδεια δεν παίρνεις ούτε από τον ΠΨΣ ούτε από το ΣΕΨ ούτε από Ελληνική Εταιρία Ψυχολογίας.Ο Σύλλογος Ελλήνων Ψυχολόγων είναι αυτός ο οποίος μάλλον φαίνεται ότι είναι ο αποδεκτός σύλλογος Ψυχολόγων με τον οποίο η πολιτεία κάνει διάλογο μιας και κανένας από τους συλλόγους Ψυχολόγων στην Ελλάδα δεν είναι ΝΠΔΔ.

Σε κάθε περίπτωση τα κολέγια δεν αναγνωρίζονται από την Ελλάδα και τον ΔΟΑΤΑΠ λόγο του συνταγματικού περιορισμού.Παρόλα αυτά υπάρχει η πιθανότητα να κάνει κάποιος βασικές σπουδές σε κολέγιο στην Ελλάδα,στη συνέχεια μάστερ και 2-4 χρόνια ειδικότητα και εγραφή στο BPS και ΗPC.Στη συνέχεια μεταφορά των δικαιωμάτων του στην Ελλάδα μέσω της νέας σχετικής διαδικασίας η οποία πρόβλεπεται.Δε γνωρίζω προσωπικά κανέναν συνάδελφο που να το έχει κάνει ακόμα αυτό.Τρέχα γύρευε δλδ και δε μιλάμε για τα χρόνια που θα κατασπαταληθούν.

Χωρίς να σημαίνει πως δεν υπάρχουν πολύ αξιόλογα κολέγια στην Ελλάδα με πραγματικά εντυπωσιακά προγράμματα σπουδών ,ο σίγουρος δρόμος αν θέλει κάποιος να γίνει νόμιμα Ψυχολόγος στην Ελλάδα είναι είτε σπουδές Ελλάδα είτε εξ ολοκλήρου σπουδές εξωτερικό.Για την άλλη διαδικασία μέσω ''Λαμίας'' αν γνωρίσω κάποιον που όντως το κατάφερε θα το αναφέρω.
Έχεις δίκιο σε όλα. Αυτή είναι η υπάρχουσα κατάσταση....

Αν λάβουμε υπόψιν αυτό που λες, τότε είναι που δεν πρέπει να σπαταλήσει κάποιος χρήματα σε κάποιο κολέγιο. Δεν είναι αρκετή η ανασφάλεια που σου δημιουργείται από την προβληματική αγορά εργασίας?? Ωφελεί να βάλει κανείς στο κεφάλι του επιπλέον άγχος και ανασφάλεια ("θα βρω εργασία ως απόφοιτος κολεγίου? είναι αρκετές οι σπουδές που έκανα? τα λεφτά που έδωσα, έπιασαν τόπο?)?? Τα ερωτήματα είναι πολλά και ως επί το πλείστον.... αναπάντητα!

Ναι, λογικά θα είναι ισάξιο, απλά καλό θα ήταν να σιγουρευτείς για την συνεργασία που έχει το κολέγιο σου με το "μητρικό"!Τί ακριβώς έχει συμφωνηθεί. Ψάξε το όσο δεν πάει αυτό το θέμα. Στην ανάγκη ζήτα και τα αντίστοιχα έγγραφα από τους υπεύθυνους του κολεγίου. Θα δώσεις τόσα χρήματα, να μη ξέρεις τι έχουν κάνει??

Παράθεση

Nicolettasp

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Nicolettasp
H Nicolettasp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H Nicolettasp έγραψε στις 22:15, 27-10-12:

Σκέφτομαι την Ψυχολογία διότι μου αρέσει σαν αντικείμενο πάρα πολύ.Έχει όμως προοπτικές στην Ελλάδα; Οκ,κάνουμε αυτό που μας αρέσει,αλλά άμα είναι να ψωμοζητάω καλύτερα να περάσω Αγγλική Φιλολογία και να την αφήσω ως χόμπυ..Τι προτείνετε;
Παράθεση

K.Sweden

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη K.Sweden
Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O K.Sweden έγραψε στις 08:23, 04-05-13:

nefeli
ποιο κολλέγιο τελίωσες?
Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας και μας γράφει απο Άνοιξη (Αττική). Έχει γράψει 9,384 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 09:44, 04-05-13:

Όταν τελειώσεις κολλέγιο ψυχολογίας το καλύτερο είναι να πας να βγάλεις εντός Ε.Ε. την άδεια σσκήσεως επαγγέλματος και μετά να μεταφέρεις όμορφα και ωραία τα δικαιώματα σου στην Ελλάδα.

Οσο αφορά αν έχει προοπιτικές η ψυχολογία στην Ελλάδα αυτό εξαρτάται το να διοριστείτε και να βολευτειτε κάπου ξεχάστε το μπορείτε όμως να ανοίξετε δικό σας γραφείο και αν είστε ικανοί να βγάλετε πάρα πολλά λεφτά.
Παράθεση

K.Sweden

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O K.Sweden έγραψε στις 10:14, 04-05-13:

Ομως ποιο κολλέγιο είναι καλό για αυτό το επάγγελμα ?
Παράθεση

fockos

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας και μας γράφει απο Άνοιξη (Αττική). Έχει γράψει 9,384 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 10:34, 04-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από K.Sweden
Ομως ποιο κολλέγιο είναι καλό για αυτό το επάγγελμα ?
deree
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 3,585 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 11:09, 04-05-13:

AMC
Παράθεση

Λαλαουνης

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Λαλαουνης
Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 179 μηνύματα.

O Λαλαουνης έγραψε στις 14:20, 04-05-13:

H ψυχολογια δεν εχει πολυ δημοσιο αλλα αν ασχοληθεις σοβαρα μπορεις να βγαλεις πολλα χρηματα.
Ειναι σχολη με κυρος και προοπτικες απλα θελει κυνηγι.
Παράθεση

K.Sweden

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O K.Sweden έγραψε στις 20:32, 04-05-13:

Ρε παιδιά εγώ δεν ξέρω καλά αγγλικά οπότε δεν μπορώ να πάω στο deree το ΑMC θέλει αγγλικά;;;
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 3,585 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 20:47, 04-05-13:

Ρε παιδιά εγώ δεν ξέρω καλά αγγλικά οπότε δεν μπορώ να πάω στο deree το ΑMC θέλει αγγλικά;;;
Για να μπεις στο AMC τουλάχιστον που ξέρω θέλει να έχεις κάποιο πτυχίο
Παράθεση

K.Sweden

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O K.Sweden έγραψε στις 08:58, 05-05-13:

Τότε σε ποιο κολλέγιο μπορώ να πάω που να μαθαίνω εκεί μέσα τα αγγλικα;;
Παράθεση

K.Sweden

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O K.Sweden έγραψε στις 12:01, 05-05-13:

Χρηστος ανέστη σε όλους να σας ρωτησω κατι ρε παιδια το City unity college of seattle ειναι καλό για ψυχολογία;;
Παράθεση

nefeli1

Δραστήριο Μέλος

H nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 171 μηνύματα.

H nefeli1 έγραψε στις 21:30, 23-05-13:

nefeli
ποιο κολλέγιο τελίωσες?
Τελείωσα το Mediterranean. Για σπουδές Ψυχολογίας είναι πάρα πολύ καλό και το Deree, καθώς και το IST. Πριν επιλέξεις οποιοδήποτε κολέγιο, κάνε τρομερή έρευνα σχετικά με τις συνεργασίες τους. Είναι το βασικότερο απ' όλα.
Παράθεση

K.Sweden

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O K.Sweden έγραψε στις 07:56, 25-05-13:

Για μενα που δεν εχω τo lower ειναι πολύ δυσκολο να μπω στo deree!Eσυ ποιο θα μου προτεινες εξεταζω αυτη την περιπτωση σε ενδεχομενο που δεν μπω ψυχολογια στην Παντειο
Παράθεση

nefeli1

Δραστήριο Μέλος

H nefeli1 έγραψε στις 17:03, 26-05-13:

Για μενα που δεν εχω τo lower ειναι πολύ δυσκολο να μπω στo deree!Eσυ ποιο θα μου προτεινες εξεταζω αυτη την περιπτωση σε ενδεχομενο που δεν μπω ψυχολογια στην Παντειο
Από τη στιγμή που δεν εχεις το Lower θα σου έλεγα, πρώτα απ' όλα, να το ξεκινήσεις από Σεπτέμβρη και μάλιστα εντατικά. Τα αγγλικά είναι απαραίτητα στις σπουδές σου είτε φοιτήσεις σε κολέγιο, είτε όχι. Η εγκυρότερη βιβλιογραφία είναι αγγλική, καθώς επίσης και γερμανική/γαλλική. Αν δυστυχώς δεν εισαχθείς φέτος σε κάποιο ελληνικό τμήμα Ψυχολογίας μπορείς είτε να ξαναπροσπαθήσεις του χρόνου, είτε να κάνεις μία έρευνα στα υπάρχοντα κολέγια. Αν μιλούσες αγγλικά, θα σου έλεγα να φύγεις κατευθείαν εξωτερικό, αλλά δεν πειράζει.
Όσον αφορά την επιλογή κολεγίου, δε μπορώ να σε κατευθύνω σε κάποιο συγκεκριμένο, καθώς έχω φοιτήσει σε ένα από αυτά και δε γνωρίζω πληροφορίες για τα προγράμματα των άλλων κολεγίων. Θα πρότεινα για αρχή να περιμένεις τα αποτελέσματά σου και αν αυτα δεν είναι τα επιθυμητά, εφοδιάσου με υπομονή κα κλείσε ραντεβού με όλα τα κολέγια που έχουν τμήμα Ψυχολογίας. Τα περισσότερα, αν όχι όλα, έχουν ένα προπαρασκευαστικό έτος για όσουν δεν ομιλούν την αγγλική γλώσσα, στο οποίο κάνεις εντατικά μαθήματα όλο το χρόνο και προετοιμάζεσαι για τις εξετάσεις IELTS. Ρώτησε γι΄αυτή την επιλογή.
Σε αυτό που πήγαινα εγώ, εκτός του ότι είχε προπαρασκευαστικό έτος, το 1ο έτος του προγράμματος, καθώς και το 1ο εξάμηνο του 2ου έτους ήταν στα ελληνικά, συνεπώς προλάβαινες μέχρι τότε να τελειοποιήσεις τα αγγλικά σου. Ψάξε, όμως, όλα τα κολέγια και δες ποιο σε ικανοποιεί περισσότερο και σε συμφέρει οικονομικά.
Σημαντικό: σε όσα επισκεφτείς, φρόντισε να μάθεις για τις συνεργασίες τους, τους τίτλους σπουδών που προσφέρουν και τη δυνατότητα συνέχισης των σπουδών στο μητρικό πανεπιστήμιο.
Καλά αποτελέσματα!
Παράθεση

K.Sweden

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O K.Sweden έγραψε στις 20:00, 30-05-13:

Σε ευχαριστώ για την εκτενής απάντηση σου.Εχω βρεί ενα κολλέγιο το City University of Seattle που εδρέυει στην Αθήνα έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα και σε σχετικά καλή τιμή.Επίσης μου είπε ο υπευθυνος ότι τα τρια πρωτα χρόνια τα μαθηματα γίνονται στα ελληνικα και μεσα σε αυτα τα χρονια θα κανω αγγλικα και λογικα θα παρω το lower!και στο 4ο χρόνο μπαινω σε αγγλοφωνο!
Παράθεση

K.Sweden

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O K.Sweden έγραψε στις 12:11, 05-07-13:

Θα συμφωνήσω μαζί σου CandyCloud καλό θα ήταν να μην ακούμε άτομα τα οποία καταδικάζουν τα κολλέγια και τα θεωρούν κατώτερα ίσα ίσα τα Κολλέγια τα αμερικάνια που εδρέυουν στην Ελλάδα και εχουν μια αξιοπιστη συνεργασία με ξένα πανεπιστήμια πίστεψε με ειναι καλύτερα απο τα Δημόσια Ελληνικά πανεπιστήμια.Ως προς την αναγνωριση τώρα οι φοιτητές των κολλέγιων με τους φοιτητες του Παντειου για παραδειγμα εχουν τα ιδια ακριβως επαγγελματικα προσοντα και θεωρούνται ισάξιοι.Αυτο το επιβεβαιωνει και το μνημόνιο που ψηφίστηκε στην βουωλή τα τελευταία χρόνια και λύνει τα προβλήματα χιλιάδων φοιτητητών!Όποιος δεν με πιστευει παρακαλώ να διαβάσει το παρακάτω παράθεμα χωρίς να διαστρεβλοσει το περιεχόμενο του:1)Υπενθυμίζεται ακόμη ότι με το μνημόνιο 3, με το οποίο συμπληρώθηκε ο νόμος περί κολεγίων, ορίζεται ότι οι απόφοιτοι των κολεγίων στην Ελλάδα θα μπορούν να διεκδικούν θέσεις πτυχιούχων ανώτατης σχολής στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα. Συγχρόνως, θα μπορούν να διεκδικήσουν σχετική προαγωγή ή μισθολογική αναβάθμιση, θα μπορούν να μετέχουν σε προγράμματα του ΟΑΕΔ ή άλλων Οργανισμών και θα έχουν όλα τα εργασιακά δικαιώματα που έχουν οι απόφοιτοι των ελληνικών πανεπιστημίων.
Στο άρθρο 7 τονίζεται ότι «τα κολέγια είναι πάροχοι υπηρεσιών μη τυπικής μεταλυκειακής εκπαίδευσης και κατάρτισης, που παρέχουν κατ’ αποκλειστικότητα σπουδές βάσει συμφωνιών πιστοποίησης (validation) και δικαιόχρησης (franchising) με ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της αλλοδαπής, αναγνωρισμένα από τις αρμόδιες αρχές στη χώρα που εδρεύουν, οι οποίες οδηγούν σε πρώτο πτυχίο (bachelor) τουλάχιστον τριετούς διάρκειας σπουδών και φοίτησης ή μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών».
Παράθεση

nefeli1

Δραστήριο Μέλος

H nefeli1 έγραψε στις 16:41, 13-07-13:

Σε ευχαριστώ για την εκτενής απάντηση σου.Εχω βρεί ενα κολλέγιο το City University of Seattle που εδρέυει στην Αθήνα έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα και σε σχετικά καλή τιμή.Επίσης μου είπε ο υπευθυνος ότι τα τρια πρωτα χρόνια τα μαθηματα γίνονται στα ελληνικα και μεσα σε αυτα τα χρονια θα κανω αγγλικα και λογικα θα παρω το lower!και στο 4ο χρόνο μπαινω σε αγγλοφωνο!
Πολύ ωραία τότε! Αφού έμεινες ικανοποιημένος εσύ, τότε πολύ ωραία. Θα έχεις και το χρόνο να τελειοποιήσεις τα αγγλικά σου, που είναι απαραίτητα.

Θα συμφωνήσω μαζί σου CandyCloud καλό θα ήταν να μην ακούμε άτομα τα οποία καταδικάζουν τα κολλέγια και τα θεωρούν κατώτερα ίσα ίσα τα Κολλέγια τα αμερικάνια που εδρέυουν στην Ελλάδα και εχουν μια αξιοπιστη συνεργασία με ξένα πανεπιστήμια πίστεψε με ειναι καλύτερα απο τα Δημόσια Ελληνικά πανεπιστήμια.
Γενικά, θα ήταν καλό ο καθένας από μας να βασίζεται στην κρίση του. Πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν φοιτητές/απόφοιτοι και ελληνικών και ξένων πανεπιστημίων και ιδιωτικών κολεγίων, που θα κατακρίνουν το επίπεδο των αποφοίτων και θα θεωρούν ανεπαρκές το πρόγραμμα σπουδών της άλλης πλευράς. Το θέμα είναι ο καθένας από μας να κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί, ό,τι κι όπου κι αν σπουδάζει, να αγαπάει το αντικείμενο σπουδών του και να προσπαθεί συνεχώς να εξελίσσεται σε προσωπικό και ακαδημαϊκό επίπεδο. Λογομαχίες τύπου "Ποιος την έχει μεγαλύτερη τη γνώση", δε ωφελούν.
Παράθεση

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CounterStrike95
Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O CounterStrike95 έγραψε στις 21:36, 13-07-13:

Παίδες καλησπέρα σταματήστε να τρώγεστε για τα κολέγια και τα ελληνικά αει κατά την άποψη μου τα ελληνικά αει σχετικά είναι καλύερα απο τα ιεκ και τετοια αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι και τα κολλέγια δεν ειναι καλα υπάρχουν καποια μαπα βεβαια αλλά όχι όλα.Για παράδειγμα εγώ φέτος τελείωσα το 4 ετος ψυχολογιας σε ενά κολλέγιο είχε καλό πρόγραμμα σπουδών δεν μπορώ να πω αλλά νομίζω δεν ξέρω από ότι έχω ακούσει από φίλους μου το τμήμα του εκπα είναι πολύ καλό.Στέκοντας σε αυτό εγώ που είμαι απόφοιτος του κολλεγίου μπορώ να κάνω το μεταπτυχιακό μου στο πάντειο η στο εκπα??
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nefeli1

Δραστήριο Μέλος

H nefeli1 έγραψε στις 13:41, 15-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από CounterStrike95
Παίδες καλησπέρα σταματήστε να τρώγεστε για τα κολέγια και τα ελληνικά αει κατά την άποψη μου τα ελληνικά αει σχετικά είναι καλύερα απο τα ιεκ και τετοια αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι και τα κολλέγια δεν ειναι καλα υπάρχουν καποια μαπα βεβαια αλλά όχι όλα.Για παράδειγμα εγώ φέτος τελείωσα το 4 ετος ψυχολογιας σε ενά κολλέγιο είχε καλό πρόγραμμα σπουδών δεν μπορώ να πω αλλά νομίζω δεν ξέρω από ότι έχω ακούσει από φίλους μου το τμήμα του εκπα είναι πολύ καλό.Στέκοντας σε αυτό εγώ που είμαι απόφοιτος του κολλεγίου μπορώ να κάνω το μεταπτυχιακό μου στο πάντειο η στο εκπα??
Δυστυχώς όχι, δε μπορείς.
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 14:05, 15-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από nefeli1
Δυστυχώς όχι, δε μπορείς.
τεκμηριωση;
Παράθεση

nefeli1

Δραστήριο Μέλος

H nefeli1 έγραψε στις 15:51, 16-07-13:

Όπως έχουν τα πράγματα για την ώρα, τα ελληνικά πανεπιστήμια δε δέχονται πτυχιούχους κολεγίων. Αρκεί κανείς να κοιτάξει τα κριτήρια εισαγωγής στα εκάστοτε μεταπτυχιακά ή να κάνει ένα τηλέφωνο στη γραμματεία του τμήματος, που τον ενδιαφέρει.
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 16:05, 16-07-13:

Όπως έχουν τα πράγματα για την ώρα, τα ελληνικά πανεπιστήμια δε δέχονται πτυχιούχους κολεγίων. Αρκεί κανείς να κοιτάξει τα κριτήρια εισαγωγής στα εκάστοτε μεταπτυχιακά ή να κάνει ένα τηλέφωνο στη γραμματεία του τμήματος, που τον ενδιαφέρει.
Και ομως, καποιος σε αυτο ή σε ενα αλλο τοπικ ανεφερε ότι κανει ο ξαδερφος του αν θυμαμαι καλα, μεταπτυχιακο στο ΕΚΠΑ.
Στα κριτηρια εισαγωγης ζητανε πτυχιο ισοτιμο απο ΔΟΑΤΑΠ, πραγμα που συμβαινει και με τα κολλεγια, καθως παιρνεις την ισοτιμια απο το μητρικο πανεπιστημιο. Ισως δεν γινεται πριν παρεις την ισοτιμια, αλλα μετα δεν υπαρχει λογος να μη σε δεχτουν.
Παράθεση

nefeli1

Δραστήριο Μέλος

H nefeli1 έγραψε στις 16:20, 16-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
Και ομως, καποιος σε αυτο ή σε ενα αλλο τοπικ ανεφερε ότι κανει ο ξαδερφος του αν θυμαμαι καλα, μεταπτυχιακο στο ΕΚΠΑ.
Στα κριτηρια εισαγωγης ζητανε πτυχιο ισοτιμο απο ΔΟΑΤΑΠ, πραγμα που συμβαινει και με τα κολλεγια, καθως παιρνεις την ισοτιμια απο το μητρικο πανεπιστημιο. Ισως δεν γινεται πριν παρεις την ισοτιμια, αλλα μετα δεν υπαρχει λογος να μη σε δεχτουν.
Δε διαφωνούμε κάπου. Το πρόβλημα είναι ότι ο ΔΟΑΤΑΠ, προς το παρόν, δεν αναλαμβάνει ν' αναγνωρίσει τα πτυχία των κολεγίων ως ισότιμα με αυτά των μητρικών πανεπιστημίων. Με το νέο νόμο, όμως, το πιο πιθανό είναι ότι το εμπόδιο αυτό δε θα υπάρχει. Για την ώρα, πάντως, όποιος ενδιαφέρεται για μεταπτυχιακό σε ελληνικό πανεπιστήμιο όντας κάτοχος πτυχίου από κολέγιο, δε γίνεται δεκτός. Έχω επικοινωνήσει με τη γραμματεία του τμήματος Ψυχολογίας Ρεθύμνου και το έχουν επιβεβαιώσει. Λογικά, όμως, εν καιρώ, δε θα υπάρχει πρόβλημα.
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 16:40, 16-07-13:

Δε διαφωνούμε κάπου. Το πρόβλημα είναι ότι ο ΔΟΑΤΑΠ, προς το παρόν, δεν αναλαμβάνει ν' αναγνωρίσει τα πτυχία των κολεγίων ως ισότιμα με αυτά των μητρικών πανεπιστημίων. Με το νέο νόμο, όμως, το πιο πιθανό είναι ότι το εμπόδιο αυτό δε θα υπάρχει. Για την ώρα, πάντως, όποιος ενδιαφέρεται για μεταπτυχιακό σε ελληνικό πανεπιστήμιο όντας κάτοχος πτυχίου από κολέγιο, δε γίνεται δεκτός. Έχω επικοινωνήσει με τη γραμματεία του τμήματος Ψυχολογίας Ρεθύμνου και το έχουν επιβεβαιώσει. Λογικά, όμως, εν καιρώ, δε θα υπάρχει πρόβλημα.
Μα υπαρχει αναγνωριση, εφ'οσον υπαρχει πιστοποιηση απο το NARIC οτι το πτυχιο του κολλεγιου ειναι ισοτιμο με το αντιστοιχο του πανεπιστημιου στην Βρετανια. Ο νεος νομος υπαρχει, ισως απλα οι γραμματειες να μην ειναι ενημερωμενες ακομα.
http://www.amc.edu.gr/metropolitanco...e-degrees.html
http://www.minedu.gov.gr/index.php?o...589&Itemid=318

Απο τη στιγμη που το πτυχιο αναγνωριζεται ως ισοτιμο με ελληνικο, δεν υπαρχει κανενας λογος να μην υπαρχει και ακαδημαϊκη αναγνωριση, ισως προς το παρον, εξαρταται απο τη διαθεση του καθε πανεπιστημιου (λανθασμενα).
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nefeli1

Δραστήριο Μέλος

H nefeli1 έγραψε στις 14:44, 18-07-13:

Μα υπαρχει αναγνωριση, εφ'οσον υπαρχει πιστοποιηση απο το NARIC οτι το πτυχιο του κολλεγιου ειναι ισοτιμο με το αντιστοιχο του πανεπιστημιου στην Βρετανια. Ο νεος νομος υπαρχει, ισως απλα οι γραμματειες να μην ειναι ενημερωμενες ακομα.
http://www.amc.edu.gr/metropolitanco...e-degrees.html
http://www.minedu.gov.gr/index.php?o...589&Itemid=318

Απο τη στιγμη που το πτυχιο αναγνωριζεται ως ισοτιμο με ελληνικο, δεν υπαρχει κανενας λογος να μην υπαρχει και ακαδημαϊκη αναγνωριση, ισως προς το παρον, εξαρταται απο τη διαθεση του καθε πανεπιστημιου (λανθασμενα).
Το όλο ζήτημα αφορά εξ ολοκλήρου το αρμόδιο Υπουργείο κι όχι το εκάστοτε πανεπιστήμιο. Τα πανεπιστήμια δεν αποφασίζουν από μόνα τους. Όταν θα λάβουν εντολή από τους αρμόδιους φορείς, τότε θ' αλλάξουν και τα κριτήρια εισαγωγής στα προγράμματά τους. Μέχρι τότε... υπομονή.
Παράθεση

summertime1996

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη summertime1996
H summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 113 μηνύματα.

H summertime1996 έγραψε στις 13:59, 20-07-13:

Καλησπερα!!! Θα παω 3η λυκειου και σκεφτομαι να δηλωσω ως 1η επιλογη την ψυχολογια Αθηνας (το ΦΠΨ)!! Βγαζω αρκετα καλους βαθμους και πιστευω οτι μπορω να πιασω τα μορια!!Αυτο που ηθελα να ζητησω ειναι: θα μπορουσε καποιους να μου πει ποια ειναι τα μαθηματα στο ΦΠΨ και ποια στο Παντειο? γιατι σε καθε σελιδα που ψαχνω βρισκω διαφορετικα μαθηματα για το Καποδιστριακο..... Ευχαριστω!
Παράθεση

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CounterStrike95
Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O CounterStrike95 έγραψε στις 20:55, 26-09-13:

Από τη στιγμή που δεν εχεις το Lower θα σου έλεγα, πρώτα απ' όλα, να το ξεκινήσεις από Σεπτέμβρη και μάλιστα εντατικά. Τα αγγλικά είναι απαραίτητα στις σπουδές σου είτε φοιτήσεις σε κολέγιο, είτε όχι. Η εγκυρότερη βιβλιογραφία είναι αγγλική, καθώς επίσης και γερμανική/γαλλική. Αν δυστυχώς δεν εισαχθείς φέτος σε κάποιο ελληνικό τμήμα Ψυχολογίας μπορείς είτε να ξαναπροσπαθήσεις του χρόνου, είτε να κάνεις μία έρευνα στα υπάρχοντα κολέγια. Αν μιλούσες αγγλικά, θα σου έλεγα να φύγεις κατευθείαν εξωτερικό, αλλά δεν πειράζει.
Όσον αφορά την επιλογή κολεγίου, δε μπορώ να σε κατευθύνω σε κάποιο συγκεκριμένο, καθώς έχω φοιτήσει σε ένα από αυτά και δε γνωρίζω πληροφορίες για τα προγράμματα των άλλων κολεγίων. Θα πρότεινα για αρχή να περιμένεις τα αποτελέσματά σου και αν αυτα δεν είναι τα επιθυμητά, εφοδιάσου με υπομονή κα κλείσε ραντεβού με όλα τα κολέγια που έχουν τμήμα Ψυχολογίας. Τα περισσότερα, αν όχι όλα, έχουν ένα προπαρασκευαστικό έτος για όσουν δεν ομιλούν την αγγλική γλώσσα, στο οποίο κάνεις εντατικά μαθήματα όλο το χρόνο και προετοιμάζεσαι για τις εξετάσεις IELTS. Ρώτησε γι΄αυτή την επιλογή.
Σε αυτό που πήγαινα εγώ, εκτός του ότι είχε προπαρασκευαστικό έτος, το 1ο έτος του προγράμματος, καθώς και το 1ο εξάμηνο του 2ου έτους ήταν στα ελληνικά, συνεπώς προλάβαινες μέχρι τότε να τελειοποιήσεις τα αγγλικά σου. Ψάξε, όμως, όλα τα κολέγια και δες ποιο σε ικανοποιεί περισσότερο και σε συμφέρει οικονομικά.
Σημαντικό: σε όσα επισκεφτείς, φρόντισε να μάθεις για τις συνεργασίες τους, τους τίτλους σπουδών που προσφέρουν και τη δυνατότητα συνέχισης των σπουδών στο μητρικό πανεπιστήμιο.
Καλά αποτελέσματα!
Νεφέλη Καλησπέρα επειδή με ενδιαφέρει το Meditteranean College πιστεύεις ότι είναι καλό;το πτυχίο που δίνει είναι ισχυρό;Πες μου σε παρακαλώ τις εντυπώσις σου γιατί με ενδιαφέρει το θεμα!
Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας (ΤΕΙ/Αίγιο) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,238 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 21:10, 26-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από summertime1996
Καλησπερα!!! Θα παω 3η λυκειου και σκεφτομαι να δηλωσω ως 1η επιλογη την ψυχολογια Αθηνας (το ΦΠΨ)!! Βγαζω αρκετα καλους βαθμους και πιστευω οτι μπορω να πιασω τα μορια!!Αυτο που ηθελα να ζητησω ειναι: θα μπορουσε καποιους να μου πει ποια ειναι τα μαθηματα στο ΦΠΨ και ποια στο Παντειο? γιατι σε καθε σελιδα που ψαχνω βρισκω διαφορετικα μαθηματα για το Καποδιστριακο..... Ευχαριστω!
Το ΦΠΨ ειναι τμημα Φιλοσοφιας Παιδαγωγικων και Ψυχολογιας στο EKΠΑ!!Το πτυχιο απο κει ειναι ισοτιμο με πτυχιο ΦΙΛΟΛΟΓΟΥ και δεν υπαρχει πιστοποιηση σε αλλο τομεα απλα εχει πολλα παιδαγωγικα μαθηματα!Εσενα σε ενδιαφερει η καθαρα Ψυχολογια στο ΕΚΠΑ ή Ψυχολογια στο Παντειο!! Τονιζω,αλλο Ψυχολογια στο ΕΚΠΑ αλλο ΦΠΨ!!Το ΦΠΨ ειναι για ΦΙΛΟΛΟΓΟ!!
Παράθεση

nicefairy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nicefairy
H nicefairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H nicefairy έγραψε στις 17:06, 16-11-13:

Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω ψυχολογία αλλά δεν ξέρω που. Είναι καλύτερα να πάω σε ένα κολέγιο η στην Βουλγαρία. Τι μου προτείνετε εσείς.
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 17:16, 16-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από nicefairy
Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω ψυχολογία αλλά δεν ξέρω που. Είναι καλύτερα να πάω σε ένα κολέγιο η στην Βουλγαρία. Τι μου προτείνετε εσείς.
Αν και σπουδαζω σε κολλεγιο, θα σου ελεγα οτι εαν το πανεπιστημιο που εχεις βρει στη Βουλγαρια εχει κατοχυρωμενα επαγγλεματικα δικαιωματα εδω στην Ελλαδα (απο το ΔΟΑΤΑΠ) να το προτιμησεις. Απλα με το κολλεγιο θα πρεπει να περιμενεις καποιο χρονικο διαστημα μεχρι να παρεις πρωτα τα δικαιωματα στη Βρετανια και μετα να τα μεταφερεις εδω Ελλαδα. Επισης στην Ελλαδα δεν εχουν τη δυνατοτητα ,ακομη, οι αποφοιτοι των κολλεγιων να κανουν μεταπτυχιακα σε ελληνικα πανεπιστημια.
Βεβαια, το πτυχιο απο το κολλεγιο ενδεχομενως να εχει περισσοτερο κυρος καθως ειναι απο βρετανικο πανεπιστημιο και αν ενδιαφερεσαι για μεταπτυχιακα βρετανια θα ηταν προτιμοτερο.
Γενικα εξαρταται απο το τι σκεφτεσαι να κανεις στη συνεχεια, παρα τι ειναι εν γενει χειροτερο ή καλυτερο...
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Civilara

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 3,879 μηνύματα.

O Civilara Engineering the fututre έγραψε στις 18:03, 16-11-13:

Επισης στην Ελλαδα δεν εχουν τη δυνατοτητα ,ακομη, οι αποφοιτοι των κολλεγιων να κανουν μεταπτυχιακα σε ελληνικα πανεπιστημια.
Εφόσον το πτυχίο που απονέμουν τα κολλέγια χορηγείται από αναγνωρισμένο ΑΕΙ της αλλοδαπής από τον ΔΟΑΤΑΠ, τότε ο κάτοχός του μπορεί να αιτηθεί ισοτιμία & αντιστοιχία με τα πτυχία των ελληνικών ΑΕΙ. Αν του χορηγηθεί ισοτιμία & αντιστοιχία τότε ο κάτοχος πτυχίου ΑΕΙ της αλλοδαπής έχει το δικαίωμα να αξιοποιήσει ακαδημαϊκά το πτυχίο του όπως και οι πτυχιούχοι τμημάτων ελληνικών ΑΕΙ. Συγκεκριμένα:

1) Έχει το δικαίωμα να υποβάλλει αίτηση για κατάταξη σε οποιοδήποτε τμήμα ελληνικού ΑΕΙ επιθυμεί.
2) Έχει το δικαίωμα να υποβάλλει αίτηση σε οποιοδήποτε ΠΜΣ ελληνικού ΑΕΙ επιθυμεί.

Να επισημανθεί ότι στα μεταπτυχιακά και διδακτορικά διπλώματα των ΑΕΙ της αλλοδαπής χορηγείται μόνο ισοτιμία με τα μεταπτυχιακά διπλώματα ειδίκευσης και τα διδακτορικά διπλώματα αντίστοιχα των ελληνικών ΑΕΙ.

Αν πτυχιούχος από ΑΕΙ της αλλοδαπής κατέχει τίτλο/τίτλους σπουδών στους οποίους έχει χορηγηθεί ισοτιμία & αντιστοιχία με τα πτυχία των ελληνικών ΑΕΙ και μεταπτυχιακό τίτλο στον οποίο έχει χορηγηθεί ισοτιμία με τα μεταπτυχιακά διπλώματα ειδίκευσης των ελληνικών ΑΕΙ τότε έχει δικαίωμα να υποβάλλει αίτηση για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής σε τμήμα ελληνικού πανεπιστημίου.

Αν για την απόδοση ισοτιμίας & αντιστοιχίας με το πτυχίο των ελληνικών ΑΕΙ έχει συνεκτιμηθεί μαζί με το πτυχίο και μεταπτυχιακό δίπλωμα ΑΕΙ της αλλοδαπής, τότε στο μεταπτυχιακό δίπλωμα ΑΕΙ της αλλοδαπής δεν χορηγείται ισοτιμία με τα μεταπτυχιακά διπλώματα ειδίκευσης των ΑΕΙ της ημεδαπής.
Παράθεση

nefeli1

Δραστήριο Μέλος

H nefeli1 έγραψε στις 12:35, 22-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από CounterStrike95
Νεφέλη Καλησπέρα επειδή με ενδιαφέρει το Mediterranean College πιστεύεις ότι είναι καλό;το πτυχίο που δίνει είναι ισχυρό;Πες μου σε παρακαλώ τις εντυπώσις σου γιατί με ενδιαφέρει το θεμα!
Προσωπικά, έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη τόσο με το διδακτικό προσωπικό, όσο και με το διοικητικό. Το πρόγραμμα σπουδών ήταν αρκετά ενδιαφέρον και κατά τη γνώμη μου επαρκές. Χρειάζεται, όμως, και πολλή δουλειά και από την πλευρά του φοιτητή. Για περαιτέρω πληροφορίες, στείλε μου προσωπικό μήνυμα.
Παράθεση

tiM0S

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tiM0S
Ο tiM0S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O tiM0S έγραψε στις 12:56, 18-12-13:

Γεια σας, μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει περίπτωση η ψυχολογία να μπει ως ειδικότητα κάποιου ιεκ σύντομα; Είμαι ήδη φοιτητής σε ΑΕΙ οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων και θα με ενδιέφερε πολύ ένα πτυχίο στην ψυχολογία το οποίο θα μπορώ να έχω αρχίσει πριν ακόμα τελειώσω την σχολή μου. Όχι 4ετές προφανώς, πάει πολύ
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

O cha0s έγραψε στις 13:39, 18-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από tiM0S
Γεια σας, μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει περίπτωση η ψυχολογία να μπει ως ειδικότητα κάποιου ιεκ σύντομα; Είμαι ήδη φοιτητής σε ΑΕΙ οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων και θα με ενδιέφερε πολύ ένα πτυχίο στην ψυχολογία το οποίο θα μπορώ να έχω αρχίσει πριν ακόμα τελειώσω την σχολή μου. Όχι 4ετές προφανώς, πάει πολύ
Γιατί δε πας σε κολέγιο;
Παράθεση

tiM0S

Νεοφερμένος

Ο tiM0S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O tiM0S έγραψε στις 20:18, 18-12-13:

Γιατί ,διορθώστε με αν κάνω λάθος, νομίζω είναι 4 χρόνια και αρκετά πιο απαιτητικό και ακριβό από τα ιεκ.
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 21:21, 18-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από tiM0S
Γιατί ,διορθώστε με αν κάνω λάθος, νομίζω είναι 4 χρόνια και αρκετά πιο απαιτητικό και ακριβό από τα ιεκ.
Ναι αλλα απο το ΙΕΚ δε θα μπορεις να κανεις και πολλα, καθως θα εβγαινες "βοηθος" και ειδικα στο επαγγελμα της ψυχολογιας δε νομιζω να ειναι καλο κατι τετοιο.
Παράθεση

tiM0S

Νεοφερμένος

O tiM0S έγραψε στις 01:55, 19-12-13:

Όχι δεν σκοπεύω να απομακρυνθώ από τον χώρο των επιχειρήσεων. Απλώς μου αρέσει πολύ η ψυχολογία και μπορεί να χρησιμοποιηθεί πολύ καλά στο επάγγελμά μου για πολλά θέματα όπως η παρακίνηση. Ξέρω οτι υπάρχουν μεταπτυχιακά στον συγκεκριμένο τομέα αλλά αφού μπορώ να τελειώσω και 2ο πτυχίο σχεδόν μαζί με το πρώτο γιατί όχι; Σίγουρα ένα μεταπτυχιακό χρειάζεται πάντως
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    wildcat

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους