Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,424 εγγεγραμμένα μέλη και 2,831,004 μηνύματα σε 80,851 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 370 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Υποψήφιοι με το 10% 2012

[Υποψήφιοι με το 10% 2012] Ποια θα είναι η πρώτη σας επιλογή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 67)
Ιατρική/Φαρμακευτική/Οδοντιατρική
1
1,49%
Φυσική/Χημεία/Βιολογία/Μαθηματικά
2
2,99%
Προσχολική/Δημοτική εκπαίδευση
3
4,48%
Φιλολογία/Φιλοσοφία
0
0%
Αστυνομία/Στρατιωτικές
4
5,97%
Νομική/Πολιτικές Επιστήμες
4
5,97%
Οικονομικά
4
5,97%
Πολυτεχνείο
17
25,37%
Πληροφορική
5
7,46%
Άλλο
6
8,96%
Δεν θα καταθέσω μηχανογραφικό με το 10%
21
31,34%

Gepandreou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gepandreou
H Gepandreou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Gepandreou έγραψε στις 17:02, 20-02-12:

Σημείωση: Οι εκτιμήσεις για τις Βάσεις με το 10% γίνονται σε ξεχωριστό θέμα: [Εκτιμήσεις] Βάσεις 10% 2012
----

Η κυρία Χριστοφιλοπούλου έπρεπε σήμερα Δευτέρα στις 6:00 μ.μ. να εμφανιστεί στη Βουλή και να απαντήσει στη σχετική ερώτηση του Βουλευτή Αρκαδίας κ. Οδυσσέα Κωνσταντινόπουλου, για την επαναφορά του 10%.

Ωστόσο, επικαλέστηκε λόγους ανωτέρας βίας και ακυρώθηκε (για 2η φορά) η παρουσία της στη Βουλή για το θέμα αυτό.

Ο κ. βουλευτής κατόπιν αυτού, καταθέτει άμεσα και νέα επίκαιρη ερώτηση προκειμένου να αναγκασθεί η ηγεσία του Υπουργείου (πιθανότατα η κ. Χριστοφιλοπούλου) να προσέλθει στη Βουλή και να δώσει την απάντηση στο ερώτημα.

Το πιο πιθανό είναι η απάντηση στην Επίκαιρη Ερώτηση, να δοθεί την προσεχή Παρασκευή.

Οι Υπουργοί και οι Υφουπουργοί Παιδείας έχουν ορκιστεί κι εχουν ταχθεί από την Πολιτεία να υπηρετούν πρώτα και πάνω απ' ολα τους τελικούς αποδέκτες του παραγόμενου κοινωνικού αγαθού, που είναι οι ίδιοι οι μαθητές.

Εάν δεν υπήρχαν οι μαθητές τόσο οι ίδιοι όσο και οι δεκάδες σύμβουλοί τους δεν θα ειχαν κανένα λόγο (πολιτκής ) ύπαρξης.

Θα πρέπει επιτέλους να κατανοήσουν το ρόλο τους, να κατανοήσουν το ψυχικό άλγος και την οδύνη που προκαλούν στους έφηβους μαθητές, να ιεραρχίσουν τις προτεραιότητές τους και να έλθουν στο ύψος των περιστάσεων, δημοσιοποιώντας άμεσα το αυτονοήτο. που δεν είναι άλλο από την επαναφορά του μέτρου του 10%.

Όπως έχουμε γράψει και τεκμηριώσει αναλυτικά, το κοινό περί δικαίου αίσθημα και η κοινή λογική επιβαλλουν να μην ορίζονται υποψήφιοι δυο ταχυτήτων και να γίνονται διακρίσεις - χωρίς να υπάρχει, το τονίζουμε, το απαραίτητο μεταβατικό διάστημα - σε βάρος των υποψηφίων των δυο τελευταίων ετών, τη στιγμή μάλιστα που είναι ειλημμένη διακομματικά η απόφαση για την θέσπιση νέου εξεταστικού συστήματος και η επαναφορά του μέτρου δεν εμπίπτει σε κανένα περιορισμό μνημονιακού χαρακτήρα.

Καλούμε από τη θέση αυτή όλους τους ενδιαφερόμενους γονείς και μαθητές, να εκδηλώσουν έντονα τη δυσφορία τους με mail και τηλέφωνα προς την ηγεσία του Υπουργειου Παιδείας για τη νέα αυτή καθυστέρηση και να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΕΤΡΟΥ.

Παρότι προσωπικά δεν είμαι αντίθετος με την επαναφορά αυτούσιου του μέτρου υποστηρίζω την άποψη ότι το μέτρο του 10% πρέπει αν επανέλθει να υποβληθεί σε τροποποιήσεις. Το απόσπασμα που παραθέτω βρίσκεται σε ένα από τα δεκάδες θέματα της ιστοσελίδας #####.gr σχετικών με το εν λόγω μέτρο. Όπως ενδεχομένως γνωρίζετε μέσα σε αυτό το site δραστηριοποιούνται πολλοί εκπαιδευτικοί, με επικεφαλής τον κ. Αποστόλη Κουτρουμπέλη , και ακόμα περισσότεροι γονείς και απόφοιτοι , που αγωνίζονται καθημερινά για την προάσπιση των δικαιωμάτων μαθητών και φοιτητών. Είναι κοινά παραδεκτό ότι μερικοί υποψήφιοι στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση έκαναν κατάχρηση του μέτρου, και υπήρξαν οι κύριοι συντελεστές της κατάργησης ενός θεσμού, που παρείχε την δυνατότητα σε παιδιά που δεν εισήχθησαν για λίγα μόρια στην σχολή πρώτης προτίμησής τους ή σε φοιτητές που απογοητεύτηκαν από την σχολή ή ακόμα και τον τόπο φοίτησής τους να έχουν μία δεύτερη ευκαιρία. Μία καλή ιδέα θα ήταν ο εκάστοτε υποψήφιος με το 10% να εισάγεται αυτόματα στην σχολή που πέτυχε αξιοποιώντας το μέτρο και να διαγράφεται από την άλλη.Υπάρχουν χιλιάδες παιδιά που θα ήθελαν να γυρίσουν τον χρόνο πίσω , και να δηλώσουν στο μηχανογραφικό τους μια σχολή με βάση ακόμα και μικρότερη από τα μόρια εισαγωγής τους κατά την χρονιά αποφοίτησης τους. Ας μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι. Και προκαλώ όλους εσάς που διαβάζοντας αυτό το μήνυμα σκεφτήκατε "Ακόμα παλεύετε; Το μέτρο είναι παρελθόν.", να ευαισθητοποιηθούν από τον αγώνα τόσων αποφοίτων (και νυν φοιτητών) και να διογκώσουν τον όχλο που ήδη έχει δημιουργηθεί.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Catalyst : 29-02-12 στις 18:17. Αιτία: Σημείωση.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

whitelioness (Porcupine)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 893 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 17:42, 20-02-12:

Ενα καλο παντως του συστηματος- και το καταλαβα αργα οτι υπηρχε και αυτο τ 1-ηταν οτι εδινε μια δευτερη καπως ξεχωριστη ευκαιρια στα παιδια.Δεν μπορω να πω οτι ειμαι συγχυσμενη με αυτη την αλλαγη ουτε πως γνωριζω τους λογους που καταργηθηκε.Θα πω απλοϊκα οτι ηταν ενα χρησιμο για αρκετους μετρο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

nikos45

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη nikos45
Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O nikos45 έγραψε στις 12:25, 22-02-12:

Καλησπερα,Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Ισχυει για φετος το 10% ναι ή οχι και αν ναι πρεπει να καταθεσω καποια αιτηση η παω απλως τον Ιουλιο και καταθετω το μηχανογραφικο?.Ειχα καταθεσει περσυ μηχανογραφικο με το 10% το οποιο με βαση τα περσυνα ισχυει μονο για οσους εχουν δωσει Πανελληνιες μεχρι πριν απο 2 χρονια.Εγω εδωσα πανελληνιες το 2010,αρα εχω και φετος δικαιωμα να καταθεσω μηχανογραφικο με το 10% ,αλλα λεγανε οτι περσυ ηταν η τελευταια χρονια και πως θα καταργηθει τελειως.Αν γνωριζει κανεις αν ισχει η οχι φετος το 10% ας απαντησει γιατι εκτος απο αυτο επειδη ειμαι 19 χρονων μου ηρθε και το χαρτι για να παρουσιαστω φανταρος με την επομενη σειρα και θα ηθελα να ξερω εφοσον βεβαια ισχυει και φετος το 10% αν δικαιουμαι αναβολης απο το σχολειο μου λογω του οτι θα δωσω με το 10%? Οποιος γνωριζει ας απαντησει παρακαλω για να δω τι θα κανω γιατι ο χρονος με πιεζει(λογω και του στρατου).Ευχαριστω πολυ.

Gepandreou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gepandreou
H Gepandreou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Gepandreou έγραψε στις 18:06, 23-02-12:

http://www.#####.gr/Comments.aspx?qId=10004
Παιδια δικαιωθηκαμε τελικα. Το Υπουργειο αργησε αλλα υιοθετησε την πρεπουσα σταση απεναντι στο θεμα.

Lolarikos

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Lolarikos
H Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 267 μηνύματα.

H Lolarikos έγραψε στις 18:12, 23-02-12:

Συγχαρητηρια παιδια, και ενα μεγαλο μπραβο στον βουλευτη κ. Κωνσταντινοπουλο καθως και στο Υπουργειο.

paladin_k20

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη paladin_k20
Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών Πάτρας . Έχει γράψει 126 μηνύματα.

O paladin_k20 έγραψε στις 18:32, 23-02-12:

Ποσες ελπιδες εχει καποιος αποφοιτος του 2011 να περασει στη σχολη της επιλογης του αφου το μετρο ισχυει για τις 2 τελευταιες χρονιες?Σιγουρα οι αποφοιτοι του 10 εχουν το πλεονεκτημα.

Balthazor

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Balthazor
Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 985 μηνύματα.

O Balthazor έγραψε στις 18:44, 23-02-12:

Συγχαρητηρια πραγματικα!! Οι αγωνες αποδιδουν οταν ειναι συνεχεις!

Lolarikos

Μαθητής Β' γυμνασίου

H Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 267 μηνύματα.

H Lolarikos έγραψε στις 18:50, 23-02-12:

http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typ...eisakteon.html
Να και η επισημη ανακοινωση για οσους ενδιαφερονται.

maraki75e

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maraki75e
H maraki75e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H maraki75e έγραψε στις 19:01, 23-02-12:

γεια σας παιδιά! λοιπόν, μόλις έμαθα κάτι το οποίο με έβαλε σε πολλές σκέψεις! επανέφεραν λέει το 10%!!
παραθέτω και το ανάλογο άρθρο όπου το διάβασα! (ελπίζω να επιτρέπεται!!!) http://www.mycampus.gr/my_news/foiti...tml#.T0ZtdK5yA
λοιπόν δείτε ποιο είναι τώρα εμένα το θέμα μου... εγώ πέρασα φέτος σε μια σχολή η οποία δεν ανταποκρίνεται τελικά σε αυτό που ήθελα και δήλωσα τα χαρτιά μου για να ξαναδώσω πανελλήνιες φέτος... το θέμα όμως είναι ότι ανακοινώθηκε τώρα και ότι μπορείς να δηλώσεις με το 10% !!! ερώτημα: μπορώ να δώσω ξανά πανελλήνιες ΚΑΙ να κάνω και τα χαρτιά μου για το 10% ??? γίνεται?? ξέρει κανείς??

Ευχαριστώ Προκαταβολικά!

Lolarikos

Μαθητής Β' γυμνασίου

H Lolarikos έγραψε στις 19:07, 23-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από maraki75e
γεια σας παιδιά! λοιπόν, μόλις έμαθα κάτι το οποίο με έβαλε σε πολλές σκέψεις! επανέφεραν λέει το 10%!!
παραθέτω και το ανάλογο άρθρο όπου το διάβασα! (ελπίζω να επιτρέπεται!!!) http://www.mycampus.gr/my_news/foiti...tml#.T0ZtdK5yA
λοιπόν δείτε ποιο είναι τώρα εμένα το θέμα μου... εγώ πέρασα φέτος σε μια σχολή η οποία δεν ανταποκρίνεται τελικά σε αυτό που ήθελα και δήλωσα τα χαρτιά μου για να ξαναδώσω πανελλήνιες φέτος... το θέμα όμως είναι ότι ανακοινώθηκε τώρα και ότι μπορείς να δηλώσεις με το 10% !!! ερώτημα: μπορώ να δώσω ξανά πανελλήνιες ΚΑΙ να κάνω και τα χαρτιά μου για το 10% ??? γίνεται?? ξέρει κανείς??

Ευχαριστώ Προκαταβολικά!
Οχι κοπελα μου . Με ολον τον σεβασμο δεν ειναι λιγο ανοητο να μπορεις να κανεις και τα δυο; Η το ενα Η το αλλο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Vasilina93 (Βασιλίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vasilina93
H Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H Vasilina93 έγραψε στις 19:08, 23-02-12:

Ευχαριστώ Προκαταβολικά!
Ισχύει μόλις το είδα στο σάιτ του υπουργείου.. http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typ...-eksetasi.html Δεν μπορείς να κάνεις και 10% και να ξαναδώσεις πανελλήνιες... Μόνο ένα από τα 2

maraki75e

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maraki75e
H maraki75e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H maraki75e έγραψε στις 19:11, 23-02-12:

κουλό ε?? τι να πεις είχα και εγώ την ελπίδα, γιατί λέω έχουμε τόσο κουλό εκπαιδευτικό σύστημα εκεί θα κολλήσουν?? ευχαριστώ πάντως!!!

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 20:55, 23-02-12:

Στα 3\4 της χρονιας το επανεφεραν? Ποσο για τον πουτσο ειναι εκει στο υπουργειο .Αρχισαν τις παπαριες και φετος

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Catalyst

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Catalyst
Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6,944 μηνύματα.

O Catalyst έγραψε στις 21:01, 23-02-12:

κουλό ε?? τι να πεις είχα και εγώ την ελπίδα, γιατί λέω έχουμε τόσο κουλό εκπαιδευτικό σύστημα εκεί θα κολλήσουν?? ευχαριστώ πάντως!!!
Στο Δελτίου Τύπου, στο τέλος λέει:
Όσοι από τους αποφοίτους αυτούς έχουν ήδη υποβάλει Αίτηση-Δήλωση για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις του 2012 (για το 90% των θέσεων εισακτέων) και τελικά επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων εισακτέων (χωρίς νέα εξέταση), πρέπει μέχρι και την Παρασκευή 2 Μαρτίου 2012 να προσέλθουν στο Λύκειο που υπέβαλαν την αρχική Αίτηση-Δήλωση για να την ανακαλέσουν.
Δεν μπορείς να κάνεις και τα 2, αλλά έχεις τη δυνατότητα να ανακαλέσεις την αίτηση.

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 21:03, 23-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Catalyst
Στο Δελτίου Τύπου, στο τέλος λέει:
Όσοι από τους αποφοίτους αυτούς έχουν ήδη υποβάλει Αίτηση-Δήλωση για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις του 2012 (για το 90% των θέσεων εισακτέων) και τελικά επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων εισακτέων (χωρίς νέα εξέταση), πρέπει μέχρι και την Παρασκευή 2 Μαρτίου 2012 να προσέλθουν στο Λύκειο που υπέβαλαν την αρχική Αίτηση-Δήλωση για να την ανακαλέσουν.
Αφου εχουν ηδη ξοδεψει σαν μαλακες 2000 ευρω απο την αρχη της χρονιας, για φροντιστηρια .Ευγε

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

koaxis7 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη koaxis7
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

O koaxis7 έγραψε στις 21:23, 23-02-12:

Ρε πανεξυπνο υπουργειο, δεν ειναι αδικια που ειναι και αυτοι που δωσανε πανελληνιες προπερσι με εμας που δωσαμε περσι να διαγωνιζονται μαζι, δεδομενου της διαφορας δυσκολιας των περσινων και προπερσινων θεματων;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

paladin_k20

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη paladin_k20
Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών Πάτρας . Έχει γράψει 126 μηνύματα.

O paladin_k20 έγραψε στις 22:29, 23-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από koaxis7
Ρε πανεξυπνο υπουργειο, δεν ειναι αδικια που ειναι και αυτοι που δωσανε πανελληνιες προπερσι με εμας που δωσαμε περσι να διαγωνιζονται μαζι, δεδομενου της διαφορας δυσκολιας των περσινων και προπερσινων θεματων;
Ακριβως...αν ειναι ετσι τοτε καλυτερα να μην το επανεφεραν!Διορθωνεις κατι και τελικα γινεται 2 φορες χειροτερο!Αυτοι που εδωσαν το 10 εκαναν μια χρονια αιτηση με το 10% και τωρα ξανακανουν...κερδιζοντας φυσικα και ολες τις θεσεις.Μπραβο στο υπουργειο.............

garrythesnail

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη garrythesnail
Ο garrythesnail αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O garrythesnail έγραψε στις 22:39, 23-02-12:

Κάλιο αργά παρά ποτέ!!!
Και για το αν είναι δίκαιο το να έχουν τις ίδιες βάσεις οι του 10 και οι του 11 , ίσως όχι.... αλλά πάντα έτσι ήταν ..
Πάντως σίγουρα είναι θετικό που το επανέφεραν !!!!!! ( Επειδή δεν θα χρειαστεί να ξαναδώσω πανελλήνιες χωρίς λόγο )

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Ηπείρου (Πρέβεζα) . Έχει γράψει 5,409 μηνύματα.

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 23:48, 23-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από paladin_k20
Ποσες ελπιδες εχει καποιος αποφοιτος του 2011 να περασει στη σχολη της επιλογης του αφου το μετρο ισχυει για τις 2 τελευταιες χρονιες?Σιγουρα οι αποφοιτοι του 10 εχουν το πλεονεκτημα.
Λίγες.
Μεγάλη.
Αρχική Δημοσίευση από garrythesnail
Κάλιο αργά παρά ποτέ!!!
Και για το αν είναι δίκαιο το να έχουν τις ίδιες βάσεις οι του 10 και οι του 11 , ίσως όχι.... αλλά πάντα έτσι ήταν ..
Πάντως σίγουρα είναι θετικό που το επανέφεραν !!!!!! ( Επειδή δεν θα χρειαστεί να ξαναδώσω πανελλήνιες χωρίς λόγο )
Δεν υπήρχε ποτε τόσο μεγάλη διαφορά στις βαθμολογίες 2 ετών..

miro2

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη miro2
H miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 618 μηνύματα.

H miro2 έγραψε στις 23:50, 23-02-12:

η αλήθεια ειναι ότι έχεις δίκιο...σκέψου όμως ότι και μεις που κάναμε πέρυσι 10% ανταγωνιζόμασταν τους αποφοίτους του 2009, όπου ήταν ακόμη πιο υψηλές οι βάσεις...+ότι υποτίθεται ότι θα ήταν η τελευταία χρονιά, οπότε έκανε μηχανογραφικό όλη η Ελλάδα...το αποτέλεσμα ήταν οι περισσότεροι του 2010 να μείνουν εκτός...
κανονικά θα έπρεπε το 10% να ίσχυε για μία μόνο χρονιά, αλλά......

Θάλεια

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 2,742 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 23:52, 23-02-12:

Πω ρε... Τι συμφέροντα έχουν πάλι;; Τέτοιο καιρό πέρυσι το έβριζαν το 10%. Σκατά Υπουργείο... Αχ πότε θα πάρεις πόδι μωρή Κουτελού και θα παρακαλάς να βγεις σε κανα παράθυρο για να κάνεις πάλι λάχανο το μαλλί σου. Άσχετοι!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

aegloswen

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βαλκανικών, Σλαβικών & Ανατολικών Σπουδών (ΑΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 02:26, 24-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από miro2
η αλήθεια ειναι ότι έχεις δίκιο...σκέψου όμως ότι και μεις που κάναμε πέρυσι 10% ανταγωνιζόμασταν τους αποφοίτους του 2009, όπου ήταν ακόμη πιο υψηλές οι βάσεις...+ότι υποτίθεται ότι θα ήταν η τελευταία χρονιά, οπότε έκανε μηχανογραφικό όλη η Ελλάδα...το αποτέλεσμα ήταν οι περισσότεροι του 2010 να μείνουν εκτός...
Ω ρε μου κλονίστηκε το νευρικό σύστημα τώρα.

Θα ισχύσει το 10%;;;;;;;;

Έδωσα Πανελλήνιες το 2010 και δεν πέρασα στην σχολή που ήθελα για λίγα μόρια.
Πήγα στην άλλη σχολή,ελπίζωντας για το 10% και γιατι δεν είχα καμία διάθεση να δώσω πάλι Πανελλαδικές.
Έκανα 10% ΔΕΝ μπήκα (οι λόγοι προφανείς) και αποφάσισα φέτος να δώσω δεύτερη φορά Πανελλήνιες,
γιατί δεν υπήρχε κάποιο άλλος τρόπος να εισαχθώ στο τμήμα μου ήθελα.

Πηγαίνοντας με βάση ότι ΔΕΝ θα ισχύσει φέτος το 10%,κάνω προσπάθεια να δώσω πάλι.

Σημειωτέον ότι αν ίσχυε φέτος το 10%,ΔΕΝ ΘΑ έδινα ξανά Πανελλαδικές,ούτε θα έμπαινα στη διαδικασία μετά από 1,5χρόνο όλα από την αρχή. Προφανώς επειδή εμείς του 2010 θα είχαμε κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με τα παιδιά του 2011,θα υπερίσχυε το να κάνω πάλι μηχανογραφικό με 10% και ΟΧΙ να δώσω πάλι.

Πριν 3 μέρες έκανα αίτηση για Πανελλαδικές στο Λύκειο της περιοχής μου και τώρα μαθαίνω τα μαντάτα του 10%.

Τι σκατά κάνεις τώρα που έχεις κάνει τόση προσπάθεια,διάβασμα,ΞΑΝΑ όλα από την αρχή?
Το αφήνεις και δίνεις με 10% ή δίνεις Πανελλαδικές?

Ρε δεν γαμιούνται λέωγω. .i.

Αν δεν περάσω και φέτος εκεί που θέλω,θα μεταναστεύσω,το ορκίζομαι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

koaxis7 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη koaxis7
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

O koaxis7 έγραψε στις 02:38, 24-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από miro2
Ναι αλλα το 2009 και το 2010 δεν ειχανε μεγαλη διαφορα τα θεματα.
Και επισης ας ελπισουμε οτι για σχολες που ειναι 5+ χρονια δε θα δηλωσουνε και πολλοι απο το 2010 φετος, δεδομενου οτι θα εχουν χασει 2 χρονια ηδη...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

miro2

Φοιτητής

H miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 618 μηνύματα.

H miro2 έγραψε στις 03:08, 24-02-12:

Ναι αλλα το 2009 και το 2010 δεν ειχανε μεγαλη διαφορα τα θεματα.
Και επισης ας ελπισουμε οτι για σχολες που ειναι 5+ χρονια δε θα δηλωσουνε και πολλοι απο το 2010 φετος, δεδομενου οτι θα εχουν χασει 2 χρονια ηδη...
μαζί σου, αλλά όπως προείπα το γεγονός ότι υπήρχε η σιγουριά ότι επρόκειτο για την τελευταία χρονιά με το 10%, προκάλεσε το να κάνει μεγάλος αριθμός αποφοίτων μηχανογραφικό και μάλιστα οι περισσότεροι δεν είχαν σκοπό να αλλάξουν σχολή (το γνωρίζω προσωπικά αυτό και για το τραγικοποιήσω λίγο, ουσιαστικά έπαιξαν με το μέλλον πολλών παιδιών)...αυτό φυσικά συνέβαινε και πριν, όταν δλδ μπορούσαν όλες οι χρονιές να υποβάλουν αίτηση αλλά πέρυσι ενώ υποτίθεται ότι έπρεπε να διορθωθεί η κατάσταση, κατέληξαν να είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα...

τέσπα, για μένα το κυρίως αρνητικό στην όλη υπόθεση είναι η αργοπορία τους στην απόφαση και ανακοίνωση ότι θα ισχύσει και φέτος ο διαγωνισμός και είναι ειλικρινά κρίμα για όσα παιδιά έχουν ξεκινήσει διάβασμα (και φροντιστήρια)...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lilla My
H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 09:03, 24-02-12:

Στην ανακοίνωση του υπουργείου αναγράφεται το εξής:

"Επίσης, μέχρι και την Παρασκευή 2 Μαρτίου 2012, οι απόφοιτοι προηγουμένων ετών που έλαβαν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις των ημερήσιων ΓΕΛ ή των ημερήσιων ΕΠΑΛ-ΟΜΑΔΑ Β΄ το 2010 ή το 2011, θα μπορούν να υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση για εισαγωγή με το ποσοστό 10% του αριθμού εισακτέων (χωρίς νέα εξέταση), εφόσον επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για : Στρατιωτικές Σχολές, Αστυνομικές Σχολές, Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, ΤΕΦΑΑ."

Μόνο γι΄αυτές τις σχολές μπορεί να υποβάλει κανείς μηχανογραφικό με το 10%;

bilakos (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη bilakos
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O bilakos έγραψε στις 10:02, 24-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Lilla My
Στην ανακοίνωση του υπουργείου αναγράφεται το εξής:

"Επίσης, μέχρι και την Παρασκευή 2 Μαρτίου 2012, οι απόφοιτοι προηγουμένων ετών που έλαβαν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις των ημερήσιων ΓΕΛ ή των ημερήσιων ΕΠΑΛ-ΟΜΑΔΑ Β΄ το 2010 ή το 2011, θα μπορούν να υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση για εισαγωγή με το ποσοστό 10% του αριθμού εισακτέων (χωρίς νέα εξέταση), εφόσον επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για : Στρατιωτικές Σχολές, Αστυνομικές Σχολές, Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, ΤΕΦΑΑ."

Μόνο γι΄αυτές τις σχολές μπορεί να υποβάλει κανείς μηχανογραφικό με το 10%;
την ιδια απορια εχω και γω.

βεβαια η αμεσως προηγουμενη ανακοινωση λεει:

" Νομοθετική ρύθμιση για την εισαγωγή των αποφοίτων Λυκείων σε ποσοστό 10% των θέσεων εισακτέων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση χωρίς νέα εξέταση

Κατατίθεται τροπολογία στη Βουλή για την παράταση, κατά δυο έτη (2012 και 2013), της ρύθμισης εισαγωγής των αποφοίτων Λυκείων σε ποσοστό 10% των θέσεων εισακτέων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, με την προηγούμενη βαθμολογία των Πανελλαδικών Εξετάσεων.

Η ρύθμιση προβλέπει, τη δυνατότητα εισαγωγής με τη διαδικασία του 10%, για τα ακαδημαϊκά έτη 2012-2013 και 2013-2014 και αφορά, σε κάθε περίπτωση, όσους πήραν μέρος στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ημερησίων ΓΕΛ ή ημερησίων ΕΠΑΛ (ομάδα Β΄), τα δυο αμέσως προηγούμενα έτη.

Αναλυτικότερα, με τη διαδικασία του 10%, θα μπορούν να εισαχθούν στο ακαδημαϊκό έτος 2012-2013 οι απόφοιτοι Λυκείου που πήραν μέρος στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ημερησίων ΓΕΛ ή ημερησίων ΕΠΑΛ (ομάδα Β΄) των ετών 2010 ή 2011. Αντιστοίχως, για το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014, θα έχουν δυνατότητα να εισαχθούν με τη διαδικασία του 10% οι απόφοιτοι Λυκείου που πήραν μέρος στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ημερησίων ΓΕΛ ή ημερησίων ΕΠΑΛ (ομάδα Β΄), των ετών 2011 ή 2012."

δεν λεει οτι θα ειναι μονο για στρατιωτικες, αστυνομικες κλπ.

και κατι τελευταιο.
απ' οσο γνωριζω, οι θεσεις του 10% ειναι διαφορετικες και ξεχωριστες απο το 90%.
επομενως, τα παιδια που θα δωσουν φετος δεν διαγωνιζονται τα παιδια που θα κανουν μηχανογραφικο με 10%.
αρα δεν μπορουμε να μιλαμε για αδικια των παιδιων που δινουν φετος.
οποιος εχει διαφορετικη πληροφορηση, δεκτη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bilakos : 24-02-12 στις 10:12.

newline

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη newline
Ο newline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O newline έγραψε στις 10:26, 24-02-12:

ρε παιδια μη κανετε ασκοπα και φετος 10%!δωστε χωρο σε αυτους που το εχουν πραγματικα μεγαλη αναγκη!!οι περισσοτεροι υποψηφιοι θα ειναι του 2011!θα το δειτε αυτο.

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 10:45, 24-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από bilakos
απ' οσο γνωριζω, οι θεσεις του 10% ειναι διαφορετικες και ξεχωριστες απο το 90%.
επομενως, τα παιδια που θα δωσουν φετος δεν διαγωνιζονται τα παιδια που θα κανουν μηχανογραφικο με 10%.
αρα δεν μπορουμε να μιλαμε για αδικια των παιδιων που δινουν φετος.
οποιος εχει διαφορετικη πληροφορηση, δεκτη.
Τα παιδιά αναφέρονται στο ότι το 2011 τα θέματα ήταν πιο δύσκολα απ΄ό,τι το 2010, οπότε ήταν και πιο δύσκολο να βγάλεις πολλά μόρια. Ωστόσο, οι απόφοιτοι του 2010 και του 2011 διαγωνίζονται για τις ίδιες θέσεις, άρα ευνοούνται οι του 2010.

Αρχική Δημοσίευση από newline
ρε παιδια μη κανετε ασκοπα και φετος 10%!δωστε χωρο σε αυτους που το εχουν πραγματικα μεγαλη αναγκη!!οι περισσοτεροι υποψηφιοι θα ειναι του 2011!θα το δειτε αυτο.
Ποιος κρίνει τι είναι άσκοπο και τι όχι; Μπορεί κάποιος να πέρασε HMMY και να ανακάλυψε, ότι δεν του αρέσει. Το άτομο αυτό δεν πρέπει να ξανακάνει μηχανογραφικό και να αξιοποιήσει την ευκαιρία που του δίνεται για ένα πιο αρεστό στον ίδιο μέλλον; Πρέπει να συμβιβαστεί απλά και μόνο, επειδή είναι σε μια υψηλόβαθμη σχολή, τη στιγμή που υπάρχουν και άτομα, που είχαν ακόμη χειρότερη "μοίρα" (π.χ. δεν πέρασαν πουθενά);

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,209 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 11:43, 24-02-12:

Μιας και εκανα το μεγαλο λαθος να δωσω με το 10% περυσι μιας και "μαγευτηκα" με τις προπερσινες βασεις θα σας πω το εξης αν δεν εχετε υψηλα μορια μην ελπιζετε και παρα πολυ να περασετε και θα ηταν προτιμοτερο να ξαναδωσετε αν δεν σας αρεσε η σχολη σας...
Συν οτι η γενια του '92 εχει περισσοτερες ελπιδες μιας και τα θεματα ηταν πιο ευκολα αρα και πιο πολλα μορια.
Καλη επιτυχια για οσους το επιλεξουν

tebelis13

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tebelis13
Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 1,229 μηνύματα.

O tebelis13 έγραψε στις 12:19, 24-02-12:

Το κακό είναι οτι πολλοί κάνουν 10% just4fun και για σπάσιμο στους άλλους ξέρωγω.Γνωρίζω μερικά άτομα που θα μείνουν εκεί που φοιτούν αλλά θα κάνουν 10%

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

H Lilla My έγραψε στις 13:03, 24-02-12:

Αυτό το πρόβλημα θα μπορούσε να λυθεί με το να δηλώνουν όλοι οι υποψήφιοι του 10% ΜΟΝΟ σχολές τις οποίες προτιμούν έναντι της τωρινής τους. Εάν περνούσαν σε κάποια από τις σχολές που δήλωναν, τότε θα έπρεπε αναγκαστικά να ξεγραφτούν από την παλιά και να γραφτούν στη νέα σχολή. Τότε θα το σκέφτονταν διπλά και τριπλά όσοι κάνουν 10% "για πλάκα και για σπάσιμο".

Π.χ. είσαι πρωτοετής στο Φυσικό. Περισσότερο, όμως, θα σε ενδιέφερε η πληροφορική ή τα μαθηματικά. Το Βιολογικό πάλι, σ΄αφήνει παντελώς αδιάφορο. Κάνεις μηχανογραφικό με το 10% δηλώνοντας τις σχολές (και τις πόλεις), που προτιμάς έναντι της νυν σχολής σου. Εάν ήσουν υποχρεωμένος, όμως, να πας εκεί που θα περάσεις (αν περάσεις), δε θα δήλωνες το Βιολογικό απλά και μόνο για πλάκα, επειδή δε σου κοστίζει τίποτα να το δηλώσεις κι αυτό. - Κοστίζει σε κάποιον άλλον. - Έτσι οι θέσεις του Βιολογικού θα έμεναν για τα άτομα, που έχουν σκοπό να παν, εάν περάσουν.

Είναι λίγο φασιστικό, το ξέρω. Αλλά εφόσον υπάρχουν στόκοι, που παίζουν μ΄αυτά τα πράγματα, ευνοημένοι θα έβγαιναν αυτοί, που το κάνουν, επειδή όντως υπάρχει λόγος (είτε καθαρά προτιμήσεων, είτε οικονομικός κλπ.).

johanio (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη johanio
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

O johanio έγραψε στις 17:14, 24-02-12:

Νομοθετική ρύθμιση για την εισαγωγή των αποφοίτων Λυκείων σε ποσοστό 10% των θέσεων εισακτέων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση χωρίς νέα εξέταση

Κατατίθεται τροπολογία στη Βουλή για την παράταση, κατά δυο έτη (2012 και 2013), της ρύθμισης εισαγωγής των αποφοίτων Λυκείων σε ποσοστό 10% των θέσεων εισακτέων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, με την προηγούμενη βαθμολογία των Πανελλαδικών Εξετάσεων.

Η ρύθμιση προβλέπει, τη δυνατότητα εισαγωγής με τη διαδικασία του 10%, για τα ακαδημαϊκά έτη 2012-2013 και 2013-2014 και αφορά, σε κάθε περίπτωση, όσους πήραν μέρος στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ημερησίων ΓΕΛ ή ημερησίων ΕΠΑΛ (ομάδα Β΄), τα δυο αμέσως προηγούμενα έτη.

Αναλυτικότερα, με τη διαδικασία του 10%, θα μπορούν να εισαχθούν στο ακαδημαϊκό έτος 2012-2013 οι απόφοιτοι Λυκείου που πήραν μέρος στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ημερησίων ΓΕΛ ή ημερησίων ΕΠΑΛ (ομάδα Β΄) των ετών 2010 ή 2011. Αντιστοίχως, για το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014, θα έχουν δυνατότητα να εισαχθούν με τη διαδικασία του 10% οι απόφοιτοι Λυκείου που πήραν μέρος στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ημερησίων ΓΕΛ ή ημερησίων ΕΠΑΛ (ομάδα Β΄), των ετών 2011 ή 2012.

http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typ...-eksetasi.html

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

papas

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη papas
Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 1,744 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 17:34, 24-02-12:

Johanio,σε περιμένω του χρόνου Νοσηλευτική ΕΚΠΑ,για τρελή μελέτη! ))

OHTO

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη OHTO
Ο OHTO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 62 μηνύματα.

O OHTO έγραψε στις 18:39, 24-02-12:

Μια απορία έχω.
Όσοι δηλαδή θέλουμε να δώσουμε με 10% απλώς πάμε τον Ιούλιο για μηχανογραφικό, σωστά? Δεν κάνουμε τώρα καμιά δήλωση, όπως αυτοί που δίνουν με τον 90%?

papas

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη papas
Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 1,744 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 19:10, 24-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από OHTO
Μια απορία έχω.
Όσοι δηλαδή θέλουμε να δώσουμε με 10% απλώς πάμε τον Ιούλιο για μηχανογραφικό, σωστά? Δεν κάνουμε τώρα καμιά δήλωση, όπως αυτοί που δίνουν με τον 90%?
Μεχρι 3 μαρτιου,πρεπει να πας σ ενα λυκειο,να κανεις αιτηση για 10%.

Jeanjean (John)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Jeanjean
Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 172 μηνύματα.

O Jeanjean Το πάθος κάνει τον κόσμο να γυρίζει. έγραψε στις 19:51, 24-02-12:

Προς το παρόν τπτ δεν είναι σίγουρο.Υποτίθεται η προθεσμια είναι 2 Μαρτιου.Σκέψου.Θα προλάβει να φτάσει στην βουλή η πρόταση,να ψηφιστεί αν ψηφιστεί,να την πάρει το υπουργείο,να κανονισει λεπτομέρειες,να την ανακοινώσει,να βγάλει δελτία τύπου,και το σχολείο να φροντίσει να την ανακοινώσει με την τυπική διαδικασία μέσα σε 5 μέρες.Δεν νομίζω να είμαστε τόοοσο γρήγοροι.

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gate1319661
Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 310 μηνύματα.

O gate1319661 έγραψε στις 01:48, 25-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από papas
Μεχρι 3 μαρτιου,πρεπει να πας σ ενα λυκειο,να κανεις αιτηση για 10%.

οχι αυτο το κανεις μονο αν θες στρατιωτικες... διευκρινιστε το και αλλλοι παντος

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη {~*1rèNe*~}
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 02:20, 25-02-12:

Οπότε ποια είναι η προθεσμία για τους υπόλοιπους, ξέρουμε;
Και τι πρέπει να προσκομίσουμε για να κάνουμε την αίτηση; Απολυτήριο, βεβαίωση πρόσβασης, ...;

Άκυρες οι ερωτήσεις, είδα την εγκύκλιο!! Απλά μηχανογραφικό θα κάνουμε!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη {~*1rèNe*~} : 25-02-12 στις 04:11.

OHTO

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη OHTO
Ο OHTO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 62 μηνύματα.

O OHTO έγραψε στις 03:46, 25-02-12:

• Αντίθετα, όσοι από τους αποφοίτους - κατόχους βεβαίωσης πρόσβασης ημερήσιων ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ-Β΄ των ετών 2010 ή 2011 θέλουν να είναι υποψήφιοι με το 10% για τις υπόλοιπες σχολές (πλην Στρατιωτικών, Αστυνομικών κλπ.), δεν υποβάλλουν Αίτηση-Δήλωση για το 10% , αλλά απευθείας μηχανογραφικό μαζί με τους υπόλοιπους υποψηφίους. Γενικότερα για τη διαδικασία του 10% ισχύει ό,τι ίσχυε κάθε χρόνο.
Βασικά, είδα αυτό στην εγκύκλιο και μπερδεύτηκα. Πρέπει να πάω να κάνω δήλωση για το 10% ή όχι?

ge0

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ge0
Ο ge0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O ge0 έγραψε στις 12:37, 25-02-12:

Γειά σας και από εμένα.Έδωσα πέρυσι πανελλαδικές και συγκέντρωσα 19300 μόρια! Πέρασα ΗΜΜΥ στην πάτρα αλλά μάλλον θέλω να την κάνω για πολιτικούς μηχανικούς...Τι πιθανότητες έχω; Πρέπει να πάω στο σχολείονα κάνω αίτηση; γτ έτσι κατάλαβα ότι πρέπει να γίνει μέχρι την Τρίτη.

Balthazor

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Balthazor
Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 985 μηνύματα.

O Balthazor έγραψε στις 13:23, 25-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από ge0
Γειά σας και από εμένα.Έδωσα πέρυσι πανελλαδικές και συγκέντρωσα 19300 μόρια! Πέρασα ΗΜΜΥ στην πάτρα αλλά μάλλον θέλω να την κάνω για πολιτικούς μηχανικούς...Τι πιθανότητες έχω; Πρέπει να πάω στο σχολείονα κάνω αίτηση; γτ έτσι κατάλαβα ότι πρέπει να γίνει μέχρι την Τρίτη.

Οτι περνας ειναι αδιαμφισβητητο...Επισης,δεν χρειαζεται να κανεις κατι τωρα, απλα οταν θα ερθει η ωρα των μηχανογραφικων τον Ιουλιο, τοτε θα κανεις κα εσυ(με το συστημα του 10%)...Το μονο που πρεπει να διευκρινισεις ειναι αν οντως το θες, αν οντως νιωθεις οτι δεν σου ταιριαζουν οι ηλεκτρολογοι τοσο κτλ

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 3,575 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 13:58, 25-02-12:

http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typ...eisakteon.html Επίσης, μέχρι και την Παρασκευή 2 Μαρτίου 2012, οι απόφοιτοι προηγουμένων ετών που έλαβαν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις των ημερήσιων ΓΕΛ ή των ημερήσιων ΕΠΑΛ-ΟΜΑΔΑ Β΄ το 2010 ή το 2011, θα μπορούν να υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση για εισαγωγή με το ποσοστό 10% του αριθμού εισακτέων (χωρίς νέα εξέταση), εφόσον επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για : Στρατιωτικές Σχολές, Αστυνομικές Σχολές, Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, ΤΕΦΑΑ. Όσοι από τους αποφοίτους αυτούς έχουν ήδη υποβάλει Αίτηση-Δήλωση για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις του 2012 (για το 90% των θέσεων εισακτέων) και τελικά επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων εισακτέων (χωρίς νέα εξέταση), πρέπει μέχρι και την Παρασκευή 2 Μαρτίου 2012 να προσέλθουν στο Λύκειο που υπέβαλαν την αρχική Αίτηση-Δήλωση για να την ανακαλέσουν.

Το 10% ισχύει μόνο για τις παραπάνω σχολές. Οπότε η δημοσκόπηση που βάλατε δεν ισχύει. !

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

H Lilla My έγραψε στις 14:37, 25-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros_94
Κι εγώ αυτό κατάλαβα, όταν διάβασα την παραπάνω ανακοίνωση. Τελικά, όμως, μέχρι τις 2.3. θα πρέπει να υποβάλουν αίτηση όσοι επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για τις σχολές αυτές (με το 10%, χωρίς νέα εξέταση). Οι υπόλοιποι δε χρειάζεται να κάνουν κάποια αίτηση, απλά παν τον Ιούλιο και καταθέτουν μηχανογραφικό με το 10%.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jj! : 25-02-12 στις 15:01. Αιτία: Προσθήκη spoiler στην παράθεση.

miro2

Φοιτητής

H miro2 έγραψε στις 14:42, 25-02-12:

έλα ρε παιδιά, είναι αφέλεια να νομίζει κάποιος ότι μόνο για όσους θέλουν στρατιωτικές/αστυνομικές σχολές και ΤΕΦΑΑ ισχύει ο διαγωνισμός...έλεος...κάθε χρόνο τα ίδια ισχύουν για το 10%...όσοι δε θέλουν τέτοιες σχολές περιμένουν για μηχανογραφικό το καλοκαίρι...

ge0

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ge0
Ο ge0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O ge0 έγραψε στις 14:48, 25-02-12:

Και το καλοκαίρι με τι κωδικούς κ.λ.π συμπληρώνω μηχανογραφικό;

Civilara

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 3,841 μηνύματα.

O Civilara Engineering the fututre έγραψε στις 16:09, 25-02-12:

Θα βγει ανακοίνωση από το υπουργείο παιδείας. Αγχώνεστε χωρίς λόγο.

starry_eyed

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη starry_eyed
H starry_eyed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 411 μηνύματα.

H starry_eyed έγραψε στις 17:38, 25-02-12:

ας παραθεσω και τη δικη μου αποψη για το 10%, ως περσινη εισαχθεισα με το συγκεκριμενο συστημα. γνωριζω το μεγαλο λουκι των πανελλαδικων. ειναι μια δυσκολη και επιπονη διαδικασια, η οποια γινεται κατω απο πιεστικες συνθηκες και στους περισσοτερους αν οχι σε ολους προκαλει αγχος και στρες, τα οποια ισως και να αφησουνε μονιμα μελλοντικα προβληματα (μια φιλη μου εχει απο τοτε προβλημα με το συκωτι της και εγω πλεον αγχωνομαι πολυ πιο ευκολα και χωρις ιδιαιτερα σοβαρους λογους, αλλα αυτο ειναι αλλο ζητημα). αν και δεν μιλαμε ποτε για υπερβολικα δυσκολα θεματα που προοριζονται σε μυαλα πανω απο το μεσο ορο, η πιεση ειναι δεδομενη. οντας μη ευχαριστημενη απο τη σχολη που περασα μολις αποφοιτησα απο το λυκειο, ηρθα στο γνωστο διλημμα: 10% ή πανελλαδικες? ψυχολογικα η ενταση ηταν μεγαλη και η κατασταση δυσκολη, αφου δεν ηθελα σε καμια περιπτωση να ξαναπερασω τη διαδικασια του διαβασματος, αλλα απο την αλλη φοβομουν οτι παιρνοντας το απιστευτο ρισκο να καταθεσω τα χαρτια μου μαζι με αλλες δεκαδες χιλιαδες παιδιων για να διεκδικησω μια σχολη 10 θεσεων...θα εβγαινα χαμενη. οι πανελλαδικες μου φανταζαν βουνο, τελικα πηρα το τεραστιο ρισκο του να μην ξαναδιαβασω τα 6 μαθηματα. αναλογιζομουν συνεχως το ενδεχομενο να μην περασω, δεν ηθελα να ξαναδωσω εξετασεις, ηθελα απλα να συνεχισω στη ζωη μου και να μην χασω κι αλλο χρονο τζαμπα. με το που βγηκανε τα αποτελεσματα και περασα δεν μπορουσα να το πιστεψω με τιποτα. ηταν σαν να κερδιζα το λοττο. κανενας γνωστος και φιλος μου δεν καταφερε να περασει εκει που ηθελε, αντιθετως αυτοι που στρωθηκαν και διαβασαν ξανα περασαν στη σχολη που δεν περασαν η δεν τους αρεσε με την πρωτη. κατα τη γνωμη μου, οι πιθανοτητες να πετυχει κανεις τη σχολη που θελει ειναι περισσοτερες και πιο σιγουρες μεσω των πανελλαδικων, οσο ΄καπως΄ κι αν ακουγεται. με το 10% δεν γνωριζεις αν στις 5,10,20 θεσεις που θα σου προσφερει η σχολη που εχεις στοχο, αν και καποιοι αλλοι με λιγο υψηλοτερα μορια απο σενα θα εχουν δηλωσει για την ιδια θεση. για μενα, θα επρεπε να υπηρχε αυτοματη διαγραφη απο το τμημα που ησουν αν περασεις καπου αλλου με το 10%. ετσι ολοι θα δηλωναν ενσυνειδητα αυτο που ηθελαν και δε θα υπηρχε ολο αυτο το χαος με τις κενες θεσεις...
καταληγοντας, θα ηθελα να επισημανω οτι δεν μιλαω εκ του ασφαλους, αλλα ειλικρινα, αν δεν περναγα στη σχολη που ειμαι φετος, δεν επροκειτο να ξαναρισκαρω με το 10%, ισως αυτο το απιστευτο αγχος της αναμονης και των ατοπων προγνωστικων να μου εκανε μεγαλυτερη ζημια στην ψυχολογια μου, απο το να αφιερωνα αλλους 9 μηνες διαβασματος σε αυτα που ηδη ειχα φρεσκα, με τις ετοιμες σημειωσεις και τα βιβλια μου...ισως φανω χαζη,ισως κατι αλλο, αλλα τουλαχιστον για τις σχολες που δεν απαιτουν 18 και 19000 μορια δε θα ξαναεπιχειρουσα να κρατησω τα 15 η 16000 μορια μου για να κονταροχτυπηθω με χιλιαδες αλλους υποψηφιους που εχουνε πολυ υψηλοτερες βαθμολογιες απο εμενα.
αυτη ειναι η γνωμη μου, συγνωμη για το μεγαλο κειμενο.
ευχομαι καλη επιτυχια σε ο,τι και να κανετε, αποψη μου, εαν εχετε ηδη αρχισει προετοιμασια πανελλαδικων και δεν εχετε πανω απο 19000 μορια, να μην κανετε με το 10%. συνεχιστε την προσπαθεια σας, 3 μηνες ακομα εμειναν. καλη δυναμη και καλο κουραγιο

alexpant

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη alexpant
Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Δημοσιογραφίας & Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 213 μηνύματα.

O alexpant έγραψε στις 19:16, 25-02-12:

Δεν μου λέτε...Αν πέρυσι είχες δώσει αγγλικά και έγραψες κάτω από τη βάση, τώρα με το 10% μπορείς να δηλώσεις σχολές που θέλουν αγγλικά;

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Ηπείρου (Πρέβεζα) . Έχει γράψει 5,409 μηνύματα.

O Iliaso Όλα είναι θέμα Marketing... έγραψε στις 20:32, 25-02-12:

Eχμ γιατί να μπορείς;

M@ria

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη M@ria
H M@ria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H M@ria έγραψε στις 17:37, 26-02-12:

Ρε παιδιά έχω μία ερώτηση!Αν έχεις αποφοιτήσει το 2010 κι έχεις κάνει ήδη μία φορά 10% το 2011,μπορείς να κάνεις μία τελευταία φορά φέτος, έτσι δεν είναι???Όχι γιατί μλκ να ξαναδώσω, έχω βγάλει 19200 μόρια...

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους